wijders zian wy nog eene paardrydster voor het voetlicht treden, die met het gohoel in niet hst minste verband staat, maar do oorzaak harer verschijning eenvoudig to danken heeft aan het eon of andor liefdesavontuurtje, vroeger aangeknoopt met dr. Ernst Muller, natuurlijk met eon anderen dan met don huidigen gouverneur des huizes (eono niet be paald nieuwe theatertruc). Ton slotte hooren wij nog gewagen van een oud moedertje, dat zeker te bejaard is om haar kamertje to verlaten, van een ouden graaf, door podagra verhinderd hot tooneol to. betrodon, van een jongen Oscar, misschion nog to jeugdig om do oor to genieten aan hot publiek voorgesteld te worden, en van een Spanjaard, die ook wegblijft. Door zooveel verschillende individuen, ge heel onafhankelijk van de hoofdpersonen, door zooveel verscheidene toestanden en feiten in het leven te roepen, kreeg 'net goheel iets gerekts, iets gedwongens, dat eeno geleidelijke oplossing bijna onmogelijk maakte. En dat dit werkelijk het geval was, bleok op onwederlegbare wjjze in do laatste acte. Eene kloine causerie, eene kleine verklaring dat bij niet de dr. Muller der paardrijdster was, eone philosophische beschouwing omtrent moraal, door den huisleeraar ten beste gege ven, maakt alles in orde. Mevrouw Rebus laat, ten gevolge dier rede, hare trotschheid, zoo in één enkel oogenblik, varen en voelt zich thans uiterst gelukkig met het feit, dat hare dochter niet baronesse Von Strausz, maar eenvoudig mevrouw Muller zal heeten, dat hare nicht niet gravin Von Ravenhorst, maar enkel mevrouw Rebus wordt, wat wel eon woinig onnatuurlijk is. Het spel verdient ditmaal in bijna alle mogelijke opzichten onzon uitbundigen lof en vooral aan haar, in wier handen de titelrol was toevertrouwd, zjj onze oprechte nulde gebracht. Mejuffrouw Vink, de schalkecho, lieftallige soubrette, zij overtrof zichzelvo. Eone buitengewone los- en ongedwongenheid koomerkto haar geheels spel en met dat al bleef zij toch binnen do perken der natuur en der werkelijkheidvooral de dialoog tussclien haar en haren vader, by het eind der derde acte, was treffend schoon. Hier was elke houding, elk gebaar, elk woord vroolijk en opgewekt, maar tevens vol gevoel en innig heid. Hot was een keurig toonosltje. Zelden hebben wjj den heer Tartaud zulk eene kracht zien ontwikkelen als gisteravond in de rol van dr. Ernst Muller; togelijkovtijd spreidde hjj ernst en humor, waardigheid en natuur ten toon. Do hoor D. Haspels, als de rijke bankier Rebus, gaf ons een kourigtype van eon goedaardigen, braven vader te aan schouwen. Mej. Mario Faassen vertoonde ons een aller liefst vrystertje, dat liefde boven rijkdom en naam stelde. Mevrouw Beorsmans, bjj haar eerste optreden gedurende dit seizoen alhier met gejuich en een prachtigen ruiker ontvangen, schetste ons de trotsche, verwaande vrouw met adellijk bloed in de aderenhoezeer haar spel onze hilariteit In het leven heeft geroepen, toch meenden wjj in hare verpersoonlijking der aristocratische vrouw eenige charge te ont dekken. De heer Van Eysden maakt ongetwijfeld op hot gobiod der tooueelkunst goede vorde ringenhjj speelt losser en vrjjer dan vroeger ook zijne vertolking van Alfred Rebus gis teravond gaf hiervan getuigenis. Den heer Van Korckhoven hadden wjj het liefst gezien in do rol van graaf Ravenhorst, don ouden vrijer, door nicht Ella versmaad; do echte Spanjaard zou ook nio*" slecht door hom goteekend zijn, in elk geval beter dan do baron Strausz, dion hy trachtte voor te stellen. Het nastukje: „da Gouvernante", werd door h9t echtpaar Roeier Faassen, mej. Vink en den heer De Vries kranig en met humor ge speeld. Vooral do beer Do Vries, als do zielen herder, verdient bijzonderen lof voor zjj no opvatting. Mr. L. H. Gemengd Nieuws. By twee verschillende goud- en zilver-kashouders werden alhier, bjj insluiping, tijdens de winkeliers even uit waren, eenige gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd, by den één een sigarenkistje mot geread- staande reparation, bjj den ander Ga? gouden horloges. Men weet niet de minste inlichting omtrent dader of daders te govon. Het groots gotad ongeluktea, dat gobourt door onvoorzichtigheid bjj het