Burgerlijke Stand. Tier jaren 500; 2o. voor hen, die door hoofden van scholen zyn opgeleida gedurende ton minste twee jaren /'200; b gedurende ton minste drie jaren ƒ250; c. gedurende ten minste vier jaren 300. B\j koninklijk besluit is benoemd tot rochterplaatsvervanger in do arrondissements rechtbank te 's-Gravenhage, mr. J. W. S. A. Versteeg, hoofdcommies by het departement Tan justitie. Benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Alkmaar, ter standplaats de gemeente Avenhorn, TO. C. Vuystingh, candidaat-notaris te Enkhuizen. In verband met de onzekere toestanden in Argentinië heeft de Nederlandsch-Ameri- kaansche Stoomvaartmaatschappij besloten, vooreerst goone verdere stoombooten derwaarts te zenden. Ten einde evenwel de vaart elk oogenblik weder met kracht te kunnen opvat ten, blijft hot agentschap te Buenos-Ayres bestaan. Volgens don Groningschon Studenten almanak voor het jaar 1891, bedraagt het aantal studenten aan de Ryks-umvorsiteit te Groningen 473, en wel 266 leden van „Vin- dicat," 62 oud-leden en 142 niet-leden. Van hen studeeren 51 in de godgeleerdheid, 68 in de rechtsgeleerdheid, 239 in de genees kunde, 61 in de wis- en natuurkunde en 54 in de letteren en wijsbegeerte. Het „Utr. D'ol." verneemt dat gisteren dr. Lamping, geneesheer van het ziekenhuis te Utrecht, mot eene opdracht van regenter, naar Berlijn is vertrokken, om zich nader op de hoogte te stellen van de resultaten, verkregen door do door prof. Koch ingestelde behandeling van lupus- en tuberculoso-lyders. Do behandeling van de daartoe geschikte patiënten in hot ziekenhuis, zal door dr. Lam ping na zijne terugkomst worden ingeleid. Do minister van financiën brengt ter kenni3 van belanghebbenden, dat in Februari 1891, op nader te bepalen tyd en plaats, oen vergelijkend examen zal gehouden worden: a. voor 80 plaatsen als commies der 4do klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op eene belooning van 480 'sj rars. Voor deze betrekking kunnen in aan merking komen zij, die een gezond lichaams gestel hobbon, ongehuwd en niet beneden 23, noch bovon 28 jaar oud zijn. De hoogste leeftijd is echter voor gepasportoerdo onder officieren, die minstens 12 jaren militairen dienst hebben, 34 jaar, en voor gepasporteerde onderofficieren of andere militairen, die minstens C jaren militairen dienst hebben, 30 jaar. Hot 6xamen loopt over lezen en schrijven, de vier hoofdregels der rekenkunde met ge heels getallen en tiondoeligo breuken en het stelsel van maten en gewichten b. voor do betrekking van deurwaarder dei- directe belastingen, bedoeld bij g 3 en 4 der resolutie van 2 Oct. 188S No. 7 (Verz. No. 111). De verzoekschriften om toelating tot voor schreven examen moeten uiterlijk vóór 15 Januari 1891 by hot departement van finan ciën zijn ingekomen en kunnen worden inge zonden door tusschenkomst van do controleurs der directe belastingen, invoerrechten en accynzen, by wie ook nadere inlichtingen te bekomen zijn omtrent de verdere vereischten en do stukken, welke by de verzoekschriften moeten worden overgelegd. Gemengd Nieuws. Als de velden onder sneeuw liggen, is men gewoon een goed woord voor de vogels te doon. In den laatsten tyd had den zy het met de strenge vorst, die de aard korst deed versteenon, reeds Z69r hard te verantwoorden. Nu er eindelyk bovendien ook hier sneeuw gevallen is, denke men dubbel om de vogels. Zo ayn nu zoo spoedig geheel van voedsel verstoken. Geen mensch behoeft er onder te lijden. Met weinig, doelmatig op den grond uitgestrooid of in de raamkozynen neergelegd, zyn de beestjes geholpen. Op het fabrieksterrein derKo- ninklyke Nederlandscho fabriek van gouden en zilveren werken van de heeron -J. M. Van Kempen A Zonen te Voorschoten hadden gisteren proeven plaats met de „Bauers Pa tent Fire-Annihilator (waarvan agenten zyn de heeren Henii Huinck Alex Imhoff te Rotterdam) in de tegenwoordigheid van heeren burgemeester en secretaris der gemeente en de heeren Van Kempen. Mot voldoening kan worden medegedeeld dat do proeven uitmuntend hebben