ïn curie Hamer. By de voortgezette behandeling dor be grooting voor Marine werd uitvoerig van ge dachten gewisseld over twee amendementen van den heer Guyot., om de gelden van de begrooting te nomen, bestemd voor een nieuw vaartuig voor het politietoezicht op de Noord zee o» voor oen artillerie-instructieschip. Do voorsteller betoogde uitvoerig dat die schepen niet noodig waren. Zijn hoofdbezwaar tegen het schip voor politietoezicht was, dat bü geene schepen wilde bouwen voor een specialen dienst, daar zeer goed een gewoon oorlogs schip in het politietoezicht kan voorzien. Een artillerie-instructieschip achtte hy eveneens niet noodig en niet wenschelyk. Liever zou hij de opleiding van zeekanonniers in eene kazerne aan den wal zien geschieden. Van verschillende zijden werden de amen dementen bestreden en verdedigd. De minister van marine bestreed do amen dementen en verklaarde dat aanneming er van het ontslag Tan een groot aantal werklieden aan 's Rjjks werf ten gevolge zou hebben. Zoo noodig zullen zij evenwel zoodanig ont slagen worden, dat zy van do nieuwe pensi oen-regeling proflteeren. Beide arne, dementen werden verworpen. Nadat de hoer Goeman Borgosius zijn wan trouwer. had uitgesproken in den minister, en de lieer Gleichman had verklaard, dezelfde houding aan te nemen als ton aanzien van de andore hoofdstukken, is de begrooting van Marine aangenomen met 49 tegen 35 stemmen. Het hoofdstuk Nationale Schuld werd aan genomen, nadat de minister van financiën verklaard had, dat vooreerst geene leening noodig zal zijn. By hot hoofdstuk Financiën heeft d9 heer Domela Nieuwenhuis eene motie van afkeuring in het beleid der regeering voorgesteld, om dat zij nalatig is gebleven in het indienen van voorstellen tot afschaffing van de indi recte belastingen en de patentbelasting en tot invoering eener progressieve inkomsten belasting. Bij hst gisteravond voortgezet debat be sprak de beer Rutgers van Rozenburg in zeer afkeurenden zin het beleid van dezen minister van financiën, gispte diens luchthartigheid, welke, onder meer, blykt uit het prijsgeven van twee millioen, en die nog meer in het oog Talt, wanneer men let op de nieuwe uitgaven voor de nieuwe legerorganisatie, de tekorton van den Indischen dienst, enz., waarop de minister in het geheel geen acht slaat. Door den heer Okma werd den minister ge vraagd den landbouw meer hypothecair crediet te bezorgen door maatregelen tegonover de hypothecaire credietmstellingen. Den heer Domela Nieuwenhuis, die hem in den namiddag verweet bij vorige stemmingen over diens motie afwezig te zijn, antwoordde hy, over inotie3 niet te stommen hij acht dit comedie- spel. IVanneer oen voorstel tot inkomsten belasting komt, zal hij er zijne meening over zeggen. De hoer Smeengo kon zich met de motie van den heer Domola Nieuwenhuis niet ver eenigen, omdat zij hem te onbestemd was, wolk gevoelen door den heer Tan der Feltz gedeeld werd. Door den heer Van Gijn werd oen grondig onderzoek gewenscht van de quaestie der registratierechten bij den verkoop van goede ren, terwijl de heer Levyssohn Norman klaagde over don slechten dienst op de ontvangkan toren, vooral ton platten iande. De heer C'lercx toonde zich wars van eene inkomsten-belasting, welke by, al werd hy zoo oud als Metluisalem, nooit wenschte te zien ingevoerd. De minister van financien verdedigde zijn beleid. ITy verzekerde naar besparing gestreefd te hebben. Op vele groote uitgaven, die dei- schatkist wachten, is gerekend, o. a. ook op de uitgaven voor de spoorweg-overeenkomst. Wat het verband betreft tusschen de Indische en de Nederlandsche financiën, bestaat er geene reden van zorg voor onze geldmiddelen. Kos telijk werden door den minister de aange voerde punten behandeld. Hij verklaarde dat 'üo Rog. niet gebonden ia aan verkiezings programma, wol aan hetgeen zij zelve voorop stelde. Verschillende omstandigheden werkten tegen en verschillende wetten kosten een enormen tjid van voorbereiding. Omtrent de afschaffing dor rnutatierechten is nog niets beslist. Daarna