fóo. 8471 Woeasdag T JTantiari. A°. 1881. feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Uit nouuner bestaat uit TWEE Bladen. Bericht-Cliromolithografle Z. M. Koning Willem III. Leiden, 6 Januari. Feuilleton. Een Amerikaausch huwelyk. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon par 8 manden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommera0.06. PRUS DER ADVBRTBNTXENt Van 16 regels 1.05. Iedere regel moer/0.17£. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor bet iu- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. VAN WIJLEN De aanvrage naar bovenstaande premie- plaat was heden zóó buitengewoon groot, dat binnen enkele uren de voorraad geheel was uitverkocht. Hun, die teleurgesteld moesten worden, kunnen wy berichten dat pogingen in het werk worden gesteld een herdruk te verkrij gen, waarvan de uitslag zal worden mede gedeeld. Otndeele Hennlagevtogen. ■RA1ÜKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter slgemeene kennis dat door WILHELMUS VAN ULDEN, te Leiden woonachtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in et-erken drank in hot perceel Znidsingel No. 33. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Jan. 1831. B. KI8T, Secretaris. In den Schouwburg alhier zal a. s. Don derdag-avond, gelijk reeds word aangekondigd, een concert gegsven worden, waarop zich zul len doen hooren de dames Louise en Johanna Heyman, alsmede do heer Henri Bosmans. Laatstgenoemde is hier van vroeger een goede bekende, die reeds daarom een uit stekend kunstgenot doet verwachten. Omtrent Louiee Heymao, onze iandgenoote, die te Rome en te Milaan verleden jaar zulk een buitengewoon succes had, zóó zelfs, dat men haar den bijnaam van de „Hollandsche Nachtegaal" gaf, en die dezen winter eene kunstreis door Nederland, Zweden, Oostenrijk en Rnsland onderneemt, waarom zjj door den hoer Desulten, directeur der Fransche Opera te 's-Oravenhage voor eene reeks gastvoor- stellingen hier te lande is geëngageerd, ver neemt men het volgende: Z(J is dan 5den Mei 1867 te Amsterdam geboren. Zjj behoort tot eene familie van bekende artisten. Haar vader is een hoog gewaardeerd musicus sn componist. Haar broeder is de beroemde piano-virtuoos Car! Heyman. lene van hare zusters, Johanna Heyman, slechts 15 jaar oud, is reeds eene pianiste van veel bnteekenis, die thans hare studiën i) Miss Arabella Jennims, van Nieuw-York, bezat vele voorrechten. Mijnheer Jennims, van hot huis Jennims Co., in Broadway, was, als een man van beleid, te gelegener t|jd ge storven, na v(jf eerlijke faillissementenvoor hot zesde had de tijd hem ontbroken. Onder de bekoorlijkheden zijner dochter telde men een zeer smaakvol huis in de vijfde Avenue, dat veel had van een middeleeuwsch kasteel, eene villa aan zee te New-Port, een paar hon derd aandeelen in de „Western-Pacific-Spoor- wegmaat8chappij", welke een millioen dollars vertegenwoordigden. Men begrijpt dat misa. Arabella vele ver wante zielen had ontmoet, die zich gaarne met haar hadden voreerugd. Maar zy had geen harer landslieden aangemoedigd. Zjj wist dat zij fortuin ge oeg bezat om eene gravirinekroon ta koope 1 we ke haar land haar niet kon verse ha ff en zjj wachi te ge duldig op de aanbiedingen u t Europa, die vroeger of later komen moesten. D.t heraldi ke zwak as bovenden ook het eeuige, waut m -s Arabella was zeer onder leiding van Eugène d'Albert voltooit. Eene andere zuster, Sophie Heyman, beeft har# studiën als operazangeres te Parijs onder Mad. Marohesi volbracht. Geen wonder dat Louise Heyman, in zulk eene artistieke omgeving opgegroeid en van hare kindsheid af gewoon de meesterstukken van groote componisten te hooren vertolken, bjj hare buitengewone stemmiddelen en bij zonderen muzikalen aanleg, eene zangeres van den eersten rang is geworden. Hars eerste ontwikkeling werd op de Muziekschool van de Maatschappij tot Bevor dering der Toonkunst te Amsterdam door de bekwame en degelijke mevrouw Collin-Tobisch geleid en krachtig bevorderd. Daarna vertrok z(j naar Parijs om hare studiën voort te zetten onder leiding van de vermaarde Mad. Marches), wier school de eerste van onzen t(jd is en die daarom te Parijs „l'Ecole des étoiles" wordt genoemd. Want onder meerdere cele- briteiten heeft z(j ook Ilma di Murska, Melba, Eames, Nevada, Gerster, Krause, enz. gevormd. De verschijning van Louise Heyman op het jaarlyksche concert, door Mad. Marcheai ge geven, was voor de jeugdige zangeres in den volsten zin een triumf; zoowel in als buiten de Pers was er slechts één stem over haren wegslepend schoonen zang. Ten bewijze hoe groot het talent van Louise Heyman is, kan