1 N>. 94-77. "Woensdag 14 JaiiBari. A0. 1391. 0® is (§ez8 jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Januari. Feuilleton. V i tët: yy» I c PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidor. per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ■Afzonderlijke Nommersp 0.06. PRIJS DER ADVERTENTTEJN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hot in- cassoeren buiten de stad wordt 0.10 berekond. Odlcieoie E£o£miss,eviiaE''esv» ■rgaderlng van don Gemconteraad van Leiden, Op Donderdag 15 Jan., des namiddags to twee uren. li Punten ter behandeling: l^T Benoeming vau een derden onderwijzer aan de school 3de klasse No. 8. (5) 2*. Voorstel betrekkelijk de verbetering en de ver huring van het Schuttersveld. (2G9 en 3 van 1891) 3°I Voorstel tot het verleenen van afóolirijving of restitutio van plaatselijke directe belasting. (1) 4.*. Verzoek van T. Wjjdcnas Spaacs c. om hot *#ymnaetieklokaal «p de Flëterekorkgracht te f mogen gebruiken. (3) "SV I'3tm vau W. Van de Goorberg, om eeno brug Ie lo gon over de sloot langs den Hoogen Rljndjjk. (4) 6*Cldera van P. I. De Fremery, ora eoue uitloozing ..te mogen maken na&r de Morschs ngelgracht. (4j 7*. Idem als voren van W. Van der Hoogt, naar de Uttcrstcgracbt. f4) 8». T weedo suppletoir kohi r der plaatselijke directe - belasting, dienst 1890. f8) 9®, Voorstel betrékkolijk de verendei-ing van de grenzen KBder gomeonte. (20 van 1890) v-Onder overlegging van het gunstig lui- dendo advies van den director.r der Kweek school voor onderwijzers, belast met de admi- kjstiatie der Gymnastiekschool, deelen B. en Ws, don gemeenteraad mede dat evenmin by hurï college bezwaar bestaat togen do inwil- *ging van het verzoek van den heer T. Wydanoa Spaans en negen anderen om de Gymnastiekzaal op do Pieterskerkgracht te mogen gebruiken. "Bs. en Ws. geven mitsdien in overweging om adressanten de gevraagde vergunning ora de bedoelde zaal te mogen gebruiken des Zon dags van 1 4 uren 's namiddags tot weder- opzeggens te vetlosnen, tegen betaling van f 15 per jaar (berokond tegen f per uur) aan de gemeente, gerekend te zijn ingegaan, met 1 December 1890, by vooruitbetaling to voldoen, an verder onder voorwaarde dat alle even- tueole kosten wegens vuur, licht en bediening en horstel van aan lokaal of mi ub lair toege brachte schade door adressanten worden ver goed en dat de door Burg. en Weths. te geven voorschriften moeten worden opgevolgd. Ook geven zy in overweging vergunning te yerleer.en aan de heeren: - IV. Van de Goorberg om eene brug te log in over de sloot langs den Hoogen Rynd(jk ,ar zijn nieuw gebouwd huis aldaar, P. I. De Fromery tot het maken van eene •tloozing naar de Morschsingelgrac-ht en W. Van der Hoogt om eene uitloozing te maken van de Uiterstegracht, een pn ander «nder de door de commissie van fabricage ■voorgestelde voorwaarden. In handen der commissie van financiën gesteld het voorstel van Burg. en Weths. t it het ophoogen en draineeren vau het Sehuitersveld. De commissie laat in bet midden of het droger leggen van dit veld m het algemeen wenschelijk is en of de voorgestelde mid delen tot het beoogde doel kunnen leiden, en bepaalt zich tot de finantiëele zjjde van het voorstel. Het vordert eene uitgave van 8200, welke Burg» en Weths. willen dekken door eene geldleening. Nemen wy aan, zegt de commissie van financiën, dat eene leening voor deze en andere uitgaven te sluiten zon worden geplaatst a pari tegen 4 pet, en afgelost