N», 94-90 Donderdag 29 Januari. A°. 1891. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Bit nummer bestaat uit 'JTSVivL Bladen. Leiden, 28 Januari. Feuilleton. (Wordt vmoldd.) LEIDSCH DAGBLAD. PRIJ3 DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. UiÜcieole Kennisgevingen. Loting voor de Waflonalc 9111111e. Bnrgemeeater en Wethouders van Leiden, Brengen ter algemeene kennis: dat de loting der in het vorig jaar binnen deze gemeente voor de Nationale Militie ingeschrevenen, en alzoo voor hen. die geboren zijn in liet jaar 1871, zal geschieden in eeft der vertrokken van het Raadhuis, op Dinsdag en Woensdag, 10 en 11 Februari a. s., telkens aan te vangen des morgens to halftien: dat deze loting in eeno slphabet-ische volgorde der namen van do ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel: op Dinsdag den lOdon Februari 1891, des morgens te halftien, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met de letter E, eu des middags te twaalf uren, voor de ingeschre venen, wier familienaam bogint met de letter F tot -en met de letter K, en op Woensdag deB llden Februari 1891, des morgens te balftien, voor de ingeschrevenon, wier familienaam begint met de letter L tot on met de letter S, en des middags to halfeen, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter T tot en met de letter Z. Voort-s, dat voor deu ingeschrevene, die niet ia opgekomen, het noromer kan getrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opgekomen, alsdan het trekken geschiedt door don Borgemearter of het lid van den Raad der ge meente, waar de loteling ia ingeschreven; dat de opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trekken van zijn nommer, de redenen van vrijstelling opgeeft, die hij meout te hebben. Het opgeven van deze redenen kan door zijn vader, moeder of voogd geschieden, zoo deze tegenwoordig en de ingeschrevene niet opgekomen is. Wijders, dut tot het opmaken der getuigschriften tot het bekomen van vrijstelling wegens broeder- diensN of op grond' van to ziju oenigo wettige zoon (welke getulgschrifton worden afgegeven op de ge tuigenis van twee bg den Burgemeester bekende en te goeder naam en faam staande ingezetenen, die zich ieder voor da waarheid van het daarbjj ver klaarde, door mede-onderteekening, verantwoordelijk •tellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag den l&den en Dinsdag don 17don Februari a. s. van des voormiddage t;en tot des namiddags drie uren. Aanstaanden Vrydag zal het voor den heer W. C. J. De Bruyn een merkwaardige datnm zijn. Het is dan nameiyk 25 jaren ge leden, dat by in dienst trad by de Holland- sohe IJzeren-Spoorweg-maatschappy als leer ling te Delft. Door zyn warmen dienstijver maakte by al epoedlg bevordering en werd hy overgeplaatst naar het meer drukke station te Rotterdam, om vervolgens zich eene hoogere betrekkiDg aan het station Den Helder tejzien aangewezen, ton einde daarna te Leiden chef do bureau te worden. Na vervolgens eenige jaren werkzaam te DE TWEE WEVEN. Novelle van W. HILOEBKAND. 19) De terugkeer naar zyn geboortegrond, die ontelbare dierbare herinneringen riepen hem als met een tooverroede wakker, zy openden zpne oogen en lieten hem het ledige en onbe stemde gevoelen van den toestand, waarin hy tot beden had verkeerd, zy hadden hem met walging vervuld tegen zijne tot dusver gevolgde levenswyze, doch zij waren niet in etaat geweest het ledige, dat zy in zyn bin nenste hadden gemaakt, door werkzaamheden van beteren en edeler aard aan te vullen. De nachteiyke stilte en eenzaamheid hadden het hunne daartoe bygebracht, met het ver ledens had hy gebroken; de toekomst lag nog