iet zeemansleven hebben, kunnen, mile zti -goed oppassen, eene eervolle en voordeelig# betrekking bekomen/door eene verbintenis aan t» gaan by 'sByke zeemacht. Voorzien van de noodige stukken, kunnen zy zich op alle werkdagen aanmelden aan de Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Hebben de jonge lingen den leeftyd van 16 jaar reeds bereikt en wenschen zy toch in den zeedienst te worden aangenomen, dan behooren zy zich aan te melden by een der kantoren van aan neming voor do Marine te Amsterdam, Wil lemeoord, Rotterdam, Hellevoetsluis of Ylis- singen en wordon daarna geplaatst aan boord van het wachtschip te Willemsoord, om hunne eerste opleiding te ontvangen. Nadere inlichtingen zyn te bekomen by den directeur der Kweekschool voor de Zeevaart te Leiden, op fraDco aanvrage. Op Vrydag 27 Februari zal aaD het po- bouw van het ministerie van watorstaat, handel en nyverheid worden aanbesteed: het onderhouden en herstellen van de Ryks post en telegraafgebouwen te Leiden, van den dag der kennisgeving van de goedkeuring der aanbesteding tot en met 31 December 1893 (Raming 2200). Aanstaanden Zondag, 15 Februari, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv gemeente van Hoogmade, des namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer M. J. Sanders, pred. te Woubrugge. De „N. R. Ct." ontving gisteren een particulier telegram uit Batavia, luidende: In Endeh (aan de Zuidku6t van het eiland Flores) zi)n onlusten uitgebroken. Do „Van Speyk" is aangewezen om derwaarts op t» stoomen ter tuchtiging. Door B. en Ws. van Amsterdam worden, ter vervulling der betrekking van gemeente- architect, opengevallen door het aan den he'r G. De Greef Jzn. verleend eervol ontslag, aan bevolen de volgende heeren: J. A. Mulock Houwer, civiel en bouwkundig ingenieur en gemeente-architect te Deventer; A. W. Weiss- man, bouwkundige 1ste klasse by de afdce- ling Publieke Werken, en J. Leih, gemeente- architect te Haarlem. Door H. M. de Koningin-Regentes is 50 geschonken aan de Vrouwenvereeniging voor behoeftige kraamvrouwen te Oudewater. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 October 1891 ale volontair kunnen worden toegelatena by den artillerie cursus te Delft, 6 jongelieden b. by den voorbereidenden praetischen cursus der Militaire School te Haarlem, 20 jonge lieden. Ouders of voogden, wier zonen of pu pillen voor eene toelating tot eene der beide ~0Ï tot beide genoemde inrichtingen in aaii merking wenschen te komen, behooren de kennisgeving daarvan in te zenden vóór of op 11 Aug. a. s. aan het departement van oorlog. De Staatscourant van 12 dezer bevat nadere inlichtingen. Naar men verneemt, zal binnenkort do verzending van postwissels naar de Zuid- Afrikaansche Republiek opengesteld worden tot een bedrag van 10 pd. st. De heer J. Oortwyn, sedert 1877 lid van Gedeputeerde Staten van GroningeD, is overleden. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, datlo. in de maanden JuDi en Juli a. s. een examen wordt gehou den voor toelating van jongelieden ais cadet aan de Koninklyko Militaire Academie; 2o. dat voor dit examen het navolgende aantal plaatsen wordt opengesteld: a. ten behoeve van don dienst hier te lande infanterie 22, cavalerie 8, artillerie 8, genie 4, totaal 42; b. ten behoeve van den dienst in Neder- landsch-Indiëinfanterie 18, cavalerie 6, artil lerie 6, genie 5, totaal 35. Ouders of voog den, wier zonen of pupillen aan het examen wenschen deel te namen, behooren daarvan de kennisgoving in dier voege in te zenden, dat zy vóór of op 1 Mei 189) aan het depar tement van oorlog ontvangen wordt. Voor verdere byzonderheden zie men de Staatscourant van 12 dezer. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland in het district Dordrecht, in de plaats van wylon mr. Blussé, ie gekozen mr. A. C. Crena de Jongh (lib.), met 813 stem men. Mr. J. M. Rens (anti-rev.) verkreeg 305 stemmen. 