N«. 94-74 A°. 1891. (§82e Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 9 Januari. Feuilleton. al !Scitea*tIag lö Januari, Cv ~-o -D..J ~BT "TT urn 111 •ZOI - PRIJS DEZER COURANT: Vuor Leiden per 3 maanden1.10. T0w£ï Franco per poet1.40. ft' |er) Afzonderlijke Nommere0.06. PRUS DER ADVERTENTEBN: Yen 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel mèer/0.17^. Grootere letters naar plaateroimte. Voor het 5a- caBBeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. -b! 1 Bericht-Clu'omolitliografte VAN WIJLEN Z. li. Koning Willem III. I Wy kunnen heden mededeelon aan da velen, dio zich 11. Dinsdag teleurgesteld zagen, dat het onzen uitgever golukt is, r.og een aantal exemplaren, in voorraad by den drukker, aan te koopen. fI Een herdruk kon niet meer worden ver kregen. Daar nu velen niet oreer in het bezit zijn van den in het begin dezer week afgegeven Bon is besloton Zaterdag-avond een nieuwen Ben af te geven, waarmede Maandag de plaat zal kunnen worden afgehaald. Onherroepelijk zijn dit echter de laatste exemplaren, welke verkrijgbaar zullen worden gesteld. Door de geneeskundige staatscommissie !t alhier is heden tot arts bevorderd de heer Loefi'. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel ran hot stoomschip „Maasdam", van Rotter- jé dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk hedennacht l| om 12 uren bezorgd zjjn. Do wi)z6 van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Het derde Nederlandsch natuur- en ge- eeskundig congres, dat in de Paaschweek ite Utrecht, onder voorzitterschap van prof. Snellen, zal byoenkomen, zal Viijdag S April om 9 uren met eene algemeens vergadering in het gebouw der rijks hoogere burgerschool 'worden geopend. Verder zullen dien dag van 182-4 uren sectievergaderingen en van 4 5 uren demonstratiën plaats vinden. Des Za terdags 4 April van 9 10'/2 uren demon stratién, van 10'/, 12'/, uur sectievergade- 'ringen en te 3 uren algemeene vergadering. "Wegen3 den beperkten tjjd zal voor elke -sectie het aantal voordrachten tot hoogstens tien worden beperkt, en zullen bijgevolg voor eiken spreker slechts 24 minuten beschik baar zijn. Het bestuur heeft op verzoek van i vele leden besloten de oprichting eener sub- [sectie voor heel- en verloskunde en van eene subsectie voor wiskunde voor te bereiden. De sectiebesturen zijn o. a. als volgt sa mengesteld Heel- en verloskundeH. Treub, te Leiden, :1ste; J. E. Van der Meuten, te Utrecht, 2de voorz.; M. Straub, te Utrecht, lsto; B. Freriks, aldaar, 2de secretaris. Geologie en physische geographie: T. J. P. Van Calker, to Groningen, late; G. A. T. Molengraaffi te Amsterdam, 2de voorzitter; L. J. Van der Horst, te Utrecht, 1ste; J. L C. Schroeder van der Kolk, te Leiden, 2de secretaris. De Rynlandsche Stoomtram vervoerde in de maand Nov. 11. tusschen Leiden en Katwijk 23,551 personen, met eone opbrengst van 3021.GS'/,; het goederenvervoer en diversen bracht 395.89'/s op; totaal ƒ3417.58. Van af 1 Januari tot. en met uit0. Nov. 1890 bedroeg het aantal vervoerde reizigers 29S.673, met eene opbrengst van 45,163.70'/,het goederenver voer en diversen bracht 5127.63 op, totaal 50,291.33'/,, zijnde per dagkilometer 16.73. In verband met den aandrang ook bij het onderzoek der Staatsbegrooting in de Tweede Kamer uitgesproken om voort te gaan met de verbouwing van het Binnenhof te 's-Hago en wel het eerst van het departe ment van binnenlandsche zaken, is door de Regeering, behoudens