N°. 9507. Woensdag IS T^ebruari. A0. 1891. (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT *Mt LeMeo par t nMadaa.777?.W.'.T,1 f 1.10. Mum par poatTVV. 'i-il.M. Ateaderljjl» Hojuaara..TJTJ.V0.01. Dc moord van Whllecliapel. Voor zoover tot nog toe bekend, heeft de Londenache politie eindelijk eenig spoor go- vonden van den moordenaar, die do laatste misdaad in Whitechapel heeft gepleegd. In dit opzicht had men dan ook groote verwach tingen van den nieuwen chef der Londensche pulitie, sir Edward Bradford. Op generaal War ren volgde de heer Monro en sedert een jaar staat nu de heer Bradford aan het hoofd der politie. Deze chef heeft geruimen tijd in En- golsch-Indié gediend en maakte daar kennis met de Indische worgers, die bekend zijn wegens hunne bedrevenheid by het plegen van moorden. De heer Bradford achtte het niet on- mogelyk, dat een dezer misdadigers te Londen vertoeft, als stoker of matroos op een der schepen, en den moord in Whitechapel pleegde. De heer Bradford had zyne bekwaamste detectives aan het werk gezet en daarby zyn ook de heilsoldaten aan den arbeid. Het Leger des Heils heeft nameiyk in het East End drie posten. De vrouweiyke soldaten vinden in deze wyk een uitgebreid arbeidsveld en dringen tot in de akeligste krotten door om hulp te verleenen en leden te werven. Wellicht kon zoo door een der heilsoldaten een spoor van den moordenaar worden gevonden. Dat de moordenaar ontkomen is, wordt hoofdzakeiyk geweten aan den agent van politie, die het ïyk vond. Deze agent, een nieuweling in het vak, beweert, dat hy,toen hij de vermoorde vrouw vond, nog voetstappen hoorde, biykbaar van iemand, die zich uit de voeten maakte. In plaats van terstond den moordenaar na te zetten, bleef hy by het lyk, waardoor de misdadiger kon ontsnappen. Daarby wordt ook nu weer de klacht her haald, dat de politie-agenten zulke zware, met spykers beslagen, laarzen dragen, dat hunne stappen reeds van verre zyn te hooren. Blyk- baar had de moordenaar den agent ook nu hooren aankomen. Op den dag van den moord is de vermoorde vrouw driemalen gezien, het laatst door een pakjesdrager in gezelschap van een man, die er uitzag als een zeeman of stoker op een scbip. Volgens een gerucht, heeft de politie Zaterdag-middag dezen man gevat en er werd zelfs by gemeld, dat zUne kleeren met bloed bevlekt waren. Zyn naam is Thomas Saddler en eene vrouw beweert, dat zy hem met de vermoorde vrouw gezien heeft. De man ont kent echter alle schuld. Toen de eerste moorden in Whitechapel werden gepleegd, liet sir Charles Warren bloedhonden komen, ten einde deze te gebrui- OE TWEE NEVEN. Novelle van U. UILDGBRAKD. 48) Hierheen voert de rechter zyne gedistin geerde gastenwant zyn verkeer ontziet geen stand; hier pleegt hy ook, onder het genot van eene sigaar, zyne plannen to ont werpen voor groote en moeilyke onderne mingen, of na gedanon arbeid een weinigje uit te rusten en te peinzen. In het midden van de kamer bevindt zich de gewone werktafellangs de wanden staan verscheidene loketten met akten vol geheime zaken. Slechts datgene, wat in direct verband staat tot de behandeling der rechterszaken, wordt uit deze aktenmassa openbaar gemaakt. Alle overige bescheiden, welke dienen moe ten om den rechter eene volledige kennis aan te brengen omtrent de levensomstandig heden, het gedrag, do redonen tot de mis daad enz., blyven onder hot zegel der geheim houding daar bewaard. In een hoek van do kamer staan knuppels, staken, bylen, kapmessen, geweren, pistolen en dergelijke wapenen, alle van etiketten voor ken