JAN MIJS Az. SL-JoswWraat 183, ltsttertu. g/v.aiv tol Jacob's Tandpoeder N#. 9464. Maandag 29 December. A®. 1690. ,§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 27 December. Vervolg der Advertentiën. J. A. G. PROOT ZOO», IJ Th. SCHRAMADE, Een Oud-Student Gedroogde Snijboonen, Heerenboonen, Soepgroenten, Nieuwe Ftijn 31. Houtverkoopingen BDRGERZANGSCHOOL Dienstbode, Keukenmeid, LEIDSCH fit DAGBLAD. PRIJB DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden1.10. Franco per poot1.40. Afzonderlijke Nommere.0.05. Door den minister van binnenlandsohe zaken zjjn benoemd voor het jaar 1891 tot assistent by de Ryksuniversiteit te Leiden de heeren: in het ziekenhuis, J. D. Doorman, E. A. Keuchenius, W. L. De Vos, L, U. H. C. Werndly en dr. W. J. Van Stockum; voorde sterrenkunde J. Weeder; physiologie, dr. M. C. Dekhuyzen, H. W. Blote; pathologie en hygiëne, C. D. OuwehandBCheikunde, dr. EL W. Bakhuis Koozeboom, C. Hensgen, J. C. A. Simon Thomas, dr. E. A. Klobbie; natuur kunde, E. C. De Vries, P. Zeeman, J. P. Kue- nen; zoölogie, dr. H. W. De Graaf. Voor het tijdvak van 1 Jan. tot en met 31 Dec. 1891, tot assistent by de pathologi sche anatomie aan dezelfde universiteit de heer N. Ph. Tendelootot prosector by de anatomie de heer G. H. Van Dissel. By koninkiyk besluit is, met ingang van 1 Januari 1891lo. op verzoek, inge trokken de by koninkiyk besluit van 4 Augustus 1889 gedane benoeming van dr. C. Snouck Hurgronje tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wysbegeerte, aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en hem eervol ontslag verleend als lector aan voornoemde universiteit ■2o. benoemd tot tydelyk lector aan de Ryks- universiteit te Leiden, om onderwys te geven in de Maleische taal- en letterkunde, zoolang voor genoemde vakken geen hoogleeraar zal zyu aangesteld, de heer H. C. Klinkert, lector aan de gemeente-inrichting voor de opleiding van Oo3t-Indische ambtenaren te Leiden, en zulks met intrekking van de hem, by konink iyk besluit van 4 Augustus 1889, gedane opdracht 3o. benoemd tot lector aan de Ryksuniver- siteit te Leiden, om onderwys te geven in den oorsprong en de instellingen van den Islam, dr. H. D. Van Gelder, thans tydelyk lector. Aan het verslag van den toestand der MaAtschappy voor Toonkunst" te Leiden, over het 56ste maatschappeiyk jaar is het volgende ontleend By hun vorig jaarverslag koesterden com missarissen de hoop, dat in een volgend win terseizoen een nieuw gebouw in plaats van het door brand vernielde, den leden de gele genheid aanbieden zou op meer geriefeiyke wyze dan tot hiertoe geschiedde, de uitvoe ringen, door de Maatschappy te geven, by te -nonen. Dat uitzicht is niet verwezenlykt; het ma ken van een aan alle te stellen eischen vol- C?. - - - Mr. TIMMERMAN, beveelt zich opnieuw minzaam aan. WOON- en WERKPL4AT8: Levendaal No. 163. Hoofdagenten der Brusselsche Brandwaarborg- Maatschappg, opgericht A". 1821. Va.,te Premie voor Halzen f 0.65 p. duizend. Inboedels f l.-p. O B KantoorHoogUndsche Kerkgracht 43. voor Kinderpartijen en alle Feestge legenheden, is te ontbieden door het geheele Ryk, met nieuwe Tooverkunsten, Wed strijden, Kinderspelen, Oud-Holl. Poppenkast, Musée Tlntamaresque, Chlneesche schim enz. doend ontwerp vorderde geruimen tyd, zoodat de datum der voltooiing van het werk ook thans nog moeilyk bepaald kan worden. Commissarissen hebben zich derhalve te vreden moeten stellen met het comediegebouw, zynde dit de meest geschikte localiteit om de concerten der Maatschappy te geven. Ofschoon het aantal leden op 1 October jl. 37 minder bedroeg dan in het vorig jaar, een totaal alzoo van 399, kunnen commissarissen tot hunne voldoening mededeelen, dat de oor zaak voor het bedanken hoofdzakelyk gelegen was in het zich vestigen in eene andere ge meente van enkelen en wegens overlyden. Het ïydt geen twyfel, of, zoodra men zich zal mogen verheugen in het bezit van de nieuwe in aanbouw zynde Stadszaal, denkeiyk in den loop van het volgend jaar, het aantal leden zal weder beduidend toenemen. Niettegenstaande de ongunstige omstandig heden, waarin