Gemensfd INTla -w In li e t „U t r. Db 1." wordt dooreen inzender het volgend middel aan de hand gedaan om bevroren waterleidingen te ont dooien 1. Onderzoek of de hoofdkraan bevroren is; zoo ja, ontdooi die, zoomede de aftapkraan, met heet water. 2. Sluit daarna de hoofdkraan, en zet de aftapkraan open. 3. Wanneer dit mogelijk is, draai de hoogst gelegen kraan om, zoodat het spuitgat naar boven gekeerd is, zet de kraan open en giet er kokend water in. Kan de kraan niet omgedraaid worden, laat dan do plug er uit nemen en doe eene kurk in het spuitgat, om op die wijze het kokend water in de leiding te gieten. 4 Zet de overige kranen eenvoudig open -om de lucht te doen ontsnappen, en giet in de onder 3 genoemde kraan zoolang kokend water, tot de aftapkraan begint te Ioopen, hetgeen een toeken is, dat de leiding is ontdooid. 5. Sluit daarna alle kranen, ook de aftap- kraan, draai de hoofdkraan langzaam open en gij hebt weer uw water. Te Deventer heeft een mensch- lievend man een paar malen per week zjjn woonhuis beschikbaar gesteld voor de armen, om zich daar gedurende eenige uren te kun nen verwannen. Daarbij krijgen zjj ieder twee boterhammen en warme koffie. Den eersten dag hebben daarvan ruim 100 personen ge bruik gemaakt. Zooals reeds gemeld werd, zal, evenals in het fort te IJmuiden, ook te Nieuwediop een postduiven-station worden opgericht. Ten einde de postduiven ook te oefenen in het vliegen van uit zee, om op die wijze berichten te kunnen ontvangen van schepen, die zich in de Noordzee bevinden, zullen aan de oorlogsschepen, welke van Nieu- wod'.ep of van IJmuiden uitgaan, telkens eenige duiven worden medegegeven. Te Musselkanaal is de 7 7 jarige weduwe van ff. Baae door hare kat gekrabd en aan de gevolgen overleden. Ijsbergen van 30 voethoogte bedreigen de veiligheid der scheepvaart tus schen Cuxhaven en Helgoland. Bjj Cuxhaven -zjjn drie stoombooten verongelukt. Eene vree3elijke kou heerscht te Marseille -een ijskoude wind waait met ongemeene kracht. Donderdag-morgen is het begonnen te sneeuwen, en in den namiddag lagen 20 a 30 centimeters Bneeuw in de straten. Om nibussen en rijtuigen hebben den dienst ge staakt. Te Besamjon sneeuwt het eveneens geweldig. Te Brest veroorzaakt de sneeuw veel ver traging in de aankomst der treinen. De koude, gepaard met sneeuwstormen, blijft in geheel Europa aanhouden. Zelfs uit "Spanje komen klachten over de buitengewoon hevige koude, welke zich niet alleen in het hooggelegen Madrid, maar ook aan de kusten van Valencia doet gevoelen. Bovendien leed -do kustscheepvaart gedurende de laatste dagen groote schade, ten gevolge van de hevige stor men. Te Grenada werd groote ontsteltenis veroorzaakt, daar men weer eene vrij sterke aardbeving voelde. De haven van Hamburg is geheel door drtjfijs versperd. Een aantal groote stoom booten, waaronder eenige poatbooteD, kan daarom de haven niet verlaten. Men ver wacht dat de scheepvaart op de Elbe spoedig officiéél voor gesloten zal worden verklaard. In Midden- en Zuid-Duitschland en in Oos tenrijk houden de sneeuwstormen aan. De haven Fiume aan de Adriatische Zee is ge heel ingesneeuwd, zoodat het spoorwegver keer is gestremd. Do sneltrein van Calais naar Brussel is bi) Ruysbroeck ontspoord. Eenige rei zigers werden licht gewond, doch overigens liep het ongeval goed af. Ook in Noord-Duitschland kwamen eenige ontsporingen voor, welke echter alle zonder ernstigo ongevallen afliepen. De trein van Dover naar Londen ontkwam eergisteravond aan een groot gevaar, dank z(j der tegenwoordigheid van geest van den machinist. Wegens een gebrek aan de machine ontspoorde de locomotief in eene tunnel, ter wijl binnen korten tijd oen trein van de andere zijde werd verwacht. De machinist liep onmiddellijk uit de tunne! en bereikte rog bjjttjds het seintoestel, waardoor hij don naderenden trein kon doen weten dat de weg in de tunnel versperd was. De trein, welke tachtig reizigers bevatte, werd toen spoedig met eene andere locomotief naar Dover terug gebracht. Een dag of vier geledon is de j postiljon van de postkar tusschen Canterbury en Dover bevroren. Het was een zeer koude 3vond, de