i. «5 inotiKienwe. Tan de gelegenheid om i n h o t gcr-euw 's Gravenstein alhier gratis brood en k::-.e te nuttigen, werd hedenmorgen gebruik gemaakt van 8 tot 9 uren door 418 kinderen en Tan 9 tot 11 uren door 612 personen, te zamen 1030. Hermede is de gratis uitdeeling geëindigd. In den vroegen morgen is heden e;n schuitje, met steenen beladen en bestemd voor den metselaar v. I., te Rynsburg, in de Mare alhier, by de Langogracht, gezonken. Ho', ligt niet belemmerend voor de vaart. Omstreeks twee uren gist er- namiddag was, onder toezicht van een der veld- wachters van Oegstgeest, een persoon bezig in eene sloot in de Leidscho Buurt aldaar te baggeren naar een lade sleutel van den winkelier P., te Oegstgeest, welke sleutel <io:z een paar jonge ladelichters, n. 1. de gst rs. B., uit de geldlade was genomen, met ce bedoeling dien te kunnen gebruiken, wan neer de winkellade gesloten was. Verder verneemt onze correspondent dat diezelfde jongens eenige malen geld uit bedoelde lade hai-ien genomen, een en ander ten bedrage van 12 a 13. De justitie doet nog verder cnöérzoek, daar er, zoo het schynt, nog meer .10 r gene aan debet zyn. Het is te hopen dat in deze zaak meer licht ontstoken moge worden en dat die jongens hunne welver- c.-errde straf niet zullen ontgaan. 3e arrondissementsrechtbank te Assen, kamer voor strafzaken, sprak gister morgen (zooals reeds korteljjk door ons is gemeld) het vonnis uit in de zaak tegen Groetje Wobbes Hellinga - Qaaikema, oud 59 jaren, geboren te Grijpskerk, laatst wonende te Roden, thans gedetineerd in het huie van bewaring te Assen. 3e' rechtbank nam als wettig en over- t r.g-end bewezen aan, dat Grietje Johanna Bedinga, de dochter van beklaagde, in den nacht van 13 op 14 October 11. is gestorven ten gevolge van vergiftiging met rattenkruit dat de beklaagde haar dat rattenkruit heeft toegediend opzettelijk, met den wil om haar te dooden en met voorbedachten rade, ten e ade te verijdelen een voorgenomen huwelijk van hare dochter, door welk huwelijk de inkomsten van het kapitaal barer dochter aan ;bsk!aagde, die met hare dochter en zoon samenwoonde, dreigden te zullen worden onttrokken. 3e rechtbank verklaarde beklaagde overeen- k zestig art. 289 van het Wetb. van Strafr. schuldig aan het misdrijf van moord en ver oordeelde haar tot levenslange gevangenisstraf, de straf door het O. M. geóisebt, en in de kosten, zoo noodig verhaalbaar by lyfadwang van ten hoogste ééne maand. De voorlezing van het vonnis door den wazmemendon president mr. E. Oosting, welke ongeveer drie kwartier aanhield, werd door een groot publiek bijgewoond, dat, evenals bij de behandeling der zaak, herhaaldeiyk op fluisterenden toon zyh afgryzen en veront waardiging te kennen gaf over deze daad van het monster, zooals eene der zachtste uitdrukkingen luidde. Een der aanwezige vrouwen verklaarde onder tranen„Ik wil nog bedelen voor myne kinderen en zoo'n m-snsch vermoordt om het geld hare eigen dochter." Beklaagde scheen zeer zenuwachtig by de voorlezing van het vonnis en hield haren zazdoek voor de oogen, maar toen het: „En veroordeelt haar tot levenslange gevange nisstraf" was uitgesproken, werd z(j merk waardig kalm, eene kalmte, welke zy even eens by het overlyden van have dochter heeft getoond. Zy bewaarde deze kalmte ook, toen zij naar de gevangenis zoude worden terug gebracht en neeg vóór het verlaten der zaal neg voor de heeren rechters. Van ontroering was geen sprake. Maar beklaagde meet verklaard hebben, wenscht zy niet in hooger beroep te komen zy heeft echter nog 14 dagen den tyd zich dienaangaande te bedenken. Behoudt zy hare straf, dan zal den llden September a. s., wanneer zy GO jaren wordt, op haar van toepassing zyn sub 2 van art. 12 van het Wetboek van Strafrecht: „De afzonderlyke opsluiting wordt niet toegepast op gevangenen boven den leeftyd van zestig jaren, tenzij op e.gen verzoek." Zooals door het Openbaar Ministerie by zyn reqaieitor op 30 Januari werd opgemerkt, is de weduwe Hellinga door de veroordeelingter zake dut zy hare dochter om het leven heeft ge