@eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Uit nummer bestaat uit TWEE Bladen. Lelden, 18 Februari. PRIJB DEZER COURANT: Voor Lolden per 3 maanden.....f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Heden ie aan de universiteit alhier de heer J. Van Kaalte, geb. te Botterdam, bevorderd tot docor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.: „Derechtstoestand dor burgerlijke aandaelen-maatschappjj." Hedenmiddag ontvingen wy van de gemeente-secretarie het rapport dor commissie van financiën, aan den gemeenteraad uitge bracht in zake de door B. en Ws. voorge stelde 3'/,-pct3.-geldleening tot een nominaal bedrag van 250,000. Dat advies luidt woor delijk aldus: „De ondergeteekenden, alsnog fungeerende als leden der commissie van financiën, hebben de eer u als hun gevoelen omtrent de voor gestelde geldleening het volgende mede te deelsn. „De koers, waarvoor de Leidsche Bankver- eeniging de leeniog wenscht over te nemen, komt hun onaannemelijk voor. Vooral de voorwaarden, waarop nog in den jongsten tijd gemeenten en corporatiën geld hebben opge nomen, geven hun grond tot dit vermoeden. „Het te loenen bedrag achten zij te hoog geschat. Het komt hun eene verderfelijke en onverdedigbare finantiëele politiek voor, eene leening te sluiten voor uitgaven, die nog niet zijn gevoteerd en zelfs door den Raad niet zjjn te voorzien. „Er mag dus h. i. goen hooger bedrag worden geleend, dan nominaal 215,000. „Eindelijk achten zjj den termijn van aflos sing te lang. Huns inziens zou deze leening in hoogstens 50 jaar moeten worden gedelgd, niet slechts omdat in het algemeen geldloe- ningen op zesr langen termijn in strijd met het gemeentebelang moeten worden geacht, maar ook omdat bij de voorbereiding der voorstellen tot den bouw der Gehoorzaal en de uitbreiding der Gasfabriek, de finantiéele be rekeningen zonder iemands tegenspraak zgn gebaseerd geweest hierop, dat voor rente en aflossing gemiddeld zou worden besteed 4 pet., m. a. w. dus, dat eene 3'/2-pcts.-geldleening zou worden afgelost in omstreeks 50 jaar. „Zjj beschouwen het aanbod der Leidsche Bankvereeniging als één ondeelbaar geheel en achten het dus ongeraden u in deze amei dementen voor te stellen, maar hebben de eer u te advi3eeren het voorstel van B. en Ws., zooals het is ingediend, te verwerpen." Dit advies is onderteekend door de heeren Fockema Andre® en J. A. Van Hamel. Sedert oDgeveer 20 jaren zijn door de Kamer van Koophandel te dezer stede geene verslagen meer uitgebracht omtrent den toe stand van handel en nijverheid in deze ge meente. De uitgave daarvan is indertijd ge staakt, omdat de berichten, welke van de handelaars en industriëlen inkwamen, zóó onvolledig waren, dat een goed overzicht van den staat van handel en industrie niet was samen te stellen, en het beter geoordeeld werd niets, dan een onjuist beeld te geven. Toch heeft het ongetwijfeld zjjn nut, dat jaarlijks een verslag omtrent den staat van handel en nijverheid verschijnt. Daargelaten nog, dat op tal van aanvragen van belang stellenden om zulk een verslag, steeds moest worden geantwoord, dat het niet meer werd uitgebracht, bleek meermalen, dat velen zich een onjuist denkbeeld vormden omtrent den toestand van de industrie en den handel alhier, en uit het feit, dat daarover zelden of nooit iets openbaar werd gemaakt, geheel onjuiste conclusies trokken. De Kamer wenscht thans eene poging te doen om een goed verslag samen te stollen, an heeft daartoe aan tal van groothandelaren en industriëelen eene circulaire toegezonden, benevens eene ljjst, bovattende een 15-tal vraagpunten