springen uit rijdende stoomtrams, is gister avond weder met één vermeerderd. Zokore M. R., 22 jaar oud, wonende te Abbenes, sprong alstoen onder Sassenboim uit do nog in beweging zjjndo tram, viel en kwam met het linker-been onder den trein. Deorlyk verwond werd hij, na eerst genees kundig te Sassenheim te zyn behandeld, por tram naar zjjno familie te Bennebroek ver voerd. Naar men zegt, heeft hot personeel van do stoomtram geen schuld aan dit ongeluk, daar do conducteur den machinist tydig had gewaarschuwd de tram te doen stoppen, doch M. R. vóór do trein stilstond er uitsprong. Two o te Dol ft s t u deer ond e j on ge ileden ontvingen Zaterdagavond aan het station van hot Holl. Spoor te 's Gravonhago eene los, welke hun waarschynlyk heugen zal. Aan het station to Delft hadden zy, door welke oorzaak dan ook, onaangenaamheden gekregen mot den hoofd-conducteur van don trein en to 's Hage wilden zij met dozen naar den chef gaan. 'Waarschynlyk, hoewel de man het ontkent, heeft de machinist van den trein iets tegen de jougelui gezegd, want plotseling sprong één van hen op den machinist toe en gaf hem een slag met zyn wandelstok. De man een hercuul, die by de Maatschappy algemeen bekend is als een „lobbes" nam het eerst zoo hoog niet op, doch toen de aanvaller hem oen tweeden slag toebracht, ontstak hy in woede, vloog op hem af, en diende het jongomenech een pak slaag toe, dat het bloed uit mond, neus en ooren te voorschyn kwammisschien was de man nog verder gegaan, wanneer de chef niet tusschen- beide ware gekomen. Het andere jougomensch, dat zyn kameraad te hulp wilde komen, werd door den stoker onder baDdon genomen, en wetende dat stokers in den regel ook geene fluweelen handjes hebban, kan men voilig aannemen dat ook by zyn deel hoeft gehad. De les was hard, doch, volgens ooggetuigen, dubbel en dwars verdiend. Men echryft ons uit Roelof- ArendsvoenOfschoon het ijs in onze slooton en vaarten r.og gemiddeld eeno dikte heeft van 12-15 cM., worden er dagelyks pogin gen aangewend om deze korst te verbreken, tsn koste van de pramen, welke met een zwaren last bevracht en dan mot mannen kracht voortgetrokken worden. Hooft zoo'n voorstelling plaats by 't begin of aan 't einde van een schooltijd, dzn bieden zich honderden rappo jongenshanden tot hulp aan, die om strijd het touw inpalmenen dan gaat het fullspeodals werkte eeno kloine stoommachine, zoodat do splinters van ys on vaartuig in 't rond springen. Hot blykt dus, dat men hier ernstig behoefte heeft aan de opening der vaart. Weldra moet ieder naar den akker om den grond klaar te maken voor het „peulen poten", terwyi verscheidene agurkenvaton in do pak huizen op verzending wachten. Te Rotterdam ontstond by het verlaten eener hei berg aan den Schiodamschen Dyk twist tusschon een Hollander en twee Duitschers. Een der laatsten trok zyn mos en bracht zyn tegenstander eene diepe wonde aan de hand toe, waar'oy dezen een vinger half werd afgesnedon. De politie arresteerde de beide Duitschers en bracht den gewoDde naar hot ziekenhuis, om zich te doen verbinden. Zondag-avond, terwyl do bewoners afwezig waren, is men by een vleesclihouwer aan don Hang aldaar met een valschen sleutel binnengedrongen en word te diens nadeele eene trommel mot effecten en geldswaardig papier ontvreemd. Naar men zegt, moet do waardo ODgoveer f 2500 bodragen. Te Amsterdam zyn in dewoek van 8 tot en mot 14 dozer 9 kinderen aan gegeven als overleden aan mazelen. De Arastordamsche damesvor- oeniging „Chanté", vrefc zich ten dool stelt weldadigheidsinrichtingen in Nederland to ondersteunen, heeft, zooals wjj indertijd mede deelden, eone verloting van geschenken op het getouw gezot ten bate van het Centraal Israëüetisch Kinder- en Doorgangshuis te Leiden. In Mei zullen de geschonken te Leiden, in Juni te Amsterdam worden ten toon ge steld. Reeds van tal van zyden mocht do Veteeniging voor dit goede doel geschenken ontvangen, doch er is nog veol noodig. De A s 8. Crt." echryft: Wy hebben reeds als ons oordooi uitgesproken, dat d# behandeling harer zaak op vrouw Hellinga Gaaikema niet voel indruk scheen te maken, zooals uit eukelo haror gedragingen moo3t worden opgemaakt. Als