Na. 9507 TV 'oGixsrdUi": 3.S Februari. A0. 1891. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. l)it nomiuer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 17 Februari. LEIBSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Ltiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers..0.05. Zal de tentoonstelling van de voorwerpen, der loterij-commissie van den H. Vincentius a Paulo alhier ten geachenke gegeven, voor ieder belangstellende eerst Donderdag a. s. geopend worden, gisteravond reeds werd den leden dier Vereeniging en ook ons vergund da ruime zaal van het voreenigingsgobouw of gesticht aan de Hooglandsche Kerkgracht te betreden, om aldaar die voorwerpen in ooganschouw te nemen. Telkens, wanneer vanwege deze Vereeniging »m de twee jaren eene loterij wordt op touw gezet ter tegemoetkoming in hare groote uit gaven voor nuttige doeleinden, ziet de com missie uit haar midden zich spoedig in het bezit van tal van me6r of minder kostbare prijzen, haar door congregatiën, voreenigingen, firma's en particulieren aangeboden. Ook nu is dit wederom het geval en kan het oog met welgevallen rusten op oen fraaien stoel, keurigs meubelen, eene sierlijke klok, eene mooie pendule met coupes, eene prachtig geweven deken, eene kunstige aanwending van postzegels ter versiering, een schoon uit gevoerd „Laatste Avondmaal," in lijst, een kasteel van chocolade; kan de neus te gast gaan aan welriekende zeepen van eene wel bekende Leid6che firma, het oor gestreeld worden door aangename muziek uit speel- doozen en -kastjes, we_lke muziek o. a. kan verkregen worden door het inwerpen van een geldstuk; kannen kinderoogen en misschien ook die van moeders, ter wille van haar vrouwelijk kroost, schitteren by het zien der mooie poppen en andere speelgoedartikelen. Tevens heeft de bekende chocolade-fabrikant, de heer Driessen, eene lading van zijn handels artikel toegezonden, welke nu in de zaal, voorzien van de noodige adres- en reclame kaarten, in velerlei vorm netjes is geëtaleerd. Eene verloting zonder sprei laat zich moei lijk denken en zoo bestaat ook bij deze de kans zulk een nuttig huishoudstuk in eigen dom te bekomen, want meer dan ééne ont dekten we er. En waar zouden we eindigen mat het op sommen van alle artikelen, in het bijzonder, welke we zagen? We zullen er ons niet aan wagen, want het zou allicht euvel geduid worden als wij vergaten van iets melding te maken, dat die vermelding meer verdiende dan bijv. de aanwezige ham, dan de ovale spiegel met vergulde lijst en kroon, de vele lampen en andere kleedjes, rug- en andere kussens, gymnastiek-, toilethuiskamerkeuken-, tuin- en verdere benoodigdbeden. Slechts nog op iets gewezenEr zijn een paar monsters steenkool en van briquetten aanwezig; wie zoo'n monster trekt, heeft kans op eene aar dige, bepaalde hoeveelheid van die brandstof. Dat is iets geheel nieuws! We hopen door deze mededeelingen veler nieuwsgierigheid opgewekt en ook velen on bevredigd gelaten te hebben. Dan toch zal, behalve door belangstellenden, de tentoon stelling ook door nieuwsgierigen bezocht wor den, hetgeen het aankoopen van vee! loten, door welke dryfveer daartoe dan ook bewo gen, ten gevolge zal hebben, en daar is het de commissie om te doen. Veel loten verkoopen, nog veel geschenkeB voor de loterij ont vangen, dat is nu haar eerste streven. Is dat streven bereikt, dan kan ze verder gaan. Id ons nummer van gisteravond is bij advertentie bekend gemaakt wanneer de ten toonstelling zal te zien zijn en op welke voorwaarden, alsmede de dag en het uur der trekking. Eene tombola zonder nieten zal in