EIKEL-CACA0, J. VAN DER STOK. THEE, INDIEN GIJ HOEST, De Gracieuse. Tinnen Bedkruiken en Handwarmers voorhanden. J. J. POLLMM, Uit de hand te koop: Zaterdag, 20 December. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fon- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiëu. Gedroogde Soepgroenten en SELDERIJ. Bij A. J. GROEN P.Jzn., Kraepelien Holm's bij A. 1. GROEN P.Jzn., TOMBOLA 25 Cents per Lot. M. KOOI.T. Vrijwillige Verkooping 200.000 SIGAREN. H%. 9459. T390 DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per poet1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. PRIJS DEB ADVEBTBNTIBN Vm X—6 regels 1.05. Iodore regel meer 0.171. Grootere letter» naar plaatsruimte. Voor hot in- casseeren buiten <le stad wordt f 0.10 berekend. eiuuutid Nieuws. Het proces-Eyraud. In de tweede zitting was de belangstelling van het publiek reeds aanzienlijk verflauwd en vooral het aantal van de dames, die eerst zoo talrijk vertegenwoordigd waren, was zeer vermin derd. Het corps diplomatique was weer goed vertegenwoordigd, nu door de Engelsche, Deen- scbe, Turksche en Italiaaneche gezanten. Het eerst richtte de president zich weer tot Gabrielle Bompard. De president tooDde haar het koord, dat zij om den hals van Gouffé had geworpen, maar zij verklaarde dit voorwerp niet te kennen. Gabrielle bleef vast houden aan hare verklaring, dat zy hot slacht offer is geweest van Eyraud, die de misdaad beraamde en uitvoerde, maar ook Eyraud handhaafde de juistheid van hetgeen hij had medegedeeld. Over het algemeen maakten de verklaringen van Eyraud meer den indruk van waar te zijn, dan die zijner medeplichtige, welke zich herhaaldelijk tegensprak. De hoofdzaak der tweede zitting was echlor het verhoer der getuigen. In de eerste plaats werd gehoord Gouffé's schoonbroeder, Landry, en daarna zijn kassier, Jousserand, die inlich tingen gaf over de verhouding tusschen zijn patroon en Eyraud. Vervolgens kwam aan de beurt Remy Launay, de handelsagent uit Sèvres, die, naar men zich zal herinneren, aanvankelilk voor den moordenaar werd ge houden. H(j erkende dat hy zich door Eyraud had laten uithooren en hem alle gevraagde inlichtingen had gegeven over Gouffé's fortuin. Op hem volgde Eyraud's zwager, Choteau, die mededeelde dat hy zyn zwager, om de eer der familie te redden, 2000 fr. naar Liver pool had gezonden, met de aanbeveling om zich in het belang van zyne dochter van kant te maken. Voor dit geld vertrokken Eyraud en Gabrielle naar de Vereenigde Staten. Aan de beurt kwamen toen juffrouw Fuzin, die aan Gabrielle Bompard de kamer in de rue Tronson-Ducoudrez verhuurde, en de werk man, die op don ochtend van de misdaad den koffer in orde maakte. De gewezen compagnon van Eyraud, Pnbourg, verklaarde den beschul digde voor een oplichter. Na het verboor van dezen getuige werd de zitting geschorst. Na de pauze kwamen achtereenvolgens de kellnar in het restaurant, waar Eyraud en Gabrielle den dag voor de misdaad dineerden. H.j verklaarde dat beiden zeer vroolyk waren en een flink glas champagne dronken. Ver volgens gaf de architect, die de kamer heeft onderzocht, een uitvoerig verslag van de tne- HAARLEMMERSTRAAT 70, over de Vrouwesteeg. Bekroond met Zilveren en Gouden medailles. Aanbevolen door SS. Genees- en Scheikundigen voedzaam, versterkend, aange naam van smaak, voor kinderen en zwakken zeer aan te bevelen. Alom verkrygbaar in bussen a I. Kg. Te Leiden o. a. hy de Heeren N. K SWEMER, J. H. DIJKHUIS, D. A. KEL DER Zn., A. J. GROEN P.Jz.enbyMej de Wed. C. WILLEBRANDS. KRAEPELIEN A HOLM. - ZEIST beieidselen, welke Eyraud had gemaakt om Gouffé met eeu katrol op te hyscheu. Ook werden nog gehoord drie dienstboden van het „Ho-el de