psr^ft N». 9514 Donderdag 26 Kebi'iiari, A0. 1891. <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit Bonrmer bestaat alt TWEE Bladen. Lelden, 25 Februari. Feuilleton. LAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maanden.;. 77.77* V7. ƒ1.10. Franco per post7.777.77:. 1.40. Afzonderlijke Nommere..".'.77...... 0.05. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij, die zich nu reeds op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Door een negental heeren ie alhier op gericht: „De Leid3che Stenografen-Vereeni- ging", welke zich ten doel stelt de steno graphic te beoefenen en toe te passen. Het bestuur is voorloopig samengesteld uit de heeren: W. C. Hemerik, voorzitter; J. J. Van den Berg, secretaris; en H. W. Oldenburg, penningmeester. Tot de vereeniging kunnen toetreden allen, die de stenographie hebben aangeleerd. De uitslag van het gisteren te Utrecht gehouden examen in de nuttige handwerken is als volgt: Geëx. 8 cand. Geslaagd de damesL. C. C. Van Dinter, te Amsterdam, en C. C. Van Duuren, te Leiden. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zyn benoemd de com- missiën, in 1891 belast met het afnemen der examens ter verkryging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet tot regeling van het lager onderwys, en wel in Zuid-Holland: o. tot lid en voor zitter, de schoolopziener in het district Rot terdam; b. tot leden, de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondisse menten Leiden, Gouda en Dordrecht; c. tot ledenpl3atsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen 's-Gravenhage, Delft, Woerden, Schiedam, Vlaardiugen en Som- melsdyk. Ned.-Herv. Kerk. Beroepente Waddings veen, ds. G. X. Antink, te Ooetermeer. Ned.-Ger. Kerk. Beroepente Aarlanderveen de heer C. De Gooyer, te Nunspeet. BeBoemd is tot onderwyzeres te Nieuw- Vennep mej. J. Zwaagstra, te Zaandamtot onderwyzer aan de Chr. school te Enkhuizen de heer G. De Jong Ezn., te Bodegraventot onderwyzer te Wassenaar (byz. school) de heer P. J. Kousemaker, te Beesd. Het is bekend dat by invallen van het dooiweder de Duitsche regeering hulp heeft geboden aan de onze tot het opruimen van het ys in de groote rivieren. Onze minister van waterstaat heeft echter daarvoor bedankt, 1 IJ>E TWEE NEVEN. Novelle van W. HIL9EBRA1VD. 63) De oude Martin deed juist zooals hy al jaren gedaan had de eerste ronde om het kasteel en had onverwacht hierby den graaf ontmoet, die door de opkomende regenbui vroeger huiswaarts keerde dan hy gewoon was te doen. „Ik heb wol iets gezien, uwe genade!" antwoordde de trouwe dienaar ernstig, „de witte vrouw wordt tegenwoordig hier weer veel gezien in het kasteel. Dat beteekent weer iets gewichtigs voor het graailyke huis van Wulfenstein; meestal voorspelt dit niet veel goeds." „Zoo, pappperlepap, oude gekJy ziet met je ééDe oog altyd meer dan een ander met twee, en meestal iets byzonders. Maar wy konnon elkaar nog van vroeger, toen je ook al zooveel vreemds zag. Ondortusschen kunt ge aan de andere bedienden zeggen, dat ik niet wil dat een van hen een minne handel aanknoopt. Ik zou er anders allicht oen speurhond op afsturen. vol vertrouwen op onze ambtenaren, die op 1 waterstaatsgebied toch waariyk geene kinderen zyn en zich nog wel met onze naburen kun nen meten. By die officiëele briefwisseling is het even wel, volgens den briefschryver uit de hofstad van de „Midd. Ct.", niet gebleven. Zeer laat in den avond ontving op zekeren dag de Koningin-Regentes een telegram van den Duitschen keizer, aandringende om toch vooral voor de ysopruiming te doen zorgen. H. M. ontbood den volgenden morgen den minister Havelaar by zich en deelde hem het telegram mede. Deze, gelukkig minder zenuwachtig dan keizer Wilhelm, verzekerde H. M. dat alle voorzorgen genomen waren en dat de keizer niet ongerust behoefde te zyn voor overstroo ming van zyn ryk door onze schuld. Prof. Verdam, te Amsterdam, die sedert eonige weken aan longontsteking lydende.. was, is weder herstellende. Do Koninklyke Harmonie „Apollo's-Lust", te Eindhoven, hoopt dezen zomer haar vyftig- jarig bestaan zoo luisterryk mogeiyk te vieren, door het houden van een groot internationaal concours voor harmonie- en fanfare-gezelschap pen. De voornaamste musici uit binnen- en buitenland zullen als jury optreden, terwyl de burgemeester van Eindhoven welwillend het eere-voorzitterschap der feestcommissie heeft aanvaard. Het concours