N»t 9488 Diïisdag 27 Januari. A0. 1891. (gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Kikeriki. Leiden, 26 Januari. Feuilleton. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1J0. Franco per post1.40. Aizonderljjko Nommera0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN": Van 1—6 rogola ƒ1.05. Iedere regel meer0.17* Grootere lettere naar plaatsruimte. "Voor het in caeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de Abonné'a daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 18 van Eikeriki. Offleieele Kennisgeringeu. De Burgemeester ran Leiden brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der Directe "Belastingen alhier is ter hand gesteld het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigen- dommcn over het jaar 1891, executoir verklaard den I 20sten Januari 1891, en herinnert voorts do belang- hebbenden aan hunne verplichting om den aanslag j op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, Do Burgemeester voornoemd, 26 Jan. 1891. DE KANTER. Aan de rijks-universiteit alhier is het voor bereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer D. Eerdmans. Het was gisteravond voor de leden der St.-Jozef-Gezellen-vereeniging alhier wederom een avond van ontspanning. Toen de leden met hunne introducé's tegen halfacht in het vereeniging9lokaal, aan het Rapenburg, waren bijeengekomen, was het de eerw. heer Ch. Lohmeyer, president, die den aanwezigen met eene hartelijke toe spraak het welkom in de vergaderzaal toe riep; verder deed spreker eenige mededee- Jingen omtrent het nut, dat het aan de ver- eeniging verbonden ziekenfonds heeft afge worpen aan die leden, die door do eene of andere ziekte werden aangetast, en drong hy er op aan, dat dogenen, die nog geen lid van bedoeld fonds waren, spoedig daartoe zouden overgaan. Na het zingen van het Vereenigingslied, werden eenige zanguommers door de Lieder tafel uitgevoerd, waarmede zeer veel byval werd ingeoogst. Eenige voordrachten, welke door de leden der Vereanlging werden gehou den, vielen mede goed in den smaak. Na de pauze betraden eenige leden, die hunne krachten hadden ingespannen om dezen avond voor eenige afwisseling te zorgen, de planken en gaven een blijspel in twee bedrij ven te aanschouwen, nl.„Van bergen en dalen". Ook de leden, die hieraan hun tijd hadden opgeofferd, zagen zich met een goe den uitslag bekroond eu werden zeer toe gejuicht. Die uitslag werd mede verkregen door het nieuwe tooneel, gisteren voor het eerst in gebruik genomen. Het scherm stelt voor een gezicht op Leiden, waarboven de Nederlandsche, Leidsche en Keulsche wapens. Do attributeD rechts en links zijn ontleend aan de verschillende ambachten. Het kamer- DE TWEE NEVEN. Notblle van W. UH.nKBR WD. 14) Hoe openhartig, hoe terneergeslagen, boe onderdanig had Hendrik hem zijn trooste- loozen toestand bekend gamaakt! Hoe berouwvol had hy zichzolven over zgne vroegere daad getoond, zichzelven als de eenige oorzaak van de verwydering ge noemd en alle schuld op zich geladen, maar ook, dat het hem tot dien tyd toe nooit gelukt was eene zelfstandige, eervolle positie te verwerven en daardoor op dat oogenblik den ondergang naby was. En hoe had by in gloeiende bewoordingen beterschap beloofd! Vol vertrouwen had hij Leo gesmeekt, om der wille huns gemeen- schappeiyken naim« ich zyner te ontfermen en hem niet meer van zich te stooten. Wat was hy niet dankbaar go est, toen Leo bem uit dien verwansehten s 1 tatendienst bevrgd had! Het welk een t)ve had hy getracht