Leiden, 9 Februari. Van Bhyn en dr. C. L. Rumke, ale commissie van de Leidsche Afdeeling van de Nederland- ache Maatsehappy tot bevorderiDg der genees kunde, om, namens de afdeeling, bare erken telijkheid te betuigen en zich in des hoog- leeraara voortdurende belangstelling aan te bevelen. Daarop zou prof. Rosenstein maar een enkel ■woord zeggen om zich niet schuldig te maken aan inconsequentie tegenover de afdeeling, waarin hy gooit veel woorden gesproken had. Hjj was bereid te doen voor haar wat hy kon doen. Zoo eindigde de receptie, welke den hoog- leeraar toch zeker deze streelende overtuiging moet hebben geschonken, dat 't niet waar is, wat men wel eens fluistert, ook wel eens hardop zegtondank is 's werelds loon. Behalve nog tal van andere blyken van belangstelling, werden den jubilaris nog vele prachtige bloemstukken vereerd, zoodat de receptie wel een lusthof geleek. Aan den feestdisch in het „Hotel Levedag" had de jubilaris zijne intiemsten vereenigd. Onder zeer vele bljjken van belangstelling werd hedenmiddag op de begraafplaats aan da Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. Van Butti gba Wichers, dezer dagen na een smartelijk lyden alhier overleden op een leeftijd, welke nog zoo veel van hem deed verwachten. Het lijkkleed was door vjjf groote en kost bare kransen van palmtakken en levendo bloemen bedekt. Tot de aanwezigen behoorden ook eenigo van elders gekomen afgevaardigden van in de sportwereld bekende clubs of gezslschappan. Met do familieleden strooiden zij bloomen op de kist, toen deze onder e6ne plechtige stilte in de groeve was neergelaten. Aan het graf werd niet gesproken. Bij de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de prijzen57, 29, 6 en 3. Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-'Woluwe hebben gisterochtend de voormiddag-godsdienstoefening bygewoord in dq Zuiderkerk, aan do Fa^cistraat te 's-Hage, onder gehoor van ds. Van Hoogstraten. 't Was voor de eerste maal, dat deze, eru.ge jaren geleden, vooral door de bemoeienis van ds. Van Koetsveld In het nieuwe Zuidelijke stadsgedeelte gebouwde kerk, vorstelijk bezoek mocht ontvangen. B. en Ws. van 's-Gravenhago hebben den gemeenteraad voorgesteld de bespeling van don Franschen Schouwburg gedurende het speelseizoen 1891/92 op te dragen aan den heer Jos. Mortens, componist, th.-.ns wonende te Brussel en aldaar belast met de functiën van inspectour over de muziekscholen in België, onder verplichting tot opvoering van de Grand-Opéra, de Opéra comiquo en het ballet-diverti3sement. Bijaldien de Raad zich met dit voorstel kan vereenigen, geven B. en Ws. verder in over weging aan voornoemden heer Mortens van 15 September 1891 tot en met 15 Mei 1892 in kosteloos gebruik te geven het lokaal van den Schouwburg, voor zoover dit voor de exploitatie vereischt wordt, benevens de deco ratiën, de wapens en verdere accessoires, er. de muziek-bibliotheek, een en ander onder de voorwaarden van het cahier des charges et des avantages. Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het wetsontwerp tot vaststelling van de Spoorwegbegrooting werd gevraagd of het juist is, dat aan het Centraalstation te Amsterdam nog belangrijke sommen zullen moeten worden besteed om het boter geschikt, of liever, zoo werd gezegd, minder ongeschikt voor hot gebruik te maken. By het hoofdstuk Waterstaat werd in eene afdeeling gevraagd in hoeverre de Regeering bereid is mede te werken om het kanaal van Amsterdam naai' zee onder iedere om standigheid bevaarbaar te houden. Men vroeg naar den grond om den aannemer van een Rijkswerk aansprakelijk te stellen voor het geval de door hem gekozen Maatschappij niet aan hare verplichtingen voldoen mocht, by verzekering der werklieden. Gevraagd werd waarom niet beproefd wordt op andere wijze dan wettelijke regeling ver andering te brengen in den toestand der over zetveren. De hoop werd geuit dat spoedig zou worden overgegaan tot een onderzoek naar den waterstaatkundigen toestand des lands (verbetering der kleine rivieren), nu het geld daarvoor is toegestaan. Gewezen werd