Toulouse", te Lyon, waai Eyraud en Gabrielle Bompard met den koffer, waarin Gouffé's lyk zich bevond, hun intrek namen, benevens de koetsier, die hen den volgenden ochtend naar Millery bracht, waar zy den koffdr wegwierpen. Na hen kwam de beurt aan Garanger, den Franschman, die in Amerika kennis maakte met Eyraud en zyne gezellin en met Gabrielle naar Frankryk terugkeerde. Garanger was een diplomatiek agent der regeering, die be weerde door den minister van buitenlandsche zaken met eene byzondere zending belast te zyn. Volgens zyne verklaring had Eyraud, die ook hem wilde berooven, Gabrielle als zyne dochter aan hem voorgesteld. Tydens het verhoor van Garanger viel Gabrielle Bompard flauw. Terstond werd zy buiten de zaal gebracht en, dank zy der spoedige hulp van den geneesheer, kon zy weldra weer binnenkomen, zoodat het ver hoor kon worden voortgezet. De laatste getuige, die gehoord werd, was de brigadier Soudais, die Eyraud van Havana naar Parys bracht. Daarna werd do zitting gesloten. Heden zullen de geneesheeren ondervraagd worden, die Gabrielle Bompard tydens hare gevangenschap hebben behandeld. Uit hunne verklaringen zal moeten blyken,ofGabrielle's bewering, dat zy door Eyraud gehypnotiseerd is, in ernstigs overweging kan komen. In geheql Frankryk blyft strenge koude heerschen. In het departement Ille-et- Villaine by Fougères zyn twee landloopers op den straatweg dood gevroren gevonden. By Duinkerken kwamen twee schoolkinderen door de kou om en ook uit Amiens wordt de dood gemeld van twee personen, die door de strenge kou bewusteloos werden. By Grenoble zakten drie geestelyken door het ys en kwamen allen om. By Saccerello werd een luitenant, die met vyf Alpenjagers op marsch was, door eene lawine bedolven. Tot dusver zyn reeds twee lyken gevonden. Te Antwerpen is de scheepvaart op de Schelde door het dryfys geheel gestremd. Veis groots Btoombooten liggen geladen in de haven, maar kunnen wegens het dryfys niet vertrekken. CORRESPONDENTIE. Een schaatsen ryder wyst op het ongerief, dat er voor schaatsen- ryders en het vervoor over het ys ligt in de aanwezigheid van planken onder vele oiuggen, om het den ysbezookers „gemak- keiyk" te maken. Hy acht zulk eene be vloering van het sterke ys, dat we nu hebben, onnoodig, en i3 zelfs van oordeel dat het gehalte van het qs er zeer door vermindert, dat het nadeelig i3 voor de schaatsen. Hy verzoekt daarom dat er op gelet worde die planken van onder de bruggen te verwijderen. INGEZONDEN. Zoo zyn er. Op. nlt uw armstoel, naar 't stroodak In de verte; Der armen Heiland roept ln garen winternacht. P. A. Di Genestet. Vrouw D. woont boven. De trap op en dan rechts. Ge vindt de ruim 70-jarige in zittende hou ding in de bedstede, den schoudermantel omgeslagen. Gebrek en armoede zyn op 't stug en rimpelig gelaat te lezen. Een kooltje vuur, op de tafel voor de bedstede, strekt tot verwarming der stramme, verkleumde vinge ren. Toch gevoelt ze zich gelukkig. Ze heeft nog vry goede „ligging" en „dekking" en eene dochter, die haar liefderyk verzorgt, terwyi deze met boodschappen doen iets tot onder houd bybrengt. Links van de trap woont do 61-jarige T. Zyne 60-jarige vrouw is tot weinig in staat. Ze zit naast de bedstede in een hoekje. Ze is gekleed, maar hoe? T. zelf is betrekkeiyk nog forsch van ge stalte. Hy zoekt vodden uit en berekent, dat hy daarmede morgenavond 't is nu Woens dagmiddag of Vrydagmorgen 60 cents zal verdiend hebben. Daarna zal hy kartonnen vormen maken, waarop mynheer N. de gouden hoofdyzers uitstalt. Zoo scharrelt hy rond. Maar de huishuur, 12 stuivers, heeft hy met de kou niet kunnen overgaren. „Kun je er de kou nogal uithouden, T?" „Dat gaat overdag