de zaal tfldens de expositie gehouden worden. Het resultaat krone ook hier het werk! Hot komt B. en Ws. voor, dat er alles zins aanleiding bestaat om gunstig te be schikken op het verzoek van mevrouw Van der Horst, om vrijstelling van schoolgeld wegens het overlijden van haren zoon, in loven leerling van de Hoogere Burgerschool voor jongens, die op 1 December jl. de school voor het laatst heeft bezocht. Zjj geven mitsdien in overweging aan adres sante de gevraagde vrijstelling of terugbe taling te verleenen van de laatste drie kwar talen van den cursus 1890/91. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mevrouw de wed. M. E. Wester man Holstijn Hofstede, deelen B. en Ws. den Raad mede dat haar zoon H. J. E. Wes terman Holstijn den 19den December 1890 tot de derde klasse van het Gymnasium is toegelaten en sedert den Gden Januari 1891 de lessen heeft gevolgd. Vermits er huns inziens alzoo daartoe ter men bestaan, geven z(j in overweging aan adressante vrijstelling of terugbetaling te ver leenen van schoolgeld voor haren zoov, leerliDg van het Gymnasium, over het eerste kwartaal van den cursus 1890/91. De in September van het vorig jaar alhier opgerichte afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers hoopt Zaterdag, 21 Februari a. s., des avonds te 8 uren, in het Nutsgobouw, eene buitengewone vergade ring te houden, waarin de voorzitter van den Bond, de heer H. Tegelaar, van Amsterdam, zal spreken over het doel en streven van den Bond. Tot bijwoning dier vergadering zijn door het bestuur der afdeeling uitnoodigingen ge richt aan school- en gemeente-autoriteiten, en aan alle hoofden, onderwijzers en onder wijzeressen van openbare lagere scholen te Leiden. Intusschen wordt de vergadering, waarin ook gelegenheid tot debat zal gegeven worden, toegankelijk gesteld voor alle open bare onderwijzers en onderwijzeressen. By koninklijk besluit van 16 dezer is goedgekeurd dat de hoogleeraren in de facul teit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, dr. J. H. Gunning Jr. en dr. C. P. Tiele, met den aanvang van het studiejaar 1891/92, de hun b(j koninklijke besluiten van 17 Mei 1889 en van 29 Mei 1881 opgedragen vakken van de wijsbegeerte van den godsdienst en van de geschiedenis der leer aangaande God, met elkander verwisselen. Naar aanleiding van het eindigen van des heeren Mann's verbintenis bij het 4de reg. inf. te Leiden, in Decembor van dit jaar, heeft de administratie van het muziekcorps van dit regiment van den heer Mann het recht gekocht om diens talrijke composition en arran gementen voor harmonie-muziek, door hem ten behoeve van het corps geschreven, doch die zjjn uitsluitend eigendom zjjn, te mogen kopiëeren. Omtrent de prijsvraag, welke de Leidsche Studenten-Afdeeling van het Tooneelverbond uitschrijft, is nog het volgende te berichten: Beide stukken moeten geschikt zijn om op gevoerd te worden door een Studenten-too- neelgezelschap. Het blijspel most Nederlandsche toestanden uit den beschaafden stand be schrijven; in het lever de rideau kan de auteur zijne stof vrijer kiezentooneelen uit het z. g. „volksleven" worden evenwel niet verlangd. De bekroonde stukken blijven eigendom van den schrijver, behoudens het recht van eerste opvoering door de L. S.-A. van het N. T.- V., b(j gelegenheid van haar tienjarig bestaan in Nov. 1891. De uitgeloofde prjjzen zijn: voor het blij spel eene gouden medaille, uitgeloofd door de L. S.-A. van het N. T.-V.; voor het lever de rideau eene verguld-zilveren medaille, uit geloofd door het bestuur der L. S.-A. van het N. T.