tracht, door wie zy bij testament tot erfge- !c„mo was benoemd, onwaardig geworden uit dat testament eenig voordeel te genieten, en zal de nalatenschap van het vermoorde meisje (bestaande in eene inschryving van 22,400 gulden op het Grootboek der 2'/, pet. Werke- ïyke Schuld) thane vervallen voorgedeelte aan haren broeder te Roden, en voor ge deelte aan hare halfzuster te Grypskerk. In deze en de vorige week werd op de weekmarkten in Drente en Groningen met veel succes te koop aangeboden een te Gro ningen gedrukt SO-regelig „Treffend en aan- doenlyk lied van de terechtstelling van de gif mengster van Roden, de moeder moordenares van hare dochter". Ruim drie maanden geleden ver liet zekere H. K., te Dedemsvaart, het huis zijner moeder, ten einde als soldaat dienst te gaan nemen. Aan de Balkbrug, onder die gemeente, werd hy des avonds in erg beschon ken toestand aangetroffen, en sedert vernam men niets meer van hem, tot men gister morgen een lyk in de Dedemsvaart zag dry ven, hetwelk by onderzoek bleek dat van genoemden H. K. te zyn. Men vond in de zak ken een horloge, een geopend knipmes, slechts enkele centen, als overschot van eene som groot f 500, die hy by het vertrek uit de woning zyner moeder moet hebben by zich gehad. Men schryft uit Rhenen:Door eene zware ysschol, welke van boven kwam, heeft de stoomboot „Hertog Karei van Gelder" zwaar lek bekomenmet lossen is men bezig, hoewel het vaartuig reeds voor een groot gedeelte gezonken is. Door de rechtbank te Zwolle is J. B., ontslagen conducteur der posteryen, wonende te Zwolle, ter zake van verduiste ring van een brief met geldswaarde, gepleegd door een ambtenaar in openbaren dienst in het laatst van het jaar 1890, veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Te Toulon zyn vier gevangenen uit de derde verdieping der gevangenis ont snapt, door een gat te maken in de zoldering en voorts over het dak en door den schoor steen van een naburig huis de straat te be reiken. Zy werden echter spoedig weder gevat. By gelegenheid van de Vasten- avondpret legden eenige jongelui uit do buurt schap Ramele, onder Raalte, geheel vermomd by de landbouwers in die buurt bezoeken af. Eenigen van de jongens hadden een baard van vlas, onder anderen ook de 14-jarige v. d. W., wiens baard by het aansteken van zynpypje in brand vloog, waardoor de knaap vreeselyke brandwonden in het gezicht bekwam. De jongen is thans onder geneeskundige behan deling. Zgn gelaat is onkenbaar en erg op gezwollen. Een man te Loon-op-Zand beleefde een zonderling nachteiyk avontuur. Hy werd 's nachts wakker en hoorde geraas in huis. Hy stond op, pakte zyn geladen geweer en ging op verkenniog uit. Wyl nu alles stil was, wist hy niet, wat er gaande was ge weest en dacht, dat hy gedroomd had, tot hy op zyne rondo een kalf aantrof, dat was losgebroken en in een vertrek in de kleer kast bezig was. Tableau 1 De „Haarl. Crt." meldt dat ten gevolge van onvoorziene omstandigheden de aangekondigde voorstelling van de Fransche Opera uit 's-Gravenhago op aanstaanden Dins dag te Haarlem niet kan doorgaan. Er zal daar thans op dien avond door het Duitsche Operagezelschap uit Rotterdam de „Trompeter von Siickingen", van Victor Nes3ler, gegeven worden. Te Leiden zal op 17 Februari de Fransche voorstelling plaats hebben. In Den Hoorn, naby Alfen (Z.H.), ie een zesjarig jongetje, dat zich op het ys in den Ryn had gewaagd, in een wak ge raakt. Het werd door de moeder loveDloos opgehaald. Als een staaltje van de wyze hoe men van Amerikaansch Hollaudsch spok kan maken, wordt aan de „Zwolsche Ort." het volgende als historisch medegedeeld In eene gemeente van de provincie Overysel nl. werd by een groot koopman in spek, waar ook andere menschen spek laten rooken, spek gekeurd door den keurmeestor, daartoo door B. en IVs. aangesteld (of aangezocht?). Daags daarna, ongeveer 24 uren na de keu ring, werd aan den politiebearsbte, belast met de stempeling van het gekeurde spok, Bpek ter stempeling voorgelegd, by welke werkzaamheid de keurmeester niet weerko.ot. Nu wa3 eens de stempel of het merk