Feuilleton. Id do nabijheid vanLeksmond geraakte eon jongen, die op een gevelden boom aan het spelen was, door het kantelen van dezen met den arm zoodanig bekneld, dat een paar reizigers uit Vianen, die bot zagen, niet m staat waren den jongen te bevrijden. Eerst aadat door inmiddels toe gesnelde bulp oene dommekracht was aan gebracht, word do jongen uit zijn smarteiyken toestand verlost. De arm is zwaar gekneusd, de jongen lijdt veel pijn en is dadelijk onder geneeskundige behandeling gesteld. Reeds eenige dagen heeft do burgerwacht van Ter-Apel weer haar huisje op do grons betrokken. Een viertal personen houdt daar beurtelings twee aan twee de wacht. De Duitachers nameiyk hebben overlast van hot Eeniswater en nu zijn de Hollanders bevreesd, dat de zoogenaamde „Leidiek" door gestoken zal worden, waardoor de omstreken van Tor-Apol ondor water zouden loopen. Tot aanvulling van hot bericht omtrent oene vermoedelijk onwettige inhech tenisneming, bewerkstelligd door den burge meester van Hoensbroek, kan worden mede- godeeld, dat de in die gomeente toezicht houdende marechaussees hebben geweigerd tot die inhechtenisneming over te gaan, als zijnde daartoe geene tormen aanwozig, doch dat toeu door den gemoente-veldwachter de last van den burgemeestor is uitgevoerd. Dit den Bredaschen gemeente- raad. Do voorzitter (tot den heer De Booy) „Wenscht u het woord nog?" De heer De Beoy: „Ja. Het voorstel van den he9r Smite is van nog verdere strekking dan het mijne; ik zou dus de voorkeur..." De voorzitter: „U bent niet aan de orde; het voorstel van de linkerzijde heeft met het uwe niets te maken." Da heer Do Booy: „Ik heb toch het recht do zaak te verdedigen?" De voorzitter: Neen, uwe zaak heeft met die van den heer Smits niets te maken." Do heer De Booy„Ik heb het recht te spreken. Ik wilde den heer Yan Dam doen opmerken, dat de vraag hier nooit gesteld is, of we de kermis zullen afschaffen. De heer Carré komt ook wel eens buiten kermistijd." De voorzitter: „Laat ons terugkeeren tot do orde. Ik breng in omvraag het voorstol- Van Dam, gesteund door den heer Van ilierlo." De heer Do Booy: „Daar ben ik vóór" De vooizitter: „Dan zal het we! goed mloo pen. [Hilariteit], Maar u moet niet meer sproken vóór dat u het woord hebt gevraagd." De heer De Booy: „Ha!... Ha!" Do voorzitter: „Ja... Ha!... Ha!" De heer De Booy: „Mijnheer de voorzitter! Ik moet het betreuren, dat er thans weet ellenlange redevoeringen noodig zijn om B. en U's, te herinneren aan de uitvoering van oen eenmaal genomen Raadsbesluit. Ik heb hier de officieels notulen vóór mi] liggen van 24 Oct., en daar staat het besluit duidelijk in te lozenals we nu weer doorpraten, dan wordt hot ad Calendas gracus verschoven." De voorzitter (driftig)rAcl Calendas gracus, wat is dat voor taal? Eufiu. De heer De Booy; Ad Calendas graecas dan I" Dat touwtje-springen somsge- vaarlyk is, werd te Bokstel bewezen, waar het dochtertje van S., na beproefd te hebben wie het springen het langst kon volhouden, bewusteloos neerviel. Er bestaat weinig hoop het kind in het leven te behouden. Met 1 April treedt een nieuw tarief voor de internationale rondreisbiljettvn in werking tueschen Italië eenerzyds en Duitscli- land, Oo8tenryk-Hongarye, Frankryk, België, Nederland en Zwitserland. Het is ongeveer 30 pCt. beneden de gewone pryzen der snel treinen, maar kont geen vrijdom voor bagage. Uit Kopenhagen moldt men, dat het wel schynt of in de Deensche hoofdstad eone epidemie van zelfmoord heerscht. Het getal jeugdige gelieven, die zich in den laat- sten tyd van hot loven beroofden, is inderdaad schrikbarend. Op Nieuwjaarsdag niet minder dan vier. Het waren twee verliefde paartjes. Kort daarna kwam eon Zweedsch edelman te Kopenhagen om er zich met eene jonge en schoons Deensche acrobate van kant te maken. Eene jonge Finlandsche, die eenigen naam had als schryf8ter, pleegde