<§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nonmier bestaat uit YlLii Bladen. Leiden, 2S Februari. I|0 9517 Maandag Maart. A°. 1891. LEIDSCH |§g DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. In da vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 5den Maart a. s., zal o. m. aan de orde worden gesteld het voorstel tot opheffing van de Oost-Indi sche Inrichting. In den schouwburg alhier had gisteravond het aangekondigde armen-concert van het studenten-muziekgezelschap „Sempre Cres cendo" plaats. De opkomst in de baignoires en loges was zeer talrijk, doch die van parterre en galerij minder. De uitvoering had echter verdiend dat het lokaal op alle rangen stampvol ware geweest, niet enkel om het doel, waarmede het concert gegeven werd, maar ook en niet het minst om hetgeen werd en de wijze waarop dat alles werd aangeboden. Het was andermaal een avond van kunst genot. In de orkestwerkenVan Beethovens „Symphonic No. 8, F-dur", waarmede het programma werd geopend; de „Gruss aus der Feme", intermezzo van Joh. J. H. Verhulst, welk toonwerk als eene herinnering aan den in de vorige maand overleden com ponist werd gegevende om hare eigenaar dige instrumentatie en melodieën zoo zeer de aandacht trekkende „Suite Algérienne", (im pressions pittoresqU68 d'un voyage en Algé- rie) van Canaille Saint-Saêne, vervulden de werkende leden, versterkt door leden van het strijkorkest van het. vierde regiment infanterie alhier, op zeer waardeerende w(jze hunne taak. Het streven naar het steeds hoogere in de kunst bleek opnieuw onmiskenbaar en dank z(j de leiding van den heer Mann bleven de vruchten daarvan ook nu niet uit, want vele moeilijkheden werden glansrijk overwonnen. Met recht mocht het orkest daarom aan spraak maken op de belangstelling, waarmede de verschillende nommers werden gevolgd, en op de warme bijvalsbetuigingen, waar mede ze werden beantwoord. Ook de solisten van dezen avond waren uitmuntend. Onze landgenoote mej. Jo H. Kempees, uit Amsterdam, is eene zangeres van best gehalte. Treffend was zij in de onder orkestbegeleiding voorgedragen scène en aria uit Von Webers „Freischütz", o. a. met het overschoone „Leise, leise, fromme Weise." Vol gloed en bezieling was zij in deze geheele voordracht; zij dwong tot be- Feuilleton. DE TWEE NEVEN. Novelle van W. HUDEBRAID. 11) Marie had ondertu3schen met klimmenden angst de slaapkamer van den graaf door zocht. Was het geweer niet in de woon kamer, dan moest het toch hier zijn.Waar kon de graaf het anders verborgen hebben? Bjj de heerschende duisternis vertrouwde zij meer op haren tastzin en hare handen, dan op hare oogen; z(j zocht en zocht, doch alles was tevergeefs. Zjj wilde even naar Sofie,. die zy nog steeds in de woonkamer waande, terugkee- ren. Reeds had zy de hand aan de zware gordijnen geslagen, om ze opzy te duwen, daar.zij viel bijna in onmacht van schrik, haar bloed stolde in de aderen.want in de woonkamer hoorde zij plotseling zware mannenstappen en de luid bevelende stem van graaf Hendrik.hy was onverwachts teruggekeerd. De slaapkamer had geen twee- Gen uitgang, zij wae dus gevangen, misschien wel verraden volgens een koel overlegd plan, z() was opeens eene gevangene van den go- wondering door haar schoon, zuiver, omvang rjjk orgaan, dat, in verband met de andere gaven als zangeres, ook de Jiedoren„Aus- fahrt" van Giieg, „Poème d'Amour" van Mann en „In 't bosch" van Hol, zoo volkomen tot hun recht deed komen. Zelden toch b. v. hebben we ooit zóó keurig Mann's lied hooren zingen en het kon dus niet missen of het publiek verlangde naar eene herhaling er van, aan welken wensch welwillend werd voldaan, evenals de zangeres verder nog eene voor dracht ten beste gaf. Do heer Mann vervulde in deze liederen, we behoeven bijna niet te zeggen op hoogst bekwame wijze, de piano-begeleiding. Voor het overige trad als pianiste op mej. Juliette Mertens, eene nog jeugdige, lieve verschijning, uit Antwerpen, die den naam, welken zij draagt en welke eerlang aan do Haagsche Fransche opera zal verbonden zjjn, al is zjj slechts een nichtje van den nieuwen directeur, alle eer aandoet. In het zware Concert No. 4 D-moll, voor piano met orkest, van Rubinstein, deed zjj terstond den besten indruk van haar verkrijgen. Op 17-jarigen leeffjjd al vereenigt zij de oigenschappen in zich, welke men by eene geroutineerde concert- speelster mag verwachten. Zy is zeker van haar aanslag, speelt met buitengemeen gevoel, doet