DAGBLAD. N°. 9473 Vrijdag O Januari. A9. 1891. gourant wordt dagelijks, met uitsondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 8 Januari. Feuilleton. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden140. Franco per poet.1.40. A&ondertijke Nommers0.05. PRUB DER AD VERTEN TIEN: Yen 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor bet in- caaseeren brüten de stad wordt 0.10 berekend. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de geneeskunde afgelegd door de heeren F. Yan Praag en C. Yan den Broek. De vierde lesing, gehouden in de ver gadering der Yollrsbjjsenkomston, vras gister avond uitsluitend gewgd aan voordrachten, ten gehoore gebracht door de heeren Perdyk en Perriu. Hot eerst gaf de heer Perrin het prachtig, verheven gedicht „De "Werkstaking", van Francois Coppée, ten beste. Met innigheid en gevoel schetste de spreker het lyden van den armen, ouden werkstaker, als huisvrouw en kinderen gebrek Hjdenkrachtig werd zijne woede tegenover den lafaard, die hem belee- digd had, geteekend, en vol natuur onwaar heid waren de laatste woorden, tegenover de r-jchtera uitgesproken. Spreker werd beloond door stormachtige toejuichingen en deer den traan, welke uit menig oog welde. Gelukkig was de heer Perdyk daar om deze treurige gemoedsstem ming met zyn „Een vers, dat als een nacht kaars uitgaat", van Lanrillard, weg te nemen. Heerschte straks eene doodsche stilte in de zaal, thans weerklonk overal en elk oogonblik een gnlle, hartelyke lach, welke den spreker het bewys leverde hee warm ook zyne komi sche voorstelling der verschillende nageboot ste personen op prys werd gesteld. Nog hoorden wy van den heer Perrin vóór de pauze: „Een Kermisgang", welke ook de algemeens hilariteit opwekte. Na de pauze reciteerde de heer Perdyk nog: „Arme visschers", van De Génestet, terwfll de avond besloten werd met eene no- vellette, getiteld: „De oude juffrouw en de treurspeler", door denzelfden spreker voor gedragen. Yooreerst de talrijke opkomst, vervolgens de luide, hartelyke, zich telkens herhalende toejuichingen bewezen voldoende hoezeer de namen der beide sprekers door ons volk in eere worden gehouden. Deor het bestuur der „Leidscbe IJsclub" alhier is wederom eene algemeene leden vergadering, esne buitengewone, uitgeschreven tegen a. s. Zaterdag avond te acht uren, in „Somerzorg." Het buitengewoon groot concert, dat door de dames Louise en Johanna Heyman, met den heer Henri Bosnians, hedenavond in den Schouwburg alhier zou gegeven worden, zal door omstandigheden niet plaats hebben. Het is tet later uitgesteld. Aanstaanden Zondag, 11 Januari, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren worden waargenomen door den heer P. N. Gysman, predikant te Zoeterwoude. De heer J. G. Blaauw is voornemens in den loop dezes jaars zyne betrekking als predikant by de Ned.-Herv. gemeente te Noordwyk-Binnen neder te leggen. Vrydag 9 Januari hoopt ds. T. J. Jansen Schoonhoven, te "Woerden, zyn 60-jarig jubi leum als predikant by de Ned.-Herv. gemeente te herdenken. De krasse grysaard vervult zyne herderiyke plichten altyd nog met voel yver. Daar in de vorige Raadsvergadering te Haarlem de stemmen Btaakten over het voor stel om aan Ged. Staten te kennen te geven, dat de Raad by nadere overweging geen be zwaar heeft de traktementen der wethouders te brengen op 1500 (zooals Ged. Staten wenscheiyk achten), moest in de gisteren gehouden vergadering over dit voorstel op nieuw gestemd worden. Hoewel de Raad ge- deelteiyk anders was samengesteld dan de vorige maal, staakten ook nu weder de stem men, en werd mitsdien het voorstel geacht te zyn verworpen. Tot onderwyzeres aan de kostelooze school D is benoemd mej. J. W. Keukenmeester, te Hillegem. De Raad besloot op advies van B. en Ws. niet over te gaan tot het instellen van eene officlëele gezondheidscommissie, zooals door de afdeeling van den „Yolksbond" was ge vraagd, maar aan de geneeskundige armen- «ommissie te verzoeken, den Raad van aövie: te dienen omtrent de perceelen, welke door haar mochteu worden geacht voor bewoning ongeschikt te zyn. Aan de „Kölnische Zeitung" werd nit Rome geseind dat Koningin Emma, de Regen tes van Nederland, den Paus en kardinaal Lavigerie per telegram heeft medegedeeld, dat de Nederlandsche regeenng de akte der Brusselsche anti-slavenhandel-conferentle, met de daarbjj gevoegde verklaring betreffende de i ivoerrechten in den Oongo-Staat, beeft onder- teokend. Naar de correspondent, geiyk we reeds meldden, er nog by wist te verteilen, heeft de Koningin er bijgevoegd, dat hot haar wensch was, dat