PIANINO. PIANINO, FRITS REUTER. DA C0STA slechts ƒ2.50. N°. 9502. Donderdag 13 Februari. A0. 1891. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Voor slechts fO.75 1500 tot 2000 Galden Jaarlijks bijverdiensten HOEST, ASTHMA BRONCHITIS In 2 zeer ryk vergulde Prachtbanden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ^otr Lridu p«r S Biudn..7; f L10. pw pod...it*>»«i1*49. ▲tencUrltfk* Bwwuw,:.0.01. PRIJS DUB ADVTDRTENTTËNI T" 1—regels ƒ1.05. Mn* regel neer O.»). Qreeur» letters mms plutsroiBits. Teer het beiten ried wordt ƒ9.10 berekesd. KOLONIËN. BATAVIA, 6 9 en 13 Januari. Omtrent het verdwijnen van eene som van 80 mille uit eene bezending bankpapier, in postpakketten den 19den December jl. van Batavia naar Atjeh verzonden, merkt men op, dat een onderzoek moeilik tot een resultaat kan leiden, voordat absolute zekerheid ver kregen is of men zich vóór het openen der pakketten te Kotta-Radja overtuigd heeft, of aan de verpakking al dan geene beschadiging te bespeuren was. Gewoonlijk wordt dit niet gedaan en eerst wanneer een tekort ontdekt is, wordt de ver pakking geconstateerd, wat dan dikwerf meer op gissing dan op onwraakbare opneming steunt. De gouverneur van Atjeh heeft voorge steld om de Oostkust aldaar te verheffen tot eene assistent-residentie, met Edi als hoofd plaats, alwaar de titularis tevens kashouder, ambtenaar van den burgerlijken stand, vendu meester en fd. notaris zal zijn. Aan den assis tent-resident wordt een controleur toegevoegd. Het recht om in- en uitvoerrechten te heffen wordt van den Radja van Edi afgekocht. Te Edi komt recherchepersoneel en een telegraaf kantoor, zijnde een tusschenbureel voor de aan te leggen lijn van Kotta-Radja naar Medan. Ook verneemt men dat de Gouverneur voor nemens is om voor geheel Atjeh eene scheep vaartregeling in te voeren. Volgens een te Padang uit Solok ont vangen schrijven, loopt daar het gerucht, dat een Engelschman, die, ondanks de door het Europeesch bestuur daartegen geopperde bezwaren, toch naar de onafhankelijke bin nenlanden van Djambi is doorgedrongen, met zjjn inlandschen bediende is vermoord. Het doel van zjjn tocht was, mtjnbouwkundige onderzoekingen te doen. De aanhechting van het landschap Tanah Djawa (Sumatra) bU de gouvernementslanden zal vermoedelijk nog in den loop van deze maand door de regeering goedgekeurd worden. Dezer dagen is het advies van den direc teur van binnenlandsch bestuur over die in lijving ontvangen. Het luidt allergunstigt, zoowel wat de zaak zelve, als wat den con troleur Kroesen aangaat. Voorgesteld is om dezen de bijzondere te vredenheid van den gouverneur-generaal te betuigen. DeliCrt Dit Atjeh ontvangt de „Deli-Crt." de vol gende particuliere correspondentie, dd. Kotta- Radja, 26 December: De vijand heeft ons dezer dagen slechts weinig beschoten; alleen Lampeneroet heeft eenige dagen geleden eene goeds schietbeurt gehad. Hy heeft zich bezig gehouden met het opwerpen van bentings, waarvan er een tegenover Roempit is verrezen. Kotta-Radja's rust werd dezer dagen ge schokt door een verward gevecht tusschen twee cavaleristen, die geen beter gebruik van hunne lange sabels meenden te kunnen maken, dan door flink op elkander in te hak ken. Beiden moeten er slecht afgekomen zijn den een werd bijna de hand afgeslagen, ter wijl de ander nagenoeg z(jn neus verloor. Na herstel hunner wonden zullen ze met Hr. Ms. provoost kennismaken. Zelfs op de schepen schijnt de