's Ryks middelen hebben in de maand Jan. opgebracht ƒ6,885,229, tegen ƒ5,990,952 verleden jaar. Do raming beliep ƒ9,540,589. Het stoomschip „Prinses Sophie," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Febr. >„11 Southampton; de „Soorabaia," van Ba_ tavia naar .Rotterdam, is 10 Febr. Gibraltar gepasseerd; de „Prinses Amaha" vertrok 11 Febr. van Batavia naar Amsterdam; de „Prins van Oranje," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 11 Febr. te Port Said. By kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Roermond dr. J. M. A. Kramps, leeraar aan de Ryks Hoogere Burgerschool aldaar. Met 1 April a. s. aan S. W. Schortinghuis. op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Finsterwolde. O oi»engd Nieuws. Het gerechtshof te 's-Hage heeft helen o. a. bevestigd: het vonnis der Rotter- damsche rechtbank, veroordeelende A. T., uit Schipluider, wegens mishandeling met oen mes gepleegd op iemand, die hem beieedigd had, tol zes maanden gevangenisstraf, en dat der Haagsche rechtbank, waarbij aan J. D. en D. D., arbeiders te Noordwykerhout, ioder ééne naanl gevangenisstraf werd opgelegd wagens mishandeling. Gisteravond is in de vergadering der afdeoling Katwyk van de Vereenigmg ter bevordering der Nederlandsche visscheiy eene medaille en brevet uitgereikt aan L. Verdoe?, voor moed en menschliovendbeid, botoond ty de stranding der Belgische sloep „Norma", op 10 Februari 1889. Naar men verneemt, bedraagt het aantal ontbrekende goederen op de Staats spoorwegon sedert 24 October tot 1 Januari j.l. pi. m. 2200 stuks. De tegen gisteravond te 's-Gra- venhage aangekondigde voorstelling van liet gezelschap-Van Lier, met mej. Barkany sb Adrienne Lecouvreur, giDg, volgens het „Vad.", niet door, wegens gebrek aaDtelang- stelling. Door de politie te 's-Hago is aangehouden eone 26jarige jongedocbler, die ten nadeele barer pleegouders eon bedrag van 250 heeft ontvreemd uit een kabinet, door middel van braak. (D.) Tegen een bekenden sociaal democraat, die onder de lotelingen voor hot gebouw der loting in Den Haag opruiende geschriften verspreidde, is deswege procos verbaal opgemaakt. Eene vrouwelijke beambte van het Heilsleger te 's-Hago is gisteren wegens een aanval van godsdienstwaanzin per bran card naar hot gesticht „Bronovo" overgebracht. Bij vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem is de aldaar go- vestigde fli-ms Koetser Sinia, en zijn do individueele leden dier firma, de heeren Koetser en Sinia, commissionairs in effecten, mot in gang van 10 Februari 1891 verklaard in staat van faillissement. Tot rechter-commissaris is benoemd mr. De Clorcq van Weel en tot curator mr. Cnoop Koopmans. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, werd gisteren de boedel dooi den kantonrechter verzegeld. Gistermorgen werd dood naar 't Gasthuis te Amsterdam gebracht eene vrouw, die in de Rozenstraat met een vat warm wator achterover was geslagen, van af de tweede verdieping. Men schryft aan de „Amst. Crt.": „Te Haarlemmermeer, by de Nieuwe Meer, was een beter politietoezicht zeer wenschelijk; in de laatste dagen hadden aldaar drie aan randingen plaats; een meisje werd van hare oorbellen beroofd; een jongmensch op den grond geworpen en slechts na het geven van geld weder in vryheid gesteld; een tweede meisje aangehouden, wie het echter gelukte te ontkomen." Naar aanleiding van de benoe ming van den heer Van Son tot burgemeester van Nieuwer-Amstel, doet men ons opmerken, dat dit de eerste maal is, dat de mogoiykheid bestaat, dat een deurwaarder der belastingen lid van do Eerste Kamer kan worden. Zooals men weet, zyn burgemeesters van gemeenten boven 20,000 zielen voor de Eerste Kamer verkiesbaar. Nieuwer-Amstel telt 24,000 inwoners. HaarU D.) Naar men verneemt, moet de be kende souffleur, die te Middelburg in arrest zit, verdacht van diefstal van horloges, bekend hebben zich de uurwerken te hebben toege- eigend. Op don openbaren weg te Veseom heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag eone bloedige aanranding plaats gehad. De aangevallene is door een onverlaat zoodanig met een mes verwond, dat de ingewanden hem uit hot lichaam hingen en hy in levens gevaar verkeert. De marechaussee te Oorschot heeft den vermoedelyken dader reeds