verder strekken dat de heer Zonsogno, directeur van de Theaters te Rome en te Milaan, haar terstond, nadat zij hare Btudién had voleindigd, voor beide steden ge durende het opera-seizoen 18S9 - '90 had geën gageerd. Louise Heyman had II. Zaterdag-avond ook te 's-Hage veel succes, en wel als Lakmé. Na de Légende dn paria, welke zjj bisseeren moest, ontving zij twee bouquetten en eene corboille. Francois Joseph Talma was een beroemd tooneelspeler, gunsteling van koizer Napoleon X, en leefde van 1763-1826. De naar dezen vermaarden acteur genoemde Leidsche tooneelvereeniging hiold gisteravond in het lokaal „Vondelhoven", aan den Stations weg alhier, hare eerste vergadering in dit jaar. Van de gelegenheid tot introductie was vrij gretig gebruik gemaakt. De ruime zaal was ter zjjden van hat too- neol keurig met frisch groen versierd, dat in een seizoen, als we nu hebben, aangenaam aandoet. In dat groen prijkte de vereenigings- banier, weldra getooid met een fraaien krans, aangeboden door een dames comité. Namens dat comité hield eene der dames streng van beginselen; zij behoorde tot de 8eet# der Anabaptisten, en nog wel van den nieuwon tak der Wedergeborenen van het Nieuwe Ecbatane. Op eigen kosten had zij een tempel voor hare geloofsgenooten laten bouwen in de 33ste straat van het oostelijke gedeelte, waar toch reeds 67 kerken van verschillende ge zindten stonden. Zij had te Parijs op de tentoonstelling van den Corele Pittoresque een zeer knappen graaf loeren kennen, voor wien zij lang niet onver schillig was. Maar toen zjj een besluit zou nemen, hoorde zij dat de titel van graaf slechts voorgewend was en dat deze zooge naamde graaf reeds kennis met Mazas had gemaakt. Dit had haar voorzichtigheid ge leerd en zjj besloot hare toekomst niet voor uit te loopen. Op zekeren dag zette de Trans-Atlantische mailboot „La Bourgogne" té Nieuw-York drie Franschen aan wal, die er zeer knap uit zagen. Gaston, Guy en Gontran lieten zich onmiddellijk aan miss Arabella voorstellen en verklaarden haar hunne liefde. Her jonge meisje nam ditmaal alle moge lijke inlichtingen. Alle diie waren thans wer kelijk graven; hun geslacht dagteekende van de inneming van Ascalon door de kruis- ty het overhandigen van den krans eene toespraak, welke door den vorm, waarin ze vervat was en den toon, waarop ze uitge sproken werd, uitmuntte. Fanfares en toe juichingen volgden op deze waardige aanbieding. Na het brengen dezer voor „Talma" zoo vleiende en schoone hulde, en na het uit voeren van eenige muzieknummers, werd overgegaan tot de opvoering van ,de ver zegelde burgemeester", bijspel van W. Farber. Er werd bepaald „kranig" gespeeld, zeer ten genoegen van alle aanwezigen. De Ver- eeniging bezit blijkbaar goede krachten, welke onwillekeurig aan meer dan dilettantschap deden denken. Vooral den medewerkenden dames komt een woord van lof toe voor het vervullen barer rollen, voor hare natuurlijke wyze van weergeven van wat in de werkelijk heid kan geschieden. Ook de „verzegelde burge meester" vervulde zyne taak flink en vol leven. Het verdere gedeelte van bet programma behoefde in geen enkel opzicht voor bet eerste onder te doen. De muzieknummers en de voordrachten boden eene aangename afwisse ling aan. De nog jonge Vereeniging zal, voort gaande op de wijze van gisteren, haren leden en geuoodigden nog menigen genoeglijken avond kunnen verschaffen. Een bal sloot het gezellig samenzijn. Gisternamiddag te vier uren had in de groote en prachtig verlichte audiëntiezaal van het koninklijk paleis te 's-Grasenhage de cour plaats, waarbjj aan alle corporation (zoo wol militaire als civiele), zoomede aan parti culieren, heeren en dames, te 's-Gravenhage woonachtig, gelegenheid werd gegeven om hunne eerbiedige opwachting tot rouwbeklag bü H. M. de Regentos te maken. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Reeds lang vóór den aanvang der audiëntie stond eene lange file van rijtuigen in het Noordeinde en in de aangrenzende straten tot in ds Parkstraat geschaard. De colleges van Staat, provincie en go- meenten, de departementen van algemeen be stuur, de bijzondere diensten van Rjjk, pro vincie en steden, de schutterij, het leger, de Indische landmacht, het Nederlandscho corps diplomatique, de besturen van kerken der verschillende gezindton, de rechteriyko macht, waren en corps op dezen cour verschenen of worden vortegenwoordigd door deputation. De deputation werden door hare hoofden, de militaire corpsen door hunne commandanten aan H. M. voorgesteld, nadat hun verschijnen door den dienstdoenden kamerheer was aan gekondigd, die ook do namen der particulieren