zich nuttig te mak6n et ?.yne erkentelykheid te bewyzenl Het welk eene tewiere bezorgdheid had hy en boschtafereel, dat wy te zien kregen, waren voor een liefhebberytooDeel zeer goed. Alzoo kan dan ook gezegd worden dat de avond van gisteren zeer ten genoegen van de talryke aanwezigen is afgeloopen. Op Woensdag 28 Januari zal voor heeren donateurs en Zondag 1 Februari voor de ge huwde gezellen hetzelfde programma worden uitgevoerd. -- Heden vond ten Raadbuize dezer ge meente de openbare aanbesteding plaats van lo. de levering van keien, in twee per- ceelen, waarvoor waren ingeleverd Sinschry- vingsbiljetten, bedragende per duizend stuks Ourhekeien, by eene afmeting van "/lt c. H. ƒ51.27, 52.27, ƒ52 96, ƒ55 40, ƒ51.35, 54 24, 52 50 en 51.39 en by eene af meting van 1!/21 c. H.ƒ81.50, ƒ82 50, ƒ79.44, 83.10, ƒ77.03, ƒ81.50, 78.75 en 75, en 2 inscbryvingsbiljetten voor de lavakeien, bedragende 66.87 en 61.80 per duizend stuks. 2o. de levering van straatklinkers, in twee perceelen, waarvoor waren ingeleverd 4 in- schryvingsbiljetten, bedragende per duizend stuks van de Waalklinkers ƒ15 98, ƒ14.45, 15.87 en ƒ16.50 en 2 inschrgvingsbiljetten voor de Rynklinkers, bedragende ƒ11.74 en ƒ11.245 per duizend stuks. Van beide leveringen hebben burgemeester en wethou ders besloten de gunning aan te houden. 3o. het onderhouden van onderscheidene werken, behoorende tot de Haarlemsche trek vaart, gedurende de jaren 1891-1895. Hier voor waren 14 inschryvingen ingekomen, be dragende 1557, 1600, 1665, 1891, ƒ1765, ƒ1550, ƒ2160, ƒ2028, 1870, ƒ1997.80, ƒ1393, ƒ1640, 2000 en 2660 'sjaars.Het werk is gegund en toegewezen aan den min sten inschryver, den heer J. Boom, alhier. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen33, ƒ9.20 en ƒ3 60; de laagste: ƒ33, ƒ7 en 3.50. Wy brengen in herinnering het koninkiyk besluit, waarby o. a. is bepaald, dat de militie- plichtigen voor de lichting van dit jaar, die by de onderscheidene corpsen van het leger worden ingelyfd, behoudens enkele uitzonde ringen, ten aanzien van de vesting-telegrafisten en miliciens-opzichters der genie, tot eerste oefening het geheele eerste jaar van hun diensttyd onder de wapenen worden gehouden. De tyd van eerste oefening wordt tot op negen maanden verminderd voor de lotelmgen van genoemde lichting, geen graad beklee- de schaduwen der melancholie van Leo's voorhoofd trachten te verwjjderen, hem in de genietingen van het gezellige leven doen deelen en in den maalstroom van afwisee lende vreugdebedryven allengs de laatste sporen van zwaarmoedigheid verdreven, met welke de dood van Leo's moeder diens hart in banden geslagen had. Zyne moeder Leo zag naar hare beeltenis, welke aan den wand zoo onbeschryflyk mild en zacht hem aanlachte. Was het Diet opmer- keiyk dat Leo, sedert hy weder met Hendrik omging, eigeDiyk niet meer met die innige vereering aan haar dacht als vroeger? Ook ten opzichte van een ander rein en edel wezen was dit hot geval. Een lief, blondgelokt hoofd daagde voor zyne herinnering op. Het was eveneens eene bloedverwante, insgeiyks eene wees. Leo's moeder had de dochter harer overleden zuster tot zich genomen, toen hy Daar de univer siteit ging; zy had dit gedaan om zich niet zoo eenzaam te gevoelen en omdat, zooals zy met sinarteiyk laehen zeide, haar huis nu toch eenmaal een weeshuis was. En Sofie had haar door de moest betoonde kinderliefde daarvoor dankbaarheid bewezenzy had hare tante als eene moeder vereerd, haren neef als een broeder liefgehad. dende, die by het regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten der infanterie, de regimenten der vesting-artillerie, het corps pontonniers, het corps torpedisten of het corps genietroepen ingedeeld, binnen genoemden termyn de blyken geven, dat zy hunne ver plichtingen als milicien, overeenkomstig den daartoe door den minister van oorlog te stellen eisch, in alle opzichten kennen. De tyd van eerste oefening wordt verminderd tot op vyf maanden voor de by de infanterie of by de vesting artillerie ingedeelde lotelmgen, die naar een daartoe door den minister van oorlog te stellen eisch vóór hunne inlyving door vrywillige oefening in den wapenhandel voldoende practische en theoretische militaire kennis hebben verkregen, en die binnen drie maanden werkelyken dienst tot milicien-kor poraal worden aangesteld, indien zy binnen genoemden termyn van vyf maanden blyken geven van bruikbare korporaals te zyn. Om aanspraak te kunnen doen gelden op de be doelde vermindering van oefeningstyd, moet de milicien zich voortdurend zeer goed hebben gedrageD. De lotelingen, die vóór hunne inlyving met gunstig gevolg een examen afleggeD, om vattende: 1. het schryven van eene goed leesbare hand; 2. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blyken moet uit een te vervaardigen opstel; 3. de vier hoofdbowerkingen der rekenkunde met geheele getallen4. de kennis van het Ne derlandsche stelsel van maten en gewichten 5. eenige bekendheid met de vaderlandsche geschiedenis, en 6. voldoende kennis der aard- rykskunde van Nederland, worden, voor zoo ver zy daartoe geschikt kunnen zyn en dit met de belangen van den dienst is overeen te brengen, ingelyfd by het corps en geplaatst in het garnizoen hunner keuze. Zy worden eveneens voor zooveel dit met de belangen van den dienst strookt, by elkander gehuis vest, en kunnen, desverkiezende, zoo daartoe gelegenheid bestaat, met elkander afzouderiyk spyzen. De lotelingen, die aan dit examen wenscben deel te nemen, behooren zich daar toe vóór 20 Haart e. k. schrifteiyk te wenden o. a. tot den commandant van oen bataljon infanterie (in casu den heer luitenant-kolonel commandant van het 4de regiment infanterie te Leiden), alwaar zy verlangen tot het exa men te worden toegelaten. In die scbnfteiyke aanvrage behooren de lotelmgen te vermelden: hun naam, voornamen, woonplaats, alsmede het wapen of het corps, waarby en hot gar nizoen of de garnizoenen, waarin zy by voor- .".■mm.. 'fe'Bjr,.- 8tf fF. zad De dood van Leo's moeder had aan dit gelukkige samenleven 66n einde gemaakt. Leo was op de droeve tyding terstond van de hoogeschool huiswaarts gegld, maar de hartstochtelyke droefheid over den dood der veelgeliefde had hem weinig nagedachten gelaten omtrent de toekomst van haar, die nu ten tweeden male weeze was. Daarna was hy zwaar ziek geworden en, toen de lichamelyke beterschap was inge treden, was hy op raad des dokters naar het zuiden gegaan en aldaar vele jaren gebleven om in mildere luchtstreek ook voor zyn ge moed beeling te zoeken voor de wondon, door den onverwachten dood zgner moeder daarin geslagen. Hoe gaarne had Leo zich in den eersten tyd zy.ier reis aan het beeld van de veer tienjarige Sofie verkwikt, hoe leefde deze in zjjne herinnering 1 En was het nu waar, dat, sedert Hendrik weder by hem was, dit lief- lpke beeld voor hem als met een lichten sluier was overtogen c-n evenzoo dat der veelgeliefde moeder? Wat was toch de reden, dat zpn hart zoo beklemd raakte, wanneer by zich in zgne gedach en aan d e twee reine