aan gehouden en aan de justitie te 's-Hertogen- bosch overgeleverd. Men echryft uit Maastricht van 11 dezer: Gisterochtend werd het ïyk van een zich in vastenavond-kleeding bevindenden man uit hot Luikerkanazi opgevischt. Terwy'l men gisteren te Oostor- hout bezig was met het rooien van hoornen, geraakte een kind van zeven jaar onder oen daarvan, met het gevolg, dat het geheel ver- bryzeld werd. Uit Deventer wordt van 11 Febr. gemold dat het kanaal naar Almeloo nog niet weer bevaarbaar ie. Do goederentrein No. 749, welke te Enschedee 's avonds van uit Hengeloo om 9.55 moot aankomen, kwam gisteravond eerst ie 11.12 binnen. By aankomst bleek dat er een tiental wagens onderweg wegens te zw3 ren last waren afgebroken en tusschen Her.go- loo en Enschodee waren blyven stoker:. Do :e zyn toen met eene machine uit Euschod-e afgehaald. Op die tien wagens zat ook nog een remmer, die vreornd opkeek toen hy mid den in de heide moest blyvon staan. Te Blois is een lid van den go moenteraad, Snuló genaamd, door zyno eigen dochter met zes revolverschoten vermoord. Hy had haar en hare moeder dikwyls m s- handeld, eene scbeidirg bewerkt tusschen h nr en haren man en was op^ het punt haron inboedel wegens schuld te dsen in beslag nemen. By het l(jk gebracht, legdo do jonge vrouw, die zich uit eigen beweging by de politie had aangegeven, niet het minste berouw aan den dag. Hare moeder en haar broeder, verdacht van haar tot de daad te hebben aangezet, zyn mede in hechtonis genomen. Zekere Bornicat, die zyn meisje met 80 messteken vermoord had, is door h t hof der Seine tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Uit Kaapstad wordt gemeld dal de stad Johannesburg in het laatst van J.iu. bezocht is door ean storm, zóó hevig als daar zelden voorkomt. Ten gevolge van het door breken der dyken leden vele goudmynen aan zienlijke schade. Trouwens, ook elders in Transvaal is het weer zeer ongunstig. Zeven dagen achtereen viel een zware regen, waar door do rivieren zeer zijn gezwolion en ver schillende ongevallen zijn veroorzaakt. O k uit den Oranje-Vrystaat en Bechuana-Und komen dergelyke berichten, maar in het noor den van de Kaapkolonie, waar men groote behoefte heeft aan regen, blyft de droogto aanhouden. Volgens bericht uit Kaïro hoeft do heer Grebault eene gewichtige ontdekking gedaan nabij Thebe, nameiyk den goed be- waaidin grafkelder van Amnion's hooge- priesters, bestaande uit twee verdiepingen, waarvan enkel de laagst gelegene tot dusvi r onderzocht werd. Hier vond hy 240 saico- phagen, waarvan de oudste van 2500 v. Cbr. dagteekent, benevens 100 papyrussen en tal- looze sta'uitten en sieraden, alles onga schonden. Weer ia uit Parys een bankier, Victor Macé, vardwonen, met achterlating van een tekort van 25,000,000 fr. Hy deed hetzelfde als de onlangs gevluchte Raynaud en gaf 12 pCt. renfo p6r maand aan ieder, dio hem zyn gold wilde toevertrouwen. Zy, die, na eenlgen tyd deze rente genoten te hobben, hun kapitaal terugvroegen, maakten goede zaken, maar allen en hun aantal be draagt 17,000 die himne spaarpenningen by de Bank lieten, zijn nu hun geld kwyt. Door allerlei beursspeculaties wist Macé zyne Bank vyf jaren staande te houden, maar nu is hy verdwenen. Zoodra de zaak bekend was, belegerden do schuldeischers, meest kleine kapitalisten, de Bank en eiechten hun geld terug. De bedien den, die geen kans zagen aan den aandrang weerstand te bieden, sloten het kantoor en plaatsten daarvoor een bord, met het opschrift „Gesloten wegens hot Carnaval." De justitie heeft nu de zaak in handen genomen. Van den bankier Macé ontving de commissaris van politie Mouquin een brief uit Monaco. De bankier schreef dat hy aan de speelbank zyn geluk zou beproeven en daar zooveel hoopte te winnen, dat hy al zyn schuldeischers het hunne kon teiuggeven. To Parys stond Maandag voor den zooveelsten keer eene oude vrouw terecht wegens bode'.ary. Men vond bij haar tien schuldbrieven van het Crélit Foncier, een spaarbankboekje voor een bedrag van 1500 fr. en 130 fr. in zilver. De. 68jarige vrouw verklaarde voor de