op de overdreven beperking van den Zondagsdienst by posteryen en tele graphic, terwijl werd aangedrongen op geiyk- stelling in salaris van ambtenaren der pos teryen en telegraphie. De zangvereeniging „Crescendo", van Abbenes, gaf Zaterdag-avond jl. to Sdsseriheim eene uitvoering in de sociëteits zaal. Van het rijkvoorziene programma werden de nummers „De Paaschbymne" en „Zangerstaptoe" van J. Worp, alsook one nationaal „Volkslied", van W. Smit, niet onverdienstelijk uitge voerd. Moge do jeugdige Vereeniging met lust hare oefeningen voortzetten en oen waardigen plaatsvervanger vinden voor baren yverigen directeur, den heer Brouwer, die wegens ver trek naar elders do leiding van „Crescendo" niet langer op zich kan blyveu nemen. Thans is het nieuwe tarief der school geldheffing op de openbare school te Wad- dingsvoen in werking getreden. Algemeene tevredenheid over dit besluit en bloei der gemeentefinancién door dezen maatregel staan met elkander in dezelfde verhouding. De Tweede Kamer zal op 3 Maart haro werkzaamheden horvatten en dan hoofdzakelijk de wijziging der postwet en de nadere rege ling van den suikeraccyr.s behandelen. - Mr. R. Th. Bijlevold, procureur-generaal by het gerechtshof to 's-Hage, is in zoover van zyne ziokte hersteld, dat hy deze woek zjjne gewone werkzaamheden aan het parket weder hoeft waargenomen. Naar bsricht wordt, is da. A. J. P. Oort Hz., pred. te Alkmaar, voornemens tegen 1 Mei a. s. eervol emeritaat aan te vragen. Van de ruim 47-jarige evangeliebediening arbeiddo by (den 18den Mei a. s.) 40 jarer. in die go meeste. Zijne eerste standplaats is geweest Eemnes-buiton, waai- hy 18 Mei 1851 werd bevestigddaarna Broek in-Waterland. Bij koninklyk besluit zyn benoemd tot ridder der orde van don Nederlandschen Leeuw- de heeren G. A. Deibel, gen.-majoor der artil lerie; M. Willemstyn, kol.-intend., hoofdinten dant der milit. administratie; F. Pompo van Meerdervoort, luit.-kol. van den genenden staf; W. C. Nieuwenhuyzenmajoor der infan terie, en J. Haga, off. vangez. der lsto kl.; allen van h9t leger in Ned.-Indië. C c-tsiciiNieuws, Van de gelegenheid om in hot gebouw 's-Graver.stein alhier gratis brooa en koffie to nuttigen werd nog door hot volgend aantal personen gebruik gemaakt: Zaterdag-namiddag van 3 tot 5 uren 9S0 Hedenmorgen van 9 tot 11 uren 847 Bovendien hedenmorgen van 8 tot 8'/, uren door 364 kinderen, te zamen alzoo 2191. By vonnis der arrond.-rechtbank te 's-Qravenhage, werden heden veroordeeld: M. R., te Leiden, die zich alhier schuldig maakte aan diefstal van een lombardbriefje en een paar boezeroenen, ten nadeele van een man, by wien zy de huishouding waarnam, tot 2 maanden; C. W., conducteur der H. IJ.-S.-M. op de stoomtram Leiden -Katwyk, die gevaar voor eene botsing deed ontstaan, tot 10 boete W. Ste Kaag, die zich door middel van valscbhc-id in geschrifte oen z. g. bok (bagger- vaartuig) in huur deed afgeven, tot 6 weken; L. v. d. \V., te Noordwyk aan Zee, die aldaar ten nadeele van een boerenknecht eene por- temonnaie met ƒ4.75 ontvreemde, tot 3 maanden, en A. J. C. en J. G. C., die zich to Leidon tegen de politie verzotten, ieder tot 8 boete. Men schrijft ons uit Zoetorwoude, dd. 9 Februari: Naar aanleiding van het breken der as en roeden van den molen van den grooteu Blank- aardpolder te Stompwyk, zyn ingelanden van dien polder met die van den Zwetpolder overeengokomen het water der belde polders door den molen van den Zwet te doen uit malen. Biykt na verloop van 3 jaren dat de Zwetmolen volkomen in staat is het water op tyd uit te malen, dan zullen beide polders worden gecombineerd. Mocht echter geoor deeld worden dat de Zwetmolen in de bema ling te kort schiet, dan zyn de ingelanden van iederon polder vry na verloop van een jaar de overeenkomst op te zeggen. Tegen P. O.te Zoeterwoude so llende, is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet doen keuren door den veearts van een gestorven rund. P. O. had te goeder trouw gehandeld, daar hy veronderstelde dat een Leidsch koopman, die het bee3t gekocht had, hem beloofd had den