het eerste belangryke besluit, onder de regeering der jonge Komngin, eene daad zou zyn van „burgerlijke en godsdien stige" menschenliefde. De Paus zegt de correspondent daDkte „onder aanroeping van den zegen des hemels, voor de nieuwe rsgeering van Nederland." Het „Yaderland" meldt heden, dat ter plaatse, waar men het weten kan, van zulk een bericht niets hekend is. Het klinkt dan ook ongeloofiyk, dat H. M. de Regentes, geheel in stryd met de houding, door onze Regeering in de Congo-zaak aangenomen, en met hand having van den minister van buitenlandsche zaken, een brief als de bovenbedoelde zou hebben geschreven. Niet tegen een werk van menschenliefde heeft onze Regeermg zich ver zet, integendeel daartoe van harte en krach tig medegewerkt. Alleen tegen een verkeerd middel is zy opgekomen en haar toegeven tegenover de vasthoudendheid der andere mogendheden is geene erkenning van ongelyb, maar alleen eene daad van berusting. De gemeenteraad van Middelburg be noemde gisteren tot gemeente-bouwmeester den heer S. Yan der Meyden, hoofdopzichter der gemeentewerken te Dordrecht, by derde stemming, met 10 stemmen. De ingenieur Hartman, uit Arnhem, verkreeg 7 stemmen. Het stoomschip „Celebes", van New- Gastle naar Londen, vertrok 6 Jan. vanPort- Said; de „Soerabaia" vertrok 7 Jan. van Batavia naar Rotterdam; de „Prinses Marie", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 7 Jan. te Suez. Gemeng <1 iS 1 n vs- s. Dank zydenmildenbydragen, ingekomen by de commissie, welke zich hier ter stede gevormd heeft om in dezen barren winter aan behoeftige stadgenooten gedurende eonige wekon dagotyks brood ca warme koffie te verstrekken, kon hedennamiddag met dit liefdewerk een aanvang worden gemaakt. Reeds vroegtijdig werden de kachels in het gebonw van 's-Gravenstein gesteokt om er de lokalen verwarmd te krygen. Hiervan zyn er behalve de tot keukens ingerichte vertrekken, waar het koffiewater wordt gekookt twee ter beschikkingeen aan den iegang by het Pieterskerkplein. welke tot wachtkamer is bestemd, en het ai iere aan de acbterzyde van het Gerecht, waar de lafenis kan worden genuttigd. Daaaoe zyu banken aangebracht, waarop de behoeftigen, zoowel minnen, vrouwen als kinderen, kunnen zitten. Dat de commissie een welkomen arbeid heeft ondernomen, blykt zeker wel daaruit, dat reeds hedenochtend zeer velen zich aan het gebouw aanmeldden, ofschoon de kostelooze spiiaverstrekking eersr dos namiddags van drie tot vyf uren zou plaats hebben. Maar meer nog bleek dit, toen eindelijk het gebouw was opengesteld om onze arme natuur- genooten te ontvangen en te verkwikken. De commissie en het personeel, dat haar bystond, had het druk, maar ze vendon daarvoor ruime voldoening in de van dank baarheid stralende gezichten. Op de volgende dagen zal het gebouw open zyn 's morgens van 9 tot 11 en's aamiddags van 3 tot E uren, des Zondags alleen van8-5u. Do commissie ontvangt van menige zijde eene verblydende medewerking. Zoo werden in kosteloos gebruik afgestaan: de kachels door den heer Duyverraan, de kommen door den heer Yan der Stok, de benoodigde (jzer- waren, tonnen en eenige verdere benoodigd- heden door verschillende personen; terwijl de koffie en brooden tegen verminderden prys worden geleverd en de melk door de Loidscho Melkinrichting voorloopig gratie. Niettemin i3 er ook nog veel geld noodig om aas het veorgestelde doel te kunnen beantwoorden. Giften blyven dus immer welkom, want de behoefte schynt werkeiyk greoter te zyn dan men dacht. Daarom sta men do commissie spoedig en krachtig by! De ontvangst, de bediening en het vertrek der personen gingen in de volmaaktste orde. De politie alhier heeft aange- houden eene vrouw, die sedert 1889 in het „Algemeen Politieblad" voor twee vensissen was gesignaleerd. Proces-verbaal heeft zy opgemaakt tegen eene andere vrouw, die uit een buffet a eene tdppery te dezer stede eene karaf met drank zou hebben weggenomen, welke das ook, in eene bedstede harer woning verborgen, door de politie in beslag genomen is. Men meldt ons dat zekere G., alhier woonachtig, by het verlaten van een waggon der stoomtram Haarlem heiden, onder een voorbyrydenden vrachtwagen ge raakte De persoon werd naar het ziekenhuis alhier overgebracht. Men noemt zijn toestand zeer zorgelijk. Omtrent den brand, waarvan door ons gisteren roods melding is gemaakt, uitgbbroken in de kleederbteekerjj van den heer Dieben, in de Os- en Paardenlaas, aan den Heerensingel, gemeente Leiderdorp, en aangevangen te twee uren, kan thans neg medegedeeld worden dat by rrg heng en niet spoedig gebluseht was. Eerst