Hoa 9515 Vrijdag i^ebi-wuri. A0. 1391. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. -i t UH aommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 26 Febrnari. LEIDSCH fÊsi DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post...i1.40. it Afzonderlijke Nommera.n 0.65. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heer J. J. E. Boschloo. Bi) beschikking van den minister van binnonlandscho zaken Is aan dr. J. Tan 3reda de -Baan, met 1 Maart op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als assistent voor de botanie aan de Rijksuniversiteit alhier. Boor den gemeenteraad te Amsterdam zijn benoemdtot Sden onderwijzer aan eene open bare lagere school, de beer A. Vroom, to leiden, en tot 3de onderwijzeres mej. J. Vroman, te Jutfaas, en mej. R. B. T. E. De Hol], te Nieuwer-Amstel. Te 's-Hage vertoeft de Russische luite nant ter zee Drigennko, met het doel om van daar de ntaritieme-inrichtingen te Willems oord, Amsterdam en Leiden te bezoeken. Aan de kamers van koophandel en fa brieken te Amsterdam, Rotterdam, 's Gra- trènhaga, Dordrecht, Schiedam, Leiden, Mid- dblburg, Vlisslngeo, Zaandam, Harlingen en Groningen en aan de Twentsche Vereeniging ter bevordering van nijverheid en handel is een exemplaar toegezonden van de „Accounts relating to trado and navigation of the Dnited Kingdom", nopens de maand Januari 1801. In de jongste godsdienstoefening maakte de leeraar bekend, dat de kerkeraad der Ned.- Herv. gemeente te WadchngBveen beroepen heeft ds. Antingh, van Oostermeer. In 't gebouw van den Protestantenbond, afdeellng Waddingeveen, is ds laatste leaa- avond in dit seizoen gehouden. AU spreker trad of ds. Witzsnburg, van Zaandam, die in eene boeiende novelle op de plichten van den swnsch tegenover zijne medemenachcn wees. Met het voordragen van een gedicht van De Buil werd de avond besloten. Over 't algemeen werden dazo avonden door een talrijk publiek bijgewoond, dat met de meest ernstige belang stelling de verschillende sprekers volgde. Zondag a. s., 1 Maart, zal de vacature- eurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmado des namiddags te twee uren wor den waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuij8, predikant te Oudshoorn. Tot lid van den gemeenteraad te Zoeter- meer is met 64 van de 66 geldige stemmen gekozen de heer Jacobus Scheer. By de stemming voor kerkeraad of kies college by do Nederd. Herv. gemeente te Sas- senheim, is met 4S van de 74 uitgebrachte stemmen bepaald, dat het gedurende do eerst volgende tien jaren kerkeraad zal blijven. Ds. E. Van Loon, te Sassenheim, is be roepen tot predikant bij de Nedord.-Horv. ge meente te Winschoten. S Thans is door hot Dageljjksch Bestuur van het Uitvoerend Comité voor het van 7 tot 12 September a. s. te 's-Hage te houden Internationaal Landbouwcongies vastgesteld het reglement van hot congres en de te behandelen punten. Onder deze vraagstukken komen vele voor, welke, niet afgehandeld op het laatste congres te Parijs, volgens besluit der permanente j commissie, op het program gebracht zijn; maar het Uitvoerend Comité beeft verschei dene aDdere daaraan toegevoegd, j Het Dagelijksch Bestuur wjjst daarbij op het groot e gewicht van bet congres, zoowel voor den landbouw in het algemeen als voor dien van ons land in het bijzonder. Om de geweuscbte vruchten to plukken i3 het echter nocdig, dat bet congres door vreem delingen niet alleen, maar ook door landge- nooten. in grooten getale bezocht worde. Daar- door zal het ook mogelijk zijn de vreemde- I lingen, die het congres kom6n bijwonen, te