zal plaats hebben 5, 6 en 7 Juli a. s. Alvorens naar zyne nieuwe standplaats te vertrekken, zal de Duitsche gezant by ons hof, baron Von Saurma Jeltsch, zich voor eenige dagen naar Brussel begeven. Het vertrok uit de residentie is bepaald in de eerste helft der volgende maand. Wegens het aanstaand vertrek naar Den Haag van den tegenwoordigen hoofd redacteur van het „Utr. Dbl.", den heer J. W. R. Gerlach, is als zoodanig door den Raad van beheer voor dat blad benoemd de heer G. L. Kopper, gepensionneerd kapitein der genie te Utrecht, die met 1 April a. s. zyn werkkring zal aanvaarden. De heer Alex. Saalborn te Rotterdam had gistermiddag abonné's, subsidiënten en belangstellenden in de Duitsche Opera in bet Notarishuis byeengeroepen, om mede te deelen, dat nog eene laatste poging in het werk ge steld werd, om het bedrag van 5000, dat noodig is om de Opera tot 16 April a. s. staande te houden, bijeen te krygen. Een twintigtal personen was met lysten de stad ingezonden, om deze belangstellenden ter tee- 1 kening aan te biedon. Wanneer heden-, Woens- O, graaf Hendrik, hadt ge slechts kunnen bevroeden wie daar ging en wat zy ont voerde, ge zoudt haar uw geheelen honden stoet hebben nagezonden i Sofie had slechts de eerste woorden van graaf Hendrik vernomenmaar die stem, welke zy zoo goed kende en voor haar op dit oogenblik het ontzettendste was, gaf vleu gels aan hare voeten.- Voort ging zij, in wilde vlucht, langs heg en struik, en kwam eindelyk op den straat weg uiteene windvlaag rukte haar don lich ten strooien hoed van het hoofd, maar zy zag het niet eens, bemerkte er niets van; de wind wikkelde haar ryk en donker haar los, zoodat zy het uiterlijk van eene leeuwin met opgezette manen kreeg, maar zy voelde het niet; de enkele regendroppels gingen in eene zware regenbui over; een onweder was opge komen en ratelende donderslagen weergalm den door het luchtruim, doch dit alles ver traagde haren loop niet. Uit eene boerenwoning, welke zy voorby- ging, werd zy aangeroepen om oven te komen schuilen, doch de vrees van achter haald te worden, verdubbelde hare schreden en zy antwoordde niet eens op de vriende- ïyke uitnoodiging. Een wagen kwam achter haar aanryden; dagmiddag, het bedrag niet byeen is, moet voor dit seizoen de opera als gevallen be schouwd worden. Om de opera het volgende seizoen eenigs- zins met vrucht te kunnen exploiteeren, moet voor 20,000 aan subsidies en voor een be drag van f 40 000 aan coupons en abonne menten geteekend worden, welk bedrag het bestuur der Rottordamsche Schouwburgver- eenigmg, wanneer er geen comité uit de in gezetenen voor dien tyd gevormd is, waar- schyniyk bereid is met den heer Saalborn te administreeren. De vergadering was zeer gering bezocht en een paar aanwezigen teekenden op de aan geboden lyst. De heer Saalborn deelde nog mede, dat reeds eenige toezeggingen tot dek king van bet tekort waren gedaan. (R. Nbl Ds. C. Hattink, pred. te Apeldoorn, heeft voor het beroep naar Haarlem bedankt. Wegens vergevorderden leeftyd is de heer D. J. Ublenbeck, ontvanger der gemeente Doesburg, voornemens om aan den Raad eervol ontslag te verzoeken. Naar wy vernemen, zullen de officieren van gezondheid, aanvankeiyk door de Regee ring aangewezen om te Berlyn de methode voor inenting van Koch tegen de tuberculose te bestudeeren, voorloopig althans, die bestem ming niet volgen. (iV. E. C In de Staatacourant van 25 dezer is op genomen een verslag van den heer Serrurier aan den minister van binnenlandsche zaken, betreffende het achtste congres der Amerika- nieten, te Parys gehouden van 15 tot 21 Oct. 1890, waar genoemde heer de Nederlandsche rogeering vertegenwoordigde. Het stoomschip „Drente", van Rotter dam naar Batavia, arriveerde 24 Februari te Southampton; de „Voorwaarts" vertrok 24 Februari van Batavia naar Amsterdam; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Febr. van Port-Said; de „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Febr. Gibraltar; de „Prins Alexander" vertrok 25 Febr. van Batavia naar Amsterdam. By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Gorredyk, gemeente Opster- land, M. L. Spruyt, cand.