DAGBLAD N». 9468 S^atei-dag; 3 Januari. A°. 1391. Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Leidon, 2 Januari. IJ^euLiUetoxi. Aan den rand des af'gronds. naar Amsterdam 31 December; de „Soenda" vertrok 31 December van Batavia naar Am sterdam. By koninklijk besluit is de kapitein K. H. Duycker, van het regiment grenadiers en jagers, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1560 'sjaars; en dien kapitein de rang verleend van majoor. Benoemd by het wapen der inf. by het lste reg. tot eersten luit., de tweede luit. T. F. J. Huiler Uassis, van het corps; bp het 2de rog., tot eerste luit., de tweede luit. L. G. J. H. Hendrickx, van het corps; by het 6de reg., tot kapt., de eersten luit., D. De Ronde Bresser, van de hoofdcursus- compagnie. Het ingang van 1 Januari 1891 benoemd tot rtjksopziener op de spoorwegdiensten A. R. Witkop en P. G. J. Joosten. Gemengd Nleuvre. Nadat in den morgen van Oude jaarsdag op de Googlandsche Kerkgracht een binnenbrand had plaats gehad, ontstond des avonds omstreeks halfnegen in een perceel op de Langegracht, nabij 6e Hare, een brand met uitslaande vlam op de bovenwoning van den heer Spefjer, welke brand spoedig het geheels bovenhuis vemieldo, terwjjl de onder woning grootendeels door da vlammen en voer het overige door water vernietigd of bescha digd werd. Enkele handspuiten konden de verdere uitbreiding bedwingen, zsodat de stoomspuit weer inrukken kon. De oorzaak is onbekend. Door het vriezende weer werd de blussehing eenigszins bemoeilijkt. Ten gevolge van het luiden der brandklok stroomden velen naar het terrein van den brand en waren zelfs op het ys in de Lange gracht getuigen van het woeden der vlammen. Wy vernemen dat huis en inboedel van het perceel op de Hooglandeche Kerkgracht No. 7 ten name van den heer F. A. Lempers en de inboedel van dat op de Langegracht No. 12 ten name van den heer C. P. Leeflang bp de Brusselsche Brandwaarborg maatschappij,door de heeren J. A. G. Proot en Zoon alhier ver tegenwoordigd, verzekerd waren. Tijdens den brand op de Langegracht werd nab|j de Gevangenhuislaan aan hot station alhier de van -Rotterdam komende personen- trein 40 ter zijde aangereden door eene ran- geerende locomotief, welke schuin van de zelfde richting kwam. Twee der wagens van i den personentrein werden uit het spoor go- worpen één lag er zelfs geheel op zijde over do rails der van Amsterdam komende treinen. Bovendien was aan het overige materieel enz. tamelijk veel schade toegebracht. Drie rei zigers werden een weinig gekwetst, dsch zóó gering, dat van het academisch sieken- huis gekomen hulp niet noodig bleek. Het treinpersoneel bleef geheel ongedeerd. Na tuurlijk ondervond het vervoer van post en passagiers groote vertraging. De later van Amsterdam en Rotterdam komende treinen kondon niet meer doorloopen, zoodat do pas sagiers moesten overstappen. Den volgenden ochtend was de baan weer vrp. Ten gevolge van dit spoorwegongeluk heb ben, naar men ons meldt, eenige personen uit Den Qaag, die dien avond naar hunne familiën te Leiden wildee, het „oude" op bet „nieuwe" in do wachtkamer der residentie moeten doorbrengen. Tijdig aan het station geweest, vertrokken zij eerst te ongeveer één uur naar hier. Door de politie a 1 h i er z y n g e - durende het jaar 1890161 processen-verhaat opgemaakt tegen personen, schuldig aan ver schillende misdrijven en overtredingen, zoo mede tegen 467 personen, wegens openbar» dronkenschap; tegen 260 personen, die de algemeone politie verordening hebben over treden en tegen 121 persenen, wegens ever- treding der wet op den ijk van maten en gewichten. Gedurende dat jaar hebben zich bi) do po litie om nachtverblijf en onderstand aange meld 745 personen, die in de richting mrar hunne woonplaatsen werden voortgeholpen, terwijl 391 personen wegens openbare dron kenschap in voorloopige politiebewaring moes ten worden gesteld. Hen meldt ons uit Leidschen- damDoor de felle koude Zijn van den post bode, die dagelijks tot wandelen genoodzaakt- is, de ooren bevroren. De man heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stellen. Hen schrijft ons uit Leiderdorp, dd. 31 December: Enkele dagen geleden werd alhier eene bij eenkomst gehondon van de armbesturen der verschillende gezindten in deze gemeente, welke ten doel had, om uit haar midden eene commissie te benoemen om met hot oog op don buitengewoon strengen winter oenealge- meene collecte langs do huizon dor ingeze tenen te houden ten behoeve van hen, die niet bedeeld worden en voor wie toch de uitreiking van wat levensmiddelen «f brand stoffen zeer wolkom zou -zijn. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden2.10. Franco per poet.1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. OHloIeele Kennisgevingen. Burgemeester en Uetbondera van Leiden brongen ter kennis van belanghebbenden dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelend de invordering der plaat- eelijke belasting op do honden, ieder honder van één of meer honden, die aan die belaeting onderhevig zijn, verplicht ie, daarvan jaarlijka vóór of den 3laten Januari a. s. bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat be doelde tneehrijvingebiljetten voor hot dienstjaar 1891 kostelooa ten kaatoro van don Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethondera voornoomd, Leiden, DE KANTER, Bnrgemeeeter. 2 Jan. 1891. E. KIST. Secretarie. Op de prijsvraag„Het ontwerp van eene restauratiotont", uitgeschreven door de afdee- ling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tor bevordering dor Bouwkunst, is één ant woord ingekomen, ondor het motto „Oudejaar." Te Leipzig is by den uitgever 'Wilhelm Frledrich verschenen„Zur Geechicbte der Hiervglyphenschrift von Dr. W. Pleyte, Con servator am Niederiandischen Reiohsmuseum in Leyden. Nach dem Hollandischen von Prof. dr. Carl Adel." Het oorspronkelijke verscheen vóór twee jaar in eene reeks artikelen in het Leidsche „Maandblad voor onderwijs." Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Banana, door middel van het stoomschip „Afrikaan", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk morgen-, Zaterdag- ochtend om 7.66 bezorgd zijn. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adros vermeld te worden. -Te Waasenaar heeft eene verkiezing plaats gehad voor oen lid van den gemeenteraad. De vacature was ontstaan door het over lijden van don heer J. Rotteveel. Van de 316 kiezers kwamen er 164 op. Met 144 stemmen werd verkozen «le heer W. Rotteveel, broeder van den overledene, en eveneens woonachtig aan de Waalsdorperlaan. Beroepen is by de Herv. gem. te Eemnes ds. J. Bolkestein, te Ter-Aar. H. U. Koningin Wilhelmina woonde Woensdag avond met H. H. de Regentes en gevolg in de Groote Kerk te's-Hage de dank zegging by onder gehoor van ds. Knettnerus. Wegens den groeten hofrouw had gisteren geene nieuwjaarsreceptie ten Hove plaats. Vele autoriteiten en andere ingezetenen van 's-Gravenhage hebben zich ingeschreven in het register, dat ten paleize was nederge- legd voor hen, die op deze wijze hun nieuw Naar het Duitsch. 15) Waartoe zou het eok dienen De kinderen waren onschuldig, maar hy.In hare oogen flikkerde een wild vuur.Wanneer zij hem hier had, hem, die haar bedroog, het brood barer kinderen aan dagdieven te eten gaf. hem zou ze het staal in de borst kunnen stooten, hare hand zou niet beven. Eerst hem... dan zichzelvei Ja, zoo was hotl... Maar wat zou er dan van de kinderen wor den? De gemeente zou voor hon zorgenzou hen bij oppassende menschen in den kost geven. Greta had echter zulke stumpers wel eens gezien.Neon, ook dit is niet megeiyk. Do kleine Martha keek nieuwsgierig door de deur. „Moeder.moetja, zfjn de nare soms weg Ik ben zoo erg bang gewoost.zy zijn in di slaapkamer geweoot en hot rnooio jakje rai Hen3 hebben ze meegenomen. „Ik weet hoi." „Tante Scbulzan was er ook. Vader te- haar gezoend." jaarsgroet aan de beide Koninginnen wossch ten te brengen. Naar „De T(Jd" verneemt, zijn de heeren J. A. Jurgens Azn., te Osch, en W. Prinzen Fzn. door den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius don Grooten. Door H. M. de Regentes is ter beschik king van den burgemeester van Delft gesteld een bedrag van f 1100, ten behoeve der al- gemeene armen aldaar. Ook aan den visscher H. Toyp is door ds Volendammers een keurig en smaakvol geschenk in zilver vereerd, voor zijne moeite in zake het gebruik van den „wonderkuil". Genoemde Tuyp was steeds de pen- en woord voerder van de Volendammer visschere. De Staatscourant van 1/2 dezer meldt: De opper-ceremoDiemeester maakt bekend, dat aanstaanden Maandag 5 Januari 1891, des namiddags te 4 uren, de gelegenheid zal worden gegeven aan alle corporatièn (zoowel militaire als civiele) van 's Gravenhage, en wyders aan heeren en dames uit de residentie, hunne eerbiedige opwachting tot rouwbeklag by G. M. de Regentes te maken, voor zoo ver zy daartoe nog niet door H. M. werden ontvangen. De heeren en dames, die evenals de leden van het corps diplomatique tot de zooge naamde diplomatiekamer worden toegelaten, zullen door H. M. werden ontvangen