zelfmoord, nu omstreeks 14 dagen geleden. In list vorig jaar had eene andero Finlandsche schryfster dat ook gedaan, omdat zy meende dat het publiek niet be- hooriyk met bare letterproducten was inge nomen. De roden, waarom men uit Zweden en Finland komt om in Kopenhagen een einde aan zyn leven te maken, zou hierin gelegen zijn, dat, volgons de wet in Zweden en Fin land, het lgk van een zelfmoordenaar naar do snijkamer wordt gezonden, maar in Dene marken wordt begraven. Te Evergem, bii Gent, heeft zekore Te Buck zyn broeder en zuster, by wie hy inwoonde, den hals afgesneden. Eene Iorsche dame, die haar dienst meisje, eene wees, die nog niet volwassen was en hij haar in de leer, het boveniyfont- lootte en met eene hondenzweep afranselde, werd dezer dagen door den recht6r te Dublin tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld. Te Seraing werd tijdens het carnaval een jong meisje, dat met haren cavalier en eene zuster aan do voordeur naar de drukte op straat keek, door een voorbij gaand gemaskerd persoon met tweo schoten u;t eene revolver gedood. Een Fransch vakblad geeft een verhaal van een hond, welke muziek beoor deelt. Dit wonderdier is in Darmstad te vinden bij oene familie, die trouwens ook wel wat wonderlyks heeft. Zy bestaat uit acht personen, liefhebbers van muzi6k, die voor hun genoe gen van den ochtend tot don avond concerten geven. Het hoofd des gozins is de leider van hot orkest en speelt violoncel; de drie zoons lestryken do viool; eene der dochters heeft do plano voor hare rekening; do andere blaast op de fluit en de moeder op de hobo; de schoonmoeder verwerkt haar slecht humeur op do paukenzelfs de keukenmeid wordt niet mat rust gelaten en krijgt de bazuin tor bespeling. Prettig voor de burenzy stoppen zich allen de ooren dicht; en de hond. welke hier toe het vermogen mist, kiest de wyste party en gaat er van door. Doch de familievader wilde dat uitloopen niet langer dulden; by liet het beest naast zyn stoel liggen en dwong het de concerten by te wonen. Zoodra er nu valsch gespeeld werd, wat nogal eens gebeurde, tikte de reeds voldoende bevestigd. Zelfs Is reeds be kend, wat waarschijnlijk de aanleiding is ge weest van het geschil. De Engelsche consul- generaal heeft er zich nameiyk by den gou verneur over beklaagd, dat gestrafte Britsch- Indiac-he koelies openlijk mishandeld worden. Dit heette geschied te zyn op bevel van den procureur-generaal. Deze, door den gouverneur ter verantwoording geroepen, beriep zich op een door dezen verstrekten la3t, dien do gouverneur wederom ontkende te hebben verstrekt. Vandaar hevige oneenigheid tus- schon heiden." Het stoomschip „Semarang", van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Fobr. van Port- Said; de „Zoeland", van Java naar Rotterdam, vertrok 13 Febr. van Colombo; de „Prins Willem I", van West-Indié naar Amsterdam, is 13 Febr. te Havro aangekomen. By koninklyk besluit van 13 dezer, op genomen in do Staatscourant van 14 dezer, is eene commissie ingesteld tot het houden van een vergelykend onderzoek van candi- daton, dingende naar een getuigschrift van voldoend afgolegd examen voor opzichter van 's Ryks waterstaat, bestaande uit de hoeren J. F. W. Conrad, inspecteur van den water staat in de 1ste inspoctie, als voorzitter; II E. De Bruyn, hoofdingenieur voor den alge- meenen dienst van den waterstaat te 's-Gra- venhage; E. R. Van Nes van Meerkerk, ingenieur van den waterstaat te Breda; W. C. Metzelaar, ingenieur-architect voor de ge vangenissen en rechtsgebouwen te 's-Gravcn- hage; K. E. Van Rysinge, hoofd eoner school te 's-Gravenhage; en jhr. F. L. Ortt, ingenieur van den waterstaat te Briello. (Icmoiigd Nieuws. De oude Bamberg zal nog eens voor het voetlicht komen en wel a. s. Woens dag IS Fobr. in het „Nut", waar hy eene middag-kindervoorstelling geeft, Hy rekent op eene volle zaal en