ontvangen op eene waardige wijze, om den ouden naam vaa onze gastvrijheid te hand haven en de beeren met een gunstigen indruk van ons land en zijne bewoners te doen huiswaarts keeren. Eene talrijke opkomst van vreemdelingen kan verwacht worden, omdat op hot Inter nationaal Congres, verleden jaar te Weenon gehouden tor gslogenheid van do groote ten toonstelling van bosch- en landbouw, de voor zitter de leden uitnoodigde het volgende jaar het congres te 's-Gravenhage te bezoeken, hetgeen mot groot applaus werd begroet. Hot congres zal in zeven afdeelingen wor den verdeeld, als: lo. landbouwonderwijs; 2o. kredietinstellingen en voorzorgskassen tea plattelande; 3o. landbouwnijverheid; 4o. tech nische landbouwzakenöo. landhuishoudkunde; 6o. wetgeving; 7o. definitieve regeling der volgende internationale landbouwcongressen. Behalve deze onderwerpen zullen de leden vrij zflu in hunne afdeelingen andere quaes- tiee tor sprake te brengen. De afdeelingen zullen 's ochtends bijeen komen, de algemeene vergaderingen zullen des namiddags worden gohouden. Wellicht zullen er ook eene of meer openbare verga deringen worden gehouden. B(j voorkeur zal Franech do taal van het congres zijn, en in elk geval zal die gebruikt werden om de conclusies te omschrijven. Om lid te worden van het congres behoeft men slechts 10 gulden aan den secretaris van het uitvoerend comité, mr. H. ZiÜeaen, Eoningskado 10 te 's-Gravenhago, te zenden. De Raad van Amsterdam hield gister namiddag weder eene vergadering ter behan deling van de Beurs quaestie. Onder de ver schillende Ingekomen stukken waren o. m. de adressen der heeren Krasnapolsky, Heyer, De Fllnes en Vod Glahn, om de Beurs te houwen op de door hen aangewezen terreinen en volgens hunne plannen. Mede was onder de Ingekomen stukken de motie der Kamer van Koophandel, waarin deze zich voor het phm-Krasnapolsky verklaarde en het adres vaa de Vereeniging van den Effectenhandel om de Beurs zoo dicht mogelijk bij den Dam te bouwen. Den heer Van Moock, dio opnieuw om pensioen vulgens zijne dienstjaren verzocht, zal medegedeeld worden, dat hjj de gronden voor een te verleenen peneieen in zijn adres niet heeft gereleveerd. Een voorstel der hoeren Cordes c. s., waarin zij mededeelen eene Maatschappij té willen oprichten tot het explolteeien van de nieuw te bouwen Beurs togen eene uitkeering van f 75,000 per jaar, werd mede gesteld om te behandelen bij het Beurs-voorstel. De familie De Clercq lieoi't aan de hoofdstad geschonken om in het Rijksmuseum te plaatsen het portret van „Lucas de Clercq en zijn vrouw", geschilderd door Frans Hals in 1635, een plafond, voorstellende den Dageraad en de daarbij behoorende vier hoekstukken, door Jacob De Witt in 1744 vervaardigd, en vier schilderijen van onbekende meesters. Onder applaus aanvaard. Verschillende voorstellen van plaatselijk belang werden hierna behandeld, waarnamen kwam tot de Beurs-vooretolleD. Zaer uitvoerig werd hierover beraadslaagd en daar men in de mlddag-zitt'ing er niet mede gereed kwam, werd des avonds om halfhegen wedei onv eene vergadering gehouden. Bij het openen der publieke tribune wer den de zit- en staanplaatsen stormenderhand ingenomen. Velen moesten buiten do deur in de wachtkamer verblijven. Ook nu werden de vier ingekomen plannen weer van alle kanten bekeken en besproken. Het plaD-W. P. Werker werd aanbevolen omdat men daarnaast van het Damrak krijgt een boulevard, een „boulevard des Italiens," eon „boulevard des Capucmes." Men bouwt eene Beurs op het Damrak voor 3, 06ne Beurs aan het Damrak voor 5 