tegenwoor dige stilte een nadeeligen invloed uit te oefenen. Op Hr. Ms. „Ceram" heeft de zieken vader Snljen zich uit verveling doodgeschoten. De panghoeloe landraad, die ook te Kemala is geweest, is thans terug, doch zal zich aan eene tweede reis derwaarts niet wagen. Op zijne terugreis werd hy door eene bende kwaadwilligen afgewacht, omdat hy b(j zjjn vertrek van Kemala een brief van de Sultans- party ter bezorging had ontvangen. Deze bende had geen ontzag voor den priester, noch voor zyn kleed, en onthaalde hem op eene goede dracht klewanghouwen, waardoor hy met een opengereten rug en verlies van drie vingers der rechterhand in onze veste terugkwam. De man is thans nog lydende. Eene groote opschudding had eergisteren plaats: acht a tien brigades marechaussees liepen met den versnelden pas des morgens omstreeks halfnegen door den kratoD over Nesoeh, om zich buiten de veekraal in ver schillende richtingen te bewegen. Ook de cavalerie was en route en wat was nu de reden dier drukte? Een inlandsch fuselier van het 12de bataljon was des ochtends met geweer en patronen gedeserteerd. Noch marechaussees, noch cavaleristen heb ben den man kunnen opsporen. De deserteur hield zich schuil te Bital. Toen het kamponghoofd hem daar zag met een geladen geweer, trachtte de sluwe At- jeher hem met een zacht lyntje het geweer en de bajonet afhandig te maken. Op de be lofte, hem by den vyand te brengen, als hy hem zyne wapens afgaf, voldeed Kartowidjojo aan het verzoek. In dien tusschentyd werd door Brtal's kam ponghoofd den militairen commandant van Lamdjamoe van het feit kennis gegeven, die onmiddeliyk achter de kampong eene patrouille, sterk 1 officier en 15 Europeesche fuseliers, in hinderlaag stelde. Het kamponghoofd leidde den deserteur toen naar buiten, doch bracht hem, in stede van by den vyand, in handen van den pa trouille-commandant, die hem inrekende. Vyf- honderd gulden premie waren door dat kam ponghoofd dus gauw verdiend. Terwijl men zich verheugde een ontrouwe te hebben gearresteerd, werd ons den vol genden morgen gemeld dat een ander in landsch fuselier van het detachement te Blang naar den vyand was overgeloopen, met medeneming van zyn geweer en patronen. De man moet van het banket over de palis sadeering zyn gesprongen en van daar naar den vyand. Het dryven van smokkelhandel schynt hier aanstekeiyk te worden. Een 14 dagen geleden werd het door een officier ter hand genomen en eenige dagen geleden door een eersten machinist van de tram, die eene bezoldiging van f 100 's maands geniet. Op den tender van de locomotief staande, wist hy in de Westerlinie een zak met smok kelwaar van den tender af te schoppen. De zak werd door eenige Atjehers opgepakt en medegenomen. Hoewel er tien getuigen waren, die hem dien zak hebben zien afschoppen, was er nie mand, die kon getuigen, wat er in verscholen was. De man zal daarom desniettemin zyne betrekking verliezen. De st. „G.-G. Myer" bracht hier aan: den kapitein der infanterie Hering, den lsten luite nant der artillerie Meerdink, den lsten luite nant-kwartiermeester Van Eelders en familie en 12 militairen. Van hier vertrokken naar Java: de 1ste luitenants der inf. Onland en Ter Haar en de 2de luitenant Termeulen. Volgens de „Loc." is de officier, die twee revolvers en zwart katoen aan Atjehers heeft verkocht, disciplinair gestraft. Uit het onder zoek moet gebleken zyn, dat de revolvers niet verkocht, doch ten geschenke waren ge