veearts te verzoe ken bet doode rund te keuren, betgeen ver zuimd werd. Voor de 1 ichting dern a t ion al e militie in 1892 hebbeD zich in de gemeente Zoetorwoude in dit jaar 41 jongelingen aan gegeven. Te Katwyk is eene schuit van de schrobnetvisschery teruggekomen. Zy had drie dagen reis en besomdo 144. Binnen: lekschol per rnand ƒ8, braat G.25 en schar ren 5 per mar.d; 13 roggeQ brachten 8.65 op ou 15 bunschollen 7.35. Er werden vry hooge prjjzen besteed. Later kwamen nog twee schuiten aan met versche visch en besomden 102 en 69. Prijs binnenlekschol ƒ5, braat ƒ4.30 en schar 4.65 per mand. Men schrijft ons uit Waddings- veonHier ter plaatse bo3taat do niet zeer aanbevelenswaardige gewoonte, om op het kerkhof, na do begrafenis van een lyk, aan familie, vrienden en dragers eene bus aan te bieden, ten einde eene gift voor do armen in ontvangst te nemen. Onlangs was die 'ous door een toeval in het lykenhuis bly ven staan en nu heeft een onverlaat den treurigeu moed gehad op die plaats den inhoud der bus te ledigen en zich dien toe te eigenen. Nasi- gissing bedroeg do som rfc 25. Een der ingezeteoen, 's avonds op bet spookuur thuis komende, meent den dief betrapt to hubeen en heeft daarvan aar, de rechterlijke macht kennis gegeven. Deze heeft naar da ontvangen inlichtingen genoegzame redenen gevonden om de zaak ernstig te onderzoeken. Drie per sonen z\jn reeds voor de rechtbank te Rotter dam gedagvaard. Dan afloop zullen we later melden. Zaterdag-nacht is met Z.-Z O. wir.d langs do geaeelo Schevoriingscbe kust versch waterys aan het strand gekomen, zoodat men bij laag water voorbij den vuurtoren niet langs het strand kon gaan. Do ysdyk vermindert als bet ware niet. Zaterdag had hy nog eene breedte van 23 '/a meter. Hier en daar wordt 6en slop gehakt om schuiten door te laten. Het ys^is nog zóó sterk, dat meu er gerust met paard eu wagen op kan rijden Een twee-jarige jongen, die te 's-Hago in het Achterom door het in brand geraken van zyn bedje zware brandwonder, bekwam, is in „Bronovo" daaraan bezweken. Zaterdag-morgen werd to Am sterdam eon kassiersknecht van de „Kasver- eeniging" in de gang, leidende naar hot kan toor dor beeron Gcbr. Buissovain, oommlr sionnairs in effecten, Keizersgracht, aange rand door een man, die zich daar had opge steld. De kassiorsknecht, den kerel ziende staan, had geen kwaad vermoeden opgevat en groette hem zelfs even by het passoeroii. Nauwelyks was hij ham echter voorby, of hij kreeg een hevigen slag op het hoofd, vermoodelyk met een ploertendooder toage bracht. De schurk, zyne verwachting, dat de kassiersknecht bewusteloos zou neerstorten - ia welk geval hy hem oDgetwyfeld zyne porte feuille zou hobben ontrukt verijdeld ziende, ging aan don baal en trok de deur van de benedengang achter zich dicht, waardoor liet hem mogolyk was zich uit de voeten te maken. De kassiorsknecht is aan de eene zydo van het hoofd ernstig gewond, doch gelukkig, voor zoover zich nu de toestand laat aanzien, zyn geene noodlottige gevolgen van den slag te vroezen. In het café van hot drijvende badhuis op don Buiter.-Amstel te Amsterdam, onder Nieuwer-Amstel, brak een felle brand uit. Hoewel het gebouw door het ys moei- lyk te bereiken was, deed mon eene brand spuit op de pont plaatsen, wat met zeer veel moeite en gevaar gepaard ging, te meer, daar hot vaartuig voor zulk ee.i gewicht niet was ingericht. Toch slaagde men er in het gebouw te naderen, dat intusschon spoedig aan alle kanten in brand stond. Do hoogopgaande vlam men vonden voedsel genoeg en leverden, wegens den zwaren mist en de weerspiege ling op het ya en in het water, een fantas tisch gezicht. Hoewel herhaaldeiyk uit het publiek aan maningen klonken om terug te keeren, bleef men blusschen en slaagde er ia ten minste de omheining van de zwemplaats eu de kleed kamertjes te behouden. Na drie kwartier, toen het café tot de wateriyn was afgebrand, min derde de gloed; toch duurde het nog eenige uren eer de brand geheel gebluscht was. De schade is aanzieniyk, en slechts ten deele door verzekering gedekt Van den vry