gebro ken of althans defect geraakt, waarop de koopman zeide dat dit niets was en hy hem wel een nieuw zou verschaffen. Dit ie ook werkelijk geschied en nu stempelt de politie beambte het hem al3 Hollandsch spek aan geboden spek verder met het door den koop man verstrekte stempel. De vraag doet zich natuuriyk voor of de koopman één of meer nieuwe stempels heeft besteld en zelf ook Hollandsch spek kan maken. Gelyk een telegram uit Londen meldt, is in "Whitechapel te Londen weer een gruwelyke moord gepleegd, van denzelfden aard als de bekende moorden van „Jack the Ripper," die opnieuw zou zyn verschenen. Ook nu is het slachtoffer eene straatvrouw, van 25 jaar. Het lyk, dat nog warm was, werd gisterochtend in Chamberstreet gevonden, met eene wonde in de keel, op dezelfde wyze als by de vorige moorden het geval was. Het lyk was echter overigens niet verminkt. Ver moedelijk werd de moordenaar by zyn arbeid gestoord. In de kleeren van het slachtoffer gewikkeld, werd een vrouwenhoed gevonden, hetgeen men beschouwt als het bewijs, dat de moordenaar in vrouwenkleeren gekleed was. De moord werd in een eng, duiBter straatje gepleegd en is blijkbaar met overleg beraamd. In 'Whitecbapel heerschte gisteren groote op gewondenheid. Kort voordat de misdaad gepleegd werd, heeft men de vrouw zien spreken met eenige mannen, die, wat hun uiterlyk betreft, be schreven worden als stokera van een of ander vreemd schip. Daarom is een onderzoek in gesteld op de schepen, die in de Theems lig gen. In de buurt heeft niemand tydens den moord rumoer of hulpgeroep gehoord. Het heet dat de moordenaar gepakt is. Te Frankfort is eene verval- sching op groote schaal ontdekt van 10-pen- nings postzegels, welke zeer kunstig nage maakt en moeilyk van de echte te onder scheiden zyn, Twee lithographen, van de vervalsching verdacht, zyn in hechtenis ge nomen. In de mynenby Birmingham, in den staat Alabama (Ver. St.), zyn de blanke werklieden met de negers slaags geraakt. De blanken verzetten er zich tegen, dat negers als werklieden werden aangenomen en ver dreven hen na een gevecht, waarby twintig negers werden gedood. Op last van den gou verneur zyn terstond troepen gezonden, die de orde herstelden en de belhamels in hech tenis namen. Volgens een telegram van Quebec is eene wolspinnerij te Hare Boint door het springon van den stoomketel bijna geheel vernield. Vele werklieden kwamen by deze ramp om. Tot dusver zyn reeds dertig lyken van onder het puin opgedolven. Donderdag j 1. werd te Houghton, in Michigan, een gemaskerd bal gegeven, dat door omstreeks 800 personen werd bygewoond. Een der dansers, een Duitscher, Krellivitz geheeten, had zich gekleed in een wit wollen pak, dat tydens het dansen in brand geraakte. Hierdoor ontstond eene algemeene paniek. Ook de kostumes van andere dansers en dan seressen vatten vuur en het duurde geruimen tyd, voordat de brandende stoffen verwyderd waren. De Duitscher ontving zulke ernstige bandwonden, dat zyn toestand hopeloos wordt geacht, en ook van de andere gasten werden velen emetig gewond. Telegrammen HAMBURG, 13 Februari. Ten gevolge van de vele sneeuw, in den laatsten nacht ge vallen, en lichte vorst met Oostenwind, ie in het vaarwater weder veel ys samengepakt, zoodat kleine vaartuigen slechts met moeite er door kunnen komen. Uit Cuxhaven luiden de berichten gunstig. REVAL, 13 Februari. In den afgeloopen nacht woedde hier oen hevige sneeuwstorm uit het noorden. Het vaarwater is voldryfijs en de in do haven liggende schepen kunnen niet uitvaren. STETTIN, 13 Februari. Tydens den Noord- westenstorm, welke hier gisteren heerschte, heeft zich het ys in de Stepenitz9r bocht in beweging gezet en is dit op eenige plaatsen eenige voeten hoog op elkaar geschoven. Ook in het Papenwater by Ziegwort is het ijs opgebroken er, kwamen er verscheidene open wakken, waardoor de vaargeul werd verschoven en de ysbrekers, die van Swino- münde naar hier kwamen, genoodzaakt waren hier en daar opnieuw baan te breken. Uit Swinemünde wordt gemeld dat aldaar gisteren het eerste zeilschip in dit jaar is