DEHVAUX's Ketelreinigingstoestel, DE VRIES STEVENS, te Leiden. DE VRIES STEVENS, te Leiden. Hart-Cacao. Alles voor Een Gulden. Goed Gelezen!!! Goed Begrepen!!! Alles voor ƒ1.— WEFLKMEID, Pimcli-Sirooj) van Rum, Een Burgermeisje, vervaardigd door MA.1VS FtEISERT, te Keulen. 1ST.- en Z.-Holland en Utrecht V ertegeirwoordiger s voor Goedkoopste Ketelreiniging "V oordeelen miniminj«_ van de werking: Het maakt het dure en nadeelige kloppen en bik ken onnoodig; omdat geen ketelsteenaanslagzich meer voordoet, voorkomt het roesten en invreten, be zorgt kolenbesparing, lan ger achtereenvolgend ge bruik, korter stilstand en groote zekerheid bij het gebruik. van het toestel Hetzelve is hoogst een voudig, bezit geen beweeg bare deelen die kunnen slijten of zich vastzetten, zooals kleppen, Dotter, hevels enz. het is dus zeer duurzaam, onverslijtbaar, gemakkelijk te bedienen en zeker werkend; het is ver der op elk systeem van ketel te plaatsen. Feuilleton. Stollwerck's Hoogste eiwit hoogste theobromio-gehalts. I Voordeelig! Harb-Caoao is fijnste Poeder-Cacao in hart I vorm gepersd. Spoedige oplosbaarheid, fijne geur, delicieusel smaak, steeds gelijkmatigheid des dranks. In blikken bussen è25Caoao-harten=45cent I 1 Caeao-hart 1,8 cent 1 kop Cacao. I Verkrijgbaar bij EL EL Confisenrs, Banket-1 bakkers enz. Engros-Expeditie: Julius Mattenklodt, Amsterdam, Kalverstraat 103. No. 1. De Diamantmijnen van Koning Salomo, nieuw avontuurlijk werk, waarin ook o. a. voorkomt De Jacht der Toovenaarsters. 1 Deel. No. 2. Kluchtige reizen en avonturen v. d. Baron v. Münchkausen. 1 Deel. No. 3. De Komiek, keur van Chanson- netten, Komische Scènes, Luimige Voordrach ten en Samenspraken. 1 Deel. No. 4. De Profeet In Cupido's Lust-' hof, of handboek om aan jongelingen en juf fers de toekomst te voorspellen, extra jolig voor gezelschappen. No. 5. Het kluchtige Relntje v. d. Schalk, vermakelyk voor de jeugd, vol platen. Nos. 67. Twee aardige Prentenboeken. No. 8. Prachtige Mooie Scheurkalender voor 1891, vol scherts en luim, en kans op een aantal kostbare Cadeaux. Dit alles 18 te zamen voor sl. Een Gulden. Dat kan niet, dat is onmogelijk, hoor ik U allen uitroepenwant het werk De Diamant mijnen is alleen wel f 1.waard,be daar een beetje en lees het over, 't staat er goed, secuur en duidelijk, dat alles te zamen wordt afgeleverd voor slechts Een Galden. Bij D. BOLLS, Bazaar van Goedkoope Boeken, te Rotterdam. Franco thuis door 't heele land na ontvangst Postwissel van slechts f 1.10, waarop vermeld Het Pak Diamantmijnen. Door ongesteldheid der tegenwoordige, ver langt Mevrouw TIELE, Rapenburg, met Februari: eene bekwame goed kunnende tafeldienen en met de wasch omgaan. ran H. HELLEBREKERS ZONEN Rotterdam. No. 1 fl.SO. No. 2 1.2©, No. S fl.- per fUsch. Verkrijgbaar b(j A. WAGEMANS. Rapenburg. ran goede get. voorzien, zag zich gaarne met Februari geplaatst als Meld-Alleen. Brieven franco aan het Bureel van dit Blad onder letter D. r--. 5 1 i liet monteeren van het toestel ls zeer eenvoud.*; het ..cscluedt door den monteur, of naar teekenlng, door eiken machinist of ketelmaker. In Duitschland zijn ruim -1000 stuks dezer toestellen in gebruik, terwijl in bijna alle fabrieksteden van ons land toestellen in werking zijn, waarvan de gunstigste attesten ter inzage liggen. Te Leiden werden twee toestellen geplaatst bij de Heeren j. a. le poole en t1eleman duos, waarvan de resultaten zóó gunstig zijn dat de navolgende Heeren niet geaarzeld hebben zulk een toestel te bestellen: J. M. VAN KEMPEN ZONEN. GEBR. VAN WIJK dl Co. J. J. KRANTZ dl Zn. lieldsche Katoen-Maatschnpp(f. Kon. Ned. Grofsmederij. J. PARMEHTIëR dl Zn. DE KOSTER dl Co. KAREL VAN WENSEN. R. SI. BEUTII d! Zn. W. HOOGENSTRAATEN dl Co. De Leldscüie Zoutkeet. Leldschc Albumlne-fabriek. De Leldsche KatoenelechterlJ en Nct- tenfabrlek, voorheen JAEGER d Co. Toestellen worden op proef geleverd. Prospectussen en inlichtingen worden kosteloos verstrekt door Uit Dostojeffski's jeugd. Stol.) Zoo bleef ons niets auders over dan geduld te hebber). Na een, naar het mij toescheen, eindeloozen rit, bereikten wij eindelijk bot Semjenoffski-plem. Hier was een schavot opgericht, waarop wy gevoerd werden. Wy werden in ryen op gesteld. Na de lange scheiding wilden wy elkaar groeten en met elkander sprokeE, maar men bewaakte ons zóó streng, dat het ons slechts mogelyk was, eenige woorden met den buurman te wisselen. De auditeur betrad het schavot en las nog maals elks doodvonnis voor. De straf zou terstond