9460 l&liaaiidai.; Becember. nJ. tbSO feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 20 December. Feuilleton. Aan den rand des afgronds. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTBNTEEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het iu- casseeron buiten de stad wordt 0.10 berekond. Oflïcieele Henni»g©Tln|feu. Tergattering ran den Gemeenteraad van Lelden, op Maandag 22 Dec., des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling: 1°. Belediging en installatie als lid raa den Ge meenteraad yan Dr. Th. W. Van Lldth de Jende. 2°. Eenoeming van een Wethouder. S*. Idem van drie leden der Commissie van Financiën en uit deaan van den Voorzitter. 4°. Eenoeming van eene leerares in de Engelscbe taal ato de Hoogore Burgerschool voor Meisjes. (262J 6®. Idem yan een lid der Commissie voor de Bewaar scholen. (264) 6®. Idem van een derden onderwijzer aan de school 3de klaaae No. 1. (272) 7®. Verzeek van de Gymnastiek- en Schermver- eeniging „Quick", om hot gymnastieklokaal der school aan de Van-der-Werfstraat te mogen gebruiken. (259) 8*. Idem als voren van Dr. H. J. M. Boonaoker om een lokaal der Kweekechool voor onderwijzers te mogen gebruiken voor het honden van een cursus. (260) 9®. Voorstel betrekkelijk het maken en herstellen van eenige bliksemafleiders. (261) 10°.%Idem tot aanschaffiug van schoolbanken voor de school Brandewjjnsteeg. (261) 11°. VeTzoek van P. Bos, om een zerkje te leggen. (263) 12°. Voorstel tot verhooging van de jaarwedde van den Amanuensis voor natuur- en scheikunde aan de Hoogere Burgerschool en het Gymna sium. (265) 13®. Idem betrekkelijk de vroeger aan de Hollandache Spoorweg-Maatschappij verkochte grondea aan de Zijl. (266) 14°. Verzoek van J. Meyer Sr., om eene stoep te leggen aan de Zonnoveldsteeg. (207) 15°. Idem van Mevrouw de Wed. Sobela, om vrijstel ling of terugbetaling van schoolgeld Middelbaar en Lager onderwijs. (268) 16®. Voorstel betrekkelijk de verbetering en de ver huring van het Sohuttereveld. (269) By koninkiyk besluit is benoemd tot notaris te Leiden de heer J. J. Ter Laag Cz., thans candidaat-notaris te Haarlem. - 3urgemeester en Wethouders van Leiden herinneren den ingezetenen dezer gemeente aan hnnne verplichting tot het doen herijken van alle reeds in gebruik zynde maten en gewichten, onder mededeeling dat daartoe door den yker zitting wordt gehouden in het lokaa) van den |]k' in het gebouw 's-Graven- stein, aan het Gerecht, en wel voor de ten verkoop bestemde nieuw ge ijkte maten en gewichten op 6, 7, 8 en 9 Januari voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers: voor Wijk I, op 13 en 14 Januari; voor Wyk II, op 15 en 16 Januari; voor W)jk III, op 20, 21, 22 en 23 Januari; voor Wjjk IV op 27, 28, 29 en 30 Januari en 3 Februari; voor Wijk V, op 4, 5, 6, 10 en 11 Februari; voor Wijk VI, op 12, 13, 17, 18, 19, 20, 24, 25 en 26 Februari; voor Wjjk VII, op 27 Februari, 3, 4, 5, 6, 10 en Kaar het Duitsch. 1) I. Sedert twee dagen viel de sneeuw in dikke vlokken. Dit was allesbehalve prettig voor het nieuwe huis in aanbouw, hetwelk reeds tot de tweede verdieping gereed was en dat de ondernemer zoo gehoopt had vóór Kerst mis onder dak te zullen hebbon. De metse laars konden zich nauwelijks op de glad ge worden steigers staande houdenboe zij ook veegden en schopten, de sneeuw woei hun toch in de oogen en belette hun toe te zien ot de steenen wel nauwkeurig en netjes aan elkaar sloten. Er was in de laatste dagen beelwat ge prutteld over het „heische" weer; vandaag mopperde men wel niet, maar vrooljjk