vadersalle drie lieten hunne kleederen maken bij een kleedermaker, die wel de mode tot in het uiterste volgde, maar onberispelijk werkte; alle drie konden eene wals op de piano trommelen, zij dansten in de maat en rookten matig, alle drie konden de Engelsche taal radbraken, welke zjj te Nizza van hunne grooms hadden geleerd, goen hunner bezat echter een stuiver kÜDkende munt; in één woord eene Amerikaansche, die aandeelen heeft, kon geen boter echtgenoot verlangen. Men maakte elkander het hof; men reed te paard in den maneschijn in het „Central- Park", dat veel mooier is dan het Bois de Boulogne, want daar ziet men slechts boomen, welke in den winter kaal zyn, hier vindt men schier niets dan standbeelden, welke het geheele jaar door onveranderd bluven. Men dronk champagne en maakte watertochtjes in een prachtig jacht. Overal en altoos wist miss Arabella met d9 grootste koelbloedigheid de balans tussehen het drietal recht te houden, dat hoe langor zoo dringender w*-rd. En goen wonder! Hun kiediet liep ten einde, de directeur van hun hotel wilde hun zelfs den kest niet moor geven. Misschien moesten zij wol onveirichterzatte naar Parijs teruykeeren1 overluid afnoemde. Alle diplomaten, officieren en andere dignitarissen, aan wier ambt bet dragen van kostuum is verbonden, ook de rechterlijke ambtenaren waren in a«fcta- gewaad of uniform verschenende overige heeren in het volgeschreven rouwteilot, evenals de dames, die mede talijk waren* opgekomen. Ondor de aanwezigen trokken do graaf Van Rechteren door z(jn kostuum dor orde van de- Balye van Utrecht, de heeren Elout van Soeterwoude, Gregory en enkele andere grijs aards, die hunne hulde nog aan H. M. kwamen brengen, zeer de aandacht. H. M. de Regentes, omringd door do waarn. grootmeesteres, douairière baronesse Schim- meipenninck Van dar Oye, en de dames du palais, mevr. Hartsen en mevr. Van Leunep.— allen in diepen rouw en door de leden va» het Civiele on Militaire Huia der Koningin, had op eene estrade plaats genomen, om de hulde der vertegenwoordigers van alle takken van bestuur en de Haagsche aanzienlijken te ontvangen. Het eerst werden de leden van bet Hui» der Koningin, daarna alle dames, die ia eene afzonderlijke zaal waren vereenigd, toegelaten daarna volgden de officieren vaa land- en zeemacht, die ook in eene wachtkamer waren saamgekomon vervolgens de leden der rech terlijke colleges, kerkbesturen en bedienaren van den godsdienst, predikanten, pastoors, de opperrabbijn der Ned.-Isr. gemeente enz., voor wie eveneens eene bepaalde anti-ehambre was aangewezen; en eindelijk de secretarissen- generaal, referendarissen en andere chef9 van afdeeling6n der departementen, de loden der- beide Kamers, andere hooge Staatsbeambten, leden der diplomatie en particulieren. Met eene buiging voor IJ. M. trokken allen der Vorstin voorbij. De Koniogin beantwoordde de hulde met een vriendelijken wedergroet. Te halfzes ongeveer was de rouwreceptie geëindigd. Wegens den rouw over Z. M. den Koning en het verlies van éon hoogleeraar mr. A. Beaujon, zullen de feestelykhedon op den dies natalis der gemeente-hoogeschool te Amster dam 8 Januari a. s. achterwege blijven. Het gewone diner zal niet worden gegeven. Wol zal echter de rector-magnifcus prof. mr. G. A. Van Hamel op dien dag te 3 uren in het kerkgebouw der Doopsgezinde gemee»te66ue redevoering uitsproken. H. M. Koningin Wilholmina rouwt ia het wit. Bjj feestelijke gelegenheden zal zij een witten kanten sluier dragon. De gewone Op zekeren avond, in eene loge van het „Daily Théatre", zeide de erfgename hun ronduit hare meening: „Gij behaagt mij alle drie, maar ik beb ééne fout in je ontdekt: ge zyt niet ernstig genoeg!" Gaston, Guy en Gontran waren geheel uit het veld geslagen en betuigden met allen nadruk het tegendeel. Zij wierpen een haas tigen blik op hun toilet, maar dat wasonbe- rispelyk. Waarin hadden zy dan gezondigd 7 Zy wisten niet hoe zy hot hadden. „Noen", herhaalde de erfgename, „gij zyt in het geheel niet ernstig. Gy betoont al bitter weinig yver voor de verbreiding der waarheid. Wat doet gy, om maar iets te noemen, met de traktaatjes, welke ik u mor gen en avond ter hand stel?" „O, miss Arabella, hoo kunt gy zóó spre ken!" nep Gaston. „De kostelijke brochure, welke ik gisteren aan tafol order myn servet vond, diaag ik thans op myn hart." De beide anderen maakten een hartstoch telijk gebaar, dat hetzelfde moest zeggen. „Maar dat gebruik moet g(j er niet van maken Bet is io plicht dar rechtvaardigen het licht onder de zondaars te laten scbyi.ou." I Wordt vmwUid.

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1