ledig en vormloos voor hem, het leven scheen voor hem bankroet te zyn en dit ge voel vervulde hem weder met walging tegen het lovea zelf. Zoo vond men hem den volgenden morgen. Het ontbyt, dat de beide neven vereenigde, verliep stil en eentonig. Hendrik stak eene sigaar aan, trad naar zijn geweest aan de stations te Wormerveer j on Winterswyk, kwam hy te Leiden terug, en wel wegens zyne benoeming, nu ongeveer vyf jaren geleden, tot stationschef, als opvolger van den heer K. T. CaroD, wien op verzoek, om redenen van gezondheid, eervol ontslag was verleend. Toon de heer De Bruyn dus in dezen zynen nieuwen werkkriDg optrad, was hy bier geen onbekende meer en evenmin een vreemdeling in de eigenaardigheden, welke het station van de eerste academiestad des lands, tevens met ziin belangryk personen- en goederenvervoer, by herhaling aanbiedt. Hy had een voorganger gehad, die by zyn aftreden van een groot gedeelte der Leidsche burgery de ondubbelzinnigste blyken mocht ontvangen hoezeer de wyze, waarop hy de belangen zyner Maatschappij met die der van hier vertrekkende en hier aankomende pas sagiers had behartigd, werd gewaardeerd. By de aanbieding van hot huldebiyk in de zaal van „Zomerzorg", werd de wensch uitge sproken dat de heer De Bruyn de voetstappen zr.ns voorgangers mocht drukken; ende heer De Bruyn beloofde dat hy al het mogelyke zou doen om die-verwachtingen niet te leur te stellen. Op grond der vijfjarige ondervinding kan nu volmondig verklaard worden dat hy ze inderdaad niet heeft beschaamd. Zyne betrek king is zoowel voor de spoorwegonderneming als voor het publiek eene gewichtige, waarby plichtsvervulling in de allereerste plaats na- tuuiiyk hoofdzaak is, maar waarby hy tegellj- kertyd heeft getoond hoe eene byzondere mate van welwillendheid tegenover hen, die zyn station om de eene of andere reden bezoeken, er volkomen mede gepaard kan gaan. Waar raad of hulp noodig is, men vindt hem steeds op zyn post om die gaarne te verstrekken. Zeer velen hebben dit resds dikwyis mogen «ndervinden, zelfs ook In de laatste dagen, niettegenstaande het verkeer over de lynen nu door verschillende omstandigheden zdó buitengewoon diuk Is, dat er voor den jubi laris, wien het zeker niet aan blyken van belangstelling zal ontbreken, misschien maar weinig tyj zal overschieten om den SOsten Januari op feestelijke wyze te vieren. Hier ter stede gaat een adres aan de Provinciale Staten van Zuid-Holland rond, waarby de onderteekenaars, allen medische studenten en de klinische lessen in het academisch ziekenhuis volgend, zich aansluiten by de adressen der Nederlandsche Maat schappij tot bevordering van Geneeskunst en het venster en trommelde met de vingers op de ruiten. Leo strekte zich op den divan uit en greep naar de laatste uitgaven der literatuur, van welke do boekhandelaar der residentie, ge trouw aan het met hem gesloten contract, ook in Leo's afwezigheid steeds dien3 lees tafel rykelyk voorzien had. „Reisbeschrüvingen?" zeide hy en legde bet boek weer neer. „Ik heb nu genoeg ge reisd en heb geene beschryvlngon van dien aard noodig. Het is zeker een arrogant zon der weerga, die de voorbygaande aanwezig heid van zyn eigen waarde persoon aan dit of dat oord zóó gewichtig heeft gevonden, dat het in druk moet worden vereeuwigd. Oude Geschiedenis? Onzekere overleveringen. Nieuwere Geschiedenis? Bevooroordeelde be schouwingen zonder volledig overzicht van zaken? Gedichten? Bah! Romana? Goedkoopste broodschryvery voor al degenen, die, zonder studie of voldoende kennis, alleen van hun fantalsie en gladden styl leven moe ten. Men walgt van de ai moede in onze lite ratuur. Die