was toch heel anders. De werklieden wierpen verwijtende blikken naar den wolkenloozen blauwen hemel en het lauwe winterzonnetje, en er was geen enkele ender ben, die niet lio/or de sneeuwjacht teruggewensekt zou hebben, want 's nachts 11 Maart; voor Wijk Vilt, 6n de buitenwijk, op 12, 13, 17, 18, 19 en 20 Maart; voor de gewichten voor fijne weging, in gebruik bjj medic(jnbereiders, goud- en zilver smeden, speciehandelaars en verdere in goud en zilver handelende personen voor Wijken I, II, III, IV en V, op 24, 25 en 26 Maart; voor Wfiken VI, VII, VIII en de buitenwijk, op 31 Maart en 1 en 2 April, telken dage van des morgens 9 tot des na middags 3 uren. Gedurende den herijk in de gemeenten van den tjkkring buiten de standplaats, zal voorts zitting binnen deze gemeente worden gehouden op 25 en 27 April, 9 en 11 Mei, 30 Mei en 1 Juni, 19 en 20 Juni, 10, 11 en 31 Juli en 1 Augustus, van des morgens 9 tot des na middags 3 uren, en wijders na den 7den Augustus iederen Woensdag en Zaterdag van 9 tot 1 uur. Vervolgens wordt ter kennis gebracht, dat de letter 6, in den gewonen schrijfvorm, be stemd is tot goedkenringsmerk zoowel b(j ijk als bjj den herijk der maten en gewichten, en bjj den (jk van gasmeters de Koninklijke kroon, terwijl het kantoormerk voor de ge meente Leiden ie het cijfer 7. Evenals door het gemeentebestuur van Zoeterwoude ia ook door het gemeentebestuur van Oegstgeest en andere gemeenten, die bijdragen schonken, een schrijven ontvangen van het bestuur der afdeeling Leiden en Omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst, houdende dankzegging voor den steun, gegeven aan den gehouden wed strijd voor handwerkslieden en leerlingen. Naar uit de rekening, gedaan door den penningmeester der Cornelia-Jeanne-Naai- en Breischool te Koudekerk, is gebleken, is door den voorzitter aan die inrichting eene som gelds gegeven, naar aanleiding van zjjn 12'/a- jang huwelijk. Voor deze zoo nuttige inrichting zou het zeer wenschelijk z(jn dat meer zulke buiten gewone ontvangsten voorkwamen omdat zij in kwijnenden toestand verkeert en finantiëele hulp onmisbaar voor haar is. De heer M. Den Bleker is door den gemeenteraad van Waddingsveen benoemd tot lid der plaatselijke schoolcommissie. De Rederijkerskamer De Vriendschap", te Waddingsveen, gaf Woensdag 11. eene uit voering voor donateurs en werkende leden met hunne huisgenooten. Opgevoerd werden „Het Kasteel van Tourvillo," „De Hoed van den Horlogemaker" en „Driftig en Laconiek." Er werd flink gespeeld en de zaal was vrij was het weer omgeslagen. Het vroor heel hard, zoodat men voor een langen tijd niets te werken en te verdienen had, misschien wel voor den geheelen winter. En het was toch pas half December. In het vorige jaar hadden de kerse- en poreboomen om dezen tijd voor den tweeden keer gebloeid; dat was pas een jaartje geweest! Maar nu er waren duizenden flinke armen in de stad, die naar werk hunkerden en het niet konden krijgen, niet in December, niet in Januari, niet in Februari, misschien niet eens in Maart. Het was iets vroeaeiyks 1 In den aanvang streden de werklieden tegen den wintervorst. Men deed zijn best de bevroren kalk weer te doen smelten, door ze boven bakken met gloeiende cokes te houden, welke in de kel ders waren opgestapeld om de muren spoe diger te doen drogen. Maar het hielp nietsde koude nam toe terwijl do opperlui de kalk op de ladders naar boven droegen, bevroor ze wederom in de bakken. Met een somber gelaat berekende de archi tect, die het toezicht over het bouwen hield, do dreigende