-V. De jury zal bestaan uit de heerenprof. dr. A. G. Van Hamel (Groningen), prof. dr. J. H. C. Kern (Leiden) en Jan C. De Vos (Rotterdam). PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer /0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. De antwoorden, geschreven door eene an dere hand dan die van don auteur, moeten vóór 1 Juli 1891 worden toegezonden aan den secretaris der L. S.-A. van hot N. T.- V., den heer J. Salomonson Lzn. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat aan de Leidsche academie de „Debating- Society" werd opgericht, op initiatief van prof. Buys, die gedurende al dien t(jd als haar voorzitter werkzaam was. Z(jne oud-mede bestuurders vonden daarin aanleiding om den hoogleeraar eene hulde te brengen, waartoe Zaterdag jl. eene commissie uit hun midden werd ontvangen, die hem bjj monde van mr. Snijder van "Wissenkerke een bronzen beeld naar Pinodo, „Juge du Conseil des dix a Venise," aanbood, mede namens den tegen- woordigen onder-voorzitter en secretaris der Vereeniging. Gedurende de tweede helft der maand Januari zjjn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: J. Schouten, E. Kershof, J. Van der Ven, A. Buising, Amsterdam; Jhr. C. B. M. Citters, ApeldoornMinco, Enschedee; B. Wolff, L. Schmidt, 's-GravenhageF. Senger8, Haarlem; P. Romjjn, Noordwjjk Binnendijk, Valkonburg; Van der Krocht, Voorburg- BriefkaartenJ. J. Canee, C. Van Olden, W. Verhaar, Mevr. A. Willems, H. Hulst, S. Endstra, C. Maas, Amsterdam; A. Van Rhyn, Van de Wall, Van Heiningen, Hofman, L. Swart, 's-GravenhageVan Leeu wen, Haarlem; W. A. J. v. d. Hurk, Leiden; Mevr. Vermaas Schram, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Duitsch- land: J. Van der Wissel, Berlijn; A. Boergel- mann, Keulen; naar Engeland: J. J. Kuipers, Londennaar Frankrijk Holst, Parijsnaar Italië: Van Citters, Rome. Van uit Sa6senheim zal een adres, voor zien van ruim honderd handteekeningen van belanghebbenden bjj bloementeelt, land- en tuinbouw, aan de Tweede Kamer derStaten- Generaal worden gezonden. Het adres is gelijkluidend aan dat, inge zonden door mr. H. Ph. De Kanter e. a. en bevat het verzoek, om door eene uitspraak der Kamer by de Regeering aan te dringen op zoodanige wijziging van de wet op de jacht en visschery, dat de kunstmatige bescherming van den wildstand en daarmede van het jachtvermaak een einde neme en het wild, overeenkomstig de bepaling van art. 626 en 641 B. W., kome onder het gemeene recht en de bescherming daarvan gelijk sta met die van andere eigendommenterwijl tevens ten dringendste wordt aanbevolen, om, ter in krimping van de schade, door den land- en tuinbouw van Heeriyke jachtrechten te lijden, de afkoopbaarstelling daarvan te vergemak kelijken. De Eerste Kamor kwam gisteravond om halfnegen byeen tot hervatting harer werk zaamheden. Nadat mededeoling was gedaan van inge komen stukken en der van de Tweedo Kamer ontvangen wetsontwerpen, zeide de Voorzitter dat de centrale afdeeling heeft besloten heden, Dinsdag, de aanhangige wetsontwerpen, be halve één, dat echter niet genoemd werd, in de afdeelingen te doen onderzoeken. Te halftwee zou openbare vergadering ge houden worden. De vergadering ging hierop uiteen. Het stoomschip „Amsterdam", van Am sterdam naar Nieuw York, passeerde 16 Febr. Scilly; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, passeerde 14 Febr. Sagrès; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Febr. van Suezde „Prinses Sophie," Tan Amsterdam naar Batavia, passeerde 16 Febr. Gibraltar; de „Prins Hendrik," van Batavia naar Amster dam, passeerde 16 Febr. Dungeness; de „Soera- baia," van Batavia naar Rotterdam, passeerde 15 Febr. St.