dat hopen we voor den grysaard, want breed heeft liy het niet. Hjj heeft zoovele dor ouderen menig maal genoegen verschaft, dat het byna ondank baar zou besten, als men hem nu ook niet eens 6en genoegen, een groot genoegen deed. Hoe bejaard hij ook reeds is, uit verschillende bladen en getuigschriften blykt, dat hy voor zyne goocheltoeren toch nog niet te oud is. De Hoogo Raad vereenigdo zich gisteren met de uitspraak van het gerechts hof to Amsterdam, waarby werd beslist dat men den eigendom van een gedeelte van een gebouw door verjaring verkrygen kan. De 19-jarige hardryder op de lange baan Marten Kingma, te Grouw (Fr.), heeft dezen winter f 1000 gewonnen, terwijl hy slechts aan drie wodslryden (Heerenveen, Amsterdam en Paterswolde) deelnam. Hij reed daarvoor nog geen kwartier op schaatsen, zoodat hy elke seconde tydens zyn ryden ongeveer een gulden verdiende. Deze kampioen laat zich thans een werktuig vervaardigen, waarop hy zich, evenals Kider- len vroeger, in huis kan oefenennl. eene soort van trapinrichting, waarop een tyd- en afstands meter is aangebracht, zoodat te zien is, hoe veel afstand in een bepaalden tijd zou zyn afgelegd. Kingma doet dit om zyne heen spieren te sterken. DE TWEE NEVEN. Novelle van W. HILDEBXMD. 44) „Hoe oud schat u die sporen ongeveer, hier in het gras?" vroeg Lutner den bosch wachter. „Nauwelyks twee uren; zy zyn ontstaan, nadat de dauw volledig gevallen was." „Dat eene spoor leidt naar beneden, naar den weg." „Dat werd door my gemaakt, toen ik het lijk vond", stotterde de marskramer. „Zyt gy daar zeker van?" „Ik geloof van ia." „En dat andere?" „Dat ie my onbekend. Ik geloof dat er dat was, toen ik hier kwam." .Weet niemand iets r.aders?" Niemand antwoordao. „Nu dan", wendde Lutner zich tot den boschwachter, „neem nog een goschikt man mede en volg dat spoor, zie dat gy de rich ting diiidelyk aangeeft en tracht zoo mogelijk l een goedon afdruk van de voetstappen te verkrijgen! Ik zal u hier wachten." De beide mannon verwyderden zich en onder leiding van den assessor word de naaste omgeving nog eens grondig onderzocht, doch oogenschynlyk zonder eenig gevolg. Alleen bukte Lutner zich eens in de nabyheid van het bosch om een blinkend voorwerp op te rapen, dat zijn scherp oog in het gras ont dekt had. HIJ raapte het op, wees het zyn protocolschryver en stak het, zonder rucht baarheid er aan te geven, in den zak. Het was een fijn bewerkt pistool, met ge- damaskeerden loop en Ingelegd zilveren wapen. De jonge referendaris waa in eene te goede school, om door eenig toeken aan zyne verrassing lucht te geven over deze hoogst gewichtige vondst en daardoor het plan te verradon, dat zyn superieur met dit voorwerp had ontworpen. Een zwygende hoofdknik was alles, waardoor hy te kennen gaf, dat hy het pistool gezien had. Onderwijl ke?rd9 de boschwachter terug en wist lo meidon dat hy het voetspoor tot 3an den weg naar Wolfensteln gevolgd had, waar vervolgens de droge bodem allo verdere onderzoek onmogelijk maakte. Duidelijke voet sporen waren er daar niet meer te vind9n, omdat het loof, het mos, en het overvloedige gras door hunne veerkracht den indruk dor voetstappen hadden verloren en dus niet meer zichtbaar waren. Lutner knikte toestemmend. „Het is goed; ik dank u", zeide hy. „Ik zal met den referendaris het spoor zelf eens nagaan. Het rytuig kan my in elk geval op dan boschweg tot op den weg naar Wulfen- stein volgen. De anderen zullen my hier blyven wachten. Brengt terwyl het lykweer in denzelfden toestand on op dezelfde plek, waar het eerst gevonden werd. Dokter! u houdt het my ten goede, binnen een halfuur ben ik terug. Tot weerziens!" VIL Graaf Leo had weinig geslapen. By het aanbreken vau den dag lag hy nog wakker te bed. Gedachten van verschillenden aard hielden hem bezig; nu eens lachte hy in zich zeiven als een gelukkig verliefde, dan weer balde bij