Bo minister van financ On vorklaa;de dat nog dit zittingsjaar do tariefsherziening aan hangig gemaakt 'zal worden. Daarby zullen rechten op sommige artikelen worden ver hoogd, opdat de consumenten langs anderen weg kunnen ontlast worden en wy ook con cession van het buitenland kunnen bedingen. De heer Domela Nieuwenhuis verklaarde dat hij bjj de beoordeeling van de handelin gen van den fabrikant Scholten slechts eon economisch stelsel heeft veroordeeld, nl. hot stelsel, waaronder onze maatschappij eene georganiseerde diovonmaatschappij is. Omtrent de annenquaostie wees spreker op het voor de monarchie beschamend voorbeeld van de Pranscho Republiek. De heer Van Kerkwijk wensebto dat meer omzichtigheid b(j voordrachten tot ridder- decoratiên zou worden in acht genomen, vooral ten opzichte van vreemdelingen. De minister Mackay verklaarde den wenk •te zullen behartigen. Het debat werd daarop gesloten. Hoofdstuk XI (onvoorziene uitgaven) is daarna aangenomen met 67 tegen 19 stem men negen liberalen, negen Katholieken on do beer Domela Nieuwenhuis. De heer C. A. Kres, te Katwijk aan Zse, is eervol ontslagen als organist by de Ned,- Herv. gemeonte aldaar, Het getal kinderen tusschen 6 en 12 jaren die in do gemeente Valkenburg op 1 Jan. 11. geen lager onderwys ontvingen, bedraagt 7. Men schryft ons uit Hillegom, dd. 29 Jan. Heden had de gemeonte Hillogom oen recht feesteiyk aanzien. Van de woningen der inge zetenen, ja, van den torentrans zelfs, wapperde in den vroegen morgen reeds de vaderlandsche driekleur. De eersto wethouder, de heer Van Wavereo, vierde zyn tachtigsten verjaardag. De eerbiedwaardige grijsaard, die al sedert tal van jaren iedereen met raad en daad ten dienste is, was die onderscheiding dan ook overwaardig. In do hoden door do Tweede Kamer gehouden zitting is tegen a. s. Dinsdag de interpellatie van de heeren Schepel en Boreel, over do stremming van het verkeer by Velzer, aan de ordo gesteld. Benoemd zyn in de commissie tot voorbe reiding ter regeling van de faillissementen de heeren Smidt, Travaglino, Heemskerk, Hartogh en Be veis. Hot ontwerp tot splitsing der groote steden in enkolvoudigo districten word verdedigd door de heeren P. Mackay en Veegens als zijnde b. i. niet strjjdig met de Grondwet en boven dien gewen scht. Het werd sterk bestreden door de heeren Rutgors en Roêll, als zynde h. i. wel in 6lryd met de Grondwet, met den geest dei Kieswet en met do rechtvaardigheid, terwijl het eene grondige kieerechtherzienlng zal tegenhouden. Da minister van binnenlandechs zaken sloot zich aan by don heer Veegens. Een compro mis is niet gesloten. Het ontwerp is eene voorbereiding tot een proportioneel stelsel. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 29 Jan. van Colombo: de „Amsterdam", van Nieuw-York naar Am- terdam, vertrok 30 Jan. van Boulogne sur- Mor; de „Prins Willem I" vertrok 26 Jan. van Paramaribo naar Amsterdamdo „Burge meester Den Tox", van Amsterdam naar Bata via, vortrok 29 Jan. van Southampton; de „Prinses Wilhelmina," van Batavia naar Am sterdam, arriveerde 30 Jan. te Genua. By kon. besluit zyn in hun rang overge plaatst by het reg. gven. en jagers, de 1ste luits. J. Wittevoen, van het 1ste, en jhr. H. M. Van der Goes, zoomode J. A. Franken, beiden van het 8ste reg. inf. Do heer P. E. Coster, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gozoudheid 2de kl. by het personeel van dsn geneeskundigen dienst van het loger in Ned.-Indië. lo. aan J. E. Knight, op zyn verzoek, eer vol ontslag verleend als kolonel-commandant der schuttery te Rotterdam, rnet dankbe tuiging voor de langdurige en uitstekends dienston, door hem in die betrekking den lande bowezon, en mot vergunning om do uniform der schuttery met de ondersctaeidings- teekenen, aan zijn rang verbonden, te blyven dragen2o. tot kolonel-commandant der schut terig te Rotterdam benoemd, J. J. M. Elan- kenheym, thans luitenant-kolonel. Gemengd Nteu wh. De machinist J. Van Rossura herdacht gisteren den dag, waarop hy vóór 25 jaar bj den voormaligen Ned. Rynspoor- wog iu dienst trad. Des middags werd