Gemeugfd IMleuw Z die eenigen tp geleden de ruime bovenzaal van den huize Wytenburg aan bet Steenschuur bezochten, zullen haar thans niet meer herkennen, zoo belangrijk zgn de veranderingen, welke daar in de laatste v.-öisen zjjn aangebracht. Xet die veranderingen werden echter niet engel verbeteringen, doch ook verfraaiingen beoogd. Z-a 119 vierkante meters grooto zaal is thans dan ook keurig, maar daarenboven ook e.gsnaardig beschilderd, want het holle Priesch van kot plafond vertoont in de goheele rondte op een zachten ondergrond, in havanna-toon, op geestige wijze de voorstellingen van een volledig diner met souper in cluis, van de eersto tot d9 laatste gerechton. Het beloont inderdaad de moeite eenige bijzondere aan dacht daaraan by de bezichtiging te wijden. Het reeds bestaande plafond zelf is opnieuw met zorg beschilderd en is thans aan den eer,en wand in gemeenschap gebracht met de lambriseeringon door middel van pilasters, welge op dezelfde wijze zijn bewerkt gewor den als het holle Friesch en waardoor het anders eentonige van die groote wandvlakte r,n is gebroken geworden. Hot timmerwerk was toevertrouwd aan don heer P. C. De Vrind, alhier. Vermelding verdient verder dat bij deze res tauratie der zaal tevens van de gelegenheid is gebruik gemaakt tot het aanbrengen eener ne.we verwarmingsleiding van buizen met heme lucht. De wandvlakte is door de firma Van Ewjjk er. 3roen voorzien geworden met behangpa pier als imltatie-satyn, uitgevoerd in kersen- re.bowerkt met een lichtkleuriger rood, waarbij z'ch in goede harmonie aansluiten de draperieën van donkeirood velours der zes aan de overzijde zich bovindendo ramen, waarvan door de heoren gebroeders Gi linde maan de stoffen werden geleverd en aange bracht. Bijzonder wordt het oog ook getrokken door de :vree nieuwe z. g. „grauwtjes" boven de deuren en welke op don wijnbouw betrekking hebben; terwijl de beide met echte oude Japznsclie vazen gevulde nissen, in den zo.alen stijl der zaal uitgevoerd, te midden van het groote schoorsteenstuk, met der. acaiergrond een uitmuntend geheel vormen, dans zij ook de heldere en sierlijke verlichting b!j avond der drie prachtige kristallen gas kronen in de zaal, waar de ingelegde eiken houten vloer u tegenspiegelt en bovendien vier groote spiegels dat licht nog weerkaatsen. Het geheel ia in renaissance-stijl uitgevoerd en loet den decoratie-schilder, onzen stadge noot den heer J. Van Dam, alle eer aan. Het heeft andermaal bewezen hoe hg ook voor dere hem toevertrouwde taak berekend is; maar het is bovendien weder een sprekend blgn te meer hoe de heer B. H. tvytonburg ais confiseur en cuisinier er zgue zorgen aan hiyfi wyden om immer zyn „maison" voor eene waardige ontvangst van gezelschappen in ge reedheid te hebben en met de eischen van den tyd ook op zgn gebied mede te gaan. Pe collecte ten behoeve der werxeloozen, aan de hulzen der ingezetenen te "Yarmond gehouden, heeft opgebracht de som van 428. Men meldt uit Katwyk, dd. 13 Februari: 5 schuiten brachten hier na ons laatste bericht hunne verache visch aan. Zy bosomden van 77 tot ƒ102. Prgs binnenlekschol 5.90 tot 5.50, braat 4.25 en schar 3.75 per mand. Verder kwamen 3 schuiten aan, welke f I'jO, f 135 en 23 bosomden. Prgs der visch: binnenlekscbol ƒ6.30 tot 6.60, braat ƒ4.70 tot 5 en schar 5 per mand. Voor do „Marth a-stichting" zgn o. a. ingekorven tweo giftea van 1000, beide uit Amsterdam. Eene bydrage tot het hoofdstuk „Onze dienstboden!" welke als bewys kau die nen dat ook hier de werkelykhoid de charge zeifs nog overtreffen kan, levert de „Tgd" in bet volgende: :;y eone ous bekende achtenswaardige fa- m..,9 te Amsterdam vroeg eene in dionat tre dende meid, die zooveel bagage medebracht, w .aronder eene rieten pop voor het ophangen van hare kostuines. dat de gang vol stond, o: er ook gelegenheid was om hare piano te bergen Natuurlyk luidde het antwoord der hoogst verbaasde mevrouw ontkennend, tenzij het meisje voor haar instrument plaats kon vinden naast het kookfornuls, om, ia af watering dat de aardappelen kookten, eene wals van Strauss of iots dergolgks ie spelen! Zeer bogiijpeiyk beantwoordde by dit model meisje hot een aan hc-t ander. Zij was na- melyk eerst geengagoerd met een bakkers knecht, niet zoo maar mot een gewonen bak kersknecht, maar met een knecht van een bakker van pain de luxe. 