een staaltje, waardoor dit kan worden bevestigd, moge o. a. dienen, dat op haar verzoek oen haar toebehoorendo nieuwe mantel uit Roden is opgevraagd, op dat zy dozen bij uitspraak van het vonnis zoude kunnen dragen, hetgeen ook is ge bourd. Voor de betrekking van opzieh- tor over do landerijen on plantsoenen in da gemeente Zutfen, jaarwedde f 800, hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. In don nacht van Zatordagop Zondag, ongeveer één uur, werd te Groningen aan het gedempte Zuiderdiep de stoelmatter G. v. H. onverhoeds door eon onbekend per soon aangerand on bekwam daarby eene diepe wonde over hot voorhoofd en den neus, ver- moedelyk met een mes. Op zyn hulpgeschreeuw kwam oen agent van politie toeschieten, dio den onbekende, welko het op eon loopen zetto, achtervolgde, totdat hy hem aan het Ver- bindiDgskanaal uit het oog verloor. Do agent bleef echter daar tor plaatse en wist door het geven van signalen eenigon zyner collega's te waarschuwen, die daarop het terrein nader inspecteerden en bemarkten, dat de gezochte persoon in het water van bet Verbindingskanaal stond, mot het hoofd alleen daarboven. Zij trachtten hem daarop aan te houden, waartoe een der agODten even eens gekleed te water ging, en, goholpon door zyne confraters aan den wal, de arrestatie in het water bewerkstelligde. Do onbekende bleek toen te zijn zekore H. T., oud 22 jartn, arbeider, wonende onder de gemeente Haren. Do verwonde, dio inmiddels naar het politie- bureel was vervoord, werd daar verbondon. Er waren een tiental bloedige hechtingen noodig. Hoowol H. T. aanvaukelyk alle schuld van zich wierp, bekende hy ten slotte de daad gopleogd te hobboD. In het hoofdpostkantoor te Nieuw-York is brand ontstaaD, vermoodeiyk ten gevolge van een gebrek aan de electrische verlichting. Ten minste, in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen de beambten bozig waran de juist aangekomen pest uit Europa to sorteeren, gingon plotseling alle electrischo lampen uit en terstond vulden zich da gangon met een dichten rook. De brand werd echter spoodig gebluscht, maar de zakken, waarin de couranten zich bevonden, loden veel water schade. De brieven bleven geheel ongedeerd De bestelling word echter eenige uren ver traagd. Het gebouw te Brussel, waar het radicale dagblad do „Réformo" verschijnt, is gisterochtend geheel door brand vernield. Te Londen is gisteren eene som van 11,030 pd. at. in Engelscho bankbiljetten aan de bankiersfirma Glyn ontstolen. Terwyl de kassier bezig was met tellen, werd het pak bankbiljetten, van allerlei bedrag, van 1000 pd. st. af, onbegrypeiyk handig wog- genomon. De dief ontkwam. Do nommers der bankbiljetten zyn bekend. Een treurig ongeval gebeurde dezer dagen to Hallo. De eenige zoon van den hoor Von Rauchhaupt, den bekenden conser vatieven afgevaardigde in den Pruislschen Landdag en den Ryksdag, kreeg twist met een tuinmansjongen. De tuinman trof met een zweepsteel den jongen Von Rauchhaupt zóó heftig op het hoofd, dat deze terstond overleed. Te Newark hebben de werksta- kende spinners hun aanval tegen de fabriek der hoeren Clark hervat. Twee werklieden werden door het bombardement met ste9nen ernstig gewond. De politie bleef woer meester van het terrein, maar de rust is toch nog niet volkomen hersteld. In het zuiden van Europa doet de winter z-jne kracht nog gevoolen. In Grie kenland is het woer zóó koud geworden, dat do oogst en het vee groot nadeel lyden. In de OostenrykBche Alpen is het verkeer woor door de sneeuw, welke in groote hoeveel heden is gevallen, gestremd en daarby heeft het in Oostenrijk zóó hevig gevroren, dat do Donau op velo plaatsen geheel dicht is. Het gevaar voor overstroomingon wordt door deze nieuwe ysversperring weer grootor. U 5X1SNI. JL 'SS ia Uuitsclilaud. Tot eene deputatie uit Aug6burg, welke aan prins Von Bismarck het eoreburgerschap dtor stad kwam aanbieden, antwoordde laatst genoemde het volgende: „Ik verzet my niet tegen Caprivl uit persoonlijke beweegredenen; ik verhef slechts myno waarschuwende etem, wanneer Ik bespeur, dat het Ryfc govaar dreigt. Ik verwerp eene politiek, welke ons de graan rechten ontneemt." De „Freisinnige Zeitung" verneemt