nadere wettelijke goed keuring, aangekocht het leegstaande perceel naast den schouwburg, vroeger bewoond door baron Van Wassenaer van Catwyck, thans eigendom van den heer J. Simons. Het plan bsstaat, als tot de verbouwing wordt besloten, het perceel tijdelijk in te richten voor huis vesting van een aantal bureelen van het departement. Hst stoffelijk hulsel van den heer G. L. Baud, Staatsraad-honorair, oud-minister van koloniën, werd gisteren met plechtigen een voud op de algemeono begraafplaats te 's-Gn. venhage aan don schoot der aarde toever trouwd. Op het kerkhof volgde, achter de familie-leden, een aantal vrienden en belang stellenden, onder wie werden opgemerkt de oud-minister van koloniën De Waal; de hee- ren Levissohn Norman, oud-raad van Indië en lid der Tweede Kamor; baron De Vos van Steenwyk, oud-lid der Tweede Kamor; de heer Star Numan, griffier der Eerste Kamer; jbr. De Serrier, oud-resident in Indië, benevens enkele andere oud Ind. ambtenaren. De laatste hulde aan den vroegeren be windsman in het eerste ministerie na de Grondwetsherziening van 1848 bepaalde zich tot de tegenwoordigheid van dezen kleinen kring van deelnemenden, waarvoor een der bloedverwanten den dank der familiebetrek kingen vertolkte. Een twaalftal prachtige bloemkransen en palmtakken bedekte het lijkkleed. Baronesse Van Hardenbroek, geboren Van Limburg Stirum, is tot grootmeesteres van H. M. de Koningin-Weduwe benoemd. De ongesteldheid, waaraan mr. Keuche- nius, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, 1 ijlende was, kan als geweken be schouwd worden. De ziekte-toestand van jhr. mr. Do Gyselaar, griffier by den Hoogen Raad, is onveranderd. Te Haarlem is op 66 jarigen leeftijd overleden dr. C. Ekama, sedert jaren genees heer aldaar. In het afgoloopen jaar had de overledene de praktyk nedergelegd. De heer Ekama zag op 5 April 1824 te Leiden het levenslicht en zyn stoffelijk hulsel zal a. s. Maandag te twaalf uren op de be graafplaats aan den Schoterweg aan den schoot der aarde worden toevertrouwd. Te Beverwijk is in den ouderdom van 83 jaren overleden de emeritus-predikant, de heer K. Boon. De overledene behoorde tot de Groningscbe studenteD, die in 1830 bij de Belgische onlusten uittrokken. Uit Amsterdam meldt men dat gisteren de dies natahs van het „Athenaeum Illustre" door professor Van Hamel in eene openbare vergadering in de Doopsgezinde kerk herdacht werd met eene rede over de tegenwoordige beweging op het gebied van het strafrecht. Hij liet die rede voorafgaan door eene warme hulde aan de nagedachtenis van onzen Konir.g en van de beste wenschen voor eene gelukkige en langdurige regeering van Koningin Wil- holmiria. Er was een talrjjk publiek tegtn- woordig. Thans is de gedenkpenning ter herin nering aan den dood van Z. M Koning Wil lem III gereed, welke in de „Kon. Utr. fa briek van zilverwerken", van den heer C. J. Begeer, te Utrecht, vervaardigd en geslagen is. 't Is een schoon stuk werk. De voorzijde vertoont naar een der beste portretten het uitstekend weergegeven beeld des Konings, in admiraals uniform, met het opschrift.