om het spoor van den moordenaar te vinden. Natuuriyk komt ook nu weer de vraag ter sprake, waar deze bloedhonden zyn gebleven. De eerste proeven, welke indertyd met deze honden werden genomen, vielen niet slecht uit, want de honden vonden zelfs in het Hydepark het spoor van sir Charles Warren, nadat hy twintig minuten vooruit was gegaan. Volgens de „Pali Mall Gazette" vonden deze honden het verblyf in de hoofdstad echtar volstrekt niet aangenaam en de een na den ander liep weg om zyne vorige woonplaats in de provincie weer op te zoeken. Of men ook nu met Jack the Ripper te doen heeft, moge nog onzeker zyn, een fe't is het echter, dat sedert 1887 in eene be perkte uitgestrektheid, onder het oog der politie, tien moorden zyn gepleegd, zonder dat een der moordenaars is opgespoord. De moorden werden gepleegd 25 December 1887; 7 Augustus 1888; 31 Augustus 1888; 7 September 1888; 30 September 1888; 31 September 1888; 9 November 1888; 17 Juli 1889; 10 September 1889 en nu die van verleden week Vrydag. Te Whitechapel heerscht natuuriyk nog steeds groote opgewondenheid onder de be volking wegens den geheimzinnigen laatsten moord, welke werd gepleegd in Lemonstroet, op een steenworp afstands van een bureel van politie, onder eene viaduct. De helft van den engen doorgang is afgezet door eene houten schutting, waarachter vuil wordt geworpen, terwyl de andere helft als doorgang dient. Aan beide zyden van de gang staat eene brandende lantaarn, maar niettemin is het in het midden van de gang zóó donker, dat het kruis, hetwelk de politie heeft gemaakt op do planken, ten einde de plaats, waar het lijk is gevonden, aan te duiden, alleen met be hulp van kunstlicht kan gezien worden. Het terrein bestaat uit een doolhof van doorgan gen en steegjes, en daarin zyn tal van volks- herbergen, zoodat het niet moeilyk is te one- komen. Om twee uren in den ochtend vond een politie agent in dezen doorgang tegen de schutting het lyk van eene jonge vrouw. Het lyk was nog warm, zoodat biykbaar de moord pas was gepleegd. Nog een kwartier geleden was de agent by zyne ronde deze plaats voorbygekomen, maar toen had hy niets bespeurd. De agent zag terstond by het licht van zyne lantaarn, dat er een moord was gepleegd en floot om hulp. Een paar minuten later was een tweede agent ter plaatse. De pols der vrouw klopte, naar de zien, welke de zaak aanduiden, waartoe zy behoorenzy spreken meestal van aanslagen en vechtpartyen, verzet enz.; verderop ligt een voorraad van wollen en zyden stoffen, kanten en zilverwerk; dit is afkomstig van de laatste inbraak, welke zooveel opzien baarde, en is heden benevens de dief in han den van het gerecht gekomendat gouden horloge daar, benevens die goldbeurs, zyn de vruchten van rooverspartytjesdat lange keukenmes, daar aan den wand, is, zooals het daaraan hangend briefje zegt, door boer X. by zyn gevecht met zyn buurman gebruikt, en heeft den levensdraad des laatsten, door een welgomikten stoot in het hart, afgesne den; met die byi, welke zich daarom op eene in het oog vallende plaats bevindt, versloeg de touwslager IJ. in drift zijn eigen broeder de schedel van den verslagene staat goed ge prepareerd daarbymidden in het voorhoofds been bevindt zich de spleet, waarin de byl volkomen past. Dit kleine witte doosje be vat slochts enkele tot kalk verbrande beentjes van een onschuldig kind, dat door de ont aarde moeder terstond na de geboorte in het vuur werd geworpen. Kortom, overal in dit vertrek herinneringen aan onzalige oogenblikken, welke over het noodlot eens menschenlevens