..trtt-r OrciS in hot bjizonrter voor kiezers uit de districten Katwp. Lsidon en Leiderdorp. Door liet kiescollege d-r Ned.-Horv. ge meente te Haarlem is, ter vervulling van de bestaande vacature, hbt volgende drietal van predikanten opgemaakt: Van Qssenwaarde, te Sluis, Hattink, te Apeldoorn, 011 AVildeboer, te Oudewater. Toegelaten zpn ale geügreëerd klerk by de rykstelegraaf, mot belooning: mej. A. A. Nieland, ie Lochem; K. Van der Steen, te Noordwyk, en J. E. De Graaff, te Alfen. Beroepen is by de Ned. Oer. (doleerende) gemeente te Woerden de heer W. Koffijberg, te Amsterdam. In de Staatscourant van 24 dezer is op genomen de tusschen Nederland, Belgié en Luxemburg gesloten tolegraafovereenkomst. De seinkostcn der gewone telegrammen tusscoen Nedsrland 011 Luxemburg, over B6lgi8, zyri bepaald op 13 centimes, zonder dat ae prgs van het telegram lager kan zyn dan 80 centimes. Van het geinde komt 5 centimes aan Nederland, 5 centimes aan Luxemburg en 3 centimes aan België. De overeenkomst is op 1 dezer in werking ge treden. De minister van oorlog heefc het volgende ter openbare kennis gebracht: Na het zich by de verandering van weers gesteldheid laat aanzien, dat epoedig hulp en bystand bij watersnood zullen worden ge vraagd, wordt by deze in herinnering gebracht, dat bjj de aanscbry ving van 26 Februari 18G1, No. 49 B. (beknopte uitgave van hot Recueil Militair, b!z. 851) aan de verschillende null taire autoriteiten uitdrukkeiyk aanbevolen is, om, wanneer de omstandigheden zulks vor deren, op eigen verantwoording zelfstandig te handelen, zonder den kostbaren tijd door het vooraf vragen van bevelen verloren te laten gaan. De bedoelde hulp en bystand moeten dus worden verleend, niet alleen wanneer waters nood onverhoopt mocht zyn uitgebroken, maar ook wanneer ze in dringende gevallen tot voorkoming van rampen en onheilen wor den ingeroepen. By komnkliik besluit is benoemd tot Engelsche gouvernante van H. M. de Koningin, miss Saxton Winter, terwpl aan jonkvrouwe Van de Poll, bij het bosluit harer benoeming tot surintendante der opvoeding van H. M., eervol ontslag verleend werd als hofdame. De opperceremoniemeester maakt hekend dat het Huf, met ingang van Maandag 26 dezer, don lichten rouw zal aannemen voor den tyd van acht dagen, wegens het over laden van Z. K. H. prins Boudewyn van België, bertog van Saksen, prins van Saksen- Coburg en Gotha. Deze rouw wordt geiyk- tydig gedragen met dien voor nu wglen Z. M. den Koning. Bij koninkiyk besluit van 24 dezerisde 2de luit. der infanterie van het leger in Ned.- Indie J. F Gemellus, naar aanleiding der krygsverricutingen in Atjeh gedurende het tydvak van Januari tot en met Juni 1889, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, en zulke met wyziging te zynen opzichte van het besluit van 12 Januari 1890, krachtens hetwelk hy ter zake van de boven genoemde krijgsverrichtingen eervol werd vermeld. Do gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 29 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 24 Jan. van Marseille; de „Edain", van Amsterdam naar La Plata, arriveeroe 24 Jan. te Bueoos-Ayreede „Prin ses Mario" van Batavia naar Amsterdam, passeerde 24 J; :r. üungeness; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 24 Jan van Suezde „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 24 Jan. van Port Said; de „pb'Jai.i" vertrok 27 Jan. van Nieuw York naar Rotterdam. o vta e- vi Nleu •vreh Tan de gelogenheid om in het gebouw 's-Gn-.venstein alhier gratis brood on koffi te nuttigen werd nog door het volgend aantal personen ebruik gemaakt: Zaterda; namiddag van 3 tot 5 uren 848 Zon! - laan:* van 3 tot 5 uren. 790 Hedenmorgen van 9 tot 11 uren 610 Boven* den morgen van 8 tot 9 uren door 340 kinderen, te zamen alzoo 2593. Om n o.