11 8497 Vrijdag O Februari. A°. 1891. (§eze <jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. K0STEL00ZE PREMIE Leiden, 5 Februari. Feuilleton. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderiyice Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere lettere naar plaatsruimte. Yoor het lncasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. voor onze Abonné's! De voornaamste Fransche en Belgische bla den hebben in den laatsten tyd hun inteeke- naren eene buitengewoon fraaie Premie ver schaft, waarmede zy het schitterendst succes hebben behaald. m Steeds wenechende onzen lezers genoegen te doen, hebben w\j getracht ook hun deze PremI© te kunnen aanbieden en wy achten ons gelukkig heden te kunnen mededeelen, dat wy daarin geslaagd zyn. £3 Die Premie bestaat in een prachtig door den heer Alfred Francois (een kunste naar, die zich op dit gebied oen welverdien den naam heeft verworven) en wel, dit is het eigenaardige, van eiken persoon naar verkiezing, hetzy van een familielid, van dochter of zoon, zuster of broeder, hetzy van zichzelven. Het is voldoende aan ons Bureel eene welgeslaagde photographie te zenden waarvoor wy binnen eenige dagen een Bon in het Dagblad zullen afdrukken ten einde in het bezit te komen van een zeer fraai portret. Morgen zullen we aan ons Bureel eenige door ons gezonden photographieën ter bezich tiging stellen, ten einde den Abonné's de gelegenheid te ge vod, zich van de prachtige uitvoering te overtuigen. DE UITGEVER. Willom Tan Zuylen zal Vrydag over acht dagen wederom eens in den Schouwburg alhier optreden en wel met „Pension Scholier I" Dat het oen kluchtspel in optima forma is, blijkt wel uit het affiche, waarboven staat: „Lachsuccès 1" Het stuk werd dan ook èn te Amsterdam èn in Den Haag met volle zalen opgevoerd en dat dit ook hier het geval zal wezen, is zoo goed als zeker. In het vorige jaar waren te Oegstgeest 29ingeschrevenen, en te Voorhout 10 inge schrevenen voor de nationale militie. Dit jaar bedraagt het aantal ingeschrevenen te Oegstgeest 35, die allen Zaterdag a. s. aan de lotiDg te Leiden zullen deelnemen, en voor de gemeente Voorhout bedraagt het aantal ingeschrevenen 14, waarvoor op Donderdag 12 Februari a. s. de loting te Noordwyk zal plaats hebben. Aanstaanden Zondag, 8 Februari, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade, des namiddags te twee uren, worden waargenomen door den heer A. Keers, predikant te Hazerswoude. H. M. Koningin Wilhelmina en de Ko- 1 ningin-Regentes, benevens H. K. H. de groot hertogin van Saksen, hebben belangrijke giften geschonken aan het Zieken- en Ondersteunings- fonds van de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De commissie voor de verloting ten bate van het Burgerziekenhuis te Amsterdam heeft eene gift van 500 ontvangen van H. M. de Kon in gin-Weduwe-Regent os. Naar het „Hbl." verneemt, is de nieuwe „Aula" of groote gehoorzaal in het gebouw der gemeentelijke universiteit te Amsterdam nagenoeg gereed en zal zjj vermoedelijk den 12den Maart a. s. met eenige plechtigheid worden ingewijd. Tot lid der Prov. Staten van Utrecht is te Amerongen gekozen jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wijck, burgemeester van Vee- nendaal, (anti-rev.) met 81S st.mr. baron Van Hardenbroek, burgemeester van Bunnik, (lib.), bekwam 591 van de 1438 stemmen. Men schrjjft ons uit Sa9senheimAan genaam was het voor de leden van het depar tement Sassenheim der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, eene convocatie te ontvangen, vermeldende dat de heer Van Doorn, uit Hoorn, op Dinsdag-avond j.l. weder eene spreekbeurt zou vervullen. De heer Van Doom, die by lozingen in vorige jaren zoo by uitstek voldeed en voor de beste lezer van ons departement wordt gehouden, heeft nu niet minder zjjn toehoorders een aangenamen avond bereid. Eerst hield spreker eene indrukwekkende lezing over „Shake- speares Hamlet". Door eene boeiende voor dracht en schoone woordenkeuze wist hy ook nu de aandacht zyner hoorders tot zich te trekken. Na de pauze droeg spreker voor „Twee Betuwsche boeren op reis naar de Amster- damsche kermis," van Cremer. De ernst, waarmede de eerste voordracht gevolgd was, maakte nu plaats voor een gullen lach. Dat den heer Van Doom, die zoo volkomen thuis is op 't gebied van dramatische