aange komen. BUENOS-AYRES, 14 Februari. Volgens berichten, hier uit Chili ontvangen, zyn de havens Pisagna en Iquique ten gevolge van het bombardement In brand geraakt. KAIRO, 14 Februari. Het gerucht, dat het ministerie ontslag zou hebben aangevraagd, is ongegrond. KOPENHAGEN, 13 Februari. Alhier woedt een hevige storm uit het Noordwesten. LONDEN, 14 Februari. De anti-Parnellis- tische leden der Iersche party in het En- gelsche Lagerhuis hebben besloten tot ce oprichting van eene „Nationale Iersche fede ratie" en benoemden eene commissie, die met de leiding der beweging in Ierland is belast. Deze nieuwe vereeniging zal volstrekt in geene betrekking staan tot de.' „Nationale Liga." ROME, 14 Februari. Het Staatsblad bevat esn koninklyk decreet, waarby een onder- ministerschap voor buitenlandsche zaken wordt ingesteld. Voor dezen post is de heer De Malvan benoemd. LE1DEX, 14 Februari. Thermometerstand gisteravond om 8 uren -0.5° C. 31.1° Fahrenheithedenmorgen om 8 uren O3 C. 32° F.; 's middags 15 uren 4.5° C. =40.1° F.'s namiddags 4 uren 3° C. 37.4° F. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam zyn bevorderd tot arts de heeren Oscar Lorey en F. J. Hagen en is toegelaten tot het lste gedeelte de heer G. V. Wayenburg. Te Groningen slaagde voor het lste ge deelte van het arts-examen de heer W. K. H. Hessel, cand. arts, geboren te "Wolvega. Naar men uit Baarn meldt, zal eerst-f daags het Paleis te Soestdyk met de Baarn- sche waterleiding worden aangesloten. Men ziet te Baam hierin een bewys, dat de Konink- ïyke familie dezen zomer daar zal komen. Man meldt heden uit Vreeswyk: Nadat het ys in den Ryn gedeeltelyk was gebroken, kon de vaart gisteren als geopend worden beschouwd. Tal van schepen zoo van binnen als buiten is geschut; dit veroorzaakte veel levendigheid. Hedennacht heeft het zoo sterk gevroren, dat de schollen weer vastzitten en de schepen er met moeite door zullen komen, 't Is goed dat er eenige stoombooten op komst zyn. Het stoomschip „Utrecht", van Rotter dam naar Batavia, vertrok 13 Februari var. Port-Said. De audiëntie van den minister van jus titie zal Dinsdag a. s. niet plaats hebben. KOLONIËN. BATAVIA, 10-17 Januari. De heer J. Kluiver, hoofdonderwyzer der hoofdenschool te Tondano (Menado), heeft, wegens meer dan 15 jarigen onafgebroken dienst in deze gewesten, een tweejarig verlof naar Europa aangevraagd. Volgens telegraphische berichten woedde dezer dagen een hevige brand in de Chinee sche kamp te Bangkok. Vele winkels zyn totaal vernield. De heer I. C. Knuttel, benoemd predikant by de protestantsche gemeente te Medan (Sumatra's Oostkust), heeft een tweejarig verlof verzocht naar Europa, wegens ziekte. Aan den lsten luit.-adjudant der inf. J. P. Schoemaker is tot herstel van gezond heid een verlof voor den tyd van twee maan den naar Soekaboemie verleend. Door mevrouw de weduwe M. H. Du Cloux, geboren Fischer, is het verzoek ge daan om vergunning tot het doen vara myn- bouwkundige onderzoekingen in de onder- afdeeling IV Lawang, afdeeling Tebing Tinggiq, residentie Palembang. De heer Th. A. Den Daas, hoofdonder wijzer aan de Ambonsche school te Magelang (Kedoe) zal, wegens opheffing dier school, eervol uit die betrekking worden ontslagen. Namen wy in ons vorig nommer reeds het bericht over van het „Bat. Nieuwsblad", dat de voorstelling van feiten in zake luit. Davis, zooals die o. a. ook door onzen Bat. correspondent gemeld was. niet juist kon zyn, thans vernemen wy uit goede bron, dat de zaak zich geheel anders heeft toegedragen en er geen sprake is van het verkoopen van wapenen, doch van witto goederen aan bevriende Atjehsche hoofden buiten de linie. Genoemde officier zou, volgens onzen bericht gever, op de vendutiën steeds alle voorko mende witte goederen opgekocht hebben, zoo dat dit veler verwondering gaande maakte; by onderzoek bleek dat dit voor bovengenoemd doel geschiedde. De zaak krygt daardoor een geheel ander aanzien, hetgeen voorzeker iedereen, met ons veel genoegen zal doen. (2>?7<'CW

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 6