milboen. Op het Damrak en de straat is 30 meter breedte, aan het Damrak 50 meter. Welnu, de heer Jitta trekt de eerstgenoemde breedte voor. Eene straat van 60 meter, in den zomer een Sa hara, in den winter Siberië. Men herinnere zich wat de architect Sédille er over schreef. Het station zal niet liggen in de as van den boulevard; zal dit mooi staan? In het plan- W. P. W. zal men het vr{j komende bouw terrein, naar spr. vreest, niet verkoopen, al is 't daartoe nu bestemd, »f blijft 't tot ver koop bestemd, dan zal men er jaren lang een onooglUken toestand houden, zooals sedert de rooilvjnveraDdering op het Rembrandtpleln het geval is. Kan dit plan nu zoo mooi wor den geacht? Vele leden voerden het woord on nadat bijna aan het einde der zitting de wethouder Serrurier de voordracht van B. en Ws. ver dedigd had, waarschuwde de wethouder van financiën, de heer Dyserinck, op gronden van finantiëel beleid, togen kostbare onteigening waar men een goed terreiD ter beschik king heeft, dst niets kost. De schuldenlast der gemeente zou or door rijzen van 59 tot 64 millloen, terwijl de belastingopbrengst van 2 raülioen 7 ton in 1871 reeds is opgovoerd tot ca. 51/, millioen in 1891. De voorzitter achtte het wenschelijk dat men dezen avond tot eon besluit kwam en hand haafde zijn gevoelen, dat de 1of 2 millioen, welken sommige aan onteigening willen beste den, oneindig veel beter kunnen worden bo- eteed, aangezien eene Beurs op het nog te dempen Damrak ten volle aan den eisch van den handel beantwoordt en noch uit eon «choonheidsoogpunt verwerpelijk ia, noch het verkeer kan belemmeren. Het amendesient Hovy om in de voordracht te lozen bet nog aan te plempen of reeds aangeplempte deel van het Damrak, en niet uitsluitend het nog aan te plempen deel, op dat do Beurs zooveel mogelijk naar den Dam kome, weid ingetrokken nadat de voorzitter verder had medegedeeld dat B. en Ws. éók wenseben zoo dicht mogelijk naar den Dam te bouwen, al wordt het overige deel van het Damrak aangeplempt. Eindelijk werd tot de stemming overgegaan. Er waren 3G leden. Het plan-W. P. Werker verkreeg 13 st. het plan-Van Gendt 12 st.; het plan-Prins (de voordracht van B. en Ws.) verkreeg 11 stemmen; het plan-Krasnapolsky 0 stemmen. Nu volgde eene tweede vrije stemming. Het plan-W. P. W. verkreeg 13 stemmen. Het plan-Van Gendt 12 Het plan-Prins (de voordracht) 11 evenals zooeven. De voordracht viel dus af. Nu werd gestemd tusschen de plannen W. P. W. en Van Gendt. Er waren thans 35 leden. Het plan-W. P. W. verkreeg 19 stemmen en dat van Van Gendt 16 stemmen. Thans volgde de eindstemming over hot plan-W. P. W., geraamd op ƒ5,100,000. Er waren nu weer 36 leden. Het plan-W. P. W. werd aangenomen met 23 tegen 13 stemmen. Er is dus besloten tot den bouw der Beurs aan het Damrak op een door onteigening te verkrijgen terrein tuBschen de Oudebrugstosg en het Bible hotel. (Toejuiching op do tribune). De Voorzitter zeide dat B. en We. zoo spoedig mogelijk zullen komen met plannen tot uit voering van het besluit. Na eene korte geheime zitting werd de vergaderiDg te balftwaalf gesloten. De eind examens der H. Burgerscholen in Zuid-Holland zullen dit jaar te Gouda worden afgenomen, onder presidium van dr. W. Julius, directeur der H. B.-S. aldaar. Naar het „H. D." verneemt, is de schout- bij-nacht jhr. J. A. Röell, adjpdant in gewonen PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Tin 16 regels ƒ1.05. Iedere regel tneer 0.14J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voer liet incoaseeren buiten de stsd word', ƒ0.10 berekend. dienst van wijlen Z. M. den Koning, bestemd om den vice admiraal P. Ten Bosch, als com mandant dor zeemacht in Ned.