en komische voordrachten, de levendigste toe juichingen ten deel violen, was wel niet anders te verwachten. De heer G. Hazenberg, te Noordwyk, is benoemd tot onderwyzer te Aalsmeer. Te Haarlem is overleden de heer C. P. Pels, oud-burgemeester van Wyk-by-Duurstede. De overledene bereikte den ouderdom van 80 jaar. Op hoogst eenvoudige wyzo is gisteren op Eik-en-Duinen by 's-Gravenhage ter aarde besteld het stoffelyk overschot van den oud advocaat-generaal by den Hoogen Raad en voormalig commissaris de3 Konings in Drente, mr. Gregory. Onder de aanwezigen op de begraafplaats merkte men op den procureur-generaal by den Hoogen Raad, mr. Polis, zoomede de ad vocaten-generaal by dat college, mr. Van Maar.on en Patyn. Op verlaDgen van den overledene werd by de groeve niet gesproken. Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 4 Febr. Wight; de „Utrecht", van Rotterdam naar Batavia, passeerde 3 Febr. Gibraltar; de „Zeeland" vertrok 4 Febr. van Batavia naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op 6 dezer niet gehouden worden. By koninkiyk besluit is de hoofdcommies by het dep. van marine M. P. J. Matthyssen, op zyn vorzoek, ter zake van meer dan 65- jarigon loeftyd, met 1 April a. s. eervol uit 's-Ryks dienst ontslagen, onder toekenning van den titulairen rang van referendaris en van zoodanig pensioen, als waarop hy zal bevonden worden volgens de wettelyke bepa lingen aanspraak te hebben. Gemengd Nieuws, De heer D. Th. Schramade, pres- tidigitateur uit Rotterdam, gaf gisteravond in eene der zalen van het Nutsgebouw alhier e9n kinderfeest, nadat er ook in den namiddag reeds een had plaats gehad. De opkomst was niet byzonder groot, maar toch tameiyk, en zy, die van de gelegenheid gebruik hadden gemaakt om de verschillende toeren van den heer Schramade by te wonen, zullen er, naar onze meenieg, geen spyt van gehad hebben, want genoemde heer is wer- keiyk in staat om door hst afwisselend pro gramma, dat hy uitvoert, de aandacht zoowel van de kleinen, als van hunne begeleiders, op aangename wyze levendig te houden. Vond de heer Schramade o. a. met de ver tooningen van zyn marionettentheater veel by val, niet minder was dit het geval met zjjne behendige en humoristische toovertoeren. Menig knaapje, dat uit de toeschouwers werd geroepen om den prestidigitateur bp den eenen of anderen toer behulpzaam te zyn, stond, na afloop van diens werkzaamheden, vreemd te kyken, en begreep er natuuriyk zelf niets van hoe het voorwerp, hetwelk hy eerst in de hand hield, er uit verdwenen of, zich op eene andere plaats bevindende, in een geheel anderen vorm herschapen was. Na afloop van enkele werkzaamheden werd er ook door den opticus zoo nu en dan oenig speelgoed, in de gedaante van merlitone, ratels, vlaggetjes, enz., aan de kiemen uitgedeeld, waarvan in de kleine pauzen druk gebruik werd gemaakt en waardoor men zich op eene kermis waande. Ook schynt de heer Schramade chocolaadjes te kunnen tooveren, want me nigeen zag men gretig don inhoud van zyn presentje verorberen. Met eene hulde aan het Vorstenhuis werd de voorstelling besloten, en wy kunnen gorust dogenen, die thans niet in de gelegenheid waren er een bezoek aan te brengen, aan raden by eene volgende gelegenheid eens een kijkje te nemen. De kleinen amuseerden zich byzonder. De vereeniging van Leidsche slagers, „Nut en Vriendschap" heetende, onderscheidt zich van de andere vereenigingen hierdoor, dat zy den Zaterdag- en Maandag avond niet verkiest om haar jaarfeest te hou den. De Zaterdag-avond toch is voor de slagers te druk om dan van het feestvieren een werk te maken. Gisteravond vierde ze haar derde jaarfeest na haar uittreden uit den bond met de bakkers. Het café „Vondelhoven" was daartoe door haar bestuur gekozen. De president, de hoer G. S. Popp, heette in een kort, welgemeend woord den leden van harte welkom en zeide heeren donateurs dank voor hun verleenden steun. '8 Penningmeesters verslag, daarna uitge bracht, deed hooren dat de Vereeniging in het laatste vereeniglngsjaar is vooruitgegaan ze telt nu 46 leden en 29 donateurs. In tegenstelling met vele andere vereenigingen, had deze der slagers weinig met ziekte te kampen. In het afgeloopen jaar was slechts één naam een paar dagen op het ziekenrap port gekomen. Zoo sloot dan ook de kas met een batig saldo