N°. 9471 Woensdag 7 Januari. A0. 1891. §eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Burgerlijke Stand. Feuilleton. Het tweede schot. LEIDSCH DAGrBLAP PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.l7i Grootere letters naar plaateruimte. Voor het in- casseeren huiten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nieu> Een boer, uit Voorhout, die niet veel begrip had van titels, eigondomsrecht en recht van verjaring, hakte wederrechtelijk hakhout om op eens anders grond. Dit bracht hem gisteren voor de rechtbank te 's-Graven- hage, waar het O. M. zijne veroordeeling vorderde tot f 10 boete of 6 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. Te Haarlem is ook eene co m mi s- sie gevormd om by genoegzame deelnemiDg brood en koffie uit te reiken aan allen, die zich daartoe aanmelden, dageiyks des morgens van 8 tot 9 uren, aan het kerkgebouw der Baptisten-gemeente, Parklaan, hetwelk daar voor belangloos is afgestaan. Hen leest in de „Haagsche C t.": Wanneer de dooi op de bovenrivieren invalt, alvorens het ys in onze lage landen is opge ruimd, zeide ons dezer dagen een inge nieur, dan zou er een samenloop van zeer gelukkige omstandigheden noodig zyn, zullen er geenedykbreuken en overstroomingen plaats hebben. Deze meening vindt het blad bevestigd door het volgende schryven uit Dordrecht: „Met groote bezorgdheid wordt de dooi te gemoet gezien. Indien er niet flinke voor zorgsmaatregelen worden genomen, zullen ysdammon en doorbraken weldra groote schade veroorzaken. Reeds vóór het ys vast ging, dreven er ysbergen af, die op ondiepe plaatsen, midden in de rivier, vastraakten. By de 'omg over het Hollandsch diep is het ijs op elkaar geschoven en steekt het hoog boven de ijsvlakte uit." Bij den burgemeester is voor de algemeene armen der stad Amsterdam van AB. f 500 ontvangen. Uit Monnikendam wordt van 6 Jan. gemeld: Ten einde de banen tot de gewenschte gladheid te brengen, heeft men op het terrein van Olympia, afgebakend op de zee by Monnikendam, de brandspuit in werking gezet. Een vreemd gezicht was het en zeker iets ongehoords. Men spitst zich zeer op het hier nooit geziene of nooit gehoorde feit van eene kermis op de zee. Met byzon- deren haast wordt gebouwd en getimmerd om spoedig gereed te zyn. Toen gisteren de spoorwegwaeh- tor B. aan de halte Zwyndrecht voor een van Dordrecht komenden trein wilde uitwyken, werd hy door de locomotief van den trein, welke van Rotterdam kwam, gegrepen. Beide beenen en een arm werden den ongelukkige van het lichaam gescheurd en kort daarop blies hy den laatsten adem uit. Z a t er d a g a von d ging een werk man te Baarn, die met zyne vrouw alleen woonde, by zyn buurman een praatje houden. Toen hy terugkwam, vond hy zyne vrouw geheel verbrand in een hoek van het vertrek liggen. Op den stal van een veehouder in den Uitweg, te Sloten (N.-H.), heeft zich een geval van miltvuur voorgedaan. Het lyk van het dier is verbrand. Door den minister van oorlog is bepaald dat aan de militairen, die zich in de arrestkamers bevinden, overdag ééne deken en des nachts drie dekens worden verstrekt, terwyl zy met de kapotjas, het mouwvest en de lakensche pantalon zullen gekleed zyn. Van heden, Dinsdag, af zal aan de schoolkinderen te Apeldoorn en Het Loo, voor zoover zy zulks verlangen, warm eten worden verstrekt. Een 4 0-jarig man, werkzaam in de fabriek van den heer Geurts over de Maas brug te Venloo, had het ongeluk van eene ladder te vallen, zoodat hy op de plaats dood bleef. Waar afgaat en niet bykomt, dat vermindert; dit ondervond ook de kas der „Deventer IJsclub", ten gevolge van den aan houdenden winter en de vele genoegens, welke zy haren leden aanbood. Zy zag zich ver plicht by gelegenheid van een gekostumeerd feest ook van de leden eene kleine entrée te heffen. Dit was wel in stryd met het regle ment, doch de tyd was te kort, om hierop de sanctie te vragen eener algemeene ver gadering. Zondag nu had het bestuur eene buitengewone algemeene vergadering belegd, waar ruim 200 leden tegenwoordig waren van de 1300. Met byna algemeene stemmen werd een voorstel van het bestuur aange nomen, dat het boven de contributie eene kleine entrée van de leden mag heffen, indien de kas de te begrooten kosten niet kan dek ken. Van het recht om een hoofdelyken omslag