geheele tafel vol boeken daar is, niet in staat om myne verveling slechts één uur te verdry ven. Ik zou zoo graag eens een beetje lezen. Wat moet men toch beginnen om zich den laBt desbestaans te verlichten?" der Nederlandsche Vereeniging voor Psychia trie, strekkende om den Staten te verzoeken de totstandkoming van een krankzinnigen gesticht met kliniek naby Leiden te bevorderen, en zulks zoowel in het belang der verpleegden uit deze provincie als in dat van hst ondorwü» in de psychiatrie. De adressanten verklaren de bestaande leemte in het universitair onderwijs ernstig te gevoelen, en dringen er met de voornoemde veroenigingen op aan, dat de door do provincie tor voorziening in den bestaanden nood voor verpleging van krankzinnigen bestemde gelden tot geen ander doel mogen worden aangewend, dan tot oprichting van een krankzinnigen gesticht naby Leiden. Het adres is reeds door ruim honderd C3ndidaten in de geneeskunde onderteekend. - In de alhier gehouden Curatoren-verga dering der Remonstrantsche Broederschap, eene vergadering, bestaande uit het college van professoren, curatoren en afgevaardigden van enkelo gemeenten, en waartoe ook pre dikanten toegang hebben, deelde de voorzitter, prof. Tiele, mede, dat het genoemde college aan de lastgeving van de algemeens verga dering der Broederschap in 1890 voldaan had, door twee reglementen vast te stellen, een voor het admissie-examen en een voor het voorbereidend proponents-examen, bet laatste alleen bestemd voor degenen, die hot docto- raal-examen by de universiteit niet wenschen af te leggen. De reglementen zyn gedrukt en voor leder verkrygbaar. Na afdoening van eenige minder belangryke zaken werd, na afgelegd examen, tot propo nent by de Broederschap bevorderd de heer C. D. Sax Jr., van Utrecht, theol. doctoran dus te Leiden, en daarna plechtig tot den evangeliedienst logewyd. Vrydag a. s., des avonds te 8 uren, hoopt ia het lokaal der Chr. Jongelingsver - oeniglng in de Janvossensteeg alhier, op te treden de hoer M. J. Chrispeele, directeur van het Chr. Zeemanshuis te Duinkerken. Hy zal dan het een en ander mededeelen omtrent zyn gewichtigen arbeid aldaar. Duinkèrkon is de vierde handelshaven van Frankryk, waar jaariyks -5- a GOOO schepen in- en uitgaan. Hier komen ook zeer vele Hol- landsche zeelieden. Dezen, te bewaren voor de vele verleidingen, aan welke zy tydens bun verbiyf te Duinkerken blootstaan, en boven dien hun een gezellig tehuis te verschaffen, stelde de „Conférence Evangélique Wallonne" zich voor, toen zy den 4den Juli 1889 hot Chr. Zeemanshuis te Duinkerken opende. In „Wy kunnen een bezcek in de nabuurschap afleggen", sloeg Hendrik voor, zonder zich om te wenden, maar steeds doortrommelende. „By een der grondbezitters in de buurt? Wyd om ons heen woont geen enkele, die over iets anders dan schaponfokkerü, vee- mestery, knollenteelt, stand der veldgewassen, natuurlyken en kunstmest weet te praten. Boeren in hunne gokleede jas en boeren in hun kiel, dat is het eenige onderscheid, ook de eenigste keus. „Laten wy dan weer van hier gaan. Niets behoeft ons hier te houden!" „Ik ben die eeuwige gelykvormigheid der groote steden met hunne vervelende genoe gens van harte zat." „wy kunnen immers verder reizen, naar de tropen, over zee, in onbekende landen met nieuwe eigenaardigheden en genoegens?" „Overal datzelfde troostlooze eenerlei, overal dezelfde aarde, dezelfde hemel, hetzelfde groen der boomen en struiken, dezelfde lage men- schennaturen. Waariyk, er ls te weinig ver scheidenheid, het ls der moeite bjjna niet waard om te leven." „Farmn de parlert" spotte Hendrik. „Zeker niet; hoe meer ik. over