-; on uren ongeveer steeg Zaterdagavond t hot Pharmaceutisch Labo ratorium op de Papengracht aihier nogal veel witte damp zoodat men vermoedde dat «klaar brand was. Het bleek echter dat dio damp was ont staan door het ontploffen van eau weinig phosphorus, dat vermoedolyk g«ruimen tijl m een fleschje gestaan had. Ds slangenwagen dtr politie, welke spoedig ter plaatse was gebracht, kon, evenals spuit No. 1, weder inrukken, zonder water te hebben gegeven. Gistermorgen ontsdond op de Nieuwe Beestenmarkt nog e'en begin van binnen brand by den hakker R., welke brand spoedig door een paar agenten van politie en eon burger met een paar emmers water werd gebluscht. By vonnis van de arrond.-recht bank te 's-Gravenhage werden heden veroor deeld: A. v. N. en H. J. E., te Leiden, die zich schuldig maakten aan diefstal van een handwagen, en H. J. E. bovendien wegens het stelen van mantels, reep. tot 8 en 9 maanden; J. J., huisvrouw van N. S., te Leiden, die uit 2 winkels aan de Haarlem merstraat alhier vier stuks „Amersfoorts", een pak sajet enz. ontvreemdde, tot 2 maanden. Vader en zoon, J. D., te Leiden, die in de zitting van 19 Januari 11. werden veroordeeld, de vader tot 6 maanden en de zoon tot 14 dagen, wegens diefstal, stonden heden weder te 's-Gravenhage terecht, beklaagd verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Beklaagden verklaarden ook nu weder door de armoede tot de diefstallen gebracht Ie zyn. Het O. M. by de H&agsche rechtbank vor derde voor den vader één jaar en voor den zoon twee maanden gevangenisstraf. Uitspraak heden over acht dagen. Voor C. H. M., te Wassenaar, die in den ochtend van den 28sten December 11. wederrechtelyk aldaar eene woning zou zyn binnengedrongen en moedwillig een melkkan zou hebben stuk gegooid, vorderde het O. M. by de Haagsche rochtbank heden 7 boete of 7 dagen hechtenis. Men meldt ons uit Zoetorwoude, dd. 25 Januari: Hedenmorgen had de trein van het Staats spoor, welke te halftien van 't station Leiden naar Utrecht vertrekt, alhier, aan de halte Zoetorwoude, een belangrijk oponthoud, door dat in de richting van Koudekerk oen goe derentrein met volle kracht kwam aanstoomen. (Zooals bekend is, ligt hier maar enkel spooi) De halte-wachter, het gevaar bemerkende, liet den personentrein alhier aan de halte stoppen, terwgl do locomotief er van een geruimen tyd de stoomfluit liet hooren. De blokwachter ronde, met de roods vlag zwaaiende, den goederentrein te gomoet, waar door deze aan den Weipoortschen Vliet tot staan werd gebracht. Na eenig beraad trok de goe derentrein met zyn zwaren last zich terug naar Koudekerk, terwyl de personentrein op zyn gemak volgde, zoodat dit onheil zon der ongelukken, alleen met eenig oponthoud, afliep. Wat had het echter moeten worden, wan neer het mistig weer ware geweest, zooals men in den laatsten tyd zooveel gehad heeft? In ieder geval is het te hopen dat dit feit zal bydragen tot verkryging van een station alhier, waarvoor een verzoekschrift aan den minister heeft gecirculeerd. Dan komt hier dubbel spoor met wissels. Uit Katwyk aan Zee meldt men: De ysdam is door den feilen dooi, niet weinig geholpen door een hevigen golfslag, vooreen groot gedeelte opgeruimd. Nóg zulk eene zee en het natuurgewrocht behoort tot de ge schiedenis. De schuiten zullen deze week in gereedheid gebracht worden voor de vangst van versche visch. Door de ongeregelde ver zending dor laatste dagon ontbreekt nog veel visebtuig. By gunstig weder vertrekken in den loop dezer week wellicht eenige schuiten naar zee. Door den plotseling ingevallen dooi is hier veel verwoesting aangericht. Veie woningen werden door dammen tegen het iristroomen van het water beveiligd. Sommige bewoners moesten hunne huizen verlaten; in een stal stond een paard tot den buik in bet water. Den geheelen nacht was men druk aan het hoozon, om het van de duinen strooinende water uit de huizen te krpgen. E«n gedeelte van hot dorp was in een meer herschapen. Van de 650 leerlingen der openbare lagere school waren Zaterdag-ochtend 2 aanwezig. De tram, welke door lofwaardigon ijver in hot verkeer byna geece vertraging bracht, moest op haren tocht naar Leiden telkens langzaam ryden, daar anders de vuren der machinee door het water werden gedoofd. Verleden week heeft te Zwam- msrdam ep het y» op den R(jn eece ring- rydery op schaateen voor paren van af 16 