van 50 cents te mogen heffen, wil men niet dan in de hoogste noodzakelykheid gebruik maken. By deze gelegenheid werden tevens de medailles uitgereikt aan de over winnaars in den amateurs-wedstryd. (D. G.) In de buurt van Rysel zyn 17 phosphaatgroeven wegens de voortdurende vorst gesloten. Een paar duizend werklieden worden hierdoor werkeloos. By het opruimen van hetysin den Donau, by Pesth, is een twintigtal werklieden te water geraakt Het gerucht verspreidde zich weldra door de stad, dat allen waren omgekomen, maar blykens officiëele berichten zyn allen gered. Het Avenue-hotel te Corsicana, in Texas, is des nac ts afgebrand. Naar het beet, zouden by die ramp vier personen om het leven gekomen zyn. Men meldt uit Parys: Jean Des- brouvie, bekend doordien hy het eerst be proefde postduiven door zwaluwen te ver vangen, werd te Roubaix gearresteerd, om dat by zyne vrouw getracht had te verbranden met petroleum en haar hevige kwetsuren heeft toegebracht. De reusachtige olifant, dien de Negus in het afgeloopen jaar den koning van Italië ten geschenke gaf en welke door dezen ter beschikking gesteld werd van de stad Catania (deze voert reeds sinds de oudste tyden een olifant in haar wapen), is ten ge volge van de koude gestorven. Een genootschap van vegetariërs in Londen heeft gedurende de laatste drie koude weken aan arme kinderen in twee wyken zes duizend middagmalen uitgereikt, tegen een halven stuiver het maal. Het be staat uit een bord voedzame vegetarische soep met een flink stuk zuiver brood en nog wat toe (appelstroop, jam of zoo iets by de homp brood.) In West-Ham, eene andere Londensche buurt, zyn in de laatste negen weken in zes armenscholen 28,815 soortge- lyke malen door voorstanders van het vege tarianisms verstrekt. Zoo maken de Engelsche y veraars voor „eene hervorming van het voedsel" propaganda voor hun beginsel en onderwyi bekomen arme kinderen een gezond, warm maal in deze barre winterdagen. De theorie der vegetariërs is, dat in meel van verschillende soort, ryst, mals, erwten, boonen, linzen, enz., driemaal meer en beter voedsel zit dan in vleescb, terwyl de vleesch- eters zeventien-maal meer voor hun voed-el hebben te betalen. Op gezag van „Tubantia" werd onlangs gemeld dat de 55-jarige Aart Udo, bekend onder den naam van „Ane met de kiekkast", was doodgevroren. Het blad komt thans op de mededeeling terug; de man be hoort nog onder de levenden en heeft nog profijt genoten van 't praatje. De verschyning van den „doodgevrorene" wekte natuurlyk veel belangstelling en bracht hem heel wat voordeel aan. INGEZONDEN. Ter navolging. In de „Nieuwe Delfische Courant" van 4 Januari 1891 sraat de volgende advertentie: DIJINH'iTERLEIDIlVi;. By voortdurende vorst wordt op werkdagen voor zooveel mogelyk gratis water verstrekt uit de navolgende branokranen 8-8'/> uren. Koningsplein. 9-9'/, Paardenmarkt. 10-lO'/j Oranje Plantage. 11-11'/, Kruis. l'/j-2 Beestenmarkt. 2'/,-3 Markt, by de Nieuwe Kerk. 3'/a - 4 Papenstraat. 4'/,-5 Bagytibof. 5'/a-6 Smidsteeg. 6'/,-7 Westerstraat. Bovendien wordt 's morgens van 9 tot 's avonds 8 uren op werkdagen aan het Kantoor der Waterleiding gratis water verstrekt. Delft, 3 Jan. 1891. DE DIRECTEUR. Zou de Leidsche Duinwater-Maatschappy, die er zoo keurig slag van heeft om hare abonné's te laten betalen, by het thans heer- schend gebrek aan water, in Leiden niet het zelfde kunnen doen, waarin haar het veel kleinere Delft zóó flink vóórgaai Het kan met anders of deze maal regel zal in onze uitgebreide stad de abonné s niet weinig ge rieven. Met dank voor de plaatsruimte, Mynheer de Redacteur, teekent zich, hoogachtend, Uw Abonné. BODEGRAVE. Bevallen: D. Verboom geb. Drost, Z. N. Liepelt geb. Lonweren- D. M. H. v. d. Neut geb. Ht-ijmen, Z. G. Zwanenburg geb. Voordouw Z. A. Bour geb. Van Dam, Z. Overleden: L. De Bruin, wednr. vau A. Ho-renes, 66 j. H. Laugerak, 23 m. G. Heijnekamp, eebtgen. van E. A. Jacobs. C. Van Buuren, wed. van J. Bommels, 74 j. E. Grondijs, 12 w. C. De Jong, wed. van H. Van Hulst, 49 j. J. Van Creveld, 57 j. M. v. d. Neut, ech'gen. van W. O ieroek, 51 j. Gehuwd: J. Den Heeten jm. 28 j. en B. Van Elten, jd. 20 j. TER-AAR. Bevallen: T. Janssen geb. Boer, Z. M. M. Vink geb. Stigter, Z. G. De Kleer geb. Laughout, Z. Overleden: H. J. Heblij, jm. 9 