eiken toon op hot juiste oogeublik spre ken en.heeft een verbazend geheugen. Die in haar vereenigde, benydenswaardige eigenschappen kwamen ook weer duideiyk aan het licht toen z(j later, zonder accom pagnement, Benoit's „Contes et Ballades" en Grieg's „Aus dem Carnoval" speelde. Bp haar eerste optreden met applaus begroet, nam dit in den loop van don avond als ware het stormenderhand toe, tot ook zy eindelyk ver plicht werd het niet enkel by de op het pro gramma vermelde nommers te laten. Als nu eveneons de finantiéele uitkomst van het concert gunstig kan genoemd wor den, is het tweeledig doel, dat er aan ten grondslag lag, volkomen bereikt. Het programma van de voorstelling, a. s. Maandagavond in den Schouwburg alhier te geven, is wederom veranderd. Men zie de advertentie in dit nummer. De heer Ch. De la Mar, te Amsterdam, schryft ons over het stuk, dat morgen-, Zondag avond, in den Schouwburg zal worden gegeven, dat het geestig, zeer geestig is en „de grenzen der betamelykheid niet overschrydt." Te Utrecht, Den Haag en Delft werd het met zeer veel succes opgevoerd. By de Leidsche Spaarbank werd in de vreesden, eerloozen en gehaten graaf Hendrik. „Wat was dat daarstraks voor een licht in myne kamer?" vroeg graaf Hendrik barsch. „Ik heb het over het veld heen reeds be merkt. Wie was hierboven?" „Ik was hier", stotterde Peter. Toen het onweer opstak en storm en regen begonnen, kwam lk hier om te zien of de vensters goed gesloten waren." „Zoo. De graaf keek de kamer rond. Zyne scherpe oogen ontdekten voor den schoorsteen sporen van asch en papier. Dadelyk opende hy den vuurhaard. „Wie is er aan den haard geweest?" vroeg hy wantrouwend. „Ik, uwe genade!" Peter kon voor den onderzoekenden blik van den graaf nauwelyks zyn angst geheel bedwingen. „Wat hadt je daar te zoeken?" „Ocu, het kamermeisje of een van de andere bedienden moeten in den haard stellig kranten of oud papier verbrand hebben, want de ha rd lag vol asch; toen dacht ik, de graaf I zal wel boos worden, wanneer hy dat ziet en heb die asch toen verwyderd." l „Nu. het is goed." De graaf zag Peter strak aan. maand Februari ingelegd 02,457.02'/2, terug betaald f 61,268.23, terwyl zyn afgegeven 110 nieuwe en geheel afgelost 93 boekjes. Het gezameniyk tegeed der 9041 inleg gers bedraagt op 28 Febr. f 1,734,942.70'/;.. De Fransche mail, met berichten uit Indië. wordt hedenavond alhier verwacht. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Gravenhage heeft onlangs besloten, po gingen aan te wondon om eene nationale be weging uit te lokken, ten einde by da Re geering en de Volksvertegenwoordiging aan te dringen op het verkrygen van tariefswy- ziging. Zy vond hiertoe gereede aanleiding in de omstandigheid, dat, volgens offlciëele mededeeling van den minister van buiten- landsche zaken in de Staatscourant, door Frankrijk, Spanje en Portugal aan Nederland de bestaande handelsverdragen zyn opgezegd ook andere Staten zullen dit wellicht eer lang doen. Hoe de nieuwe overeenkomsten zullen wor den, is nog niet te zeggen, doch met het oog daarop acht de Kamer eene algemeens nationale beweging ten zeerste noodig, ten einde by de Regeering aan te dringeo, om by de verhooging van invoerrechten in het buitenland, gebruik te maken van de be voegdheid, haar toegekend by do wet van 1850, en maatregelen te treffen, waardoor landbouw en nyverheid uit hun kwynenden toestand worden gered, en de dagen van voorspoed van weleer mogen terugkeeren. Het feit, dat in byna alle landen van Eu ropa bescherming van landbouw en nyver heid nuttig en noodig is geoordeeld, moet, naar het oordoel van voornoemde Kamer, ook Nederland op den weg dor protectie bren gen. Naar hare vaste overtuiging zal protectie vermeerdering van arbeid en dienvolgons van algemeens welvaart ten gevolge hebben zonder den handel te schaden, hetgeen men trouwens in andere landen ook niet heeft zien gebeuren, en waar dit nog in geringe mate voorkwam, waren daarvoor andere oorzaken aan te wjjzen. Protectie zal, haars inziens, niet weinig bij dragen tot verbetering van de middelen van bestaan voor fabrieken en werklieden, en tot oplossing van het sociale vraagstuk. Het doel, dat de 's-Gravenhaagsche Kamer zich voorstelt, zou het voegzaamst te verkry gen zyn, zoo men zich eenvoudig bepaalde tot het duidelyk en kernachtig uitspreken van den wensch, dat de Regeering de tariefswot- geving (alleen wat de invoerrechten aangaat) mocht willen onderwerpen aan eene