N«. 9515. Vrijdag 27 Februari. A°. 1891. feze (Courani wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. f*.l* I Feuilleton. LEIDSCH PEIJ8 DSZKB COUBJJTT: au^a.;v?i.V...'f UI. p—uw. tfiiiiMitik. rr i i in PRIJS DZB ADVURTENTIÊN: ▼m 1—1 H(iU f l.M. Mm n«d a*ar Mton mh pÉM Tnr kM Gemengd Nieuws, Een jongeling te Waddingsveen moest loten. De ouders rilden bfi de gedachte, dat hun zoon, de kostwinner, onder dienst zou moeten gaan en wilden zekerheid hebben hoe de afloop zou zfin. De kaartlegster werd ge raadpleegd, die allen behoorlijk geruststelde en er haar woord van eer op gaf, dat de jongeling zou vrfiloten. Dit is ook werkelijk geschied; met een der hoogste nummers kwam hij er uit en meer dan ooit geniet de kaart legster by verscheidenen 't volste vertrouwen. Het moge bedroevend zfin, maar potsierlijk is het te hooren in welke omstandigheden do vrouw wordt geraadpleegd. Zelfs in zaken, waar het meest ernstige onderzoek door be voegden gewenscht is, weet z(j de gave der profetie uitstekend toe te passen en de be trokken porsonen gerust te stellen. Volgens den Haagschen corr. van de „Hiddelb. Crt." afin de plannen en teekeningen voor den nieuwen schouwburg (Bezuidenhout?) in de residentie gereed en bij B. en Ws. in studie. In „Le Panthéon de I'industrie" geeft de heer Blasson des Pierres eene be schrijving van de Waskaarsenfabriek „Apollo", te Schiedam, van de fabriek van brandspuiten, roddingtoestellen, van duikerklokken, duiker - kostumes enz., enz. van de firma Bikkers en Zoon te Rotterdam en van de Gist- en Spiritus fabriek te Delft. De Volendammer botter van Kwakman, welke gestooten heeft op een gezonken schip in de Noordzee en daardoor zóó lek werd, dat de bemanning met een ander vaartuig moest worden afgebracht, was vormoedefijk geloopen op het wrak van de „Earl of Durham", in de richting van Egmond. De loodgieter W., uit Hoorn, is bfi het afnemen van het kruis van de te sloopen kerk te Scharwoude zoodanig verwond, dat hij huiswaarts moest vervoerd worden. Hjj had o. a. een been gebroken. In den ouderdom van 86 jaar is te Hoogwoud overleden de oud-strijder van IS30 P. Ligthart. Omtrent d e r e e d s vermelde aan varing, welke Vrijdag heeft plaats gehad tusschen het Engelsche stoomschip „Ipswich" en de Engelsche bark „Queen," van Rotter dam naar Cardiff, verneemt men nog de vol- gondo bijzondorheden. Do bark, welke door midden werd geloopen, zonk onmiddellijk. De kapitein, twee stuurlieden en vier matrozen hadden ternauwernood den tfid zich in de boot to redden. Door den slechten staat, waarin echter de boot verkeerde, vulde zich deze spoedig met water en zonk op hare beurt, zoodat de 7 ongelukkigen door de golven werden meegevoerd. De kok en drie matrozen, die half gekleed in de masten eene schuilplaats hadden gezocht, kondon tijdig door de „Ipswich" worden ge red. Ook de boot werd door het stoomschip opgepikt, maar van de menschen, die er in gezeten hadden, was niets meer te ontdekken. De vier geredde schipbreukelingen, waarvan er twee naar Rotterdam vertrokken, hebben alles verloren. Betreffende het stoomschip „Venus" (zie ons vorig nommer) werd nog bekend, dat het is aangevaren door het ss. „Zanzibar", van Hamburg naar Penang be stemd. De bemanning der „Venus" bevindt zich nog aan boord van dat stoomschip, dat te Southend geankerd ligt met schade aan den boeg en door den mist verhinderd wordt naar Londen