hein ten zijnen huize door hot locomotief- en sta- tionspersoceel oene prachtige marmeren pen dule met coupss aangeboden, terwyl de ma- chinoloods keurig en faestolyk was versierd, met medewerking van den zoon van den ju bilaris, die het decoratief schilderde. Van do gelegenheid om inliet gebouw 's Gravenstoin alhier gratis brood en koffie te nuttigen, werd gisternamiddag van 3 tot 5 uren gebruik gemaakt door 897 per sonen, hedenmorgen van 8 tot 9 uren door 432 kinderen en van 9 tot 11 uren door 722 porsonen, te zamen 2051. Door de politie alhier is in de Rombrandtstraat een onbeheerd loopende hond opgevangen. Signalementniet groot, rood bruin, langharig, staart pluimstaart en lango oorer. Rechthebbenden vervoegen zich aan het politie-bureel. De laatstgehouden collecte ten behoeve van werkoloozen in do gemeente Valkenburg, bedraagt niet, gelyk abusieveiyk is gemeld, ruim 106, maar ruim ƒ115, benevens 25 brooden. Opsporing on aanhouding wordt door don officier van justitie te Amsterdam verzocht van den gefailleerde" en verdwenen cemmissionnalr in effecten H. Van der Weyden, verdacht van verduistering. Het signalement is: gostalte iets minder dan middelmatig, voorhoofd laag, oogen donkerblauw, neus, mond on lippen gewoon, tanden slecht, kin rond, aangezicht ovaal, kleur gezond, haar en wenkbrauwen donkerbruin. Van Dordrecht vertrokken gis- ternamiddag de jjeschuitjes „Nova Zembla", „'t Is niet anders" en „Wintervreugd" naar Hardingsveld. De heenreis was voorspoedig, maar do terugreis zou een noodlottigen afloop hebban. Ter hoogte van Neder-Hardingsveld gokomon, kwam de „Nova-Zembla" n.l. om streeks halfvyf, by de uitmonding van het Kanaal van Steenenhoek, in een wak terecht. Drie van do tochtgenooten, de heeren P. Kolkman, O. De Kat on J. Blom, wisten zich, na ongelooflyke krachtsinspanning, te redden de stuurman W. Krul is echter met zyn schuitje spoorloos in de diepte verdwenen. Daar de beide andere ysechuitjes te ver van de plaats des onhoils verwijderd warer, konden dezo geen hulp bieden. De drie geredde heeren zyn 's avonds per as van Hardingsveld te Dordrecht teruggekeerd. Klvïcrberiehtcn. Tydens den duur van de rivier correspon dentie is te Arnhem, Lobith en Pannerden de nachtdienst voor do telegraafkantoren in gevoerd. Gisteren is de geregelde dienst op den Oosterspoorweg (Amsterdam Zutfen) hervat. Zwolle, 29 Jan. Be overtocht voor voet gangers over hot ys is gestaakt, hoewel het nog onveranderd vastzit en nog 31 cM. dik is. Er wordt geregeld door do sleuf met de ponten overgezet. De Grebbe, 29 Jan. De Ryn is in een et maal 28 cM. gewassen. Waterstand 7.78 M. boven A.P. Met het aanbrengen van den kist dam vordert men goed. Kampen, 29 Jan. Ijsbezetting onveranderd. De IJsel i3 heden 6 cM. gewassen en de peilschaal teskent 0 60 M. bovea A. P. Door het uitzagen van het ys heeft men boven de brug, voor do pylers, openingen van 80 M. lengto en byna 21/; M. breedte. Aar, de veren geschiedt de overtocht nog to voet. De onderofficieren en manschappen van de genie zullen nog wel een paar dagen te Zalk blyven om het opgestapelde ys met dynamiet te doen springen. Deventer, 29 Jan. De IJsel is nu eens eenige decimeters wasseiido, dan weder val lende. Herhaalde malen kwam het Ijs in be weging en zette zich daarna weder vast. Boven de spoorbrug zit het ys nog vast. Wind Zuid. Fraai wodor. Arnhem, 29 Jan. Hodennacht is het ys iu den Ryn eene korte poos aan 't kruien geweest. Om halféén dreunden drie kanon schoten. Over een klein vak is do rivier blank. Yóór do stad zit het ys weder vast. IJmuiden, 29 Jan. Ieder gelyde wordt hier gespuid, waardoor veel (js uit het Kanaal naar zoo afgedreven wordt en de hier lig- gondo zeilschepen ook spoedig zullen kunnen opvaren. TM. 29 Jan. Het ys op de Waal begon om 4 uren te dryvsn. Toestand normaal. (Later bericht.) Hot ijs zit woer vast. Het water wast. Tielerwaard, 29 Jan. Op verscheidens plaat sen bcnoden Tiel is do rivier de Waal in be weging; do ijsmassa gaat door den hevigen wind en hot wassend water geweldig op on neer. Eik oogenbük kan het ys