volgden de replieken. Door den beer Domela Nieuwenhuis werd eene nieuwe motie voorgesteld, lu'dende: „de Kamer, van oordeel dat do Eegeeiing nalatig is gebleven in het doen van voorsteden, inhoudende afschaffing van de accijnzen en de indirecte belastingen, mot uitzondering der rechten van successie en van overgang by overlyden en van patoctbelasting en in de indiening van 't. voor stel eener progressieve inkomsten belasting, keurt op dien grond het flnantiëeie beleid der Eegeering af en gaat ovor tot de ordo van den dag." Door den heer Van Delden werd, naar aan leiding van eene opmerking van den minister dat de wijziging der gemeontewet in dit zit tingjaar nog kan behandeld worden, gezegd dat de Regoering het ontwerp te laat heeft ingedleod. De heer A. Van Dedem deed don minister opmerken dat by, die als afgevaardigde ga- kozen werd om het program van actio te heipen uitvoeren, ai3 bewindsman dit echynt te hebben vergeten. Dit betreurde hy. Nadat de hoer Heemskerk de werkzaam heid der Regeering verdedigd en de lieer Gleichman die in scherpe bewoordingen ge laakt had, werd het debat gesloten en de motie van den hoer Domela Nieuwenhuis met algemeene stommen op ééce na (die van den heer Domela Nieuwenhuis) verworpen. Bij de behandeling der onderdeden ver klaarde de minister o. a. dat by door uit breiding van het aantal collecteurs der Staats- lotory h6t aantal belanghebbenden niet wii vermeerderen. Hy is het eens, dat de Staats loterij zal moeten verdwynen, maar men moet een goeden weg vinden en ook een equivalent voor de te derven baten. Het geheelo wets ontwerp (eindcyfer ƒ23,906,805.583) werd aangenomen met 55 tegen 15 stemmen. Tegen stemden de hoeren Zaayer, Rutgers, Hartogh, Smeenge, W. K. Van Dedem, Eeldt, Kordyk, Cremer, Domela Nieuwenhuis, Vee p'ns, Borgesiue, De Meyier, Zijp. Geertsema en Zyikor. De vergadering werd daarna tot heden verdaagd. Rlvlerberlchlen. De Grebbe, 19 Dec. Het ijs i> de rivier zit vast. Ophousden, 19 Dec. Ook hier zit het ys vast. Wagoningen, 19 Dec. Het ys in den Ryn zit vast. Alle overtocht is gestremd. Eist (Utrecht), 19 Dec. Hit (js op den Ryn zit hier thans onbeweeglijk. Overtocht per ijsboot. Grave, 19 Doc. De Maas zit reeds sedert Dinsdag, en 's avonds was er al een pad ge baand. Woonsdag gingen er paard en rijtuig over heen en heden werd door vrachtkar en diligence de rois naar Nymegen en Wichen over het ys voortgezet. Ook gisteren reeds wandelden vele personen over hare lengte. Sedert 1880 is dit niet meer voargekomen. Hedenmorgen begint er sneeuw te vallen Reenon, 19 Doe. Het ys zit ook thans hier. Nog gaat de overtocht voor voetgangers per ijsboot. Indien de vorst aanhoudt, zal spoedig oon baan over de rivier worden aangelegd, waardoor ook de communicatie voor voertui gen met de Betuwe zal zijn hersteld. Deventer, 19 Dec. In de ysbezotting is sedert hedenmorgen geene verandering gekomen. Van af de schip- tot de spoorbrug is open water. Wind ZO. Sneeuwlucht. Kampen, 19 Dec. IJs steeds vast; op de rivier langs deze stad is alleen een wak be neden do brug. De ondernemers van do stoom boot „Minister Havelaar" zyn ook per ysschuit naar Urk geweest, en zullen dit voortaan wellicht één- of tweemaal per week doen. Ainerongen, 19 Dec. Overtocht Jer ysboot voor voetgangers«ene baan voor voertuigen wordt in gereedheid gebracht. Gist, 19 Doe. De IJsel wordt hier te voet gepasseerd. Nijmegen, 19 Dec. De ijstoestand in de Waal is als hedenochtend met groote open vakken tusschen de afdrijvende massa schollen. De rivier is vallende, hetgeen den ysafvoer zeer bevordert. Intusschen meent men op te mer ken, dat de drift op het oogenblik minder snel is dan hedenochtend. Overtocht onver anderd met ysbooten. Tielerwaard, 19 Dec. De rivier de Waal is beden over hare geheele breedte met zware ijlschollen overdekt, welke slechts zeer lang zaam afdrijven. Het peil wordt al lager, sedert gisteren viel liet weder 5 cM. Den geheeleu namiddag valt er koude, vochtige sneeuw, zoodat er dooi verwacht wordt. Doesburg, 19 Dec. De