„Wil lem III, Koning der Nederlanden, G. H. v. L." - De keerzijde vermeldt geboorte- en sterf dag des Konings, omgeven aan de eene zijde meteen krans van cycasbladeren, aan de andere zijde met papaverbollen, terwyl aan den on derkant een omgekeerde fakkel, evenals de papaverbollen zinnebeeld des doods, omgeven met een lauwerkrans, is aangebracht. De fraaie bronskleur van het metaal, dat voor den penning gebruikt is, verdient by de voortreffelijke uitvoering met lof vermeld te worden. (U. D.) In een bijvoegsel tot de Staatscourant van 9 dezer zjjn o. a. opgenomen de statuten van de „Hollandsch-Duiteche Transportmaat- schappjj", te Rotterdam, met een kapitaal van 1 millioen gulden, in 1000 aandeelen van ƒ1000, waarvan 250 zjjn genomen. Directeur is de heer G. L. W. Peterscommissarissen zijn do heereu A. Plate F.Jzn., H. C. E. Van IJsselsteijn, A. M. Langevold, W. Zervas (te Keulen), en C. Weckbecker (te Honnef aan den R(jn). Het doel der vonnootschapis do vrachtvaart op den Rijn en andere rivieren. De minister van waterstaat, handel en nijverheid maakt bekend dat de mail voor Nederlandsch-Indié per Fransche paketboot, te rekenen van Vrijdag 9 dezer, tot nadere aankondiging zal worden verzonden des Vrij dags om do 14 dagen met den trein van 5.50 's a. uit Amsterdam naar Antwerpen en niet des Zaterdags om de 14 dagen met den eersten trein uit Rotterdam naar Antwerpen, als in de „Nederl. Staats-Courant" van 7 dezer werd medegedeeld. Bjj koninklijk besluit is, met ingang van 15 Jan. a. s., benoemd tot burgemeester der gemeente Krommenie, D. Koeleman, burge meester der gemeente Ier6eke, met toekenning van eervol ontslag nit laatstgenoemde be trekking. Aan den lsten luit. der inf. van het leger hier te lande, H. G. C. JIunnich, thans op non-activiteit, op zijn verzoek, een oervol ontslag verleend uit den militairen dienst. Gemengd Nieuws. Van de gelegenheid om in bot gebouw 's-Gravenstein gratis brood en warme koffie te gebruiken werd gistornamiddag van drie tot vyf uren door 615 en hedenmorgen van negen tot elf uren door 573 porsoneD, zoowel mannen, vrouwen als kinderen, ge bruik gemaakt. Aangenaam is het ons te kunnen melden dat de broodfabriek „de Vereeniging", op het Levendaal alhier, voor deze gratis-uitdeeling hedenmorgen 500 brooden heeft beschikbaar gesteld en dat de heer H. E Van der Heyde, ijzerhandelaar alhier, ook belangeloos heeft bijgedragen tot de levering van het ontbre kende keukengereedschap in genoemd gebouw. Uit verschillende brandkranen te dezer stede, in eene advertentie in dit blad genoemd, zal bjj voortdurende vorst op werk dagen vanwege de Leidsche Duinwater-Maat- BChappij zooveel mogelijk gratis water ver strekt worden. De abonné's hebben zich dus HET GLAS WIJN VAN DEN HELLEBAARDIER. 2) Dat z(j juist geene vroolykheid aan het diner van den markies bijzette, laat zich dus 1 wel hooren. Hare aristocratische hoogheid maakte het nog stijver en ijskouder dan het reeds zonder haar zou zyn geweest, want ook de pastoor der Santa-Theresia-kerk, tot wiens parochie het landgoed van den mar kies behoorde en die een trouwe dischge- noot van dezen was, behoorde niet tot de evenslustigste der geestelijken. Zoolang hy jong was, had hij gehoopt car rière te maken; hfj had zich altijd voorge steld nog eenmaal violet te dragen, macr juist die groote ambitie had hem de onge nade van zijn bisschop op den hals gebaald en hj] was naar eene afgelegen parochie overgeplaatst, waar hy zyne dagen sleet te midden eener domme bevolking, voor wie al zyne geleerdheid nuttelooze ballast was. Alleen op bet kasteel van den markies vonii hy de beschaving terug, waarin hy in z|ne goede dagen had geleefd, en de wel- veoraione tafel, waaraan hy destijds gewoon was ou waartoe zyne kleine cutie hem nu niet meer in staat stelde. Sprak de markies