ter beantwoording. Zjj hoopt dat de ontvangen antwoorden haar de gegevens zullen verschaffen tot het opmaken van een jaarverslag, en vertrouwt de ingeroepen mede werking te zullen vinden. Wy verwijzen tevens naar achterstaande advertentie. Op Woensdag 25 Februari a. s., des avonds te acht uren, zal vanwege de „Vrijzin nige Kiesvereeniging" in de groote zaal van het Nut3gebouw alhier eene vergadering belegd worden, ter bespreking der ontworpen Vacci- newet, in te leiden door prof. dr. S. S. Rosen- stein. De toegang zal vrij zjjn. De hoogleeraar mr. J. T. Buys alhior is ook door de Utrechtsche Kiezersvereeniging uitgenoodigd daar ter stede eene voordracht te komen houdon over de aanhangige legorwet. „Caecilia" meldt dat op de jongste be stuursvergadering der Ned. Toonkunstenaars- Vereeniging is besloten, dat de 16de jaariyk- sche vergadering zal gehouden worden te Alkmaar, op Zaterdag 23 Hei. Den avond te voren zal eene muziekuitvoering plaats hebben van werken van J. J. H. Verhulst, C. H. Coster, J. G. H. Mann, Willem De Haan en eenige der door de N. T.-V. bekroonde liederen. Voor de fraaie handwerken werden gis teren te 's-Hage geëxamineerd 8 cand. Afge wezen 5, geslaagd 3, t. w. de dames E. it. Brants, van Leiden; G. M. A. BruiJn, van -Hoóm, en J. A. B(jdendi)k, van Rotterdam. Aanstaanden Zondag, 22 dezer, des voor- middags te tien uren, hoopt voor de Herv. gemeent9 te Valkenburg op te treden de heer J. Eringa, candldaat in de theologie te Leiden. Hen meldt ons uit Warmond: Gisteravond waren bjjna alle bloemisten onzer gemeente vereenïgd in het lokaal „De Zon", gehoor gevende aan de roepstem, welke van - enkelen was uitgegaan om eene afdee- ling „Warmond" van de Algemeens Vereeni ging voor Bloembollencultuur te vormen. Een onzer oudste bloemisten, dr. Machen, wees er In welsprekende bewoordingen op, hoe het „eendracht maakt macht" ook op de belangen van bloembollen-handelaars en -kweekers van toepassing Is, en dat zjjne woorden weerklank vonden, bewees dat allo aanwezigen zich als lid der afdeeling War mond deden inschrijven niet alloen, maar dat ook de heer Hachen by acclamatie tot voor zitter van het te kiezen bestuur werd uit geroepen. - Wy wenschen der afdeeling Warmond geluk met bare keuze, en hopen dat het haren voorzitter gegund zjj zich nog jaren lang aan bare belangen te kunnen wjjden. In de jongst gehouden zitting van da letterkundige afdeeling der Kon. Academie van Wetenschappen in het Tripponhuis te Amsterdam gaf de secretaris dor afdeeling, de heer Boot, eene levensschets van wjjlen den heer Th. Borret, pastoor te Vogelenzang en lid dezer Academie. De afdeeling verliest in Borret een algemeen geacht lid. De laatste maal toen hjj te dezer plaatse verscheen in 1S8S hield hjj nog eene bolangwekkende rede over het verschil in tucht in de bestaande kloosters." Borret werd 18 April 1812 te 's-Hertogenbosch geboren. Hij volgde de lessen der Academie te Leuventoen de opstand in 1830 uitbrak, ging hij naar 's-Gravenhage en van daar naar Hageveld en Warmond. In Rome, het hesrljjke Rome, werd zijn lust op gewekt voor zijne bekende archmologieche stu diën, Hp werd benoemd tot leeraar te War mond, om vervolgens aangesteld te worden tot pastoor te Vogelenzang. Twee en dertig jaren heeft Borret daar gearbeid, geliefd door alle z(jne parochianen om zijn karakter, z(jne liefde voor de armen, zijne warme belang stelling in het lot van allen, die om hem waren. Als kanselredenaar was Borret ook zeer bekendmen hing aan z(jne lippen. Bor ret bad eene prachtige bibliotheek, welke aan de inrichting te Warmond werd geschonken. De