verliezen. Wanneer het den j geheeleri winter in liet huis, dat nog zonder i dak was, sneeuwde en regende, had het een goed bezet. Op de aanvraag der Kamer om Vrijdag a. s. eene volksvoorstelling te mogen geven, werd door het Dagelijksch Bestnur der gemeente afwijzend beschikt. Men schrijft aan het „Vad." het vol gends Toen eenige jaren geleden de spoorweglijn Leiden Woerden werd aangelegd, vroeg de Maatschappij aan de gemeente Zoeterwoude om subsidie; dan zou in de Weipoort onder die gemeente een station geplaatst worden. Vele ingezetenen, vooral die aan den Hoo- gen Rijndijk, hoopten dat de Raad aan dit verzeek zou voldoen, omdat handel en verkeer in die buitengewoon welvarende en nijvere streek daardoor zeer zouden gebaat worden, maar de Raad dacht daarover anders, niet tegenstaande een toenmalig lid, de heer J. P. Bakker, met kracht en overtuiging op het verleenen van subsidie aandrong, en zelfs aan bood hot benoodigde geld, tegen den, vooral in dien tijd, geringen prijs van 2 percent te verstrekken. Het belanglooze aanbod werd afgeslagen, de subsidie geweigerd en in plaats van een station kwam er eene halte. Al spoedig bemerkte men nu, hoe jammer het was dat de gemeenteraad niet meer hart had gehad voor de belangen der gemeente. Wie in de richting Utrecht wilde reizen, vond daartoe siechts twee- of driemaal per dag gelegenheid en kon dan, onbeschut voor de ruwheden van het klimaat, op den hoogen spoorwegdijk do komst van den trein af wachten; geen perron, om het instappen ge makkelijk te maken, was zelfs aanwezigwie, van de zijde Utrecht komende, aan de halte wenschte uit te stappen, en niet tijdig ge waarschuwd had, werd medegenomen naar het station Leiden, en kon dan ruim een uur terugwandelen. Had de conducteur de waar schuwing vergeten, dan verkeerde men in het zelfde geval, want de machinist stoomde door. Eveneens ging het met vee on koopmans goederen; de handelaars zagen ze voorbij trekken en konden naar Leiden gaan om ze te gaan halen. Nog sterker is het volgende geval. Een paar weken geleden was een fabrikant eenige machinedeelen, waaraan hjj groote be hoefte had, uit Utrecht wachtende; ze werden op tyd van daar afgezonden; de beambten van den trein vergisten zich en gaven ze aan de halte af. De fabrikant, die nu meende aldaar zijne goederen te kunnen afhalen, kon ze niet in ontvangst nemenhij mocht het aanzien, hoe ze bij de komst van een tateren trein weer werden ingeladen en naar Leiden jaar langer noodig om te drogen; misschien bleef het dan wel altijd vochtig. De werklieden liepen verdrietig op en neer, sloegen de armen in de zijden om wat warm te worden en keken met mismoedige blikken naar de grijze kraaien, die sedert gisteren op de naburige nokken der daken byeen- schoolden. Wanneer die ongeluksvogels met groote zwermen van buiten naar de stad komen vliegen, dan staat er ook een harde winter voor de deur. De baas wierp een laatsten wanhopsnden blik op den windwijzer, welke den gevel van een naburig huis versierde. Dat had hy echter evengoed kunnen laten. De doorzichtig heldere lucht, de zon, welke vuurrood onderging, waren teekenen genoeg, dat het oostenwind was, hetgeen vast weer voorspelde. Hy gaf daarom vryaf en liet het weekloon uitbetalen. Met looden schoenen schuifelden de werklui de ladders af. Onder eene lantaarn, welke juist aangestoken was, kreeg elk het zyne. Anders is betaling altyd welkom, maar heden zag men donkere gezichten. Het arme, bleekoSannetje Mehlbaum,dat zich altyd op den betaaldag vertoonde, om haren man met zijne volle beurs veilig