-Catharine's Point. De gewone audiëntiën van den minister van financiën op 19 en van den minister van marine op 20 dezer zullen niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is aan S. Brons Boldingh, op zyn verzoek, met ingang van 1 April a. s eervol ontslag verleend als notaris te Terschelling. Met ingang van 1 Maart a. s. bevorderd tot luit. ter zee 2de kl., de adelborsten lsto kl.C. L. Van Buuren, J. H. Zeeman, F. H. De Koek van Leeuwen, P. H. D. Schuttevaer, M. J. Van Alphen de Veer, A. C. De Jonc- heere, J. H. A. Van Barneveld, P. H. Cool, H. J. Boldingh, J. L. Von Leschen en J. B. M. Ten Bosch. De adjunct administrateurs G. W. Erfmann, C. P. Soutendam, A. G. Ter Cock, C. J. Eeg en H. W. Stoelman, met ingang van 1 Maart a. s., bevorderd tot officier van adm. 2de kl. Met ingang van 1 April a. s. by het depar tement wan marine bevorderd: tot hoofcom- mies, de commies W. F. L. Ponten tot commies, de adjunct-commiezen J. P. H. Hart man en B. C. Bitz. Benoemd by het wapen der genie, by den staf van het wapen, tot laten luit., de tweede luit. P. A. M. Hackstroh, van dien staf. Den eersten luit. H. J. E. 'Wenckebach, van den staf der genie, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend uit den militairen dionst. Benoemd tot ontvangers der registratie en domeinen: te Zutfen L. N. Heyl, thans te Purmerend, en te Winschoten H. P. Van Sloo- ten, thans te Vianen. Kct Leldsclic Tooneel. Huisonderwyzers en -onderwyzeressen schy- nen eene byzondere aantrekkingskracht te be zitten voortooneelschryvers; men denke slechts aan „Die Gouvernante" van Kórner, „Een Satanskind" van Kneise, aan den „Frimousse" in „Le Petit Due" en aan meer anderen nog. Byna alle dezen worden ons geschetst als oude, hatelyke en wangunstige schepselen, in wier woordenboek de liefde als een be- spotteiyk, alledaagsch idee en de kus als een menschonteerend, zedeloos woord wordt ge definieerd. Francis Stahl slaat in het door hem ge schreven en gisteren hier ten tooneele ge voerde tooneelspel „Tilli" een geheel anderen weg inzyn werk vormt op dezen algomeenen regel de uitzondering. Hy schetst on3 den nieuwen gouverneur in het huis van den ban kier Rebus als een vroolyken, opgewekten jongen man, met innemend uiterlyk, wel in staat om het hartje van de schalksche, negen tienjarige dochter des huizos, Tilli, te bekoren en zelf met genoeg schoonheidsgevoel begaafd om aan die lieve verscbyning de haar pas sende hulde te brengen. Dat het „ze krygen elkaar" hun beider lot zou zyn, dat een huwelyk tusschen den jongen leeraar en de jeugdige leerlinge de ontknooping van h6t geheel zou wezen, was dan ook reeds voor het publiek een dofinitief feit geworden van het eerste oogonblik van hun optreden af, maarer moesten vier bedry ven gevuld worden en alle vier met den noodigen omvang. Om hierin te kunnen slagen, heeft do auteur zyne toevlucht genomen tot hef scheppen van nieuwe personen, van nieuwe voorvallen, van nieuwe intriges. Vooreerst wordt ons mevrouw Rebus voor oogen gesteld: eene dame uit het geslacht van „Turentsburg" tot en met nog een „burg", die aan den naam en aan den roem van haar huis meende verschuldigd te zyn hare dochter Tilli ten huwelyk te moeten gaven aan een man met „blauw bloed" in de aderen en met vlashaar op een gedeelte van het hoofd; verder wordt er nog één elkander liefhebbend paar in het leven geroepen. Ella, de nicht, on Alfred, zoon van de familie Rebus, die eveneeDS te kampon hebben met een leelyken, ouden, oud-adellyken vryer, en

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1