studiën van Borret waren vele; in „de Katholiek" en vele andere tijdschriften werden deze geplaatst. De Academie verloor in Borret een geleerd lid, wiens werken in de geschrif ten der Academie zjjn te vinden, en die steeds uitmunten. Als lid der commissie ter beoor deeling van de antwoorden op de prijsvraag der Latt)n8che poëzie bewees hij lange jaren der afdeeling groote diensten. Om een en ander gelooft de heer Boot dat de leden dezer afdeeling, vooral de oudoren, Borret niet zullen vergeten. Deze rede werd warm toegejuicht. De Christelijke zangvereeniging te Bent huizen hoopt op Donderdag den 26-sten dezer hare jaariyksche openbare uitvoering te geven. Zjj zal plaats hebben ln hot schoollokaal en aanvangen des avonds te 7 uren. Ook za! z(j ovenals in het vorige jaar ge leid worden door den heer J. H. Houbolt, hoofd der openbare school. Voor de te Alfen aan den Rijn bestaande inrichting tot verpleging voor onverzorgde kinderen hebben mevrouw B., gob. S., en de heer N. N., beiden te Amsterdam, elk eene gift, groot f 1000, geschonken. In deze inrich ting wordea nu reeds ongeveer 180 kinderen verpleegd. De schilder Johannes Bosboom herdenkt beden, 18 Februari, zijn 74sten geboortedag. Hy ls thans de oudste vertegenwoordiger der kunst, waarin het artistieke van ons volk zich ten alle tyde het krachtigst heeft ge openbaard. Naar men verzekert, zou van de Eerste Kamer der Staten-Generaal bet verzoek uit gaan om by H. M. de Koningin-Regentes ten geboore te worden toegelaten. (H. D.) By de gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer (vacature Verniers van der Loeff) in het hoofdkiesdist.rict Rotterdam, werden uitgebracht 2717 stemmen. Het asn- tal kiezers bedraagt 8311 en by de vorige verkiezing werden uitgebracht 4728 stemmen. Er werden nu 27 stembiljetten van onwaarde verklaard, zoodat het aantal geldige stemmen 2690 en de volstrekte meerderheid 1346 be droeg. Gekozen is jhr. mr. A. P. C. Van Karnebeek, oud-miaister en candidaat der liberalen, mot 1765 stemmen. Op mr. J. A. Van Gilse, redacteur der „N. Rott. Crt.", die voor eene hem aangeboden candidatuur had bedankt, waren 293 en op den heer Voorhoeve 606 stemmen uitgebracht. De Haagsche kroniekschru'ver der „N. Gron. Crt" meldt: Het kan zjjn dat in Mei en de volgende maanden deor HH. MSI. kleine Ausfluchten worden gedaan van enkele dagen, ook naar Amsterdam, naar Oranje-Nassauoord, 't Loo, Soestdyk en misschion zal de Koningin Regentes voor eenige dagen naar Arolsen gaan om haren vader te bezoeken, doch van osne hervatting der vroegere, met feesteiykheden gepaarde bezoeken aan de hoofdstad is voor dit jaar geen sprake. Daarentegen ligt het stellig in de bedoeling van do Koningin Regentes om aan haar vroeger steeds gekoesterd verlangen tot kennismaking met al de provinciën van het koninkryk in een volgend jaar gevolg te geven en dan eene tournee te ondernemen met d9 jonge Koningin, om haar als 't ware aan het gansche volk voor te stellen. In dien zin moet de Regentes zich onlangs hebben uit gelaten, doch voor het overige berusten alle berichten over reisplannen ook wat ik hier boven schreef nog op vage aanwijzingen en gissingen in de omgeving van H. M. Alle afdeelingen der Eerste Kamer had den de wetsvoordracht op het inkomen der Kroon met instemming ontvangen; geen enkel lid had daartegen bezwaar. Verscheidene leden zouden zelfs hunne stem er aan geschonken hebben, al ware, in verband met de lagere inkomsten van het Kroondomein, het thans voorgedragen cyfer hooger gesteld. Naar het „Vad," verneemt, zal de luit.