geven aan de Atjehsche hoofdendie wapens zgn terug. Wat de factuur zwart kleeding- goed betreft, dit moest verkocht zyn, doch de kooper zou voortvluchtig wezen. Door den gonvernear-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Oopartement. Ontslagen: Op verzoek, de commies 3de kl. bij den post- en telegraafdienst L. F. Dankmeijer. Benoemd: Tot lid van do Wees- en Boedel- kamor te Makasser, de boekhouder E. J. Nettekoven tot stationschef 2de kl., de id. Sdo kl. G. Van de Kieft; tot tijdelijk ondermagazijnmcester hy de Staats spoorwegen ter Sumatra's Westkust, do tijdelijke dorde commies A. Do Boer. B o 1 a s tMet de waarneming der betrokking van commies 3de kl. by den post- en telegraafdienst, de ambtenaar op non-activiteit Oh. Toorop. Ovorgoplaatst: Als hoofdonderwyzer: van Padang naar Buitenzorg de onderw. 1ste kl. W. F. Den Broeder; van Paeoeroean naar Padang, de onderw. lBte kl. J. W. Spekschot; van Kendal naar Pasoeroean, do benoemde onderw. late kl. H. S. Blekkink. Departement van Oorlog. Verleond: Een twoe- jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan don lsten lnit.-kwartierm. C. F. Jnlina. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens af loop van zijn dienstverband, do tijd. off. van gez. 2de kl. J. Jespersen; op verzoek, wegens volbrachten diensttijd, eervol on met behoud van recht op pen sioen, de kapitein der infanterie F. W. Janitz. Opgedragen: Aan den bjj het Indisch leger gedetacheerden lsten luit. der inf. J. w. Yan den Bergh, naar Nederland terug te keeren. Departement van Marine. Vergunning ver leend: Om te repatriëeren, aan den kapt. ter zoo D. J. Wejjs, luit. ter zee 2de kl. P. Van den Broeke, officier van administratie 2de kl. W. G. E. Van Drnten, idem W. H. O. Ten Bmmmeler, allen wegens lang durig verbljjf. WARMOND. Geboren: Hendricua, z. van H. Barnhoorn en P. v. d. Meer. Adrianue, z. yan C. y. Velzen en M. C. Bakker. KATWIJK. Geboren: Gerhardua Johannes, z. van O. P. v. d. Voort en J. Zeeman. Klaaaje, d. yan A. Haasnoot en T. De Vreugd. Teuaisje, d. van J. v. Duijn en T. Rot. Dirk Floria, z. van D. F. Sohaap en K. Schaddé v. Doorn. Gerrltje, d. van A. Berkhejj en K. Den Hollander. Willem! z. van D. Sohaap en M. v. d. Meel. Maartjo, d. van O. Georrliot en A. Otmohand. Andriea Her manns, z. van H. J. v. Leeuwen en W. v. Duijven- voorde. Gertrude Catharina, d. yan G. G. v. Bnttinglia Wiohors en M. J. A. v. d. Ham v. Herjet! Overleden: G. De Jong, 2 j., d. van A. De Jong en E. Schaap. A. v. Duivenbode, 7 m., z. van A. v. Duivenbode en J. Vooije. G. v. d. Plas, 1 j., z. van T. v. d. Plas en J. v. d. Oever. NOORD WIJK. Geboren: Izak, z. v. 8. J. Zandvoort en C. Haster. Anna Cornelia, d. v! P. Hoogeveen en O. v. d. Plae. Getrouwd: A. O. De Vroomen 25 j. en A. M. v. Wont 26 j. H. Alkemado 47 j. en O. Oae- pers 41 j. J. Nieuwenhuizen 28 j. en C. Veena- wijk 22 j. Overleden: G. Moonen 16 j. J. Heems kerk 21/a j. P. De Haas, 26 m. P.