commissarissen zich bevonden, mochten toch de uitvoeringen welgeslaagd heeten en de belangstelling in hooge mate opwekken. Wat betreft den flnantiëelen toestand der Maatschappy, de kas sluit met een voordeelig saldo van f 245.17; wel een bewye, dat ge volg gegeven is aan de gedane toezegging, om de noodige zuinigheid te betrachten, zon der schade te doen aan de degeiykheid der muziekuitvoeringen. Overgaande tot het bespreken van den toe stand der Muziekschool, wordt in de eerste plaats vermeld, dat in het onderwyzend per soneel, gedurende den cursus 1889-1890 geene veranderingen plaats gehad hebben. Op de concerten hebben zich dit jaar de onder - wyzers en onderwyzeressen niet laten hooren, alleen heeft mejuffrouw Van Baaten by de laatste uitvoering zich belast met het begelei den van den zang. Byzondere redenen voor dat niet-medewer- ken hebben niet bestaan; de wyze, waarop sommigen hunner op andere concerten in deze stad optraden, getuigt van hunne bekwaam heid en de openbare uitvoering van de leer lingen der Muziekschool in het Nutsgebouw zal zonder twyfel aan de leden der Maatschappy evenals aan het bestuur de overtuiging ge schonken hebben, dat het onderwyzend per soneel der Muziekschool op waardige wyze medewerkt aan het bevorderen van den bloei dier inrichting. Als bewye van den goeden geest, die op de Muziekschool heerscht, kan strekken, dat tydens eene vry ernstige ziekte van de onder- wyzeres op de piano, mejuffrouw De Graaff, vraagt nette Bfaandkamers. Franco brieven met opgaaf van prys onder letter G aan het Bureel van dit Blad. werkt in hooge mate antiseptisch. Verkryg- baar te Leiden by BEUZEMAKER Co., A. J. GROEN, GEZs. KEÜLEMANS, Nieuwe Ryn, JAN MIJS Az., Nieuwe Ryn 21, REYST KRAK, N. K. SWEMER, M. WAGTEN- DONK, a 10, 20, 25 en 40 Cts. En gros by JACOB Co., Amsterdam. uitmuntende door smaak en qualiteit. de lessen al dien tyd belangloos waargeno men zyn door de oud-leerlinge M. Van Geer en de verstgevorderde leerlingen S. Oudshoorn en L. Maingay. Voor die verleende medewer king is haar schrifteiyk de welmeenende dank van bestuurders toegebracht. Mejuffrouw M. De Loos, die reeds meerdere jaren onderricht in de theorie buiten het ge not van eenig honorarium gegeven had, is thans tot vaste onderwyzeres aangesteld en heeft het aanbod daarvoor aangenomen. Op 1 October 1890 bedroeg het totaal aan tal schoolgaande kinderen 245 (93 jongens en 152 meisjes) tegen 236 in het vorig jaar, ver deeld over 171 gezinnen, n.l. 96 uit 58 ge zinnen, wier hoofd lid en 149 uit 113 gezin nen, wier hoofd geen lid der Maatschappy is. In do élémentairklasse en de eerste koor klasse had eene belangryke toename van leer lingen plaats. De verhoudingen by de andere takken van onderwys zyn vry wel dezelfde gebleven; alleen schynt weinig liefhebbery te bestaan voor onderwys op de violoncel, waaraan tegen woordig door slechts vyf jongelieden deelge nomen wordt. Het tegendeel kan getuigd worden voor wat betreft het piano-onderwys, waarby het getal leerlingen met 11 vermeer derd is. Met voldoening mogen commissarissen er op wpzen, dat het totaal aantal leerlingen by het begin van den cursus 27 en op 1 October jl. 20 meer bedroeg dan op dezelfde tydstippen van het vorig jaar. Eene reden, waarom het commissarissen hoogst wenschelyk voorkomt het schooljaar evenals vroeger te doen loopen van 1 Januari tot 31 December, is, dat de leerlingen alsdau beter voorbereid zullen zyn om by de open bare les aan het eind van het jaar proeven af te leggen van de gemaakte vorderingen, als het geval is, wanneer, zooals thans, het jaar in den loop van Augustus aanvangt; de tyd tot voorbereiding is hiervoor te kort. Commissarissen hebben het dan ook in het welbegrepen belang der Muziekschool ge acht tot den vroegeren toestand terug te keeren. Geiyk wg reeds meldde», heeft de Algemeene Vergadering dit goedgekeurd. Wat eindeiyk aangaat de in 1885 opge richte Voorzorgkas, is het commïBBarissen aangenaam te kunnen mededeelen, dat zy, onder een goed beheer, langzaam vooruitgaat en de deelhebbers later de vruchten er van zullen plukken. Uitvoeringen