IJsel is hier byna gehoel dichtgevroren, zoodat de overvaart per pont nu weder geregeld en de passage voor voertuigen heropend is. Rotterdam, 19 Dec. De toestand is dezelfde ris gisteren. Er kwamen 4 stoomschepen binnen, waarvan 1 onder Nederlandsche vlag welke alle eene ligplaats konden bekomen. Antwerpen, 19 Dee. Het sneeuwt, voort durend sterke ijsgang. Gisteravond zyn aan gekomen 7 stoomschepen en heden 3. Één stoomschip is vertrokken. I INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u in 't belang van velen onzer ingezetenon een klein plaatsje verzoeken voor het volgende? Dikwyis leest men in onze bladen aanbie dingen door vreemde kooplui van wijn, sigaren, kleedoren of andere artikelen, waarin gemeld wordt dat door liquidatie der firma, óf door groote inkoopen uit failliete boedels, óf door te grooten voorraad, men in de gelegenheid is het publiek tegen spotpryzen aan een en ander te kunnen helpen. Slaat men geloof aan de aar.trekkeiyke annonces dier kooplui, dan blykt dikwyis by inkoop van een en ander, hoe men beetge nomen is, en volgt de verzuchting, dat men toch beter gedaan had, zich van oen en ander te voorzien bij een onzer solide winkeliers. En dat de Leidsche noringdoenden aan allo concurrentie, ook van andere plaatsen, gerust het hoofd kannen bi6den, is bijn3 onnoodig te bevostigen. Daarby moet niet buiten rekening gelaten worden dat onze Leidsche neringdoendon steeds moeten zorgen, goede waar te leveren, om by 't pubhek in trek te blyven, terwyl bovengenoemde kooplieden ais kometen ver- schynen en verdwynen, zonder ons iets na t9 laten, dat ons aan deze kometen eene bly- vendo herinnering schenkt, de bedrogenen alleen uitgezonderd, die zich beklagen naar dio staartster te hebben omgezien. Verder zoude ik rnyne stadgenooten wel w.llon wyzon op het feit, dat met dezelfde kometen meer en meer verdwynen de dub- beitjes, welke by hun vorblyf te Leiden nog dikwyis eene omwandeling zouden gemaakt hebben en ten goede zouden gekomen zyn aan onzen handelsstand, die daardoor weer in de gelegenheid gestold werd aan anderen arbeid te verschaffen. Waarlyk, Mynheer do Redacteur, wanneor onze Leidsche ingezetenen er meer aan dachten dat onze neringdoenden even goed en zelfs b'-ter in staat zyn, hun te bedienen dan koop lieden van andere plaatsen, spoedig zouden daarvan de gevolgen blyken, door toeneming der welvaart in deze gemeente. En wie belangstelt in den bloei van Leiden, bedenke dat een groot deel van dien bioei te wijt on is aan de meerdere of mindere wel vaart, waarin zich de handel hier bevindt. Hulde aan allen, die door het steunen onzer neringdoenden toonen, Leiden werkelyk lief te hebben. U dankende, Mijnheer de Redacteur, voor do my verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zyn, leidxn, Uw Dw. Dienaar 20 December 1890. Q. buitenland. Fraokrjjk. De president Carnot heeft gisternamiddag den vice-admiraal Binkes en den kapitein jhr. Do Ranitz, belast met de officiëele aankon diging van het overlyden van koning Willem III en de troonswisseling in Nederland, ten gehoore ontvangen. De heer Carnot verklaarde dat hy zich gelukkig achtte, zich te kunnen aansluiten by de hoopvolle verwachtingen, welke het grootmoedige Nederland ten opzichte zyner jonge vorstin koestert. Gisteren gaf de heer Carnot een diner tor eere der Nederlandsche afgezanten, die nog des avonds naar Nederland zouden terugkeeren. De Senaat heeft gisteren de staatsbe groting behandeld en de uitgaven goedge keurd, behoudens de bepalingen, welke op de leening betrekking hebben. De Fransche romanschryver Adolph Belot is overleden. De Raad van Parys heeft besloten mor gen, Zondag, een groot yscarnaval in bet Bois de Boulogne te organiseei n. Entree voor bet bosch 1 fr., ten bate van de ai men van Parijs. Vier militaire muziekco'psen zullen mede werken er zullen een fakk lop t ocht van kuras siers en een groot ballot 1i zien zyn. Dnltechb- a«S„ Tusschen den rijkscommissaris Wissmann en Emimpacha zyn oneer ïeden ontstaan. Wissmann billijkt en ondersteunt