vrouwengestal ten wilde verbinden? Was het Hendriks invloed? keur hunnen militieplicht wenschen te vol brengen. Aan de lotelingen, die zich daartoe intyds hebben aangemeld, zullen véór 25 Maart d.a. v., eveneens schrifteiyk, worden kenbaar gemaakt dag, uur en plaats, voor het examen bepaald. De Raad der gemeente Zoeterwoude heeft besloten: Sr zal, te beginnen met 1 April 1891, voor het gebruik van openbare gemeen tewerken en bezittingen en vanwege de ge meente verstrekte diensten worden geheven eene belasting volgens het navolgende tarief 1. Voor het tpdelyk gebruik van gemeente grond tot het plaatsen daarop van voorwerpen, voor iedere centiare grond 5 cents per week gedeelten van eene week worden voor een geheel gerokend. 2. Voor het leggen of hebben liggen in gemeente eigendom van een brug of plankier ten behoeve van ry- of voertuigen 1, van een brug of plankier voor voetgangers 0.50, van een duiker of riool 1, van eene water- stoep 0.50, van eene etoep of straat voor een huis 1, voor een put in den weg of in de straat ƒ1. 3. Voor het vastleggen of eene vaste lig plaats van vaartuigen, houtvlotten of derge- lyke voorwerpen aan of in de gemeente-eigen dommen, vyf cents per week voor ieder vaar tuig, houtvlot of ander voorwerp. 4. Voor het naar buiten over den weg, voetpad of straat opendraaien van deuren voor iedere deur 0.50. 5. Voor het maken of hebben van een ingang in heggen naar eene oplosplaats van mestvaalten als anderszins 0.50. 6. Voor het opgraven van strateD, wegen of voetpaden voor eene straat 2, voor een weg of niet bestraat voetpad 0.50 per centiare. De Raad der gemeente Oegstgeest heeft in zyne laatste vergadering besloten een tweeden onderwyzer aan de openbare lagere school aan den Morschweg (hoofd de heer L. Den Onden) aan te stellen en de jaarwedde vast te stellen tot een bedrag van 500. De loting dar nationale militie voor die gemeente zal plaats hebben te Leiden op Zaterdag 7 Februari a. 8., des namiddags te kwart vóór éónen en de loting voor de ge meente Voorhout te Noordwyk op Maandag 12 Februari, des namiddags te twee uren. Zaterdag 31 Januari, des namiddags te één uur, zal vanwege de vryzinnige kiesver- eenigmg „Volksbelang", in het district Kat- wyk, eene lezing gehouden worden door mr. M. P. H. Wiercx, van 's Gravenhage. Do le zing zal toegankelyk zyn voor ieder, doch Zou het een zyner geestelyke vrienden in Rome meer dan een bytend sarcasme ge weest zyn, toen deze by het vernemen, dat Leo en Hendrik elkander ontmoet hadden op weg naar de catacomben, tot hem zeide: „Gy waart op weg naar de onderwereld en ontmoettet een bode daarvan I" Leo had deze woorden destyds als een terugwezen op Hendriks militairen stand be schouwd. Heden kwamen deze woorden, welke hy allang vergeten had, weer duideiyk voor zyne aandacht en meer en meer vroeg hy zichzelven de diepe bet eekenis daarvan af. Was er ook een wezenlyke grond veer de hoofsche terughoudendheid, waarmee Hen drik, zooals Leo dikwyls had meenen te zien, in de voorname Romeinsche kringen ont vangen werd? Waren al die kleine aanduidingen en toe spelingen, welke zyn oor bereikten, dan louter uitvloeisels der Romeinsche goesteiykhe:d en jokkerny geweest? Een vriend, die hunne familiebetrekking niet keilde en Hendrik vooi e n eoovouiig reisgeleide hield, had Leo eer- meenen te moeten waarschuwen, dat zyn els jegel menig maal geheele nachten doorspeelde en ."er dikwijls om vry hooge somm.u,. I Word' »erflot*/d.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1