Üitenbosch 79 j., geh. met L. J. Michel en wedr. v. J. Noor duin. J. Rietmeger 70 j., vr. v. J. Warmenhoven. M. J. Koelewijn 1 j. O. A. Zonneveld 3 j. G. J. Van Eeden 13 m M. M. v. Eedon 2 j. p! J. N. Busscher 2 m. Rotterdam, ÏO Febr. Op do veemarkt waren heden aangevoerd: 25 paarden, veulen, 1227 rundoren, 151 vette kalvoron, 136 nuchtere kalveren, 5 sohapen, varkens, 58 biggen, bokken, 1 ezel. De prgzen van hot vee waren als volgt: runderon lste qual. 38 a 39 c., 2de qual. 35 a 36 e., 3de qual. 32 a 34 c.; vette kalveren lste qual. 50 a 55 0., 2de qual. 48 a 50 c.schapen lste qual. ac.t 2do qual. a c.varkens lste qual. a c.,' 2de qual. a c., 8de qual. a c., alios per V, KG. Nuohtere kalveren van f 8 tot ƒ11 per stuk. Handel redelijk vlug. DE verstrekt gelden Ier leen onder eerste hypothecair verband en geeft pandbrieven alt, waarvoor by uitloting, gelijk tot dus verre, voor zoover de voorraad strekt, pand brieven 4 pCt. in ruiling worden aangeboden. Inlichtingen te bekomen ten kantore der Bank, Gedempte Raamstraat llo, te 's-Graven- hage, en te Leiden by den Heer Jf. DB tüRAAF, aan de Spanjaardsbrug. 1. Brits Refter Scheurkalender 1891, op keurig schild, met de typische figuren van Inspector Havermann en Inspector Brasig. 2. Beven en Werk-an van Frits Ren ter, geschetst door G. Velderman, Leeraar in de Nederl. taal en letterkunde; een ju weeltje om te lezen. 50 blz., met Portret. In de meeste Boekwinkels te bekomen of franco na ontvangst Postwissel ad O5 waarop vermeld: Renter. By den Uitgever D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam. 912 16 kunnen fatsoeDlyke lieden, van iederen stand, by eenige werkzaamheid verdienen. Offerten onder letters E V 11 Algemeen Advertentie Bureau JOHN F. JONES Cie., Amsterdam. 886 10 Talryke certificaten van Geneesneeien uewy- zen dat geen enkel geneesmiddel zoo heilzaam werkt ter bestrijding dezer kwalen als de K E ATIN G S BÓRST-PASTILLEN Eene enkele Pastille brengt reeds verlichting aan. Zy bevatten geen Opium, noch Morphine, nog eenig ander sterk-werkend bestanddeel en kunnen door de zwakste gestellen verdragen worden. Het publiek gelieve vooral te letten op de woordenHeating's Congh Lozenges, door het Engelsche gouvernement op het roode cachet afgedrukt en zonder hetwelk niet ééne doos echt is. De Fabrikant: THOHAS KEATING, Chemist te Londen. Depot te Rotterdam by F. E. VAN SAN TEN KOLFF. Eeno Indische Familie biedt ter over neming aaneene uitmuntende, goede zeer schoon van toon, 7-octaafs, gebouwd in nette, moderne Host, 2 jaar geleden gekost hebbende f 480, thans TE KOOP voor slechts f275, met 5 jaar garantie en vry transport. 942 15 Te zien: Korte Poten 17, Den Haag. Eene Juffrouw vraagt in een stil gezin, zonder kinderen, P. G.: 7 met pension, met vry gebruik van Duin water en gemakken. Br. fr. met prysopgave onder No. 888 aan het Bureel van dit Blad. Volledige Dichtwerken van IZAK DA COSTA, den grootsten dichter, dien Nederland opleverde. - Wy zullen hier niet opnoemen wat deze 2 ryk gebonden deelen bevatten; het zyn de complete dichtwerken van DA COSTA, in twee deelen, elk deel circa 500 bladz., dus omstreeks 1000 bladz., goed gedrukt, op mooi papier, gebonden in vergulde stempelbanden, met goud- en zwart- druk. wy durven dan ook stellig beweren, dat de banden alleen stellig meer dan 2.50 waard zyn. De eerste complete uitgave van DA COSTA kostte dan ook ƒ24.50, en wy raden ieder, die DA COSTA nog niet bezit, den grootsten, ja, eenigen genialen Dichter, zich voor den spotprys van slechts ƒ2.50 aan te schaffen. De editie is zeer fraai, met portret in staalgravure, benevens leveDsbe- schryving door HASEBROEK. Een klein getal is in die twee fraaie, exquise fijne pracht banden verkrygbaar, franco tegen toezending van een postwissel, waarop staat: „DA COSTA", by GEBRS. COHEN", Magazynen van Goedkoope Boeken, te Arnhem of te Nijmegen. 938 29

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5