van ruim 208. Alsnu deed een goed bezet orkest, onder leiding van den heer W. Oostelaar, zyne op wekkende tonen hooren. Daarna werd over gegaan tot de opvoering van een tooneel- spel, getiteld „Henri Burton, de vadermoorder,'' met een voorspel, door A. Van der Stempel. Dit stuk, dat, zooals uit den titel reed9 DE TWEE NEVEN. Novelle van VY. BILDEBKA\D. 31) Toen het rytuig der vertrekkenden door het dorp reed, trachtte een boerenknaap nog even den weg over te steken. Hy viel en had het slechts aan zyne tegenwoordigheid van geest te danken, dat hy terstond opsprong en ter zyde week en zichzelven bevrydde van overreden te worden. Want Hendrik, die het span bestuurde, dreef, in plaats van de paar- 1 den in te houden, de dieren tot nog grooteren spoed aan. Nauweiyke een handbreed van den knaap vloog het rytuig voorby. „Jou deugniet, ik zal je leeren, weer voor de paarden uit te loopenl" riep Hendrik den verschrikten knaap toe, dezen een geduchten slag met de zweep toedienende. Het kind kromp inéén van pyn, doch onder drukte zyae smart, veegde de tranen, welke hem in de oogen welden, terstond af en zag bet rytuig trotsch na. Het was Anton, de zoon van den bedrogen Margreet. De vrouw van schout Wendel, voor wiens huis het geval zich had toegedragen, was er getuige van. „Wel, lieve Hemel", sprak zy, „dat is toch verschrikkelyk. Dat rydt me er op los, alsof hy den armen jongen wilde doodryden en geeft hem dan nog een zweepslag van raak! Foei, het ia toch zyn kind! En hy lacht er nog om.Wat ziet onze jonge graaf Leo er bleek en ziekeiyk uit I V. Het Café „Doretti" was do verzamelplaats voor de officieren der residentie en voor al diegenen, die door hun stand in de maat- schappy den officier het meest nabykomen. Uit de gewone burgers telde men er weinig bezoekers; de grondstellingen, welke daar onomstootelyk golden, de inzichten, welke men daar voorstond, de scherts, welke daar heerschte, waren in het gewone verkeer onder de burgers geheel vreemd. Een enkele der vroegere habitués was echter zyn bezoeken getrouw gebleven, ook j nadat de officieren er hun voortdu'end hoofd- j kwartier hadden opgeslagen. In eenvoudige, donkere kleeding, met rus- tigen en zekeren stap, kwam hy dagelyks op hetzelfde uur in het café, liet zich do courant geven en zette zich zwygend en alleen aan eene tafel; op een bepaalden tyd vertrok hy dan weder en groette even styf en stilzwygend als by zyn binnenkomen. Nooit nam hy deel aan het gesprek der offi cieren of hunne mede-aanzittendende cou- rantenlectuur scheen zyne geheels aandacht in beslag ta nemen, en hoe luide men ook sprak, nooit werd hy daardoor in zyne lectuur gestoord. Een breed, hoog voorhoofd, een heldere blik, een bleek gelaat, dat onvatbaar scheen voor indrukken, de smalle, gesloten lippen met het dunne, blonde baardje, de uitdruk king van rust, zekerheid en vastberadenheid, dat alles gaf aan zyn nog jeugdig gelaat iets interessants. Een breed litteeken over de wang, oen aandenken aan zyn studenten- tyd, bewees dat hy het gevaar niet ont- wyken zou, maar het onder de oogen durfde zien. Zyne geheel eenige houding, te midden van deze bonte en woelige omgeving, was zéé opvallend, dat zy de nieuwsgierigheid van eiken nieuweling gaande maakte. Ook de beide graven hadden by hun eerste bezoek aan Café „Doretti" niet kunnen nala ten naar hem te vragen. „Ah bahhad een hun bekend officier geantwoord, „het is een van de zwarte huzaren." „Een geestelyke?" „Neen, een assessor by het gerechtshof of rechter van instructie, geloof ikLutner heet hy." „Maar wat doet hy hier?" „Wie kan hem beletten in een vry koffie huis te komen?" „Het komt my voor, dat hy hier eigenlijk niet behoort, maar met een doel komt." „Best mogelyk, maar hy valt niemand' lastig, leest eenvoudig zyne courant, gaat zeer spaarzaam met zyne woorden om en- houdt elk gezegde buiten zyn dienst voor niet noodig." „Ik weet niet", had Leo geantwoord, „ik ken den man niet en hy heeft my nooit iets in den weg gelegd, maar zyne bezoeken alhier komen my verdacht voor." „Zoo is het my ook", voegde Hendrik er aan toe„die man behoort hier niethy is my in den weg. Als hl) hier nog lang blyft komen, zal ik een middel moeten bedenken, om hem hier vandaan te houden." De officier lachte er om. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1