op te stoomen, alwaar het zal repareeren. De behandeling van het proces tegen den stoker Saddler, die beschuldigd wordt van den moord, gepleegd op de vrouw Francis Coles, in Whitechapel, is door de Londensche politierechtbank weer acht dagen uitgesteld. De meening wint veld, dat Saddler ten slotte wegens gebrek aan bewijzen, dat hij dezen moord heeft gepleegd, weer op vrfie voeten zal gesteld worden. Uit Athene wordt gemeld dat in geheel Griekenland sneeuwstormen woeden. Bijna al de telegraaflijnen zfin gebroken. De treinen komen uren later aan dan naar ge woonte. De Peloponesus is geheel onder de sneeuw begraven. Te Altona heeft een hevige brand gewoed, waardoor een fabrieksgebouw, het eigendom van een twintigtal kooplieden en ïndustriéelen, geheel in asch gelegd is. De schade is zeer belangrijk. By het Russische spoorweg- station Slawkow stiet een troep kozakken op ruim tweehonderd landverhuizers, die zich naar BraziliS wilden begeven. Zjj werden met elkander handgemeen en daardoor bekwamen velen verwondingen. De landverhuizers worden in hun vaderland teruggevoerd. De reede van Reval is mot drjjffis bedekt. De stoombooten durven er niet door. Het weder is zacht. Baltischport is zonder ijs. Volgens later bericht is het gaan dooien, by westenwind, hetgeen eene spoedige ope ning der haven doet verwachten. INGEZONDEN. Mijnheer de Eedacteur! Eenigen tfid geleden heeft de heer Roem aan den Gemeenteraad verzocht den eigendom te mogen verkrijgen van het nog ongebouwd gedeelte der Boisotkade. Wordt aan dat ver zoek voldaan, dan verdwijnt daarmede het laatste stukje bouwgrond, dat in onze stad disponibel is, nu het Van-der-Werff-park aan het Rfik is overgegaan. Als de heer Roem daar huizen gaat bouwen met boneden- en bovenwoningen, welke f 150 a f 200 huur moeten opbrengen, dan is het niet gewaagd hem een schitterend succes te voorspellen, want aan die soort woningen heerscht hier bijzonder groot gebrek. Op dit oogenblik is geene goed ingerichte woning voor dien prfis verkrijgbaar; ja, het is ge makkelijker in Den Haag of Rotterdam eene mooiere woning voor dien prfis te huren dan hier in datzelfde Leiden, dat steeds zoo gun stig stond aangeschreven om zfine goedkoope woningen. Het is te hopen dat de groote steden ons eenige zoogenaamde revolutie-bouwers af zullen staan om in dat opzicht verbetering aan te brengen, want goedkoopte is een eerst ver- eischte. Dat ziet men weder opnieuw aan „Vreewfik"die huizen zfin wel vrfi practisch ingericht, maar 20 a 25 pet. te duur. En toch, zoolang „Vreewfik" niet door eene brug met de Kaiserstraat is verbonden, wordt dat overi gens zoo uitmuntend gelegen terrein niet vol gebouwd. De Maatschappij „Vreewfik" heeft dat te veel uit het oog verloren bfi de bepa ling van den huurprfis harer nieuwe wonin gen. De vaak morsige Singelweg, de slechte verlichting en het ontberen van gas zfin facto ren, waarmede rekening moet worden gehouden. Want hoe kort duurt de zomer en hoe enorm lang de winter met zfine lange avonden 1 X. Mijnheer de Eedacteur Het zal Uw abonné zeer aangenaam zfin wanneer Gfi hem voor 't navolgende een plaatsje in Uw geacht blad wildet inruimen. 