sneeuw lag bard op den grond en de postiljon bogon als gewoonlijk zijn rit van Canterbury. Op de verschillende plaatsen, waar stilgehouden moest worden, bemeikten de personen, die achter uit de kar een brie venzak namen en een anderen inlegden, wel, dat de postiljon zjjn gewonen groet niet deed hooren, maar dit werd bjj de hevige koude aan ontstemdheid toegeschreven. Toen do kar echter voor het postkantoor te Dover stilhield, entdekte men dat de man met de leidsels in zijne handen bevroren op zijne plaats zat. Het paard had naar gewoonte op alle halten stilgehouden en was, nadat de verwisseling der brievenzakken had plaats gegrepen en bet Je deur had hooren dichtslaan, geregeld verder gegaan. In een hotel te Bolognaheoft de 24-jarige graaf Tubertini zich van kant gemaakt. Men Tond in zijne linkerhand het portret van zijne bruid. Zijne ouders hadden zich tegen zijn huwelijk verzet, omdat hst meisje aan toevallen leed. Bij de gasontploffing in de steen koolmijn te Moravisch Ostrau zjjn, naar thans bljjkt, 60 mannen verongelukt. Een zonderlinge en wreedaardige dynamiot-aanslag, zooals men er nooit een zag of hoorde, werd dezer dagen te Cbate- linoau gepleegd, namelijk op eene koe. De pleger had eene kardoes geplaatst onder den staart van het dier. Treurig waren do gevolgen. Bjj de ontploffing werd het arme heest geheel in stukken gereten, zoodat de lappen vleesch in alle richtingen door den stal vlogen. De stal is daarenboven zwaar beschadigd. In een oudevrouwenhuis te Mareul (Somme) zjjn verleden Zondag-ochtend zeven d6r verpleegden bewusteloos gevonden. Zjj badden geslapen bij eene kachel, waarvan de pijp was dichtgedraaid. Drie der ongeluk- kigen zjjn bezweken en de staat der overigen werd bedenkelijk geacht. Een bakker te Wevelgliem (België) en zijne vrouw, die het in hunne slaapkamer te koud vonden, namen 's avonds een pot met houtskolen mee naar boven, 's Morgens vond men beiden verstikt. By Siderno, Sicilië, is een stoom schip met graan uit Odessa door den storm gestrand; van de 27 mannen der equipage konden slechts drie zich redden. By San-Andreas, in Californië, is by het nederlaten van een aantal werk lieden in eene myn de kabel gebroken, zoodat de „kooi" 450 voet diep neerstortte en 11 man werden verpletterd. Te Chicago is een bejaard Duit- scher, Holtz genaamd, door zyn zeventien jarigen zoon Paul vermoord, ten einde eene op zyn leven verzekerde som te bemachtigen. De jongeling bracht hem in den slaap eene diepe snede in den hals toe en liep naar de politie om te zeggen, dat de oude man zich van het leven had beroofd. Men vond hem echter nog levend en hy bezat nog de kracht om zyn zoon te beschuldigen vóór hij den geest gaf. Te Brussel is een viertal kleine gauwdieven, van wie de oudste tien jaren telde, ais hebbende gehandeld zonder oordeel des onderscheids, naar verbeterhuizen verwe- zen. Intusschen hadden zy met ongelooflyke stoutheid en sluwheid hunne diefstallen be gaan, hadden zelfs ingebroken, waren over de daken ontvlucht enz. Te Magnavacca, in Italië, overleed dezer dagen kolonel Gioachino Bonnet, die in 1849 Garibaldi het leven redde, toen deze, met zyno doodzieke vrouw in de armen, door de valleien van Comacchio vluchtte, na inde Adriatische zee door de Oostonryksche schepen te zyn achtervolgd. Na hem aanvankelyk met zyne vrovw eene schuilplaats te hebben be zorgd by een vriend, wiet hy de Oostenrykers op een valsch spoor te brengen, waarna hy beiden door eenige lieden, wren hy eene groote belooning had toegezegd, in tegenovergestelde richting liet brengen. Met veel moeite gelukte het eene aangewezen boerdery te bereiken; nauwelyks echter was de kranke Anita te bed gebracht, of zy blies den laatston adem uit, en in hetzelfde oogenblik bereikten de Oostenrykers het huis, zoodat Garibaldi ter nauwernood den tyd had te ontkomen en hy genoodzaakt was de teraardebestelling zyner vrouw aan vreemden over te laten. Bonnet werd gearresteerd en geboeid aan handen en voeten naar Bologne gebraent. Dertig dagen later word hy echter weder op vryo voeten gesteld. BUITENLANS. l-j; ft. Het „Journal official" bevat de besluiten, betreffende