j. C. H. Van Eijk, jd. 2 w. OUDSHOORN. Bevallen: M. T. H. Boogaard geb. Van 't Voort, Z. Overleden: M. Van Aalst, echtgen. van P. Bol, 74 j. J. v. d. Lee, echtg. van C. Van Berkel, 65 j. Slot.) „Ik wil toch weten", besloot hy, of hy in zyn liefdesgeluk den dood even kalm in het gelaat zal zien als destyds by het eten zyner kersen." De bediende trad binnen en meldde dat het rytuig gereed was. Milow reikte my de hand ten afscheid en ik beantwoordde zyn hartelyken handdruk. Toen stapte hy in het rytuig en ik zag dat hy een pistolenkistje naast zich plaatste. De paarden trokken aan en ik keek hem, in ern stige gedaehten verzonken, nog lang na. II. Verscheidene Jaren waren verloopen sedert dien tyd. Ik had myn ontslag genomen uit den dienst en leefde op myn landgoed in het gouvernement toen ik op eene reis graaf N. leerde kennen, een der rykste grondeige naars uit de omstreken van Moskou. Ik werd spoedig met den beminnelyken man bekend, en toen b;j my op zekeren dag uitnoodigde, hem op zyn slot te bezoeken, nam ik de uitnoodigmg gretig aan. Daarby waren ook de oogen eener schoone jonge vrouw in het spel. De gravin, die vóór eenige jaren ge huwd was, was eene der bekoorlykste ver- schyningen, die men zich kan voorstellen. Ik werd door het jonge, gelukkige paar allerhartelykst ontvangen en moest verschei dene dagen op het kasteel blyven. De graaf en ik werden steeds vertrouwelyker. Wy reden, jaagden en schoten samen naar de schyf. Het laatstgenoemde bedryf gaf aan leiding tot een gesprek over goede pistool- schutters. Natuurlyk kwam my Milow in de gedachte en ik schilderde den graaf, hoe hy iederen voormiddag zyne kogeU in een kaartenblad schoot. Ik moest tevens zyne geaardheid en zyne gestalte wel levendig hebben voorge steld, want zoowel de graaf als de gravin, die by ons gesprek tegenwoordig was, luis terden zichbaar belangstellend, wanneer ik van hem vertelde. „Zonderling!" sprak de graaf. „En hoe heette deze bekwame pistoolschutter?" Ik noemde den naam. „Wel!" riep de graaf ten hoogste verrast uit, „hebt gy Milow gekend?" „Zeker", zeide ik, „maar sedert vyf jaren heb ik niets van hem gehoord." „Kent gy hem ook, graat?" vroeg ik myn gastheor. „Of ik hem ken!" riep hy. „Heeft hy u nooit een eigenaardig voorval uit zyn leven verteld?" „Bedoelt gy het bal, waarop hy van een jongen graaf een oorveeg kreeg?" „Juist; ik was die graaft En wy hebben elkaar later weer aangetroffen." In groote opgewondenheid stond myn gast heer op en zeide, terwyl hy' op eene schildery boven zyne scbryftafel wees „Ziet gy deze schildery? Ze is het bewys onzer laatste ontmoeting." „Ook de gravin was opgewonden. „Ik bid u Wassili, spreek niet van die ge schiedenis; ze is te vreeselyk." „Ik moet het vertellen, ik ben het aan myn gast verschuldigd", hernam de graaf. ,Hy heeft gehoord, hoe ik zyn vriend be- leedigde; nu zal hy vernemen, hoe deze zich wreekte." Ik had intusschen de schildery bekeken. Het was een Zwitsersch landschap, maar niet bet onderwerp boezemde my belang in, doch de dicht naast elkaar zichtbare kogels, waarmede deze schildery doorschoten was. „Gy zult terstond vernemen", sprak de graaf, „hoe deze kogels hierin komen. Het was in de eerste maand van myn huweiyk, toen ik op zekeren avond thuiskwam en hoorde dat een vreemd heer op my wachtte. Toen ik binnenkwam, zag ik een man, met bestoven reisgewaad, aan den haard zitten. Hy stond op en sprak my mot heesche stem aan. „Herkent gij mij, mynheer dn - aaf?" zei hy, terwi.l zijne onheilspellon- i mkelende oogen mij doorborend aaristaaioen. „Milowriep ik verschrikt uit. Eene hevige siddering van ontsteltenis ging door myn lichaam. „Gy weet", ging hy voort, „dat my nog een schot toekomt. Ik ben gekomen om myrie schuld te inkasseeren. Zyt ge gereed? En hy baalde een pistool uit den zak. Ik was eindelyk tot kalmte gekomen. Snel mat ik den afstand, plaatste my tegenover bem en verzocht onmiddellyk te schieten, vóór myr.e vrouw terugkwam. „Zóó niet!" merkte hy op; „wy zullen de zaak by het licbt afdoen." Ik beval den bediende kaarsen te brengen en vervolgens niemand in de kamer te laten. Ik plaatste my wederom tegenover den ge- vreesden vyand. Milow verhief het pistool en mikte. Plotseling echter het by zyn arm weder dalen.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 5