't Is vreemd, Mfinhoer de R., maar zoolang men over theorie spreekt, kan men het er nogal mee vinden, want gewoonlijk wordt nogal eens gezegddit en dat moet zóu gaan of zóó zfin, of dit en dat moot men doen of laten, en dan krfigt men als vanzelf die uit komst; maar wat staan wfi vreemd te kfiken als men de theorie in practfik moest brengen. Het kan wellicht voor velen klein en niets- boduidend zfin, voor mfi is dit thans niet. Verbeeld U, ik had mfi zóó zeker voorgeno men den een of anderen tfid eens bfi onzen welwillenden Post directeur aan te gaan om Z.Edl. vriendelijk te verzoeken, om, indien er dan een of anderen tfid voor mfi een brief of postpakket op Zondag aan mfin adres be zorgd moest worden, die dan op te houden tot den volgenden dag, maar.dat heb ik tot nu toe verzuimd, en ja waarlfik, gisteren, 22 Febr., was er een postpakket aan mfin adres gericht. Wat moest ik nu doen? Dien beambte er mee terugzenden met de boodschap dat ik des Zondags geen pakketten aannam? Dat had immers onheuscb van mfi geweest? Ik zeide dan tegen genoemden beambte: „hoor eens, vriend, voor ditmaal zal ik 't van u aannemen, maar voortaan moet u mfi op Zondag niets meer brengen," en ik kreeg zeer bescheiden ten antwoord„ja ziet u, meneer, ik wou dat alle menschen er zoo over dachten, dan konden wfi ook naar de kerk gaanmaar wees u dan zoo goed een briefje te schrijven aan onzen Directeur, dat u op Zondag niets meer ontvangen wil." Nu, dat beloofde ik dien besteller en Ik heb 't dan ook reeds gedaan. Nu zou ik allen, voor zoover men 't met mfi eens is, dat Zondagsrust een noodzakelijk iets is voor een ieder, - zonder nog te spreken van Zondags heiliging, willen nitnoodigen, voor zoover men dit nog niet gedaan heeft, hunne namen aan onzen Post directeur bekend te maken met verzoêk geen brieven of iets anders aan hun adres bezorgd te willen hebben op Zondag; dan kunnen wfi er ons zeker van overtuigd houden dat al de postbeambten ons dankbaar zullen zfin niet alleen, maar dan kan 't ook ten goede komen voor hunne huisgezinnen. U, M. de R., harteifik dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik met ver schuldigde hoogachting Leiden, 23 Februari 1891. L. [Wfi veroorloven ons de vrfiheid oningewfi- den er op te wfizen dat, zooals de Zondags rust nu toegepast wordt bfi de posterfien, de bestellers werkelijk geen klagen kunnen heb ben. Zfi hebben om den anderen Zondag vrfi en de dienst op Zondag is bovendien zeer beperkt. Zoolang nu niet iedereen het mot den inzender eens is, moeten wfi bovendien ten sterkste ontraden pakketten te weigeren, omdat dit niet de weg is om tot het ge- wenschte doel te geraken en op dat oogen blik juist het tegenovergestelde zou bewerken, n.h last en moeite op het postkantoor, d. w. z. nog meer werk op Zondag. Red.) HE TTWJEE NE-V'EIV. Novelle van W. HILDEBRAND. (U) In den eersten tfid zfiner gevangenschap was het hem vergund op eigen kosten ver- ploogd to worden, maar al heel spoedig had inon in de boeken, sigaren, ja zelfs in de spijzen, welke eerst goed onderzocht werden, voordat hfi ze ontving, kleine briefjes ge vonden, waarin hfi aangemaand werd in zfine teugen te volharden en niets te bekennen; dan kon men hem ook niets maken. Leo had het den assessor verzwegen toen deze hem de briefjes liet zien, dat hfi zfin neef Hendrik voor den vervaardiger hield, maar inwendig verachtte hfi hem om dit bewfis van karakterloosheid. De gevolgen waren geweest dat graaf Leo voortaan den gewonen gevangenekost kreeg en hem, die nog voor korten tfid stapels belletristiche en andere nieuwe werken op zfide schoof van verveling, geen ander geestelfik