voltrokken worden. De twintig maal herhaalde woorden „ver oordeeld tot den dood door den kogel" prent ten zich zóó vast ia myn geheugen, dat ik nog vele jaren later midden in den nacht uit den slaap kon ontwaken, omdat ik my ver beeld had dat men my die woorden in het oor had geschreeuwd. EveD duideiyk herinner ik my eene andere, geheel bykomende omstandigheid hoe de auditeur, nadat hy de vonnissen had voor gelezen, het papier dichtvouwde, het in zyn zak stak en van het schavot neerdaalde. Op hetzelfde oogenblik brak de zon door de wolken en ik las zeer duid6iyk in myue verbeelding „Het is niet mogelijk dat men er aan denkt, ons dood te schieten!" Ik zeide dat tot myn buurman, maar in plaats van te antwoorden, wees hy my op een vrachtwagen, waarop een aantal kisten stond, bedekt met een grooten doek. By dezen aanblik verloor ik terstond alle boop en in hare plaats trad de overtuiging, dat men ons onmiddellyk zou doodschieten. Ik herinner my dat ik zeer angstig werd en tevens het besluit nam, niets van myn doods angst te laten bemerken. Daarom begon ik met myn kameraad te praten over alles, wat my in den zin kwam. Hy heeft my later meegedeeld dat ik den geheelen tyd gesproken heb van een verhaal, dat ik bedacht had en dat ik zeer bedroefd was het niet te kunnen uitvoeren. Ikzelf weet daarvan niets; daarentegen herinner ik my dat de meest onsamenhangende gedachten myn hoofd doorkruisten. Een priester betrad het schavot om ons geestelyken byetand aan te bieden. Slechts éón van ons maakte er gebruik van, maar toen de pope ons het kruis voorhield, raakten wy het allen met de lippen aan. Drie myner kameraden, Fetrascheffski, Gri- gorieff en Hombei, die voor de hoofdrad- draaiers werden gehouden, waren intusschen reeds aan palen gebonden; eene soort van zak was hun over het hoofd geworpenrecht tegenover hen werd eene afdeeling soldaten opgesteld, die slechts op het noodlottige com mando: VuurI wachtten. Ik had naar myne berekening op zyn hoogst nog vyf minuten te leven en besloot om deze te gebruiken, om over myzelven na te denkon. Nog leefde ik en was by myn volle bewustzyn, en na vyf minuten? dan was ik niets... of mis schien een geheel andere of iets geheel anders. Van de plaatB, waar ik stond, zag men eene kerk met vergulden koepel, welke in de zon schitterde. Ik herinner my dat ik onafgebro ken in dien glans staarde en plotseling aan gegrepen werd door het wonderiyk gevoel, dat deze stralen myne nieuwe wereld voor stelden en dat ik na vyf minuten met hen zou samensmelten. Ik weet nog duideiyk hoe pyniyk de phy- sieke afkeer was, welken ik van het nieuwe, onbekende had, dat meer en meer naderde. Eensklaps ontstond eene ongewone bewe ging onder hen, die op het schavot stonden. Myne kortzichtigheid belette my de oorzaak daarvan op te diepen. Eindelyk zag ik dat een officier ons in galop naaerde, terwyl hy met een witten zakdoek wuifde. Hy was door den keizer gezonden, om ons gratie mee te deelen. Later vernamen wy dat reeds vooraf besloten was, ons gratie te schenken; hoe zou het ook andeis moge lyk zyn geweest, een zoo onbeteekenend ver- gryp als het onze met den dood te straffen? Haar keizer Nikolaas had ons eene „les wil len geven, welke wy nooit zouden vergeten." Deze comedie had voor velen van ons evenwel noodlottige gevolgen. Toen Grigorieff losgemaakt werd, was hy krankzinnig - hy had in de verschrikkel'yke vyf minuten, gedurende welke hy met een bedekt gezicht aan den paal den kog'al ver wachtte, het verstand verloren. Voor het overige was er niet één onder ons, wiens sbnuwgestel niet door dezen dag ten zeerste had geleden. Nog eene andere omstandigheid, welke merkwaardigerwyze op my niet den minsten indruk maakte, ja, waarop ik niet eens lette, had verschrikkelyke gevolgen voor de meesten. myner kameradoneenigen moesten haar met het leven betalen. Het was dien dag rramelyk verschrikkelijk koud, 22 graden Réaumur, en toen men ons- op het schavot voerde, hadden wy het boven lichaam tot op het hemd moeten ontkleeden. Byna allen waren ziek, toen men ons in de vesting terugbracht, één van ons kreeg long ontsteking, welke later in tering overging-. Maar, ik herhaal het, hoezeer ik myn ge heugen ook scherp ik herinner my niet dat ik de koude heb bespeurd. In plaats van ons te dooden, zond men ons acht jaren naar Siberië; na verloop daar van volgde een besluit, waarby ons verboden werd binnen een zeker aantal jaren iu het laud terug te keeren, Lsxdbk, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6