niet, de pastoor sprak zeer weinig en stelde zich schadeloos door op andere wyze van zyn mond gebruik te maken. De graaf de Corazon y Cantilla de Cerbo- leta de Veloz Segovia, markies vanAlbaterra en Centoleguas, baron van Villareal, heer van Todorivas enz., had het ongeluk de zoon te zyn van wylen den ouden graaf de Corazon y Cantilla de Cerboleta de Veloz Segovia enz., die zulk oen hartstochtelyk en ongelukkig speler was, dat hy by zyn dood slechts schulden had nagelaten. Zijne kinderen had den toen maar moeten zorgen met hunne titels het fortuin te herstellen, dat hun vader op de speeltafel had uitbetaald. Eén zyner zonen was soldaat geworden en had het, dank zyne afkomst, reeds tot briga dier wel te verstaan een Spaanschen brigadier gebracht; een ander was in den geestelyken stand getreden en was nuntius in eene der Zuid-Amerikaansche republieken de jongste dochtor was abdisde oudste duena bjj een dor talloozo infantenalleen don Chr stobal bewoonde nog het voorvader- lyke kasteel, dat eene ruïne was geworden, en wachtte tot de fortuin tot hem kwam, daar hjj le indolent was, om zelf een stap Daar do fortuin te doen. Hoe hy leefde wist niemand, maar dat hy in het leven bleef, had hy voor een groot deel te danken aan de onbeperkte gastvry- heid van den markies, wiens tafel voor hem was aangericht, terwyi hy een paar malen in de week ook andere adellyke familiën te Almagro of Ciudad Real bezocht, steeds ver gezeld van zyn hellebaardier, in wiens onder houd langs dien weg ook werd voorzien. Ander dienstdoend personeel bezat by niet; slechts een boer en eene boerin leefden van de schrale opbrengst van het onvruchtbare ter rein, dat zich rondom het kasteel uitstrekte. Ook don Christobal onthield zich van de moeite om een gesprek te voeren, dat by den gastheer, diens zuster of den geestelyke geenerlei steun vond. Hy gedroeg zich naar de gewoonten van den huize. Hy was eer biedig tegenover den ouden graaf, minzaam tegenover den pastoor, vol égards voor de gravin van Lerima, hoewel, naar den zin van deze, wel wat onbegrypelyk voor de wyze, waarop zy ze aanvaardde, en hoffelyk jegens dona Flora, de d ichter van een broeder van den markies d'Avda en door dezen als kind aangenomen. Maar dona Flora was zoo min de vrouw zijner keuze als by de man van hare keus was. zy had eenmaal eene hartstochtelijke liefde gekoesterd voor don Esteban do Santa Paez, die haar eeuwige trouw had gezworen, en zy, van haren kant, had gezworen, nim mer vrywillig een anderen man tot echtge noot te nemen. Slechts voor geweld zou zjj zwichten. Daarop was don Esteban heengegaan en had nooit meer iets van zich laten hooren. Reeds vyf jaren leefde zy uitsluitend in de herinnering aan haren spoorloos verdwenen minnaar. Ook dona Flora was du3 de persoon niet, die aan de diners van haren oom groote levendigheid byzette. Zy verscheen er met het besef, dat de eenige, voor wien zy schoon en bekooriyk wilde wezen, ontbrak, en zoo zy toch schoon en bekooriyk was, dan had zy dit aan geenerlei hulpmiddel der kunst te dankenden gloed harer donkere eogen kon zy niet temperen, de welluidendheid harer stem niet verbergen, het doorschijnende waas harer wangen niet bedekken, zoo min als de slankheid harer taille, hare kleine han den en voetjes, of den overvloed van hare gitzwarte lokken. Don Christobal was voor al deze sohoon- heden geenszins ongevoelig. (Wordt ver9olgd.\

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1