niet hot voornemen van Emin om Tabora le bezetten, en Emin, van zyn kant, weigert zyne mede werking aan Stokes, die op den weg van Bagamoyo naar Mpuapua een station wil aan leggen. Volgens den „Reichsanzeiger" heeft Wissmann bericht gezonden dat Emin elk bevel In den wind slaat en hy hem daarom heeft teruggeroepen, nadat voor de veiligheid van hat meerstation gezorgd is. Een metselaarsknecht, die zich als onder officier der reserve te Iostorburg bevond en aldaar in hechtenis was genomen wegens socialistische kuiperyen en het verspreiden van socialistische geschriften, is gisteren door den ki-jjgsraad tot zes maanden gevangenis straf veroordeeld. De gezondheidstoestand van prof. Kocb is, volgens een Beriynscben correspondent der „Times", ongunstig. Zyn werk en de vor wschtiögeD en teleurstellingen van den laat- sten tijd bebben hem afgemat en zenuwachtig gemaakt. Het microscopisch onderzoek beeft zijn oogen voel kwaad gedaan. Vooral heeft het hem pyniyk getroffen, dat de vervaardi ging in het groot van zijne entstof mislukt is. Op bevel van den minister van onderwijs, Gossler, werd eene inrichting gomaakt, waar de stof op groote schaal kon worden bereid, maar hot blykt thans dat van die bereidiDg niets is terechtgekomen, terwyl bovendien Kochs eigen preparaten bedorven zyn. Keizer Wilhelm ontving het bericht van de geboorte van zyn zesden zoon in de Opera. Z. M. ging dadolyk naar het palels, maar liet door den directeur aan het publiek de medé- deeling doen. Het publiek stond op. juichte eri stemde dadeiyk in met het door het oikest aangeheven Volkslied. .Italië. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de Ixer Imbriani gisteren den minister president Crispi gi-lnterpelieerd over de aftreding van den minister van financiën. De heer Crispi antwoordde dat, wanneer e: n minister het niet eons is met zyne ambt genooten, hy niot langer in het kabinet kan blijven. De minister van financiën bad bet fees'maal der irredentisten teUdinebygewoond, e.i ook daardoor werd zyne aftreding geöischt. Eene motie van vertrouwen in de regee ring word met 271 tegen 10 stemmen en 16 onthoudingen aangenomen. De heer Luzzati is benoemd-tot voorzitter der budgetcommiesie. Ai de leden dier com missie behooren tot de regoeringsparty. G t-oo t-15 rl tan nlë. Dn gouverneur van Mozambique heeft, naar uit Lissabon gemeld wordt, per telegraaf een uitvoerig bericht gezonden over het optreden der Engeleclien in Manica-land; zy zouden niot alleen eenige Portugeezen gevangen genomen, maar hen tevens mishandeld en hunne woningen doorzocht hebben. De buitengewone gezanten, belast met het aan koningin Victoria mede te doelen dat Koningin Wilhelmina den troon der Neder landen heeft bestegen, hebben het middagmaal gebruikt en daarna den nacht doorgebracht in het kasteel der koningin te Windsor. Uit Kaapstad wordt geseind dat de eerste minister der Kolonie, de heer Cecil Rhodes, zich den 24sten dezer maand naar Engeland zal inschepen om met lord Salis bury over het Engelsch-Portügeesche verschil te beraadslagen. Turkije. Uit Konstantinopel wordt gomeld dat de .sultan, in stryd met de verwachtiDg, heelt geweigerd zyne bekrachtiging te verleenen aan de overeenkomst, welke getroffen is tot regeling van het geschil over het Griekecbe patriarchaat. De sultan handhaaft in zyn ge- heeler. omvang het laatste, door hem uitge vaardigde besluit, waarin de uiterste conces sion. welke de Porte aan den Patriarch kan toestaan, worden opgeheven. Men beschouwt do weigering van den sultan als de voorbode van de opheffing van alle bijzondere voor rechten, welke tot Turkije behoorende on buitenlandsche Christenen in liet Turksche ryk genieten. Servië. De Servische regeering hoeft de gewezen koningin Nathalia door middel van den eersten minister, generaal Gruiteh, gewaarschuwd, dat do beweging, die zy veroorzaakt, gevaarlyk is voor den troon en dat zij hot land zal moeten verlaten als zy niet met hare staat kundige kuiporyen ophoudt.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2