- PRIJS DER ADVERTENTDEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel merr ƒ0.17$. Grootore lettora naar plaatsruimte. Voor hot incasseeren buiten de etad wordt ƒ0.10 berekend. kol. G. J. Hofstede Crul eerlang met pensioen den dienst verlaten en als commandant van het Kol. Werfdepot worden vervaDgen door den luit -kol. C. F. H. Putman Cramer, van het 5de reg. lnf. De late luit. L. v. d. Volde, van het corps torpedlsten te Brielle, is geplaatst by het 2de reg. vest.-art. te Amsterdam. De groothertog van Luxomburg heeft benoemd tot grootofficier in de orde van de Eikekroon G. L. M. baron Taets van Ame- rongen van Natewisch, kamerheer van nu wyien Z. M. den Koning, on jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, minister-resident, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken. De keizer van Rusland heeft benoemd, tot ridder-grootkruis in de orde van St.-Stanis- laus mr. J. D. C. C. W. baron Do Constant Rebecque, hofmaarschalk en kamerheer-cere moniemeester van nu wyien Z. M. den Koning. De buitengewone gezant en gevolmachtigde minister van Spanje by ons Hof, don Wenceslau Ramirez de Viltauritia, vertrok gistermiddag naar Luxemburg, ten einde den groothertog zijne nieuwe geloofsbrieven te overhandigen. Dr. G. C. Steynis, pred. by de Luther- eche gemeente te Paramaribo, is aan boord van hot stoomschip „Prins Willem I," waar mede hy tot heratel zyner gezondheid naar Nederland was vertrokken, aan eene leverkwaal overleden. Op 72 jarigen leeftyd is op zyn bniten te Cöte Saint-Andró (Isère) do bekende schil der Jongkind overleden. In 1845 opende Jong kind de ry zyner groote stukken met een gezicht op de haven van Harfleur, maar daarna legde hy zich vooral toe op het schil deren van zeegezichten en landschappen in Nederland. Jongkinds stukken, waarin hy verschillende gezichten uit do omstreken van Dordrecht en Rotterdam weergaf, werden door vele vermogende FranBChe kunstliefhebbers zeer op prys gesteld. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 18 Februari van Southampton; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 15 Febr. Wight en werd sedert 16 Febr. wegens mist verhinderd binnai te komen. By kon. beslu't is, met ingang van 1 April 1891, aan dr. A. Borgman, op zyn ver zoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Warfum. Benoemd: met ingang van 24 dezer, t»t burgemeester van Maastricht, W. H. PylS; met ingang van 25 dezer, tot id. van Schie- broek, C. J. A. Wynaendts. Benoemd by bet personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezond heid 2de kl. de etudent in de geneeskunde (arts) A. Klein. Aan W. Van Es op zyn verzoek eervol ontslag verleend als heemraad van den polder Arkemheen, provincie Gelderland. Met ingang van 1 April 1891, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Assen, F. J. T. M. Smit, thans direc teur-brievengaarder aldaar. Aan mr. P. S. Noyon, gewezen vice-pre sident van het gerechtshof te Amsterdam, een pensioen verleend van ƒ3000 'sjaars. Het Leidsche Tooneel. Nooit hebben wy de eerste afdeeling der trilogie, ons door Beaumarchais achtergelaten, door Rossini op muziek gebracht, op zulk oone uitstekende wijze booren vertolken als gisteravond het geval was. Geen wonder: „Mlle Heymann remplira 19 röle de Rosine" vermeldde het programma. Mlle Heymann, de beroemde zangeres, zou de rol vervullen der lieftallige, schalksche Rosine. Dit feit alleen was een spoorslag voor vele onzer Leidsche ingezetenen om gisteravond hunne schreden te richten naar den Schouwburg. Hot gebouw was dan ook tamoiyk goed bezet, een feit,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1