voedsel ver strekt werd, dan bfibel, gezang- en gebeden boek; en hem, den verwenden aristocraat, werden dagelijks twee middelmatige sigaren als gunst voorgelegd om ze te mogen oproo- ken bfi zfine dagelfiksche voorgeschreven wan deling in den tuin. Toen de cipier hem voor het eorst in zijne cal bezocht, had diens kind, een aardige blonde knaap met heldere, blauwe oogen, zfin vader vergezeld. Graaf Leo had zich hierover verbeten. „Ik vraag u verschooning", vroeg de man, „ik dacht er niet aan dat u pas één dag hier gevangenzit." Hoe dankbaar was hfi dien man thans, als hij op zfin verzoek den knaap een uurtje bfi hem liet, bfi hem, die beschuldigd werd van moord! Hoe verlustigde hfi zich in den knaap en zfin eenvoudig gekeuvelWat trof het hem, toen het- kind hem op zekeren dag een residatabje ten geschenke gaf. Hfi, wien zelfs voor korten tfid de pracht der tropen- wereld niet meer voldoende was, scheen nu geen schooner kleur en geur te kennen dan van dit eenvoudige bloempje. Hfi dacht ook aan het cogenblik terug toen hem het gansche gewicht van de ver denking voor het eerst op de schouders werd gelegd. Urenlang had de assessor hem onder vraagd, vele vragen en antwoorden waren gewisseld, en graaf Leo moet erkennen dat de schijn tegen hem was. Zelfs zfine opmerking dat de verslagens door gehakt lood was getroffen en op zfin pistool oen kogel was gevonden, werd door Lutner zeer netjes weerlegd. „Ja, ziet u", had do rechter gezegd, „men hoeft, twee schoten gehoord, dus kunnen de beide pistolen wel afgeschoten zfin en het zou niet moeilijk zfin gewoost om daarna een der beide pistolen met oen gewonen kogel weder te laden." Zfin neef Hendrik had nu wel gezegd dat beide piBtolen met kogels geladen waren ge weest, doch dit getuigenis van iemand, zoo na verwant, mocht niet eens onder eede af- gonomen worden. Ï06n graaf Leo daarna weder in zfine cel teruggebracht was, had hem slechts deze gedachte vervuld „Verloren, reddeloos verloren." Daarna had weder een straal van hoop zfine droefheid verminderd. Hé, wanneer hfi zich eens krankzinnig hield? Kon men hem dan wol voroordeelen Moest men hem dan niet in vrijheid stellen? Toen de cipier hem nu zfin middageten bracht, overstelpte hfi dezen met een stroom van verwarde redeneeringenen wel zóó slim wist hfi zfine woorden dooreen te war relen, dat de verschrikte cipier dadelijk zfin Superieuren h9t bericht bracht dat No. 38 plotseling krankzinnig was geworden. Een geruime tfid verliep, in welken Leo zfine rol van krankzinnige behoorlfik speelde, zoolang men hem namelfik, zooals hfi terecht vermoedde, in het geheim bespiedde. Eindelijk rammeldon de sleutels, en de cipier, begeleid door zfine helpers en den dokter, traden binnen. Op dit gezicht hield Leo zich zoo krank zinnig mogelfik. „Daar, zie je nu dat ik gelfik had", fluis terde de cipier. „Nummer- 38 is heelemaal krankzinnig geworden! Die brave heer graaf, hoe jammer 1Worden zulke menschen ook onthoofd?. Zonder een woord te spreken staarde de oude, ervaren arts den graaf langen tfid strak aan en hoorde diens verwarde rede met een zacht hoofdknikken aan, evenals men van een kind het opzeggen van een versje aanhoort. „Het is goed", zeide hfi na eenige minuten tegen do gevangenbewaarders. „Het is eene voorbijgaande zielsaandoening. Laat mfi met hem een poosje alleen!" Vervolg ommezijde)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5