voldaan e.i de genoemde Anmhilators zyn gebleken een zeer aanbevelenswaardig middel te zyn tot blussching van plaatselyken brand. Koch's genoosmiddel tegen tubor- culose. Professor Gerhardt hoeft volgens de methode van dr. Koch 59 tuberculose- gevallen behandeld, 16 vrouwen en 43 man nen, en diende 380 inspuitingen toe. Gewoon- lyk werd 2 milligram per inspuiting gebruikt en slechts éénmaal word 2 decigram aange wend, die aan een lyder by do 13de inspuiting gegeven word. Van deze patiënten leden -56 aan longtu- herculoso en één aan tuberculose in de keel. Een ander had lupus en de derde bloed armoede. Tot de gevolgen der behandeling behoorden talloozo veranderingen in het strottenhoofd, waarvan er enkele nooit te voren waren waargenomen. By de behandeling der long- lyders verminderden dikwijls de geruischen in de ademhalings-worktuigen, en werd het sputum overvloediger on slymiger, terwyl de bacillen in sommigo gevallen verdwenen, maar in een ander weder te voorschyn kwamen. Tien patiënten vermeerderden in gewicht, terwyl het gewicht van 14 afnam en dat van 24 hetzelfde bleef. In de meeste gevallen ging de algemeone toestand achteruit, hoewel het zweeten des nachts dikwyis minder werd. De uitwerking, welke de behandeling op de adem haling bad, was zeer merkbaar, althans in sommige gevallen, waarby de ademhaling aan- zieniyk versnelde. Drie der lijders stiorven, waarvan 2 in een vergevorderden graad der ziekte en de derde aan eene bykomende ongesteldheid; twee patiënten vertrokken aanmerkeiyk boter. By elf is de toestand gunstig, by 8 zeer ongunstig, by de overigen middelmatig. In sommige gevallen moest de behandeling worden ge staakt, en dr. Koch's waarschuwing tegen het gebruik der methode, behalve in pas begin nende gevallen, zal nauwkeuriger dan tot dus verre in acht mooten worden gonomen. Prof. Gerhardt is van oordeel, dat de methode beter kan worden toegepast op tuberculose in het strottenhoofd, dan op longtering. Gaat de koorts niet af, dan mag geen hoogo ver wachting op beterschap worden gesteld. Het verslag besluit met do verklaring, dat in den toestand van vele patiënton de behan deling bolangryke, dikwyis blyvende verbete ring zal brengen. In sommigo gevallen is ge nezing niet onmogoiyk, maar hierover kan stellig niet na weken, doch eerst-na jaren een beslist oordeel worden uitgesproken. De uitslag van de wedstryden op schaatsen te Heeren veen was Donderdag als volgt: Meostorschap van Nederland, internationale hardrydery voor liefhebbers, (afstand 3 Eng. myieu)1ste prys, gouden medaille, Donoghue (Amerika), in 9 minuten 17 seconden2de prys, zilveren medaille, Landahl (Altona), in 10 m. 40'/- sec.; 3de prys, bronzen medaille, Hillo (Altona), in 10 m. 55 sec.; 4deprys,bronzen medaille Houtman (Haarlem), in 11 m 17"/s sec. Meesterschap van Nederland voor beroeps- ryders. Afstand 1 Engelsche myi. De 1ste prijs, 600, werd behaald door Smart, (uit Engeland) in 3 minuten 7 seconden2de prys 300 door Marten Kingma (te Grouw) in 3 min. 81/- sec.de 3de prys 60 door See (uit Engeland) ln 3 min. ll3/s sec.; de 4de prys ƒ40 door Van der Schaaf (te Grouw) in 3 min. 17'/. sec. Er viel veel sneeuw. Uit Brakel is bericht, dat een gezin aldaar tusschen vier horden verblijf hield. Ter nadere toelichting vosgt het „R. Nbl." hiorby „Aan do leden van bedoeld gezin is een hoekje grond geschonken, om daarop een huisje te bouwen. Door den burgemeester was hun vergunning verleend by de inge zetenen rond te gaan, om geldelyken steun by dien bouw. Van die vergunning hebben zy dan ook gebruik gemaakt, doch het geld, dat hun geschonken werd om te bouwen, hebben zy daartoe niet besteed. De man ver langt, behalve plaats voor zijne woning, ook nog grond voor een tuinAan armoede is hun toestand niet toe te schryven, want de vader en twee volwassen zoons hebben de laatste drie weken ongeveer 90 verdiend, terwyl zy ook met visschen dikwyis veel geld verdienen, zoodat zy niet in dien toestand hadden behoeven te komen. En ook nu nog zouden zy wol geholpen zyn, indien zyzelven