ten bate der Kas hadden niet plaats: een denkbeeld van de bestuursleden de heeren Schneither en Van Ter bevordering van goede controle worden de Leden dringend uitgenoodigd aanst. Haan- dag 29 en Dinsdag 30 December hunne PENNINGEN IN TE LEVEREN. HET BESTUUR. (om contant geld}, ten overstaan van Notaris PAPE, te Warmond, te Warmond, op hetoverbosch van den „Huize Warmond", op de kweekery van den Heer J. F. KOUWENHOVEN en langs den Straat weg naby het Warmonderhek, op Dinsdag 30 December 1890, des voormiddags te ÏO aren, van zwaar Eiken-, Esschen- en Elzenhakhout, en van jODge Eikeboomen, en te Warmond op „Oud-Alkemade, te Sassen- heim op de Knorrenburgerlaan, op „Kerkzicht" en by het Oude Kerkhof en aan de Oude Postburg, te Oegstgeest, aan de Kanaalbrug, op maandag 12 Januari 1891, des voor- middags te ÏO aren, van zwaar Esschen-, Eiken en Elzenhakhout, benevens Popuhere- boomen. Alles gemakkeiyk, ook te water, te ver voeren. FBIJS DER ADVBRTEN'i'lEN: V«n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer/0.171. Qrootere letters naar plaaternimte. Voor bet in- oaeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Praag om 's Zondagsmiddags op geregelde tydon kleine muziekuitvoeringen te geven, waarvan de netto-opbrengst ten bate van voornoemde Kas zou strekken, moest, niet tegenstaande de onverdeelde instemming der overige commissarissen, opgegeven worden, daar de daartoe vereischte vergunning niet te verkrygen was op grond van de Zondags wet; wellicht zal in een volgend jaar op andere wyze eene styving der Kas te ver krygen zyn. Het bestuur bestaat thans uit de heeren Jhr. J. C. Rappard, voorzitter; G. Y. C. Fraser, penningmeester; Mr. E. Kist, Mr. J. J. Schneither Az., Dr. D. De Loos, L. Leonides Van Praag, Dr. M. J. De Goeje en P. Zil- lesen, secretaris. Te Zoetermeer Zegwaard had de derde vergadering plaats van de vereeniging „Onder ling Genoegen", in de zaal van den heer Begeer. De lezing werd gehouden door den heer Kruik, terwyi verschillende heeren hunne bydragen leverden. De flinke opkomst op deze vergaderingen bewyst dat het doel dezer vereeniging in den geest van het publiek valt. Morgen, Zondag, zal de vacaturebeurt in de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmade des namiddags te twee uren wor den waargenomen door den heer H. J. Van Nouhuys, predikant te Oudshoorn. Door den Raad der gemeente Alkemade is benoemd tot onderwyzeres te Kaag (hoofd der school de heer F. J. De Groot) mejuffrouw Bregje Van der Roer, te Schiedam. De minister van waterstaat, handel en nyverheid maakt het volgende bekendBy den buitengewonen toevoer van brieven en andere stukken voor den Nieuwjaarsdag is vertraging in de bestelling onvermydeiyk. Door vroegtydlge ter-post-bezorging kan daaraan echter worden tegemoetgekomen. Bywyze van proef zullen dit jaar de brieven, welke men op den Nieuwjaarsdag wenscht besteld te zien, reeds van den 27sten December af ter post kunnen worden bezorgd. Opdat de brieven in het oog vallen, moet daarover op de aareszyde op in het oog vallende wyze met inkt een kruis zyn getrokken. De bedoelde wyze van verzending, te rekenen van 27 Dec., ook wat het aangewezen meik op de adreszyde betreft, gelieve het publiek mede toe te passen op de gedrukte nieuwjaarswensehen en -kaartjes. Op de bestelling dier stukken op 1 Januari, althans voor zooveel zy bestemd zyti voor do groote plaatsen, mag echter niet worden gerekend. Inschrijving van Leerlingen op Haandag en Dinsdag 29 en 39 Decem ber 1890, van 1-3 uren, in het „NUTS GEBOUW". Aanvang der lessen op Woensdag 7 Januari 1891. De openbare les zal vermoedelijk In het laatst van Januari e. k. gehouden worden. Namens Commissarissen K. F. L. VAN DER WOERD, Secretaris. Wegens ziekte der tegenwoordige GE VRAAGD eene voor dadelyk of tegen Februari. Nieuwsteeg 6. Mevrouw fVOLENÜ, te Leiden, vraagt tegen Febr. eene flinke die ook huiswerk wil verrichten. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. Spreekuur vóór twaalven. Zich te vervoegen op Vreewyk 268F, by Mr. CHAUFEPIÉ,

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 9