losrakenhier en daar worden groote oeverschollen met een enkeion ruk over de kaden der uiterwaarden geslingerd. Te Opynen kwamen reeds vele schollen op den dyk terecht. Van tyd tot tyd hoort men hoornsignalen, als bewijzen, dat de Waal aan het kruien gaat. De bandyk is bezet met honderden toeschouwers, om het waarlyk belangwekkende tooneel te zien. Tot nog toe is het gevaar voor deze streek niet dreigend, ofschoon de dykbesturen alle voorzorgsmaat regelen hebben genomen. Almeloo, 29 Jan. Nadat gisteren gedurende den geheelen dag tot des avonds te Almeloo het water nog steeds bleef wasser,, zoodat do Wierdensche Straat van het stadhuis tot den spoorweg geheel onder water is geloopon, is hedenmorgen gelukkig een weinig val go constateer d. Men is thans bezig eene ysverstopping even benedon de stad in de Aa op te ruimen, hetgeen echter zeer langzaam en met veel moeilykheden gepaard gaat, ten gevolge van do gevaarten van hot ys. Als de val blyft aanhouden, dan kunnen in betrekkeiyk kor ten tyd de meeste straten, wolke thans onder staan, weder begaanbaar worden. Nymegen, 29 Jan. Het ys kwam heden- namiddag gedurende vyf minuten los onder Valkenhof en stond ineens acht voet hoog over de kade, wat een wonderschoon gezicht opleverde. Het is ongeveer 300 moter ver schoven, doch zit thans weder vast. Door het opschuivend ys zyn een paar hardsteenen palen met yzeren gording op de Waalkade doorgesneden. Eist (Utrecht), 29 Jan. In 24 uren is de rivier 24 cM. gewassen en 's Ryks peilschaal toekent thans 7.25 M. A.P. Overtocht voor vaartuigen gestremd, voor personen peT ysboot. Grave, 30 Januari. Rivierstand 10.87 M., was 0.05 M. De hoogste stand werd bereikt te 5 uren en bedroeg toen 10.93. Tegen middernacht begon de Maas te kruien, zooal» spoedig daarop met seinschoten gemeld word. Kort daarop vertoonde zich blaDk water. De overtocht geschiedt geregeld met roeiboot. By de Pegelbrug is de stand 9.50 M. De Elft- weg is overstroomd. De benedenmond werkt met 35 cM. over de volle lengto. Arnhem, 30 Januari. Er zyn maatregelen genoman om by overstrooming om Arnhem, in do kazernen aldaar menschen en vee een verbiyfplaats te verleenen. Er is gerekend op het verstrekken van nachtleger aan 600 per sonen, terwyl 1500 dekens tot dekking in het magazyn in voorraad zyn. De garnizoens- bakkory is er op ingericht, onmiddeliyk de noodige mondbehoeften te verstrekken. Vreeswyk, 30 Januari. Het water is veel minder gewassen dan gisteren, thans 14 cM. De peilschaal Btaat 4.58 -1- A.P. Overtocht per ysboot. IJs vast. Er komt nog in 't ge heel geen verandering. BCITEMLAK». Dnltsohlavd. De heer Windthorst, do bekende leider van het centrum in den Duitschen Ryksdag, die ODlangs in goede gezondheid zyn 80sten ver jaardag vierde, is Woonsdag avond om olf uren, toen hy de vergadering der Landdag- commissie voor do schoolwet verliet, van do trap gevallen. De minister Von Gossler en eenige leden dor commissie schoten ylings toe om den hoor Windthorst to helpen. De bejaarde staatsman, die van de eerste ver dieping op don vloer was gevallen, had eene bloedende wond aan het hoofd, doch scheen overigons geen letsel ontvangen te hebben. Terstond werd geneeskundige hulp ingeroepen. Nadat de eorste hulp was verleend, werd de hoer Windthorst naar zyne woning vervoerd. Het wordt bevestigd dat dr. Peters be noemd is tot plaatsvervanger van baron Von Soden, gouverneur van Duitsch Oost-Afrika. Binnen eenige weken gaan zy samen op reis daarheen. België. Oen tien uren kwamen gisterochtend de prinsen en ds vertegenwoordigen van anders regeeringen, die do teraardebestelling van prins Boudewyn zouden by wonen, te Brussel bijeen in da grooto rouwzaal van het paleis van den graaf van Vlaanderen, waar zy door koning Leopold en den graaf van Vlaanderen werden ontvangen. Om balfelf gaf koning Leopold het teeken, waarop 50 onderofficieren de lijk kist ophieven en naar den lykwagen droegen. De lijkwagen, welke zeer eenvoudig was, werd door acht paarden getrokken en was met een or.tzaglyk aantal kransen bedekt. Op de lykkist lag do uniform van den prins