daartoe slechts voldoende hadden medege werkt." Het proces-Eyraud. De derde zitting in het proces-Eyraud was drukker be zocht en rumoeriger dan eene der beide vorige. Men wist nameiyk dat de geneesheeren aan de beurt waren, die verslag moesten gaven van hunne proefuemingen op Gabriella Bompard, tnnra-vasba.1 aj-nnwan met hypnotisme genomen. Eyraud was even kalm als altyd, maar Gabriella Bompard-zag zeer bleek en was byzonder zenuwachtig. To9n de zitting om twaalf uren word geopend, was het zóu donker in de zaal, dat eerst de gaslichten moesten ontstoken worden, voordat de behandeling weer kon aanvangen. Alvorens de geneesheeren aan de beurt kwamen, moesten eerst nog een paar getuigen gehoord worden. Het waren meest gewezen bedienden of handelsvrienden van Eyraud, die inlichtingen moesten geven overEvraud's verleden. Van groot belang voor do zaak zelve waren echter do verklaringen van deze ge tuigen niet. De eerste geneesheer, die gehoord werd, was dr. Lacassagne, uit Lyon, die Gouffé's lyk geschouwd had. Volgens hem vertoonde het lyk meer sporen, dat de deurwaarder met de hand, dan met een koord was gedooc1. Gabrioile Bompard maakte terstond gebruik van dezo verklaring om haar verhaal betref fende de wyze, waarop Goufl'ó vermoord werd, te herhalen. Eyraud hield echter ook van zyn kant de juistheid van zyne verklaring vol. Om twee uren werd de zitting geschorst, daar Gabriello zich niet wel gevoelde. Na de pauze werd gehoord dr. Bernard van Miliéy, die Gouffé's lyk het eerst heeft gezien. Vol gens de verklaring van dezen dokter was de deurwaarder vormoedeiyk met hulp van een koord gedood. Dit getuigenis, dat strookt met Eyraud's verklaring, gaf aanleiding tot eene uitvoerige discussie over de wyze, waarop hot lyk in den zak was gevonden. De zak moest daarvoor te voorschyn gebracht worden, opdat do geneesheer en Eyraud, wier verkla ringen niet strookten, de jury leden duideiyk konden voorlichten. Dokter Descouts, die ook by hot onderzoek aanwezig was, gelooft dat het koord van Gabriella Bompard te kort is goweost, dan dat Qouffé daarmede zou kunnen worden op geheven. Professor Brouardel heeft Gabrielles gees- telyken toestand onderzocht. De geneeskundige erkende, dat zy zeer gemakkeiyk in slaap te brengen is. Zy heeft een zenuwachtig ge stel, maar zy weet zeer goed wat zy doet. Evenwel verklaarde de geneesheer, dat zy zich geen juist begrip schynt te kunnen vormen van hetgeen kwaad en goed is. Op hare waarheidsliefde vertrouwt de dokter niet veel, want - naar hy zeide - lydt zy aan eene ziekte om steeds de waarheid te verdraaien, wanneer zy meende, dat dit haar iets zou helpen. De verklaring van prof. Brouardel werd bevestigd door de geneesheeren Ballet en Mot- tet. Belde geneesheeren verklaarden dat Ga brioile Bompard, hoewel een zenuwachtig per soontje, dat licht onder anderer invloed te brongen is, wel als volkomen verantwoordelyk voor hare daden moet beschouwd worden. Uit Bombay wordt gemeld: In de Indische wyk stortte een gebouw van vior verdiepingen in, waarby meer dan hon derd menschen een ongeluk kregen; dertig personen ongeveer kwamen om het leven en velen werden zwaar gewond. Er kwamspoe dig hulp. De w every van gobr. Uebel.te Netzechkau, by Dresden, met vyfhonderd werklieden, is afgebrand. Zeshonderd weef stoelen en de golieoie voorraad materieel zyn vernield. Do brand ontstond door zelf ontbranding van geverni6to voorwerpen. De influenza onder de paarden in de omstreken van Maagdenburg breidt zich op zorgwekkende wyze uit. Te Gr.-Otters- leben is officiéél eene nieuwe besmettelyke ziekte geconstateerd. Men schryft uitBerlyn, da. 18 DecemberHedennacht is het by tien tot elf graden Celsius koude hevig begonnen te soeeuwen, voor het eerst in dezen winter. Het sneeuwen houdt aan, waardoor het voer- tuigverkeer zeer wordt belemmerd. De tram wagons komen hyna niet vooruit. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! 