't Is ons onbekend, om welke redenen dit pain-de-luxe-huwelyk niet tot stand kwam, maar het engagement werd afgebroken en de amant vervangen door een orfévre, be diende in een onzer grootste goud- en zilver- magazijnen. Ter gelegenheid van haar jongsten verjaardag ontving zy van dezen beminde een snoeperig zilveren a jour gewerkt mandje, dat zij opgetogen aan hare mevrouw ver toonde. „Wel, Marie", want Mietje was, dat spreekt vanzelf, een veel te ordinaire naam voor zulk oon hoogst beschaafd keukenprin- sesje „W9l, Marie", zei mevrouw snaaks, „ik vind het heel dotterig, maar om je de waarheid te zeggen, wel wat onpractisch voor suikermandje, want de suiker zal er door vallen." „Maar, mevrouw", lachte Marie, hare mevrouw voor een Ganschen houdende, „weet u dan met, dat het voor biscuits moet dienen?!" Het merkwaardigste in het meisje, dat weldra met haren orf&vre in het echtelyk bootje hoopt te stappen, is zeker wel, dat zy, daargelaten hare nuflfigheden, haai' werk uit stekend verricht, zoodat mevrouw volstrekt geene roden heeft om over haar te klagen. „La Nature" geeft een zonder ling voorbeeld van gezichtsbedrog. de langste? Een aardig staaltje van Amori- kaanscbe tooneelcritiek werd dezer dagen geleverd door de „Nieuw-York Herald," die zich per telegram den uitslag had doen melden van het eerste optreden van Sarah Bernhardt, als la Tosca, in het „Madison Gardon Theatre." Het bericht bevatte o. a. het volgende: „Onder de toeschouwers, op wie de grooto dolkscftne in het 4de bedryf den meesten indruk maakte, noemen wy den heer Charles A. Dans, die huildegeneraal William Cutting, die do gevierde actrice met al do kracht zijner 'ongon toejuichteden heer Marshall P. Wilder, dien men verscheidene malen van het hoofd rot de voeten zag rillen en bevenen einde- iyk verscheidene dames, die van zenuwach tigheid hare programma's in duizenden stukjes scheurden en het geestdriftige applaudissement mit hare gilletjes en snikjes vermengden." De nieuwe Italiaansche ministers moeten besloten hebben hunne bezoldiging te verminderen tot 20,000 lire, waardoor eene bezuiniging van 45,000 lire zal worden ver kregen. Te Chicago is zekere Gibson, secretaris eener veresniging van handelaren in gedistilleerd, in hechtenis genomen, die een roeier by de douane had trachten om to koopen, ten einde een distilleerderij met dynamiet in de lucht te doen vliegen. De helsche machine was zóó ingericht, dat de dader met honderd vgftig anderen zoude zgn omgekomen. De rooier verklapte de zaak. Marie Astour te Cannes, ver leden jaar ro9t drielingen gezegend (nog in leven), i3 thans van vier kinderen be vallen, allen, evenals de moeder, welvarende. Omtrent den toestand des vaders verneemt men niets. BCÏTENLA lauitschland. Op het parlementair diner by den rgkskan- selier Yon Capnvi onderhield de keizer zich gisteravond levendig en op ongedwongen wyze met verschillende afgevaardigden van den Rijksdag, o. a. met Windthorst, en in het by- zonder langdurig met den afgevaardigde Prosch van het centrum en den heer Schmidt, die tot de vryzinmge party behoort. De keizer sprak daarby over de wetgovende bepalingen tot beechorming der werklieden en over het verzet daartegen van de sociaal-democraten. Hy meende, naar de by liem ingekomen be richten te oordeelen, te mogen aannemen, dat de sociaal-democratische party haar doel