voorby de herbergen te lolden, staat ook al by het hou ten beschot, dat het huis van de stad scheidt. gevoerd, van waar hy ze toen kon laten haien. Nu de winter zoo vroeg en zoo streng is ingevallen, valt de onhoudbaarheid van den toestand nog meer in het oog. De schoepvaart op den Ryn is, en waarschynlyk voor ge- ruimen tyd, gestremdalle handelswaren, die in gewone tyden te water worden verzonden en aangevoerd, moeten nu met veel moeite en kosten uit Leiden worden gehaald, terwyl het een groot gemak en voordeel zou opleveren, zoo ze in de Weipoort konden worden gelost. En wanneer over eenigen tyd de dooi invalt of als er sneeuw mocht komen by gesloten water, dan wordt het nog erger, en algemeen is de wensch, dat, nu de lyn in handen van den Staat is overgegaan, er verandering zal komen. Het zou eene groote en gewenschte verbetering zyn, zoo de minister mocht kun nen besluiten de halte door oen station te vorvangen. De Commissaris des Konings in Zuid- Holland brengt ter kennis dat de jacht op klein wild in deze provincie wordt gesloten op Woensdag den 31sten December aan staande, met zonsondergang, met uitzondering van het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouwen, dat blyft toegelaten tot en met den 19den Maart 1891. De koning van Portugal heeft benoemd tot ridder van de Militaire Orde van Onze Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis van Villa Vi^osa, de heer J. Viseer; en tot ridder der Orde van Onzen Heere Jezus Christus, den heer A. D. De Vries, beiden wenende te 's-Gravenhage en redacteuren van het „Haagsche Dbl." In de Staatscourant van 20 Dec. is opge nomen een koninkiyk besluit van 18 dezer, waarby, op de voordracht van den minister van binnenlandsche zaken en ter uitvoering van art. 12, 3de lid, Bub 2 der wet tot regeling van het lager onderwys, het volgende wordt bepaald Het bedrag der ryksbedragen, die aan ge- meenteiyke en aan byzondere normaalleseen en aan hoofden van scholen zullen worden verleend, voor elk der door hen in den loop van het jaar 1891 ter opleiding tot onder- wy'zer aangenomen personen, nadat dezen in den loop van 1893 of later de akte, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwys zuilen hebben verkregen, wordt vastgesteld als volgtlo. voor hen, die by gemeenteiyke en by byzondere normaal lessen zyn opgeleid: a gedurende ten minste twee jaren 300; b gedurende ten minste drie jaren ƒ400; c gedurende ton minste Zy rilt onder haren versleten doek en heeft roode kringen onder hare oogen, welke de kou haar echter niet heeft bezorgd. Zy weet maar al te goed, dat zy met het weekgeld niet uit zal komen. Wat moet er van hare kinderen worden in dezen harden winter? Eene tweede vrouw, met sierlyke hakjes aan hare schoenen, werd in de leege, mistige straat zichtbaar. Hare hakjes zyn echter te hoog en hare schoenen te klein, om haar rond persoontje gemakkelyk te dragen en daardoor heelt haar gang iets waggelends. Een gezichtje, met krullen omlyst en zoo rond als een appeltje, komt uit een licht- blauwen hoofddoek te voorschyn. Een lange regenmantel valt tot op den zoom van hare japon en het zou beter ge weest zyn als hy nog een weinig langer ware, want het veterband was geheel versleten en vormde allerlei franjes om haren rok. Aan haren arm droeg zy eene mand, alsof zy groote inkoopsplanneD had. Maar het scheen toch dat zy tyd genoi-g had om hier by het werkvolk een poosje te blyven staan, en hot was zelfs of haro bruine oogen iemand onder die tahyke schaar zochten. Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5