uit geneeskundige kringen, dat bet aan prof. Liebreich gelukt is de uitvinding van prof. Koch te verbeteren, door do inspuiting eener stof, waarvan do working hot door prof. Koch uitgevonden middel overtreft. Gisteren is te Borlyn erne buitenge wone vergadering gehouden van don staats raad ondor leiding van dén kanselier Caprivi. Keizer Wilhelm, die onverwachts kwam, woonde do beraadslagingen bjj. Wat daar behandeld werd, is niet bekend, maar te Borlyn liep het gerucht, dat prins Von Bismarcks houding tegenover de regeering liet onderwerp is ge weest van do beraadslagingen. Italië. De heer Di Rudini heeft in de Zaterdag gehouden zitting der Kamer van Afgevaar digden de ministenëele verklaring voorgelezen. Daarin komt o. a. voor, dat het Kabinet het evenwicht op de staatsbegiooting zal herstel len door bezuinigingen op de budgetten van oorlog en marine en op de uitgaven voor Afrika. De staatkunde tegenover het buiten land zal zyn eenvoudig, oprecht en zonder 'oyoogmorkon, zooals past aan eene natie, die werkolyk den vrede wil. „Wy zullen", zoide de minister-president verder, „onze bond genootschappen met geestkracht en getrouw heid handhaven. Wij zullen door onzo houding- ieder overtuigen, dat wy geene aanvallende bedoelingen hebben. Daar ten onrechte ver denkingen zyn geopperd ton opzichte van onze- betrekkingen met Frankrijk, zullen wjj ons beijveren aan allo valsche voorstellingen een einde te maken. Italië heeft behoefte aan vrede, ten einde het te verheffen uit den ongunstigen toestand, waarin het zich op oeconomiech gebied bevindt." De minister president oindigde met een votum van ver trouwen te vragou voor de aan te bieden wetsontwerpen. De mededeelingen van den heer Di Rudini werden luide toegejuicht. De minister van binnenlandsche zaken trok het wetsontwerp op de prefecturen ir.. en de minister van financiën dat op de wijzigingen der in- en uitvoerrechten. Do hoer Imbriani zeide dat hy zich zy'ne opinie voorbehield ten opzichte van do buiten- landscho politiek der regeering, voornamëiyk wat betreft het drievoudig verbond. Op voorstel van don minister-president ging do Kamer tot 2 Maart a. s. uiteen, om de regeering in de gelegenheid te stellen de aan gekondigde wetlen gereed te maken. G root-Brita un 1 In de gisteravond door het Lagerhuis gehou den zitting heeft de heer Morley voorgesteld, te verklaren, dat de regeering by de gerech- terlijko vervolging, naar aanleiding der laatste voorvallen in Tipperary, togen de wet heeft gehandeld. Sir Charles Russel bestreed de motie, welko daarentegen door den heer Glad stone werd verdedigd. Do heer W. H. Smidt laakte in zyn antwoord de aanvallen van oud- ministers op de bestuurders van Ierland. De „Shipping federation" heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin zy ter open bare kennis brengt, dat zy don 23sten Februaii alleen mannen zal aanwerven, die er zich toe verbinden hunne verplichtingen overeenkomstig do „Sbipping-act" te vervullen, onverschillig of de bemanning der schepen bestaat uit laden der vereeniging of niet. De federatie der readers is bosloton baar recht te handhaven om. waar ze wil, mannen in dienst te nemen, maarzy zal overigens onzjjdig bly ven. Dit besluit wordt algemeen goedgekeurd. - De hertjg van Badford, aio onlangs een einde aan zyn leven maakte, bepaalde in zyn testament dat alle goederen en voorwerpen, welke hy gedurende zyn leven had gedragen of gebruikt, moesten worden verbrand. Dezer dagen is op zyn landgoed oen brandstapel aangericht, waarop oene groote vc-rzamelinp, waaronder zeer kostbare voorwerpen, in de vlammen opging. Telegrammen. MADRID, 16 Februari. By de verkiezingen voor den Senaat zyn op Cuba G mimsteriêelen, 6 liberalen en 2 independenten gekozeD. Te Porto-Rico zyn gekozen 2 ministeriëelen en 1 liberaal. CANNES, 16 Februari. Volgens berichten uit Londen zal koningin Victoria zich ln het voorjaar naar hier begeveD. NIEUW-YORK, 17 Februari. Biykens een telogram uit Chili heeft de vloot der Congres loden de havens Chanaral en Taltal aange vallen. De troepen van president Balmareda werden verdreven en beide steden werden

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2