en do Leopolds-orde. De stoet werd geopend door een detachement cavalerie met een regi ment schutterij. Achter den lijkwagen volgde te voet koniDg Leopold met prins Hendrik van Pruisen aan zijne rechterzijde en ter linker- zyde de graaf van Vlaanderen met diens eenig overgebleven zoon prins Albert. Dan veigden de prinsen van Hohenzollern en van Saksen, de leden van de hofhouding, de ministers, de voorzitters van Kamer en Senaat en de afgevaardigde en de officieren van leger en schuttery. De stoet werd gesloten door een eskadron huzaren. Het rypaard van prins Boudewyn werd geheel in een rouwkleed gehuld, achter den lykwagen aan den toom geleid. Eene ontzag lijke menigte vulde de straten en alle vensters waren bezet. Na halfelf waren de deputation, de leden der rechtbanken, de officieren en verdere ge- noodlgden in de St. Gudulekork bijeengekomen. De schuttors en de leerlingen der cadetten school presenteerden het geweer, toer. om elf uren de lijkkist onder treurmuziek in de kerk werd gedragen. Kardinaal Goossens, aartsbisschop van Mechelen, bediende de mis voor de groote katafalk, welke in de kerk was opgeslagen. Do godsdienstige plechtigheid duurde eeu uur. Om halféén vormde de stoet zich weer voor do kerk. De vorstelyke personen, de ministers en de deputaties reden nu in hofry'tuigen achter den lykwagen naar Laekon, waar het stoffeiyk overschot van den prins in den graf kelder zou worden bygezet. De geheele plechtigheid maakte eer. tref- fenden indruk. In de Koningstraat waren in drukwekkende rouwdecoraties aangebracht. Onder de menigte heerschto eene ernstige stemming. In de kerk te Laeken stond een bataljon grenadiers, en in het koor was eene groote katafalk opgeslagen. Rechts en links daarvan stonden bidstoelen voor de koninklyke familie. Op eenigen afstand waren den leden van het corps diplomatique, don ministers en den voor zitter der Kamer plaatsen aangewezen. Kardinaal Goossens verrichtte ook hier den dienst, welke drie-kwartier duurde. Na het geven der absolutie werd het iijk in den graf kelder gedragen en word het graf door den kardinaal gezegend. Eone lijkrede werd niet gehouden. Do koning, de graaf van Vlaan deren, prins Albert en de vreemde prinsen volgden het lyk in het grafgewelf. De bij zetting geschiedde dus in tegenwoordigheid van de koninklyke familie en de vertegen woordigers der regeering. Om halfdrie was de geheele plechtigheid afgeloopen en keerden de prinsen, het Hof en de autoriteiten, die deel hadden genomen aan den stoot, por rijtuig naar het paleis te Brussel terug. Teleiranaseie, PARIJS, 29 Januari. Heden kwam in de Kamer het verbod van de opvoering van „Thermidor" ter sprake, naar aanleiding van eene interpellatie van den heer Reinach. Op verzoek van de regeering vrerd de discussie gesloten met bet aannemen van eene motie, waarby de Kamer eenvoudig verklaarde over te gaan tot do ordo van don dag. Deze motie word aangenomen met 315 tegen 112 stemmen. BERLIJN, 29 Januari. De heer Windthorst heeft een rustigen nacht doorgebracht en is vry van koorts. BELGRADO, 29 Januari. Het kabinet heeft zyn ontslag genomen, omdat de minister van binnonlandsohe zaken de politiek der regeering meer in een radicalen geest wilde voeren. Waarschynlyk zal Patschich met de vorming van een nieuw kabinet heiast worden. MEXICO, 30 Januari. De pogingen, door den Engelschen consul in het werk gesteld om in Chili eene schikking tot atand te bren gen tusschen president Balmaceda en liet Congres, zyn mislukt. De troepen der regee ring weigeren echter te vechten tegen de trospen van het Congres. GLASGOW, 30 Januari. Do werkstaking der spoorwegbeambten by de „North-Britisli Railway" is geëindigd. De werklieden zullen morgen der arbeid hervatton. NIEUW-YORK, 30 Januari. De minister van financiën, do heer W:ndom, is gisteren plotseling gestorven aan een feestmaal, dat do kamer van koophandel te Nieuw-York gaf. De ministc-r hield by die gelegenheid eene toespraak. Nauwelijks had de heer Windom uitgesproken, of hij viol van zyn stoel dood.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2