't Is naar aanleiding van de berichten, in uw blad opgonomen omtrent het ongeluk, dat my en myn vriend jl. Zondag op het Kagormeer overkwam, dat u mij zoudt verplichten nog dit te willen opnemen. Zeer kort nadat wy to water geraakten, was de eerste, die my de reddende hand bood, de heer Van Beylart, student te Delft. Toon ik zinkende was, zag ik hom zyne jas uittrekken en op den buik gaan liggen. In- tusschen zonk ik onder water en verloor het te vustzijn voor een oogenblik. Een stoot van hem met zijn stok op mijn hoofd ga; my hec bewustzyn weder, waardoor ik nogmaals greep en ik het geluk had juist aan zijn stok te grijpen. Toen heeft hy my verder, met behulp van andere toegeschoten personen (wier namen ik nog gaarne zou weten), boven gehaald. Myn vriend schynt reeds dadelyk het he wustzyn verloren te hebben, want voor hem was de hulp reeds te laat; doch mjjn leven van heden dank ik aan het flink en bezadigd optreden van dezen edelen redder. Ik Tvensch hiermede niets af te doen aan de loflelyke dienstvaardigheid der andere personen, die my geholpen hebben; alleen kan ik maar niot begrypen hoe het mogelyk is dat dergelijke gevaarlijke plaatsen in de onmiddellyke nabybeid van banen, waar hon derden schaatsenrydors nu dagolyks passeeren, niet duidelyk zyn afgebakendhet ijs in het algemeen en ook dat op het Kagermeer stond als deugdeiyk bekend. Met dank voor do opDeming dezer regelen, Uw dw. Dienaar. E. De Lange, Leiden, 18 Dec. 1890. van Hoorn. Een E i e <1. Nu Riddertrouw gezworen Der jonge KoDingin! Haar moot ons hart behooren, Haar Vader leeft er in Met al de voorgeslachten Van vro9ge en later eeuw, Getrouwe en sterke Wachten Om Neerlands Tuin en Leeuw. Nu dicht aaneengesloten In d' oudon Eendrachtsbard, Gy KleiDen en gij Grooten Van 't ééne Vaderland Partyleus, kerkleus, kleven Aan eigen zaak en zin, Door d' éénen kreet verdreven „Voor Volk en Koningin"! Nu trouwe Samenwerking Tot Welvaart, Orde, Tucht! Genezing en versterking Van al wat ziekt en zucht; Opbeuring en verkwikking Van wat nog kwynt en lydt; Afwering en verstikking Van twistvuur, nyd en strijd! Gy, Koninklijke Vrouwe, Die voor uw Kind regeer- Wy weten van uw trouwe, Uw dougden hooggeëerd: Gy zult haar schreden leiden. Haar Vorstlijk voorboeld zyn, Haar voor haar taak bereiden, Totdat haar dag verschyc'! U blyvon wy gelooven, Almachtig God en Hoor! Zie uit uw Hof dar Hoven Ontfermend op ons neer! Loer ons ons kwaad verwinnen, One goed te doen met vlyt, En sterk ons Koninginnen, Gy, die haar Koning zjjt 13 Dec. 1899. Nicola as Beets. ZOETERWOUDE. Geboren: Peter Wübelmnp, z. van J. H. Pelzers en G. E. Waasdorp. Roziena Belena Wilholmina, cl. van J. C. Gaykema w- M. v. d. Heyden. Adrianus Hubertus, van Tb. Ver steegen en L. M. Doeswijk. Overleden: W. De Jongb, wednr. van J. A. A. Hooft", 72 j. P. C. Paardekoopev, jm. 12 d. J. Verheul, wed. van J. v. Rijn, 77 j. WARMOND. Overledon: Gerritje De Sperwer, 73 j., ecbfgeD. van A. Van Behagen. Xors Does- wijk, 75 j. OEGSTGEEST. Geboren: Cornells Lode wyk, van M. De Woll' en H. Lasechuyt. Dirk Cor nells, z. van D. Tnitbof en C. M. Wirter.Susan r. a WillemiDa Helena, cl. van K. Hofkamp en if. H. Hofstede. Overleden: Jonkheer J. W. A. Bamaart, 74 j., wednr. van G. De Blank. Ondertrouwd: S. Lindhout, 58 j.; wednr. van A. Van den Bosch, en J. H. Aalbers, 44 j., wed.van W. De Ruiter. C. J. Van Det, jm. 27 j. en A. L. Rank, jd. 23 j. 8ASSENHEIM. Geboren: Cornclis, z. van J. J. Geerling en R. Hoogeveen. Leonardos, z. van Tb. J. v. Tol en J. H. Voets. Overleden: Juriaan Adrianus Rotteveel, 37j., gehuwd met Th. Nigten. ALKEMADE Geboren: Martha JohanDa, cl. van Martinus Hubs. Hoogenboom tn Wilhelmina v. Wieiingen. Petronella, d. van Johannes Van Gerven en Anna Hoogenboom. Wilhelmina, d. van Petrus BaTo v. Diemon on Cornelia Van der Laan. Cornelia, d. van ComoliH Hubs. Remmerswaal en Margaretlia Jansen. Cornelia Johanna, d. van Johannes Van der Hulst tu Alida Cornelia Van der Meer. Overleden: Cornelia Johanna Verhaor, 4 r.-., cl. van Ario Verbaar en Theodora Zoet. Cornc'ia Bioer, 7G j., wed. van Hermanns Hijzelendoorn.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6