te halfvyf was de Leiderdorpsche brandweer bet vuur HET GLAS WIJS YAN DEN HELLEBAARDIER, 1) Aan de tafel van den markies d'Avila waa een kleine, maar uitgelezen kring van bloed verwanten en vrienden vereenigd. De mar kies hield van eene goede tafel en van gasten; hy was sinds tallooze jaren gewoon die om zich te zien wanneer hy dineerde, waaruit evenwel nog volstrekt niet volgde, dat hy hen zocht om hun aangenaam gezel schap of zich beijverde om zelf iets by te dragen tot verhooging van hun intellec tueel genot. Integendeel, de markies d'Avila sprak zel den en, aan tafel, nooit een woord. Hij had van zijne jongelingsjaren af het leven door gebracht in diplomatieke kringen. In een aantal verschillende betrekkingen had hy aan zendingen iB het buitenland deelgenomen en al zaer spoedig de opmerking gemaakt, dat er tweeërlei diplomaten waren: slimme en niet slimme, en dar riet voor de met -slimme zeer geraden waa zoo weinig mogeljjjk te spreken. Zijne xeifsonois ging juist zcó r ö.bfe hy zicbzolven onder do categorie der Diet slimme diplomator rangschikte, zoodat het dus ook voor hem raadzaam was meer te zwygen dan te spreken. Langzamerhand was voor den markies het spreken eene uitzondering geworden, en toen hy eenmaal door eene afwyking van den regel een internationaal geschil, waarby Spanje betrokken was, ten nadeele van zyn land had doen uitvallen, had hy, half gedwongen, half vrijwillig, zyne diplomatieke loopbaan gesloten verklaard en zich voorgoed geves tigd op zijn landgoed in den omtrek van Manzanares, waar hy dag aan dag het uit zicht had op de eindelooze vlakte der Mancha, welke even dor en zwygend was als de mar kies d'Avila zelf. Ook thans vormt die vlakte den achter grond van eon klein park met eiken, acacia's, granaatappelboomen en oleanders, welke met schatten van geld op den dorren grond zyn overgebracht en in het leven worden ge houden. Het eenige ideaal van den markies is om ook palmboomen in zya park te bezitten, maar de natuur verzet er zich tegen en dit grieft hem dubbel, omdat hy zich, bygeloovig als ieder Spanjaard, had voorgesteld, dat wanneer er palmboomen in zyn park groei den, hy ook een erfgenaam zou bekomen voor zyne titels on bet daaraan verbonden vermogen, welke thans aan verre bloedver wanten zouden ten deel vallen. Een recbtstraekschen erfgenaam te ver- krygen, daarop was niet veel kans. De markies was diep in de zestig en hij had, zoover men wist, nooit de minste neiging gevoeld om eene gemalin te nemen, misschien wel omdat h<J dan gedwongen zou zyn te spre ken, wanneer hy zwygen wilde. Maar hy heeft eene jongere zuster, de gravin van Lerima. Zy is thans aan zyne zyde gezeten. Hoe jong zy ook nog schijnen moge by den gryzen markies, dank zy haren pogiügen om haar jeugdig voorkomen te bewaren, men behoeft haar niet lang gade te slaan, ®m overtuigd te wezen dat zy meer naby de veertig dan de dertig is. De gravin is niet jong en ook niet schoon meer; toch heeft zy nog iets van hare vroe gere bekoorlykheid behouden, en, is de gloed harer oogen geweken, gelyk de frischheid harer wangen en de veerkracht van haar lichaam, haar hart is nog niet geheel ver dord; maar zy gevoelt dat de tijd der ver welking nadert Van alles, wat daarin een maal welig bloeide, L weini.' meerg bleven: alles begint te verdrogen; ïllu-iën zyn stervend; de idealen vervliegen. Zy beeft schier alles verloren: ouders, haar ver mogen, dat krachtens de Spaansche wet met de titels aan den oudsten broeder was ge- gevallen, hare schoonheid en met deze ook hare aanbidders; alleen de hoop heeft haar nog niet geheel begeven; op ruim dertig- jarigen leeftyd echter kan men van de toe komst niet veel meer verwachten. De gravin van Lerima had zich voorgeno men, wanneer de wereld haar niets meer aanbood, zich geheel en al aan den gods dienst te wyden, maar jaar op jaar stelde zy. het uit en liet zy het van allerlei zaken afhangen om aan haar besluit gevolg te geven. De toenadering nochtans werd al grooter en grooter en elk jaar werd zy ern stiger gestemd. De gravin van Lerima had intusschen meer dan eens eene goede party kunnen doen, althans eene party, die in de oogen van anderen goed scheen, maar zy behoorde tot een adellijk geslacht, dat ztjne zesffen kwartieren telde, en zy weigerde met een edelman zich te verbinden, wiens wapeneê»|ld niet met het hare gelykstopd. En zulke etfel- li den waren zeldzaam an zoo zy er al waren, boe ouder don a L werd. zooveel to ge ringer werd de ka&8, dat. zy nog om zouden kernen, {Wordt varvolgcl.,

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1