was voorbygestreefd. De keizer betreurde ook den tegenstand der groote industrkelen in Rgnach Westfalen tegen de sociale politiek. By den afgevaardigde Baumbach informeerde zich de keizer over den waterstand van den Woicbsel. Aan het diner dronk de keizer ook op de vrijzinnige afgevaardigden. Toen de keizer om halfnegen afscheid nam, drukte hy den heer Windthorst bgzonder har- telyk do hand. In don intiemen kring na het diner werd ook Von Bismarcks polemiek tegen de tegen woordige regeering aangeroerd, waarbg de keizer zich niet bijzonder genadig moot hebben uitgelaten, maar tamelijk onverbloemd te ver staan moet hebben gegeven, dat lig deze aan- vallen beschouwde als niet alleen tegen Von Caprivi, maar ook als rechtstreeks tegen zgn persoon gericht. Het standbeeld van de gebroeders Grimm, dat te Hanau zal verrijzen, wordt door prof. Eberle te München vervaardigd. Het zal eerst over 3'/2 jaar gereed zgn en 80,000 mark kosten. Op last van keizer Wilhelm is in de Duitsche oorlogshaven Wilhelmshafen eene commissie benoemd, wier taak het zal zgn voortaan uitspraak te doen over alle geschillen, welke tusschen werkgevors en werklieden op de werven mochten ontstaan. X talis. Volgens de „Fanfulla" zou de nieuwe minister-president Di Rudini heden in do Kamer van Afgevaardigden afdoende verkla ringen afleggen. Hy zou de door het vorige Kabinet ingediende ontwerpen intrekken, met nbegrip van die op de reorganisatie der prefecturen, en verder het programma van het lieuwe Kabinet ontvouwen. Dat programma zal voornamelgk het volgende omvatten: Voortzetting dor politiek, welke zich de op rechte handhaving van den vrede en van de vrier.dschappeiyke betrekkingen met de mogendheden ten doel stelt; in het binnen land toepassing eener verstandige en krachtige politiek, tot verdediging der vrijheid en tot riet doen eerbiedigen van wet en ordevoorts bezuinigingen op de staatsbegrooting, zonder ot nieuwe belastingen over to gaan. België. De graaf en de gravin van Vlaanderen riobben, evenals de koning, in de „Moniteur" hunne dankbetuiging uitgedrukt voor de tal rijke bewyzen van deelneming, door heel de bevolking van België aan den dag gelegd by bet overlijden van prins Boudewyn. Sedert eenige dagen zyn te Brussel ge ruchten in omloop over de afljeding van den uiniBter van oorlog, generaal Pontus. Als ;ror.d hiervoor wordon opgegeven do mede- deelingen, doer eenige Belgische generaals in do „Etoile beige" over den toestand van het leger gedaan, waardoor het beheer van den minister in een zeer ongunstig licht werd gesteld; maar anderen zoeken de oorzaak in het te laat komen van het eskadron huzaren, dat prins Hendrik van Pruisen by zyne komst te Brussel moest geleiden. Hierover zgn tus schen koning Leopold en den minister scherpe woorden gewisseld, maar toch zal deze reden wel minder invloed hebben geoefond dan de eerste. De „Indépendance beige" beweert te weten dat generaal Pontus zgn ontslag reeds heeft aangevraagd en slechts zoolang het beheer zal hlyven voeren, totdat een opvolger zal zyn gevonden. Het zal zeker niet gemakkelgk vallen, meent men, oen nieuwen minister van oorlog te vinden, daar slechts weinige generaals het met de tegenwoordige militaire politiek van het kabinet eens zyn. Wordt dus de aftre ding van den minister bevestigd, dan zou de opvolger van generaal Pontus gezocht moeten worden onder de leden der Kamer, waarvan velen als officier hebben gediend. Het zal echter de vraag zijn, of ook deze officieren de politiek der regeermg willen steunen. Groot-Britauair. De vergadering van de leden der Iersche party in het Lagerhuis, die zich van Parnell hebben afgescheiden, heeft nog niet tot een beslis- senden uitslag geleid. De beraadslagingen werden tot den volgendon dag uitgesteld. Toch werd reeds besloten, dat de heer M'c Carthy als leider van dit deel der party zal worden gehandhaafd. Weldra zullen de leiders te Dublin eens byeenkomst beleggen van het nationale comité, ten emde over den politieken toestand te beraadslagen. De anti-Parnellisten betreurden het mislukken der onderhandelin gen, maar zij stelden Parnell hiervoor verant- woordelgk en besloten het standpunt, dat zij tegenover Parnell hebben aangenomen, t6 handhaven. Oostenr.