-Imhê to gaan vervangen. Volgens te 's Gravenhage rondgaande berichten, zouden H. M. de Koningin-Regentes en H. M. de Koningin in het a. s. voorjaar een paar maanden het paleis op hot Loo be trekken om dan weer den zomer In de residentie door te brengen. Naar het „Haagsche Dagblad" verneemt, mag men te gemoet zien dat de ultnoodiging ten disch bjj H.H. M.M. koningin Wilhelmlna on de Regentes van de Eerste Kamer, oerlang zal gevolgd worden door gelijke ultnoodiging aan anders Hooge Colleges van Staat, in de eerste plaats de Tweede Kamer. Men meent ook to weten dat het corps diplomatique aan een gastmaal ten Hqvo zal worden vereenigd. Uit Rotterdam meldt men dat do be- noodigde vjjf duizend gulden voor de Hoogduit- eche Opera niet zijn ingekomen, zoodat de Opera voor dit seizoen foitelijk heeft opge houden te bestaan. Reeds zijn enkele artisten, o. a. Pauline Bachmann, naar Duitschland vertrokken, De burgemeester van Hengeloo, de beer J. Hora Adoma, zal binnenkort rijn ontslag aanvragen. Men zal zich herinneren, dat aan prof. P. J. Blok, hoogleeraar te Groningen, indertijd door de Regeering werd opgedragen het in stellen van een onderzoek in bultenlandsche archieven naar oude Nedorlandsche hand schriften e* documenten, wolke vroeger deel uitmaakten van boekerijen en archieven in ons vaderland en van daar, vooral ln den Franschen tijd, naar het buitenland in veilig heid waren gebracht. Dit onderzoek heoft vooral to Weenon tot belangrijke vondsten geleid, die met het resultaat van prof. Blok'e studie te Hannover, Berlijn, Parijs en in an dere archieven aan de Regeering in een be langrijk rapport medegedeeld werden. Naar wij vernemen, zjjn thans, door tus6Chenkomst van haror majesteits gezant aan het Oosten- rijksche hof, den heer Mazel, ultWoenenaan het ministerie van binnenlandsche zaken ont vangen twee kisten, volgeladen met charters en andere bescheiden, die alle betrekking heb ben op de geschiedenis der Nederlandsche ge westen, inzonderheid van de Ooatenrjjkscbe Nederlanden, waartoo Limburg indertijd be hoorde. Vele van die documenten klimmen op tot do 13de eeuw en zjjn dus eene onwaar deerbare bron voor de vroegere geschiedenis van ons vaderland. (Dagbl.) De minister van buitenlandscbe zaken vestigt de aandacht op een (in de Staats courant van 26 dozer opgenomen) uittreksel van een schrijven, door hem van Hr. Ms. ministerresident te Bucharest ontvangen. Daarin wordt een overzicht gegeven van den handel van dat rijk, in verband met het be lang, dat Nederland bp de uitbreiding zyner handelsbetrekkingen met Rumenië kan heb ben. Aan het slot van dit schrijven leest men het volgende: „In het algemeen verdient ih het oog ge houden te worden dat Rumenië, waar de consumptie sterk toeneemt, terwijl de industrie ontbreekt, oen gunstig terrein voor den bui- tenlandschen handel aanbiedt. De concurrentie ie echter vrij uitgebreid, en om te slagen behoort inzonderheid bij bot aanknoopen van reiatién geene moeite te worden gespaard. Het inwinnen van inlichtingen door tusscben- komst van Harer Majesteits gezantschap of consulaten blijft ter vermijding van teleur stellingen aanbevolen." Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen hetarrond. 's-Hertogenhosch, ter stand plaats Cuyk, de heer A. P. A. G. Van den Bergh, candidaat-notaris te Ravenslein. Het stoomschip „Semarang," van Java naar Rotterdam, is 25 Febr. Kaap Carvoeiro

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1