beschikken; o agenten meenden, nog zeer flauw en daarom werd terstond iemand gezonden naar den ge neesheer der wyk. Toen de geneesheer, die in de buurt woonde, eenige oogenblikken later kwam, was de vrouw reeds byna geheel dood, en stierf byna onmiddeliyk daarna. Zy was eene vrouw van omstreeks 25 Jaren, die in deze buurt langs de straten placht te zwerven en onder den naam „Carrotty Nell" (Roode Lena) bekend stond. De politie en de geneesbeeren zyn het er over eens, dat ook deze moord in de meeste opzichten strookt met de vorige negen moor den, welke in dezelfde buurt en op dezelfde wyze zyn gepleegd. Tyd, plaats en omstandig heden, zelfs de wond aan den hals, strooken geheel met de wyze, waarop de andere mis daden gepleegd zijn. Men neemt aan dat de moordenaar, waarschynlyk in vrouwengewaad gekleed, onder welke vermomming hy zich op de loer heeft gelegd, ook dit lyk wel op dezelfde wyze zou verminkt hebben, indien hem daarvoor de tyd ware gegund. Blykbaar is de man by zyn werk door de komst van den agent gestoord. Overeenkomstig de instruction, welke hun voor dergelyke gevallen zyn gegeven, lieten de agenten het lyk liggen op de plaats, waar zy het vonden. Haar hoed lag naast het lyk. Een kam was het eenige voorwerp, dat zy by zich had, maar van berooving kon toch geen sprake zyn. Toen het lyk naar het politiebureel was vervoerd, vonden de agenten twee shillings, welke achter eene pyp van de waterleiding waren verborgen. Behalve den hoed en de geldstukken, heeft men geene voorwerpen gevonden, welke slechts eenigs- zins met den moord m verband kunnen staan. Latere berichten melden het volgende: De man, die, wegens vermoeden dat hy den jongsten moord in 'Whitechapel pleegde, door de Londensche politie werd gevat, is door de politie in hechtenis gehouden. Of schoon nog geen zeker bewy's, dat de politie nu den werkelijken moordenaar in handen heeft, W6rd geleverd, bestonden er toch zulke ernstige vermoedens tegen hem, dat de jus titie geene termen vond hem, evenals de an dere personen, die in hechtenis waren ge nomen, terstond weer op vrye voeten te stellen. De man heet Thomas Saddler en is 50 jaren oud. Volgens getuigenis van eenige personen had hy reeds sedert eenige dagen omgang gehad met de vermoorde vrouw en op den avond van den moord kroeg hy in eene herberg twist met haar. zeker, de kamer van een rechtor van instructie heeft iets aantrekkelyks, maar ook haar be droevends; men kan met een weinigje fan tasie daarin zoo behaaglyk zitten droomen, vooral in de schemering en wanneer men geheel alleen is. Graaf Leo's trots was eenigszins gekrenkt, toen Lutner hem verzocht had, eerst een korten tyd in de voorkamer te verwylen en een aanvang maakte met de instructie door het verhoor van den houthakker, den mars kramer en eenige andere personen. Hij achtte zich verongeiykt, geminacht, en zyne kwade luim werd grooter door de aan wezigheid der overige getuigen, gerechtsdie naars en gendarmen, die den assessor rap porten kwamen brengen en hem (Leo) zacht fluisterend bespieddenenkel personen uit de laagste volksklasse, met wie de graaf niet gewoon was op dezelfde plaats teverkeeren, waren daar aanwezig. In zy'n verdriot hierover was hy eenmaal op het punt om heen te gaan, maar de ge rechtsdienaar wist hem zóó duideiyk uit te leggen, dat zijne verwydering de noodlottigste gevolgen kon hebben voor hem, den graaf, hemzelven en de gansche zaak, dat Leo, hoe wel onwillig, bleef. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Vu 1—t regels f 1.05. Ieder» regel meer ft.ifj. Cl roe tere lettere neer pteaternimte. Veer MM taeamerea botten de stad wordt ƒ8.10 berekend. Eerst verliet hy, en eenigen tyd daarna zy, het lokaal en eenige uren nadat de moord was gepleegd, werd hij by den Tower gezien door een agent, die hem naar de reden vroeg van de bloedvlekken, welke op zyne kleeren te zien waren. De man vertelde dat hy eene vechtparty had gehad met een paar mannen, die hem hadden aangevallen, en daar hij inderdaad eenige lichte kwetsuren in het ge laat had, liet de agent hem gaan. Zoodra echter de tyding van den moord bekend werd, ging de politie er terstond op uit om den man weer op te sporen. Na eenige vergeefsche pogingen vond men Saddler in een koffiehuis, en natuuriyk werd hy toen terstond in hechtenis genomen. Hy erkende dat hy met de vermoorde vrouw omgang had gehad, maar overigens beweerde hy geheel onschuldig te zyn aan den moord. Het toeval wilde, dat Saddler, die stoker is van beroep en nu met de stoomboot „Fez" uit Turkye is thuis ge komen, achttien maanden buiten Engeland had doorgebracht. Daar deze tyd strookt met den tyd, die verloopen is sedert den vorigen moord in Whitechapel werd gepleegd, hechten velen byzondere beteekenis aan deze omstandigheid, maar de politie hecht daaraan voorloopig nog goeno groote waarde. Door verschillende personen, o. a. ook de eigenares van het koffiehuis, waar Saddler en de vermoorde vrouw twist hadden, zyn ge tuigenissen afgelegd, maar tot dusvor schynt nog geen zeker bewys van Saddler's schuld geleverd te zyn. De detectives zyn yverig aan den arbeid, en reeds hebben zy gevon den, dat de man inderdaad op dien avond deel heeft genomen aan eene vechtparty, waarby hy eene wond aan het achterhoofd ontving. Echter is ook in de nabybeid van do plaats dor misdaad een groot mes met metalen heft gevonden, welk wapen schynt herkend te zyn als het eigendom van Saddler. Saddler is gisteren voor den Londenschen rechter verschenen. Nadat de gewone ver klaringen waren afgelegd, is de behandeling der zaak acht dagen uitgesteld. Saddler is gehuwd en heeft drie kinderen. Door de zuster en den vader is de ver moorde herkend als Francis Cole. De politie ontving den dag na den moord verscheidene brieven, waarvan een luidde „Ik heb het oog op een dik, oud wjjf uit eene bekende goederenzaak." Daaronder was een mes geteekond. De onderteekening was Jack the Ripper. Eindeiyk werd hy voorgeroepen om te antwoorden op de vragen, welke hem ge daan moesten worden, ter toelichting in deze treurige zaak. De assessor bemerkte dadelyk de boozo luim, waarin graaf Leo verkeerde, toen deze binnentrad, en wist dit te plaatsen. Hy begon met den graaf te verzekeren dat het hem leed deed dat deze zoo lang had moeten wachten, doch dat het voorloopig onderzoek het verhoor van die lieden eerst gebood. Hy wees graaf Leo eene plaats op de sofa aan. „Het schynt, heer graaf, dat u eene be- langryke rol zult moeten spelen by deze rechtzaak", begon Lutner met innemende en nette manieren. „U stondt met den overle dene in zeer nauwe betrekking, kende zyne levensomstandigheden en gewoonten, zyne neigingen en gebreken, zyne vrienden en vyan- den. Zoo er iemand is, zyt gy het, die in staat is het gerecht het juiste spoor te wyzen, dat het moet volgen, om tot oen juist en zuiver resultaat te komen. Van allen, die don opperhoutvester gisteren nog gesproken hebben, zijt gij de laatste. Mag ik u vragen, wat u met den opperhoutvester te verhan delen hadt op den „Berenval?" Graaf Leo kleurde. Vervolg ommezijde.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5