-Hoiig.-Monarehie. Ondanks de verklaringen, welke de minister van handel Baross in de Hongaarsche Kamer heeft afgelegd, dat de concessies, welke de Hongaarsche regeering bg de regeling der spoorwegtarieven aan OoBtenrgk heeft toege staan, 'niet zoo aarizfenlgk zijn als men be weert, wórdt toch de positie van den minister als zeer hachelgk beschouwd. Blgkens de laatste volkstelling heeft het koninkrgk Hongarge 17,335,929 inwoners. •Sedert de vorige volkstelling, welke tien jaren geleden werd gehouden, is de bevolking met 1,693,827 personen, dus met 11 petver meerderd. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Toen ik u den 18den December 1.1. mgn ingezonden stukje „Zoo zyn er" zond, dacht ik niet, dat dit zooveel belangstelling wekken zou, als my werkeiyk gebleken ie. Ook voor zag ik toen den arbeid niet, die er het gevolg van was. Edoch, de Kerstvacantie was op handen en ik kon vry over mynen tyd be schikken. Juist toen was de koude het felst en de nood het hoogst. Het getal aanvragen om hulp was weldra zóó groot, dat Ik het meerendeel dier aan vragen moest ter zyde leggen. Ik moet u eerlyk bekennen, dat ik vaak vermoeid van myne zwerftochten huiswaarts keerde, maar ik heb mg daarover geene enkele maal beklaagd; integendeel, het was my een waar genot, iets tot leniging van veler nood te kunnen bybrengen. Aandoenlijk was 't menigmaal, wat ik te zien kreeg. Kinderen, slapende in de barste koude, gedekt door een paar oude jasjes en een zak. Een wicht van slechts enkele maan den, ziek van de koude en gedekt ja, waarmee? Jongens, slapende op de planken, op zolder, of elders op een handvol zeegras op den steenen vloer. Dat vooral de stapel oude en nieuwe dekens on de berg van kleodingstukken mg goed te pas kwamen, begrgpt u lichteiyk, maar niet minder waren de gaven in geld mg welkom. Veel koude en veel gebrek werd er geleden, niettegenstaande er van verschillende zyden ontzagiyk veel gedaan werd. Ik heb getracht door 't uitreiken van bons voor „een half mud steenkool" of „een half mud cokes" en verder door bons voor erwten en boonen daarin eenigszins te gemoet te komen. Of 't my werkelgk gelukt is altijd recht te oordeelen? Ik geloof het zelf niet. Ik meen echter vrijmoedig te mogen getuigen, dat ik deed wat ik doen kon. Verantwoording van de ontvangen gaven heb ik niet gedaan. Eerstens, omdat 't mg door zeer vele vriendelyke gevers en geefsters dringend verzocht werd, anderdeels ook, omdat de onbekende weldoeners de bekende byna in getal overtroffen. Ik ben echter bereid mondeling in te lichten, wie dat verlangen mocht en ook verdere mededeeling van mijne bevinding te doen. Ten slotte neem ik deze gelegenheid te baat om allen, die mij met geld of goed ge steund hebben, mijnen hartelyken dank te betuigen en inzonderheid ook het gezin, dat geheel belangloos uit groote kleodingstukken kleinere vervaardigde of minder passende wist te vernauwen. Ook n, mgnheer de Redacteur, zqg ik vrien delgk dank voor de mg verleende plaatsruimte in uw blad, waardoor 't my mogeiyk werd myn doel te bereiken. Mg verder in uwe welwillendheid aanbe velend, verbiyve ik Hoogachtend, Leiden, UEd. Dw. Dor., 14 Pebr. 1891. Aer. J. De Lange. In de Sled. Werklnr. zijn opgenomen DATUIL DAGEN. Volw. peis. Kinde ren. To taai 8 Febr. Zondag 84 2 36 9 Maandag. 58 6 64 10 Dinsdag 69 11 80 11 Woensdag 79 13 92 12 Donderdag 83 13 98 18 Vrijdag 74 13 87 14 Zaterdag. W 0 7-0

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 10