rechtbank, dat zy haar „ambacht" wilde voortzetten tot sjj genoeg byeen had voor baren ouden dag I Daar zy reeds vele malen wegens bodelary was veroordeeld, legde de rechtbank haar eer,c straf van twee maanden opsluiting op. De gemaskerde vastenavond 8- optocht te Würzburg kostte Dinsdag het leven aan een persoon, die in het gedrang doodgedrukt word, terwyl vele anderen ge voelige kneuzingen bekwamen. De Belgische majoor Waolput heeft tegen do helft van Februari eene nieuws vorstperiode aangekondigd, welke met veel sneeuw zal gepaard gaan. Heb je gold, dan enz. Deecht- genoote van den heer Md. K. Vanderbildt (eeuige malen millionair) is dezer degen in de Opera te Nieuw York verschenen met eene kroon op 't hoofd, welke nauwkeurig gemaakt is naar die van koningin Victoria. Het sieraad moet 3,600,000 guidon hebben gekost. In Pruisen, zegt de Nieuw Yorksche corres pondent der „Köin. Ztg.", kroont do koning zichzelvon; hier doet bet de millionaire. Het onderscheid is dat de koning de kroon van het altaar noemt on dat de Amerikaansche haar uit de brandkast haalt. Te Richland-Centre, in Wisconsin, is oen modistetje van 19 jaren, Rosa Zoldosky,. in hechtenis genomen, beschuldigd van uit minnenyd de dochter van een geneesheer en eone andere jongedame door middel van strychnine te bebbon vergeven, In het gouvernementKieff werd esn paar verloofde.^ door wolven overvallen. Het meisje werd verscheurd ea opgegeten en toen haar minnaar, dio in een boom gevlucht was, dit vreeselyk schouwspel had gezien,, viel by dood op den grond. De groote spinner ij van Leon Allard en Co. te Lodz is voor het grootste deel verbrand. De schade bedraagt 90,000 rsebeis. De „Sa lier," eone stoomboot van de „Norddoutsche Lloyd," is te Nieuw- York aangekomen, na een storm te hebben doorstaan, heviger dan in dezen winter op den Oceaan nog is voorgekomen. Dsn 25sten Januari werd de boot overvallen door een orkaan, welke twaalf uren aanhield en groote schade aanrichtte. Eeniga booten werden door do golven, welke over het dek sloegen, ver- bryzeld. Da stoomboot „OceaD," welke den 17don Januari uit Bremerhaven vertrok, werd den 24sten Januari door oen even hevige* en langdurigon orkaan overvallen. Ook deze boot is er zonder ernstige ongevallen afge komen. Maandag is to Marseille een brutale diefstal gepleegd. By het overladen van de postpakketten voor Farys heGft een gauwdief zich meester gemaakt van een pak effecten ter waarde van 220,000 fr., dat door het Crédit Lyonnais was afgezonden. Het pak was verzekerd, maar slechts voor 1000 fr. BUITENLAND. lluitschlaud. Het conservatieve „Deutsche Tageblatt" protesteert in een artikel, dat blykbaar af komstig is van den leider der conservatieve party, togen de pogingen van sommige bladen om in avtikols, welko blijkbaar met dit doel zyn in de pen gegeven, het gezag der tegen woordige regeering te onderrnynen. Vooral richt het blad zich tegen de „Münchener Allgem. Zcitung", welke door hare aanvallen tegen dsn keizer de meening doet ontstaan, dat de tegenwoordige regeering niet berekend is voor hare taak en daardoor Duitschlands aanzien ten opzichte van het buitenland verzwakt. Daarby wordt de keizer verdacht gemaakt wegens het ontslag van graaf Waldersee en wordt steeds gesproken van ministeriësle cri sissen, blijkbaar om ook do conservatieven tegen de regoering in het harnas te jagen. Zonder twyfel is prins Von Bismarck niet. vreemd aan deze pogingen. „De conservatieven zegt het „Deutsche Tageblatt" zyn prins Von Bismarck dank baar en ontzeggen hem het recht niet zyne meening te zeggen over aangelegenheden van algemeen belang, maar dergelyke aanvallen door middel van do pers achten zy niet ge- ïeehtvaardigd. Het is zeer te betrei en, dat prins Von Bisma/ck niet oponiyk verklaart dat hy mot dergelyke pogingen tot onder- mynin.g van het gezag der regoering niets te maken hoeft. Do conservatieve p rty zal echter in geen geval deelnemen aan leze be weging en wil dezo niet langer aanzlci zonder daartegen ten krachtigste te proteste ren."

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2