in 50 jaar, dan zou het werk aan de gemeente komen te staan gedurende 50 jaar op 350 per jaar. Gesteld dat het K-ijk bereid ware al dien tijd jaarlyks ƒ550 huur te betalen, dat zon der ophooging het land niet meer voor exer citie terrein ware te verhuren en dat de be weiding na de ophooging evenveel zou op brengen als thans, dan zou de - ophooging aan de gemeente een jaarlyksch voordeel beloven van ƒ220. Deze vooronderstellingen, zegt de com missie verder, mogen echter meer dan ge waagd worden geacht. Of gedurende 50 jaren de eischen der defensie zullen meebrengen dat Leiden haar garnizoen behoudt, kan niemand met zeker heid voorspellen. Of de Regeering, zoo het Schuttersveld niet wordt opgehoogd, een geschikter exer citie-terrein zou vindon, sehynt te betwyfolen. Dat het recht van beweiding weinig waarde moer zal hebben, indien het veld met zand en leem opgehoogd, door puinwogen door sneden, geregeld gebezigd wordt voor exer citiën van de bereden wapens, mag gerust worden aangenomen. Daarentegen zou de beweiding stelli" meer opbrengen dan thans, zoo het veld, niet opge hoogd en niet als exercitie-terrein gebe zigd werd. Hot komt der commissie van financiën der halve voor, dat de voorgestelde ophooging, welke zy overigens wil bestryden noch ver dedigen, van flnantièel standpunt eer nadeel dan voordeel belooft. Mocht da Raad daartoe besluiten, dan zou de commissie in elk geval ontraden daarvoor eene leening ep langen termyn te sluiten. Het is te twijfelachtig, zegt ze, of ophoo ging op den duur eenige vrucht zal ople veren en wolke de bestemming van het land zal v.orden in de toekomst, dan dat wij uit gaven daarvoor zouden mogen leggen op do sdhouders van komende geslachten. De commissie heeft dus de eer den Raad ti adriseeren om, bij aanneming van het voorstel tot ophooging, t» besluiten, „dat van do kosten daarvoor, geraamd op f 8200, een vierde zal worden gevonden uit de begrooting over 1891, door afschryving van den post oavoorziene uitgaven, ea de overige 8/4 door leoning aflosbaar in drie jaren, in 1S92,1S03 en 1894, telkens ƒ2050. Aan den gemeenteraad wordt door B. en "Ws. overgelegd een staat, vermeldende de namen van eenige aangeslagenen in db plaat- eeiyko directe belasting, over 1890, die ge durende den loop van dat jaar de gemeente hebben verlaten of overleden zijn, mot voor stel om aan dio personen afschryving of res titutie te verleenen tot een bedrag als op dien staat is aangewezen. Ter vervulling eener vacatnro aan do school van de 8de klasse no. 3, bieden B. en Ws. den Raad eene voordracht aan ter be noeming van een derden onderwijzer, op eene jaarwedde van f 550. Dl» voordracht, opgemaakt in overleg met den arrondiseements-echoolopziener na inge wonnen bericht van het hoofd der school, is sameogesteld ais volgt lo. A. L. Van den Berge, tydoiyk onder wijzer aan de openbare scheol te Hillegom 2o. A. Horree, adsplrant-onderwijzer aan do openbar» school der derde klasse No. 3, en 3oj W. A. Kriest, tijdelijk onderwyzer aan de' openbare school der derde klasse No. 4. Gisteren was het de dag, waarnaar elk rechtgeaard typograaf met verlangen uitziet de Koppermaandag. Men laat dan zooveel mogelijk het dageljjksch werk varen en komt des avonds als lid der Typographische Ver- eenlging „Lourens Jansz. Coster" in het een of andere gebouw byoen, om samen eenige genoeglijke uren door te brengen, of feest liederen zingende. Zoo kwamen die leden met hunne vrouwen of meisjes gisteravond