jaren plaats gehad, welke goed geslaagd mag heeten en zeer in den geest viel. Dertien paren namen er aan deel, waarvoor uitge loofd waren3 fraaie pryzen, bestaande in voorwerpen zoowel voor de heeron als voor de dames. Het bestuur der yaclub, dat de kosten bestreed uit vroeger byeengebrachte vrywillige bydragen, heeft alle eer van dit feest en mag een woord van lof niet worden onthouden. J. G. d. L. en J. G. T., uit Alfen stonden heden te 's-Gravenhage terecht, be klaagd, zonder eenige aanleiding, op den avond van den 28sten December jl. een persoon op het jaagpad te Alfen deerlyk te hebben mis handeld, J. G. d. L. door met een stuk hout, J. G. T. door met een schaat3 te slaan. Hoewel met wederzijds goedvinden verzocht was de zaak te sussen, achtte het O. M. do mi-handeling zóó ernstig, dat het voor ieder der beklaagden 14 dagen gevangenisstraf vorderde. Voor J. R., te Oudehoorn, die in den avond van den 17den Dec. in eene herberg te Boskoop een glasruit zou hebben verbryzeld, verderde het O. M. by de Haageche rechtbank heden ƒ10 boete of 7 dagen gevangenisstraf Door het dooiweder der laatste dagen zyn op sommige plaatsen de rails, voornameiyk tusschen Den Haag en Rotter dam, van de spoorbaan der Holl.-IJzeren Spoorwegmaatschappü gezakt. In het belang der veiligheid zyn dienten gevolge op afstanden signalen geplaatst om „langzaam te ryden." Een by den concierge van het poütiebureel op de Groenmarkt te 's-Graven hage inwonend persoon begaf zich Zaterdag namiddag in de dakgoot van genoemd per ceel, doch gleed uit en kwam op de straat terecht. Zwaar gekneusd werd hy door de politie per raderbaar naar het ziekenhuis overgebracht, waar hy is overloden. Op de Maasvlakte, by Goeroe, zyn gestrand hot stoomschip „Lero," van Baltimore naar Rotterdam, en een Noorsch barkschip, waarvan de naam onbekend is. Een paar eleepbooten zyn uit Maassluis vertrokken om hulp te biedeD. Omtrent de dienstmeid A. Ottens, thans te Buinerveen by hare ouders vorblyf houdende, die by den brand van het huis van den heer A. T. Huges te Gasseltemy veen door hare poging tot redding van de beide omgekomen meisjes hevige brandwonden be kwam, verneemt de „Arak. Crt." dat haar toestand gelukkig niet zóó bedonkelyk is, dat er gevaar voor haar leven bestaat. Zy heeft een drietal brandwondon bekomen op den rug, ter zyde aan den hals en aan een harer armen. Zy is onder geneeskundige behandeling gesteld en er is reden om te hopen dat zy epoedig herstellen zal. Ter aanvulling van het bericht over de stremming in het verkeer over den Oo8terspoorweg verneemt men nader dat de dienst tusschen Busanm en Hilversum Zaterdag namiddag over één spoor was hersteld, zoodat de treinen door kunnen gaan. Tueschen Assel en Apeldoorn ie de toestand zoodanig, dat bezwaarlyk gezegd kan worden in hoeveel tyd de dienst hersteld zal zyn. Het water stroomt als een woeste berg stroom over den epoorwegdyk. Welke schade daardoor wordt aangericht, ie nu nog niette Deoordeelen. De herstelling zal stellig eenige dagen eischende duur der stremming wordt op vjjf dagen geschat. Dn Beriynsche reizigers zullen over Arnhem moeten gaan. Uit Apeldoorn wordt gemeld: De goederen trein, die omstreeks vier uren vertrok, ib tus schen hier en Aesel ontspoord, ton gevolge d-r kolossale masea water, welke, van de Assclsche hoogten op de spoorbaan neerkomende, den grond onder de rails wegspoelde en verzakking veroorzaakte. De locomotief gelukte het met enfceld wag gons Assel te bereiken, maar een twintigtal goederenwagens ligt op en naast de ra! De conducteurs en remmers moesten tot Oeu hals door hot water waden om den spoordijk te bereiken. Man vreest nog meer verzakkingen Het water kemt overal bjj strooinen van de kou- veis. Enkele huisjes zijn reeds veil rten De gemeenschap per Centraalspoor van Zwolle met Utrecht is geheel veibroken. Da lpn naar hot station Elburg is wegge spoeld en staat geheel onder water. Van alle z jjdeii komen beric'n j ten, dat de bevolking in de laaggelegen stro ken tueschen en naby onze grooie rivieren met ongerustheid de toekomst tegemoet