kost baren inventaris is natuurlyk niets gered. Juist heden zou eene groote verbouwing worden opgeleverd, waarvoor do aannemer niet verzekerd was. Omtrent do Arrestatie te Mid delburg van een souffleur meldt de „Midd. Gt. De genoemde persoon was, toen hy gear resteerd werd, niet op weg naar bet spoor, doch bevond zich in een koffiehuis aan eene der kaden te Middelburg. ODjuiet is, dat de vermiste horloges zouden behoord hebben aan de bezoekers van de voorstelling op Woensdagavond. Tevens deelen wy hier mee dat de gearresteerde een ont wikkeld man is, vader van een talryk gezin en een botrekkeljjk ruim inkomen had. De toedracht dor zaak was als volgt: Do jongelui, die 's middags op het Molen water zicii mpt voetbalspolon bez-ghielden, hadden hunne kleeren, niet zooals gewoonljjk in do koffiekamer, doch in de vestibule van den schouwburg neergelegd, terwyi vier hor loges in het kamertje van den bureelist wer den geborgen. Na atloop van 11 ospel werden da hoi loges vermist, en, dank zy het beleidvol optreden der politie, was de vermoedelyke daderspoo- dig opgespoord. Zaterdagmorgen geraakte eene koe, in den stal van den beer H. Zeven, onder Ommelaiidtu wyk, los en Imp daarbij eene brandende lantaarn om, ten gevolge waarvan een hevige brand ontstond. In korten tyd was de geheels boerderij, alsmede bjjna allen inboedel en 2 ïunderen, eene prooi der vlammen. Alles was verzekerd. Uit Middelburg wordt gemeld dat de drie verdachten aan brandstichting uit het arrest zyu ontslagen, omdat geene termen tot langere gevangenhouding aanwe zig zyn. Aan het meer Winnipeg is oen Indianenkamp 's nachts door wolven over vallen; 19 mannen, vrouwen en kinderen werden door de beesten verslonden; slechts 2 mannen ontvluchtten. De hoofdopzichter vandemyn Mount-Pieasant, in Pennsyivamë, waar ver leden week de vroeselyke ontploffing plaats had, werd door een aantal vrouwen van de verongelukte mynvverkers overvallen. Eene harer sprong hem als een tyger naar den hals, terwyl anderen hem steenigden. Do man, die als de schuldige van de ramp wordt be schouwd, weid zeer ernstig gewond. Voor do slachtoffers is reeds 15,000 dollars byeen- gebracht. In de menagerie van Ihlbock, die sedert twee maanden te Chemnitz voor stellingen geeft, heeft men by ongeluk een vorkeerden leeuw gelaten in do kooi, waarin de dierentem8tor Betty Thielemann gewoon was hare kunsten te vertoonen. Het onge- dresseerde dier bracht haar zulke zware wonden toe, dat zy bewusteloos moest weg gedragen worden. De politie heeft verdere opvoeringen verboden. De Hocla-yzer fabriek te Brook lyn is door brand vernield; schade een half millicen dollars. BUITKNfLAND. Frankrijk. De minister van financiën hoeft met de commissie voor de Bankwet eene conferentie gehad. De heer Rouvier verklaarde zich tegen een uitgebreid onderzoek, goiyk de radicalen verlangen, omdat dit onnoodig is en de be slissing slechts zal vertragen. De minister verwachtte van de directie geene grootere concessies ten voordeele van den Staat, omdat de Bank niet afhankelijk is van het octrooi en ook als private bank zeer goede zaken kan maken. Meer dan het verdoelen van de winst boven 5 pCt. zou de directie tocb, volgens den heer Rouvier, niet toestaan. De Kamer van Afgevaardigden heeft, met 383 tegen 74 stemmen, het wetsontwerp betreffende de Zondagsrust aangenomen. De bisschop Freppel verklaarde zich nadrukkelyk legen het ontwerp, omdat het, naar zyn inzien, de Zondagsrust niet op voldoende wijze eer biedigde. Met hot oog op de Vastenavondfeesten is de Kamer tot 12 dezer op recès gegaan. Dui ischland. Volgens ds „Apotheker Zeitung" zal het middel van prof. Koch in de Duiteci o apothe ken verkrijgbaar gesteld worden v. -or eiken arte. Het moet geplaatst worden li- de ver- giftkas en zal by boeveelheid vai. 1 gram worden afgeleverd. De bewaring, hei verdun nen enzgeschieden door den apotbi-ker, die verantwoordelyk is voor do p.fgelevirde stof, en door hem moet de aanwezige c ie, niet gebruikte lymphe tegen versche worden omgeruild.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2