algemeens herziening op den grondslag der organieke „En waar hebt gy die asch beengedragen?" vroeg hy. „Beneden in den moestuin, achter den mesthoop." „Is dat waar?" „Ja, uwe genade!" „Kan ik het er nog vinden?" Peter sidderde by het gevoel van zyne leugens. „En heb je die asch en kolen zoo open en bloot weggedragen?" Peter knikte toestommend. „Nu, als andoren dat gezien hebben, zullen ze wel gedacht hebbenDie Peter moet toch een lichtzinnig mensch zyn, die nergens toe deugt, daar hy zoo onvoorzichtig met asch en vuur omgaat. Je gaat dadelyk naar den tuin en strooit er zand of aarde over, zoodat alles bedekt is. Ik zal morgen zelf komen zien, of het gedaan is." De graaf keerde zich om en keek door de glazen. Verheugd, dat hy er zoo goed afgekomen was, wilde Peter zich verwyderen. Toevallig viel zyn oog op de gordijnen van de slaap kamer. Maar was het werkelykheid of verbeelding? Tusschen de plooien van het gordyn staarde hem een angstig, bleek meisjesgezicht aan. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels /"t.05. Iedere regel meer ƒ0.1T^. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcassoeren buiten de stad wordt ƒ0.40 berekend. wet van 1821. Ter bereiking van dit dóet heeft zy aan de verschillende Kamers van Koophandel, zoomede aan industiiëele en landbouw-vereenigingen, instellingen, enz. adressen van gelyken inhoud verzonden. Wanneer voldoende bewyzen van instem ming met haar streven mochten worden ont vangen, zal op een nader te bepalen tydstip op een centraal punt in Nederland (bv. Utrecht) eene vergadering worden gehouden van afge vaardigden der verschillende Kamers van Koophandel en vereenigingen, welke bereid zyn tot het beoogde doel mede te werken, ten einde de middelen te beramen om het gowenscbte resultaat te bereiken. In Den Haag is gisteravond weder van gedachten gewisseld over plannen tot hervor ming van den Zoölogisch-botanischen tuin al daar, die zich in oen kwynenden toestand bevindt. De verst strekkende plannen z0n die van den heer B. G. Stempels, vroeger reeds uiteengezet enwelke de verplaatsing en uitbrei ding beoogen van den tuin, met inrichting tot grooten plantentuin en speeltuin, met ontspan ningslokalen, naar bet terrein van „Klein Zorg vliet," langs de eerste helft van den ouden Scheveningschen weg, indien nlwat nog lang niet zeker is, H. K. H. de groothertogin van Saksen de haar behoorende terreinen mocht willen afstaan. De minder ver strekkende plannen beoogen de verbetering van het be staande, met verfraaiing en uitbreiding der sport- en dergelyke vermaken. De verschillende plannon en teokeningen z0n in handen van een deskundige, en verder, ten fine van prae-advies, van het bestuur van het genootschap. Door H. M. de Regentes is, namens H. M. de Koningin, aan de Maatschappy van Wel dadigheid de belangryke gift geschonken van f 500. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is bevorderd tot arts de heer J. H. Van Heyningen Nanninga M zn., docts., geboren te Hemelum, terwyl door den heer H. J. L. Struiken, cand. arts, geboren te Elten, met goed gevolg het 1ste gedeelte van het arts examen werd afgelegd. De staatscommissie te Amsterdam heeft toegelaten voor het eerste gedeelte van het artsexamen de heeren J. Schikker en J. W. Jacobi en bevorderd tot arts den heer P. W. Peereboom. Te Breukelen zal eeno Christelyke school worden gesticht. De aanbesteding heeft plaats gehad en met den bouw heeft men reeds een aanvang gemaakt. (Stand) Maar reeds in het volgende oogenblik was dat gelaat weer verdwenen en Peter zag nog alleen de zware plooien in de gordynen, welke zich zacht heen en weer schenen te bewegen. De dienaar had nauwelyks de kamer ver laten, toen de graaf zioh op zyn zetel om wendde en lachte. „De domheid komt my in hare grootste bruikbaarheid te pas!" riep by spottend. „Weer eene kleine zorg minder. Ik wist niet hoe ik zonder opzien te verwekken den rommel uit den haard zou wegkrygen. Goed zool Een prachtige kerel In al zyne domheid. Hy let op niets byzonders en heeft toch het noodige respect." Hy stond op en keek door het venster. Zacht trommelde hy op de ruiten. „Een vreeseiyk weer!" sprak hy halfluid. De donder rolde dreunend over het stille landschap en langzamerhand stierf de nagalm weg in de verte. „Zoo gaat het naar myn zin. Zoo wordt angst en schrik ingeboezemd. Ja, ontzag moot er zyn! Nu rust het monscbdom, nu heerschen de elementen. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 9