het leven nadenk, dee te onverklaarbaarder is het my dat ik het tot heden heb kunnen dragen.". PRIJS DER ADVERTENTIES!: Tan 1—6 regola 1.05. Iedere re$el moer 0:17^. Grootere lettera naar plaatsruimte. Voor bet in- oaeseoren buiten de Btad wordt 0.10 berekend. dit tehuis vinden de matrozen Hollandsche couranten en eene welvoorziene bibliotheek, terwyi hun gelegenheid wordt gegeven tot het schryven vsd brieven en tot geoorloofd spel. De wakkere directeur doet bovendien al wat in zyn vermogen is om ook in andere opzichten hun belang te bevorderen. Menigeen moge zich opgewekt gevoelen Vrydag-avond meerdere byzonderheden uit den mond van den heer Chrispools te gaan ver nemen en dit waariyk Nederlandsch belang door zijne medewerking krachtig te bevorderen. Burgemeester on Wethouders van Leiden brengen ter algemeone kennis, dat allen, die voor de nationale militie behooren te worde» ingeschreven (zy, die op don laten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1872), verplicht zyn zich daar toe by Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den laten en den 31sten Januari ter gemeente-secretarie, van des voor middags 10 tot des namiddags 3 uren, op iederen werkdag. Overtreding wordt gestraft met boete van ten hoogste /LOO. Hedennamiddag ontvingen we per Engel- sche mail de Bataviasche bladen van 21 24 December, alsmede de „Deli-Crt." van 24 en 27 December. De loting voor de nationale militie voor de gemeente Zouterwoude zal plaats bobben te Leiden in het stadhuis op Zaterdag 7 Februari, des voormiddags te 10 uren. Do begrooting van den Haarlemmermeer- polder is voor den dienst 1891 door het pol derbestuur vastgesteld en goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven op ƒ231,148,9S'/j. In verband met de bestaande plannen tot het bouwen eener nieuwe Beurs te Am sterdam, ia door den heer A. W. Krasna- polsky aldaar by den Raad onderstaand adres ingediend „De ondorgeteekende heeft de eer u mede te doelen dat hy de perceelen aan de west- zyde der Warmoesstraat, tusschen Vlschsteeg en Papenbrug, zynde 34 stuks, behalve vier, waarover hy nog aan het onderhandelen is, gedurende twee maanden in bandon heeft voor de som van f 1,776,400 en dat hy bereid is, zyne rechten op die perceelen kosteloos aan de gemeente over te dragen. „Onder verwyzlng naar den plattegrond, gevoegd by zyn adres van 16 Febr. 188S, veroorlooft hy zich de opmerking, dat de kosten, uit dien aankoop voortvloeiende, zoo niet geheel, dan toch grootendeels gedekt kunnen worden uit de opbrengst der beschik- „Palet janua; exó! Ik zou je toch vrien- deiyk bedanken, zoo maar vrijwillig daaruit af te marcheeren." „Ais het met het eenvoudige heengaan afgedaan was, dan zou ik mij geen enkel oogonblik bedenken. Maar dit is de dwang,, welke ons daarvan terughoudt, dat wy niet- weten wat er volgt, en dat menigeen, die- zich het nirvana met vreugde in de armen zou willen werpen, besluiteloos terugtreedt, omdat by niet weet, of datgene, wat hem wacht, de moeite beloont, en dasram heb zekere voor het onzekere neemt." „Met eene lekkere sigaar in den mond na. een heerlyk ontbyt, philosofeert men voor treffelijk." „De toekomst zal het loeren. Als een ver smachtende naar water, zie ik uit naar een onbestemd iets, dat ik gevoel, dat ergens moet bestaan am hetwelk ik tot dusver tever geefs in hek leven gezocht heb. Ik heb be hoefte aan opwekking, hetjy vreugde, hetzy leed, ong-aluk of gevaar; het tï my hetzelfde, ale het, my maar bezigheid, opwekking, op- gewcajdenheid bezorgt! En wanneer Ik dat oiejt vinden kan.dood!" Hendrik lachte ironiscK

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1