het verbod van in- en doorvoer ovor zee van rundvee, schapen, geiten en var kens, afkomstig uit Nederland. De invoer van deze dieren is alleen geoorloofd onder overlegging van een certificaat, afgegeven door het bestuur van de plaats, van waar het vee afkomstig is. Dnltachland. Aan het „Berliner Tageblatt" wordt uit Zanzibar gemeld dat Emin-Pacha, volgens door hem gezonden berichten, te Bukoba aan bet Victoria Nyanza een versterkt station heeft aangelegd. Nadat hy in dit station eene bezetting had achtergelaten, heeft Emin den terugtocht naar Zanzibar aanvaard. Spanje. Er wordt uit San-Francisco gemeld dat op de Carolinen-eilanden, waar de Spanjaarden hun gezag nog niet kunnen doen gelden, go- durende de laatste maanden van het vorige jaar ernstige gevechten hebben plaats gebad. Een Spaansch officier wilde met eene afdee- ling soldaten op het eiland Orea aan wal gaan, maar do inboorlingen verzetten zich daartegen. Veertig Spanjaarden met den offi cier werden gedood, zoodat het voornemen moest worden opgegeven. Na een bombardement, waardoor groote verwoestingen werden aangericht, werden 80 •oldaten op het eiland Nana aan wal gezet. Ook deze afdeeling werd door de inboorlingen aangevallen en byna geheel vernietigd. Hot verlies aan menschenlevens, van weerskanten by deze gevechten geleverd, wordt op 300 geschat. Deze medodeelingon zyn afkomstig van den heer Herbert Raude, den Amerikaanschen consul op de Carolinen-eilanden, die te San- Francisco is aangekomen. Vereeuigde Stalen. De te 'Washington verschijnende „Evening Post" beweeit te weten, dat de finantiöele wet betreffende de voorwaarden voor het aan- munten van zilver door den Senaat zal wor den aangenomen. Het voorstel betrekkelyk den aankoop van 12 millioen onsen zilver zal uit de wet wordengenomen en daarvoor in de plaats gesteld het amendement-Stewart betreffende de onbeperkte aanmunting van zilver. Het artikel, waarby' de kosten voor het omsmelten van gouden munten in staven, voor den uitvoer worden vastgesteld, zal in de wet worden opgenomen en het ontwerp betreffende de uitgifte van 2 pets. obligation worden ter zyde gesteld. Yolgens den correspondent van de „Times", te Washington, is men daar in diplo matieke kringen algemeen van oordeel, dat betreffende het geschil over de visschery in de Behring zee tusschen de Vereenigde Staten en Engeland weldra eene schikking zal worden getroffen. Vermoedelijk zal eene commissie naar Alaska worden gezonden, ten einde een onderzoek in te stellen. Biyken3 het verslag over de robbenvangst in het jaar 1890, zyn in dit jaar in Victoria (Britsch Columbia) aangebracht 43,779 robbe- velleD, ter waarde van 498,728 dollars. Van dezen voorraad werden 22,019 vellen in de Behring-zee buitgemaakt. Aan de robbenvangst namen in het afgeloopen jaar deel 29 Engel- sche vaartuigen, met eene bemanning van 678 matrozen. In het geheel brachten de Engelsche visschers aan 30,547 huiden, waarvan 18,165 uit de Behringzee afkomstig waren. Chili. De ongeregeldheden, welke te Valparaiso, de hoofdstad van Chili, hebben plaats gehad, schynen niet van ernstigen aard geweest te zyn. Volgens berichten, te Nieuw-Ycrk uit Cnili ontvangen, ligt president Balmoceda overhoop met bet Congres. De lagere volks klassen verlangen eene wyziging in de wet geving, waardoor hare belangen meer worden behartigd. Het Congres steunt deze beweging, maar de president weigert daaraan toe te geven. Vandaar betoogingen der menigto in de straten, maar van eene omwenteling is nog geen sprake. De Indianen in de Vereenigde Slates. Biykens de laatste berichten uit Pine-Ridge blyft de toestand in het Indianen-gebied zeer gespannen. Short-Buil, een bekend opper hoofd der Sioux, die na den dood van Sitting- Bull als leider der weerspannige Indianen is opgetreden, heeft het bevel over de Indianen, die by Pine Ridge een versterkt kamp kobben betrokken, aanvaard, zoodat alle kans op toe geven van de zijde der Indianen als geweken wordt beschouwd. Een beslissende slag, welke vormoedeiyk met den geheelen ondergang der Indiaansche strijdmacht zal eindigen, wordt derhalve eiken dag verwacht. De gevechten tusschen