byeen in de ruime zaal van „Vondelhoven", aan ben Stationsweg. Na het uitvoeren door eenige musici van een opgewekten marsch van Beisig, opende de voorzitter deze 37ste jaariyksche feostvie- rmg. Van harte riep by allen aanwezigen het welkom toe aan den avond van dezen dag, waarop men in feeetelyke stemming bijeen was om, na een jaar van arbeid en inspanning, eenige ontspanning te genieten. Thans zouden, als uitzondering, geene toe- neelstukjes met krachten uit eigen böezotrt worden ten beste gegeven, maar had men den heer Soesman, uit Rottordam, met diens gezelschap, doen herwaarts komen. De voorzitter wekto verder op tot'gulle, hartelijke vrooiykhoid. By het werpen van een Wik op het afge loopen jaar, worden we, zeide spr., met dank baarheid vervuld voor het vele goede, dat weer van onze Vereeniging uitging; ze heeft weer troost gebracht aan het ziekbed, daarin gesteund door beschermheer (onzen genchten burgemeester) en donateurs. Hun z# daarvoor dank gebracht 1 Na de mededeeling dat de heeren De Laat de Kanter, beschermheer, Bool, Schneither, wethouders, en De Fremery, oud-wethouder,, kennis gegeven hadden dat zy verhinderd waren de feestviering by te wonen, werd deze door den voorzitter geopend. Voordat men echter tot de eigenlyke feest viering overging, werd door den secretaris verslag uitgebracht over den toestand der Vereeniging in het afgeloopen jaar. Hij bracht in herinnering hoe verleden jaar het jaar feest eerst later werd gevierd vanwege de influenza. In het bestuur kwam geene ver andering. De sterkte van het ledental is on geveer dezelfde gebleven. De Vereeniging telt thans één beschermheer, 67 donateurs, twee eere-leden en, met het bestuur medegerekend, 125 leden. De maatregel van het bestuur, in overleg met de leden genemeD, om nieuw te benoemen leden vooraf aan eene keuring te onderwerpen, is het afgeloopen jaar in werking getreden; de koeten van deze keuring worden gedeol- teiyk door de Vereeniging, gedeeitelyk door de leden gedragen. Da staat van het ziekenfonds was van dien aard, dat aan alle verplichtingen kon voldaan worden. Was het aantal zieken vry groot, zóó groot als ten vorigen jare was het niet. Het toelagefonds by overlyden blyft steeds in bloei toenemen. Er werd f 225 aan over gebleven betrekkingen uitgekeerd. Drie leden zyn gestorven, van wie twee hoofden van huisgezinnen. Vanwege de Staatscommissie van enq^Mn werd het bestuur eene vragenlyst gezonden. Ter beantwoording dier vragen belegde het bestuur eene bestuursvergadering. De ant woorden werden opgezonden. Een „Welkomstlied" weri gezongen en eene ouverture van Gartner ten gehoore gebracht, waarna het „Grand café-concert et chantant varié" oen aanvang nam. HET GLAS WIJN VAN DEN HELLEBAARDIER. „Al ben ik geestelyke en vreemd aan de dingen dezer wereld", ging de pastoor voort, n'k heb toch myne oogen on ik zie zeer goed dat de graaf de Corazon niets liever zou wen- 3chen dan u zyne gade te noemen." „Gij weet, vader, dat een dure eed my verbindt aan oen ander." „Ja, dat is zoo", zeide depastpor, gemoedelyk knikkende. „Alleen wanneer gy door geweld gedwongen wordt, zoudt gy van die verbin tenis ontslagen zyn." „Zooals gy zegt." „Geweid, kind, is niet altijd ruw geweld. Er -i3 ook een zekor zedeiyk geweld in de wereld." „Zeker, vader!" „Welnu, dochter, dan geloof ik dat wy het rolkoraen eens zyn." „Ik begryp u niet", sprak dona Flora, wier pgen begonnen te schitteren, terwyl een LClUe blos haar gelaat