gaat en met spanning do gevolgen van het dooi weder op de ysbezetting afwacht. Gelukkig zoo schrijft men uit de Betuwe zijn reeds maatregelen door de regeerir.g ge nomen om onheilen zooveel mogelijk te voor komen. En toch ry'zen twee vragen, nl.Zyn wy gereed om den vyand te ontvangen? Is al het mogelijke gedaan om onheilen te voor komen? Mocllt hét ernst biyven met den dooi, dan zou het aanbeveling verdienen op de meest bedreigende plaatsen stevige ysbrekers aan t« brengen, om het aandravende ys zooveel mogeiyk af te weren. Gelukkig zyn de groote rivierdyken ovet 't algemeen in goeden staat en is er tydig gezorgd voor noodmaterialen enzzoodat ook de dykbesturen goed toegerust den vyant kunnen afwachteD. Van Zaterdag-namiddag meldt men uii Oosterhout: Vele punten der stad staan blant van het water, dat, hoofdzakelijk ook uit di heide, komt saamvloeien. Aan de Leisenhoe] is men van gemeentewege bezig eene steei met eene brandspuit van het water te ver losaen. In de voorheide, welke tot duavem op vele plaateen niet te bereiken ie, moete: vele woningen geheel onder water staan. IJmuiden, 26 Jan. Te 3.17 gieternamidi bereikte de „Emma", gevolgd door de „Sophie1 en drie andere stoomschepen, de geul bji het Westerdok te Amsterdam. Een paar un: later lagen de schepen aan de Handelskadi De „European" is dadeiyk na het voorbji trekken der schepen naar IJmuiden opge stoomd. Vreeswyk, 26 Jan. Gisteravond vriezen: hedenmorgen mistig, dooiweer. Overtocht pe ysboot, wegens water op het ys. Waterstan: 2.18 -f- A. P., was 5 cM. Overigens stil wee: en geene byzonderheden. Antwerpen, 24 Jan. De scheepvaart op di Schelde zal hedon te middernacht feitelijs heropend worden. Van dat uur af zullen aai stoomschepen tot zekere tonnenmaat loodse: worden medegegeven. Morgen wordt de scheep vaart heropend voor alle stoomschepen ei Maandag a. s. voor de zeilschepen. Eene stoom boot var. Cockeril, die by Ternouzen vastzat is heden stroomopwaarts gestoomd. Andert schepen hebben Vlissingen verlaten. Berlijn, 24 Januari. Heden eindelijk sterk t dooiweder met regen. Van alle kanten wordt gemeld dat er langs het gebied der groots o rivieren ernstige vrees heerscht wegen6 he tiooge water en de ysopstoppmgon. Er zjji - omvangryke bevelen gegeven met het dof om terstond militaire hulp te verleenen. Verder is aan de gezamenlijke telegraa! kantoren in het land bevolen, tot nader ordt volledigen nachtelyken dienst in te voerei opdat er ten snelste bericht kunne worde: gegeven wannear er gevaar mocht ontstaat Vooral in het benedengebied van den Weict eel heerscht groote angst. Ondanks den krachtigeo dool welke in gsheol Frankrijk is ingetreden, ie Seine by Parys nog niet open. De genie echter yverig aaB don arbeid om de gevaai lykste ysdammen op te ruimen, ton einc; overstroomingen, welke by aanhoudendi dooi te vreezen zyn, te voorkomen. De bydrr gen van particulieren ten behoeve van c Paryache armen worden nog steeds m< milde hand gegeven. Tot dusver ie alleen do. den Paryschen journalistenkring, die een inschryving ten behoeve van de noodlijdend! heeft geopend, reeds 275,000 franken tot doel ontvangen. Te Toulouse heeft het ys in de Garomr dat door den dooi los is geraakt, groote vs woestingen aangericht. Behalve een badho en eene waechinrichting, werden zes visscher booten meegesleurd en vernield. Overigen is in Frankryk de sneeuw reeds grootendee verdwenen, zoodat spoedig weer geregel voortzetting van don spoorwegdienst wor verwacht. In het zuidwesten vari Rusla woeden hevige sneeuwstormen. In vele dorjx1 ligt de witte massa tot de daken. De epo( wegen zyn versperd. Kharboff is zonder meeuschap, behalve door de telegraaf. In de rnp Hibornia, by Oelsi kireben, waar eene hevige ontploffing bi piaats gehad, waren Zaterdag ochtend negen uren 40 doodan on 30 gewonden m boven gebracht. Het reddingswerk was niet geëindigd. De advocaat van Eyvnud isZ terdag by don president der Fransen? re[| bliek toegelaten om hem hel aöjer ran twaalf gezworenen ter hand te stuiten, w;

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 2