-notaris te Ouderkerk aan den IJsel. Mr. J. Paulus, adjunct-commies aan het departement van buitenlandsche zaken, bevor derd tot commies. Met 1 Maart a. s., benoemd tot commiezen der posteryen 4de kl., K. A. Heyblom en A. Wichers Hoeth, thans surnumerairs der schuw verborg zy zich in een hoek van den weg, liet het voertuig voorbygaan en zette toen haren gejaagden loop voort. De wind was opgestoken en ruischte door de bladeren van de boomen, welke in den tuin van de gevangenis stonden; hy drukte tegen het kleine verweerde venster, hoog boven den muur in de gevangeniscel, waar door graaf Leo van tyd tot tyd de bliksem stralen zag flikkeren. De graaf luisterde, op eene eenvoudige stroo- matras gezeten, naar het rollen des donders, dat hier in de eenzaamheid een diepen indruk op hem maakte. Op dit uur ontzegde de gevangenisorde hem het genot van kunstlicht. Daardoor kon hy in de duisternis beter zyne fantasie den vryen teugel geven. O, de gelkukige, die nu buiten in dit weder de natuur bewonderen, zich verlustigen mocht in dit grootsche, indrukwekkende tafereel 1 Hy wenschte zich de heete slapen te mogen verkoelen in den killen wind. Daarbuiten konden alleen zy zich bewegen, die vrij waren, en dat was hy niet. Al mijmerende overdacht graaf Leo zijne gevangenneming. Hy telde de dagen en weken r op, welke sedort verloopon waren. Wat al PRIJS DHR ADVERTENTIÈN: Ven 1—4 regelt ƒ1.05. Ieder* regel meer fO.lT}. Groetere lettere eter plaatsruimte. Voer bet iscesseeren bniten de stad wordt 10 berekend. posteryen, en met 1 April a. s. bevorderd: tot commies der posteryen 1ste kl. C. Van Ghort, thans 2de kl., tot id. 2de kl. J. Roeters van Lennep, thans 3de kl., en tot id. Sde kl. J. J. Van Munnekrede en F. W. Immink, thans 4de kl. Do tyd van duur der detacheering bij da landmacht in West-Indië van den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. P. C. A. Kru- gers, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, aanvankeiyk by besluit van 3 Mei 1888 vastgesteld op drie jaren, verlengd met een jaar en zes maanden en alzoo nader bepaald op vier jaren en zes maanden. C; cmengd Nieuws. Heden werd alhier voor het front van den troep van het depot-eskadron van het 3de regt. huzaren de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den huzaar W. Arts, remonteryder by genoemd corps. Men meldt uit Katwyk aan Zee, dd. 24 Februari: Na de 27 schuiten, welk» wy gisteren gemeld hebben, zyn nog 9 aange komen met versche visch. Do besomminge» varieerden van 85 tot 29. Er werden onge veer dezelfde pryzen besteed, nl. ƒ3.20 tot ƒ2.30, de binnenlekschol ƒ2.75 tot 2.25, braad en schar van ƒ3 tot ƒ2.65 per mand. Tarbot, tong, rog, enz., werd door geen der 36 schuiten aangevoerd. Te Scheveningen zal dit jaaF eene internationale poppen-tentoonstelling wor den gehouden, welke 4 Juli zal worden ge opend. Voor de eer van Scheveningen is het te hopen dat het op koffiezakken-papier smerig- gedrukt reglement de grenzen van ons land* niet zal overschryden. De tentoonstelling zal plaats hebben op- initiatief van den bekenden impresario Schür- mann, tot 4 Aug., in het „Kurhaus", en- verdeeld zyn in vier afdeelisgen, nl.lo. histo- risch-politiekepoppen, 2o. personages van opera* en komedie, 3o. verschillende kleederdrachten- van Europa, 4o. speelpoppen. By iedere pop moet eene beschryying zijn- gevoegd van de persoonlykheid, welke zy voorstelt. De jury zal zyn samengesteld uit kunst schilders en beeldhouwers van beiderlei kunne- en uit andere deskundigen. Aan de tentoonstelling zal eene verloting zyn verbonden, waarvan de pryzen zulle» bestaan uit poppen, ter expositie aangekocht verloren tijd voor een kort menschonloven t En dit leven zelf, hoe dicht was het einde daarvan wellicht r.abyZou hy in het vol gende voorjaar het jonge groen nog moge» aanschouwen De graaf liet den langen tyd, welken hy hier reeds doorbracht, aan zyne herinnering voorbygaan. Men had hem by zyne gevangenneming doorzocht en de effecten en andere zaken afgenomen, welke hij bij zich had; slechts zijn gouden horlogo had men hem gelaten. Hoe dankbaar was hy daarvoor. Wat had dat kunstwerk hem menig uur van afleiding geschonken 1 Vroeger had hy het horloge nauwelyks aangezien. Ook zyne das was hem ontnomen. Op zyne verwonderde vraag daarnaar had de hulp bewaarder de schouders opgetrokken en zieb beroepen op de gevangenis-instructie, welke voor hem het toppunt van alle wysheid was. „Ziet u, mynheer, ik zou u gaarne de das laten, maar ik mag het niet doen", had da man gezegd. Later was dezelfde gedienstige mi n nog eens gekomen en had gezegd dat paragraaf XXIV zulks verbood. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1