overtoog. „Luister, my-i kind! Gy most den graaf de Corazon doen afzien yan het snoode plan pm uwen oom te vermoorden. Hot eenige middel, dat u daartoe gegeven is, bestaat in het gebruiken van uw invloed op den graaf; gy zijt du-i zedeiyk ve plicht dien invloed te bezigen en de gevolgen er van te aanvaar den. Ond9r de gevolgen versta ik dat gy den wensch van den graaf de Corazon verhoort." Zoudt gy waarlyk meenen dat ik dan myn eed niet schond?" „Zonder twyfel! Gy zyt dan door zedeiyk geweld gedwongen uw woord aan don Esteban terug te nemen." Dona Flora dacht thans eenige oogen- blikken na. „Gij weet beter over de zaken van het geweten te oordeelen dan ik-, eerwaarde vader", sprak ze. „Maar..." „Welnu?" vreeg do pastoor, zeer voldaan ever de gemakkoiyke overwinning, waardoor hy tevens ran den last was ontslagen om zich in de zaken van eer der heeren d'Avila en de Corazon te mengen en ook de gevreesde toekomst, wanneer er geen fijne disch meer zou worden aangericht op het kasteel, ver ijdeld werd. „De zaak is immers volkomen in orde, en gij zegt tot don Christobal dat, zoo by afziet van zyn woord, gy bereid zyt hom uwe hand te geven „Dat kan ikzelve toch niet doen", zeide dona Flora, half luid, als tot zichzelve. - „Ja, daar is iets van aan. Nu, als gy my volmacht geeft om met den graaf te spreken in den zin, als wy nu te zarnen overlegd hebben, dan twyfe! ik niet of alles zal in orde komen." „Uwe wysheid, vader, beslisse, en handele zooals zy het noodig acht tot welzyn van uwe dochter en van myn waardige n oom den markies d'Avila!" „Amen", zeide de pastoor en stond op om zijne wandeling in bet park te maken en zich voor te bereide» op het bezoek by don Christobal. Dien avond verliet by vroegér dan ge woonlijk het kasteel en in plaats -van te voet naar zijne pastorie terug te keeren, liet hy het makete paard..uit de stailen van den markies zadelen en reed by op een zacht drafje naar de ruïne van den graaf de Corazon y Cantilia de Cerboleta de Velez Segovia enz. In den regel werden daar geene bezoekers toegelaten. Zoodra zich een persoon van eenig gewicht vertoonde aan den ingang der laan, aan den voet van den berg, waarop het ver vallen kasteel gelegen was, werd de eenige dienaar gewaarschuwd, die terstond zyn wapenrok aantrok, zyn gevederden hoed op zette en zyn hellebaard nam, jjflarop hy post vatte voor het hek, dat den meer onmiddel- lyken toegang tot het slot vormde. Daar geposteerd, wees hy iederoen terug, onder voorwendsel, dat zyu meester niet op het kasteel was of op dit oogenblik niemand ontvangen kon. Voor den eerwaarden pas toor van Santa-Theresia echter was het hek altyd geopend. Als edelman van den ouden stempel erkende de graaf alle rechten en privilegiën van de geestelykheid en bovendien stelde hy er prijs ep met den pastoor op goeden voet te blij ven. Er konden zich omstandigheden voor doen, waarin by diens medewerking wellicht noodig had. De pastoor reed dus onbelemmerd hèt hek door en steeg af veor de vervallen poort, waar de hellebaardier hem opwachtte en do behulpzame hand bood bij de gymnastisch» beweging, welke het afstygen van een paard vereiecht en wolke den geestelijken heer niet zoo gomakkelyk meer afging. Hy werd ver volgens door diens dienaar naar den graaf geleid, in de zoogenaamde wapenzaal, welke salon, huiskamer, slaapkamer, keuken en bibliotheek teven3 was, kortomhei emige vertrek, voor bewoning geschikt. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1