op Zaterdag 3 Jan. a. s., des namiddag te 6 uren. Het kostuum zal zyu in zwaren rouw, voor dames hooge kleeding en krippen kap, voor heeren galakostuum met zwarte pantalon. By koninklyk besluit is benoemd tot ridder In de orde van den Nederlandschen Leeuw, jhr. mr. O. D. Van der Staal van Piershil, minister-resident, chef van het kabi net van den minister van buitenlandsche zakeo. De griffier by den Hoogen Raad, jhr. mr. De Gyselaar, is sedert gisteren ongesteld. Als antwoord op de prijsvraag voor een oorspronkelyk blyspel, door de heeren Le Grae en Haspels eenige maanden geleden uit geschreven, zy» ongeveer veertig stukken ingekomen. De audiéntie van den minister van wa terstaat, handel en nyverheid zal op 3 dezor niet plaats hebben. Het stoomschip „Sumatra," van Am sterdam nsar Batavia, arriveerde 30 December te Padang; de „Prins Alexander," van Ara sterdam naar Batavia, arriveerde 2 Januari te Genua; do „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 1 Jan. Gibraltar; de „Prinses Wilheimina" vertrok van Batavia „Ik weet het reeds, kind. Greta schoof het kind van zich of. „Moe, Frits schreeuwt maar altyd door; zoudt ge hem geen melk geven?" Zy had geen melk.Daar viel haar in, dat er nog eene andere vrouw was geweest, die des avonds voor het naar bed gaan de kacholschuif dichtgeschroefd bad, waardoor zy met hare vier kinderen den volgenden dag niet meer wakker was geworden. Vroeger had Greta gerild, als zy zoo iets hoorde vertellennu begreep zy hoe men tot zoo iets komen kon. Het zou zoo zalig zyn morgen niet moer te ontwakendan zou ze Fritsje ook niot langer om zyne melk hooren schreeuwen, die zyn vader uitge dronken had. Langer leven ging niet. Waar van ook? Het kost geld, en zy had niets. De kinderen achterlaten gsat ook niet. Ze met eigen hand dooden.Neen I Maar wan neer ze inslapen, zy en de kinderen, allemaal tegelykertyd, dat was prachtigHare kachel beeft ook een klep.Yeordat Willem mor gen vroeg thuiskomt, is alles gebeurd. Wat zal hij wel zeggen, als hy hen zoo ziet liggen Bah, dan is het terrein vry voor j juffrouw Sebulzen! Zou dat nu het laatste i recht der vrouw zyn, waarvan Trien altyd spreekt? Het is zeker voor elk verschillend.Zy had het niet gedacht toen zy met haren Willem voor het altaar stond, dat haar huwe- lyk zulk een einde zou nemen.Haar hart wordt byna week als zy aan de eerste jaren terugdenkt. Langzaam staat zy op, zoekt onder Hans' schoolboeken 6ene bybelscbe gescbiodenis op en begint te lezen; zy is godsdienstig opge voed en wil hare rekening met den hemel zoo good mogeiyk opmaken eer zy de wereld verlaat. Zy kon zich echter niet goed hou den, haar oog leest slechts, haar geest zweeft in gelukkiger tyden, zij denkt aan Hans, die zulk een goed hoofd heeft; die had een ge leerde moeten worden.O, het is wreed, afschuweiyk wreed! Eene benauwende stilte heerschte nu in huis eu hof. Martha was van haar niets zeggend moe dertje naar haar broertje teruggekeerd, dat nu ook rustig sliep. Opeens vloog Greta op. Zy hoorde luido spreken, antwoord en tegenspraak, kort en afgebroken, toen een vreesolyke gil.Greta kent die stem. Op hetzelfde oogenblik wordt de deur open geworpen hygend vliegt iemand haar voorby naar do slaapkamer. Hot is Willem. PRIJS DER ADVERTHNTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.V7J Grootere letten neer plaatsruimte. Voor bet in- caaeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. „Ik ben gestoken I" roept hy en valt op den grond. Greta heeft geen tijd om naar zyne wond om te zien, want op zyne hielen wordt hy gevolgd door den smid Henseke, wiens zwart gezicht door woede eu haat iets duivelach tigs heeft en in zyne hand een mes, met bloed bedekt, houdt. „HoDd, vervlhond!" brult hy. „Wilt ge my boleedigen? My mijn moisje ontnemen? Weg met jou! Het is alsof in Greta's dof brein al3 op een neveiigen dag plotseling de zon door de wolken breekt, zoo helder en duidelijk wordt haar alles opeens. Zy heeft niets overlegd, er was geen tijd om na te denken, maar m een ommezien staat zy voor de kamerdeur en belet den vervolger den ingang. „Terug!" buldert de woedende man. „Dom menscb! Hy heeft jou ook bedrogen! Onder het raam van myn meisje heb ik hem ge vonden Maak plaats, of. Hy stoot in den blinde toe en het mes- scbaaft langs haren arm. Zy bloodt, maarzij wykt niet; zy staat onbeweeglyk en by bet heldere lamplicht is er iets in haar bleek gezicht en hare hoog opgerichte gostalte, bat zelfs den razendon man in bedvarg houdt. tS!et i.lft.)

Leidsch Dagblad | 1891 | | pagina 1