de vuist en sloeg de hand aan het voorhoofd, om straks daarop in diep na denken te verzinken, waarby diepe rimpels op het gelaat zichtbaar werden. De kamerdienaar, die zachtkeas de kamer intrad om zyn ho9r to wokken, was verwon derd hem reeds w-akkor te vinder. „Is mijn nee: al wakker?" vroeg Leo. orkestdlrocteur met den strijkstok tegen zyn stoel; maar daar de hond er vlak naast lag, ontving die de slagen en protesteerde daar natnuriyk tegen door te janken. Langzamerhand nam de liefde voor de kunst by het dier toe. Hy begon te begrypen, dat elke tik, welken hy ontving, correspondeerde met een valschen toon. Al heel spoedig be hoefde met hem slechts aan te kyken en h(j jankte op het goede oogenblik. Vervolgens kon hij ook die leiding missen en jankte van- z-ilf: hij was muziekcriticus geworden. Van nu af kon men het dier meenemen naar het theater of een concertzoodra er eene ver keerde noot werd gespeeld, begon hy te jan ken en ging hy te keer tot zyn baas liem tot rust bracht. Naar men zegt, zijn er heel wat muziek uitvoeringen, waar de hond nu geweerd wordt. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur.' Gaarne zou ik als werkman myn hart eens in het publiek lucht willen geven, door middel van Uw geacht Dagblad. Wy leven in een tyd, waarin op het oogen blik een stryd gestreden woidt om de onbil- Uike wet der aienstvervanging by het leger af te schaffen. Aangezien ik een voorstander ben van per- soonlyken dienstplicht, kan een ieder begry pen de groote ergernis, welke het in my verwekt, als ik op den Stationsweg wandel en ik zie daar in een café eene kaart han gen met het opschrift: „Militairen beneden den rang van onderofficier worden niet toe gelaten." Ik zie daarin eene miskenning van onze kinderen, omreden zy het grootste aanta! leveren voor de militie, en het zou my met verwonderen, ais de werkliedeii-vereenigiiigen, dia daar hun jaarfeest vieren, tegen zulk een maatregel al niet geprotesteerd hadden. Want veracht de kastelein d3 dubbeltjes niet van onze kindoren al3 zy burger zyn, waarom waert hy ze als militair? Zoo een verbod is, meen ik, een klap in ons aangezicht, en ik zou de werklieden ver enigingen willen aansporen, als zy nog niet geprotesteerd hadden, dat te doen, om op te komen togen een voor or.zen star.d zoo ba- ie!jjk verbod. U dankzeggende, M. de R., voor de ver beende plaatsruimte, noem ik n;y: Een Werkman. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 1 tot en met 7 Febr. Datum. Uur. Aunt al. Gem. Eng. Standk. 1 Febr. 5.7. 7 16.6 (*j '1 5.7.— 8 16.S 3 5.7.— 7 16.S 4 5.7.— 8 16.9 5 5.7.15 7 16.8 6 5.7.15 8 16.4 7 5.7.— 8 16.6 (*)I>it betoekent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in een 6ugg's London-Argand-Standard burner No. X, met 24 gaatjes, wordt een liobt verkregen, dat in aterkte gelijk etaat mot 1G.G, IC.8 enz. Standaardkaareen, waarvan elke kaars 20 gTaine 7.8 grammon Bpermaeeti per nar verbrand t. „Mynheer is reeds een halfuur geleden uitgereden." „Is het dan al zoo laat?" „O neen, maar de graaf is hedenmorgen buitengewoon vroeg opgestaan en terstond uitgereden." „Weet je waarheen?" De kamerdienaar schudde ontkennend het hoofd. „Ik weet het, dat ge niet nieuwsgierig zyt. Myn neef is vlug en maakt weinig drukte. Maar.binnen een halfuur zal ik opstaan, Jean! Ik wensch op myne kamer alleen te ontbyten. Om acht uren moet het rytuig vóór wezen. Ik wensch myn noofr.ieti eer te zien, dan wanneer ik uit de start teruggekeerd ben. Ik heb er eene reden vor r. Versta je, Jean?" „Otn u te dienen, Uwe Genade!" De kamerdienaar verwijderde zich. Nauwelyks had deze echter het -vertrek verlaten, toon in de aangrenzende k?.m-reen luid gerecht vernomen werd, vorsch-dene stemmen hoorde men te golyk <vi bov die allen uit was de. stem van Je?.:: dnideiyk te vernemen. {Wordt vervol ji)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2