afzonderlyke afdee- lingen blyven intusschen aan de orde van den dag. Zoo werd den 6den Januari door de Amerikaanscbe troepen uit Rapid-City een aantal wagens met krygs- en levensbehoeften naar Wounded-Knee-Creek gezonden, onder geleide van 30 cavaleristen. Onderweg word het convooi door een 50-tal Indianen aangevallen. De Amerikanen maakten van de wagens, met de zakken en pakken, waarmede deze heiaden waren, eene soort van vesting. De Indianen belegerden dit versterkte kamp, maar, ofschoon 1 zy spoedig versterking ontvingen, bleven tocli1 hunne pogingen om de Amerikanen te ver- drpven vruchteloos. Van weerskanten werden natuuriyk ernstige verliezen geleden, maar ten slotte werden de belegerde soldaten, toen hun toestand zeer hacheiyk begon te worden, nog juist bijtyds door een detachement cavalerie ontzet. Do Indianen verdwenen na de aan komst der troepen in korten tyd naar alle richtingen. Door dit gevecht, waarby, behalve vele sol- daten, ook de Amorikaansche kapitein Wal- lace sneuvelde, is de verbittering, welke by de Amerikanen tegen de Roodhuiden heerscht, nog vermeerderd. Do bevelvoerende Amerikaan- sche generaals doen daarom hun uiterste best om een beslissenden stryd te vermyden, doch de Indianen schynen besloten te zijn zich tot r het uiterste te verzetten. Generaal Miles, die' de voorhoede der Amorikaansche troepen com mandeert, heeft, blykens zyn laatste rapport aan generaal Schofield, de hoop nog niet opgegeven, dat de Indianen in het kamp zonder stryd de wapens zullen nederleggen. Evenwel acht de generaal den toestand te Pine-Ridge zeer hachelyk, indien de Indianen) tot den aanval mochten overgaan, omdat zich i daar niet meer dan 600 soldaten bevinden. De grensbewoners nomen reeds maatregelen,! ten einde zich te kunnen verdedigen voor hetï geval de strijd ten nadeele der Amerikanen: mocht uitvallen. In Nebraska is de burger militie onder de wapenen geroepen en reeds! zyn 1000 man onder bevel van generaalt Colby te Rushville byeen, ten einde, zoo nocdig, een inval der Indianen te kunnen aft weren. By generaal Colby bevindt zich ook kolone. Cody, beter bekend als Buffalo-Bill. Kolonel, Cody, die onlangs de Indianen heeft bezocht, verklaart dat het bovenvermelde gevecht bij Wounded-Knee-Creek de opwinding onder de Roodhuiden tot eene zeer bedenkelyke hoogte heeft doen stjigen. Volgens hem dreigt heli gevaar, dat de Indianen, indien zy worden' geslagen, zich in kleine benden zullen ver-1 spreiden en groote schade zullen aanrichtend Juist om dit te voorkomen, moesten de Ame rikaansche troepen zich in eene zoo groote linie langs de grenzen van Nebraska ver spreiden. Evenals in Nebraska, heeft ook de gouver neur van Missouri de militie onder de wapens geroepen. Hetzelfde zal ook geschieden is Kansas, zoodat de burgers dezer grensstaten dan zeiven hunne grenzen zullen bewaken. Ds Amerikaanscbe troepen kunDen zich dan beter concentreeren, waardoor zy natuuriyk krach tiger kunnen optreden. Generaal Milos heeft intusschen nog eenige boden naar het kamp gezonden, ten einde noj eene laatste poging te wagen om de Indianen te bewegen de wapenen neer te leggen. Tol dusver hebben de Indianen zich alleen be reid verklaard uiteen te gaan, op voorwaarde dat zy hunne wapenen mogen behouden en di Amerikaanscbe soldaten zullen terugtrekken Een derde gedeelte der verzamelde Indianei is bereid op deze voorwaarden vrede te sluiten maar de overigen willen zelfs van deze be paling niets weten. Van den uitslag va: generaal Miles' nieuwe zending heeft men das ook geeno groote verwachtingen. De later ontvaDgen berichten uit het In dianengebied luiden nog niet gunstig. Ofschoon generaal Miles steeds pogingen aanweödt oï de Indianen te bewegen de wapenen neer b leggen en er nog geen beslissende slag ge leverd is, duren toch de schermutseliDge: tusschen afzonderlyke afdeelingen voort. E;: Amenkaansch officier, luitenant Casey, dn zich te dicht by het Indianenkamp waagde, werd doodgeschoten. Inmiddels volvoeren d' generaals Brooke en Carr hune omtrekken»' beweging en trachten het kamp van al1' kanten te omsingelen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 8