nogal, mynheerl Ik heb van morgen voor 6 centen steenkolen gehaald. Hier in de pan is het overschot. Maar 's nachts hebben we 't koud." Geen wonder! De „ligging" bestaat uit eenige bossen stroo met een paar zakken er overheen. De kussens bestaan eveneens uit stroo en een stuk zak er op. De dekking ééne moltonnen deken met de twee zakken, die Vrydag dienen zullen om de vodden thuis te bezorgen. Een dun lustren jasje zal den man dan tot meerdere dekking strekken. Beneden, als ge de deur binnenkomt rechts, is een hokje want meer is het niet waar K. met zqn gezin, samen 6 personen, zyne dagen en nachten doorbrengt. De luiken voor het ééne raampje zyn gesloten en door een stuk doek bedekt. Een dronken man heeft twee ruiten ingedrukt en zoolang de huis baas de huur niet ontvangt, laat hy er geen nieuwe inzetten. Een éénmaDsledikant, aan het einde van 't vertrek, overspant de geheele breedte van de kamer. In 't ledikant zelf ontdekt ge onder aan zoo iets van eene matras. Daarop brengt de vader een groot deel van de nachten zit tende door. Hy rookt dan stinkende kruiden om de geduchte aanvallen van asthma te verdryven. In dien benauwden walm, die zelfs de buren boven hindert, slapen moeder en kinderen op een stroozak op den grond met eenige be dekking. De man en de vrouw hebben 't in hunne jeugd goed gehad. Hy was beeldsnyder. Thans valt de armoe hen des te zwaarder. De kinderen deelen ruimschoots in do ellende der ouders. Let op hunne duone, schamele plunje I Zoo vonden we ze. We zagen meer. Armen, wien ge 't niet zoo gemakkeiyk aanziet, dat ze arm zyn. Armen, die hunnen nood niet klagen. Armen, die eerst ln 'tver- trouweiyk gesprek hun gebrek u openbaren. Op! uil uw armstoel, naar de woningen der smarte! Yeel wordt er gedaan. Veel blyft er nog te doen. Eene in Leiden zeer bekende firma hield milde uitdeeling van brood en andere levenemiddelen, terwyl aan verschillende cor poraties voor armenverzorging milde giften geschonken werden. Vinde dat goede voorbeeld navolging by velen 1 Gy, moeders, die uwe kinderen ruimschoots voorzaagt van al 't noodige, ziet eens na, wat ge nog te missen hebt voor arme, ver kleumde kinders 1 Gy, die u baadt In weelde en overvloed, bedenkt eens, wat ge voor armen en behoef- tlgen nog doen kuntl Afgelegde en nieuwe kleeren, voor groot en klein; dekens, hoe oud ook, die ge best missen kunt; de ondergeteekende, die naar den aard zyner betrekking zeker meer dan velen in staat is de behoeften der gezinnon te kennen, belast zich gaarne met de ont vangst er van. Ze zullen voorzichtig besteed worden. Leiden, A. J. De Lange, 18 Dec. 1890. Middelstegracht 121, gebruikt dan 5 Teereopsules-Guyof1 - Teercapsulcs-Fon Gimborn *0.40 Teerpastllles-Geraudel 0.70 Pastllles-Brachatn 0.75 Emser-Pastllles0.60 Salmiak-Pastilles, flescbjes0.20 Salmiak-Pastilles, doosjes .„010 Sodener-Pastilles0 60 kaetlng's lloestborstplaafjes 0.80 VJIen-BonboDS. ƒ0.15 en 0 25 Stollwerck's Borstbonbons 0.25 llaverstroo-Bonbons0.25 Drop uit de blikkeo Trommel. 0.25 Witte Drop, Cassano-Drop enz., 70. HAARLEMMERSTRAAT 70. over de Trouw est eeg. ZONDER NIETEN. Prachtige Prjjzen en Hoofdpozen, tot opruiming der overgebleven Artikelen van den St. Nicolaas. Nieuwe Rijn £0, by de Korenbeurs. zeer geurig, in bussen van 2'/j Kilo inhoud, zeer geschikt als Herst.Gesehenk. Piya per bus f5. f 6.- en ƒ7.5O. Te Leiden uitsluitend verkrygbaar by Breestraat 131. Telephoonauramer 34. (om contant geld), op ZATERDAG 20 DECEMBER 189e, van 's namiddags 1 5 en van 7-11 uren, in het Nutsgebonw aan het Rapenburg te Leiden, door den Deurwaarder C. WAS HECZEM Jr., van circa waaronder Ecbt Geïmporteerde Havana Sigaren en ongeteer 80 diverse gedeponeerde merken als: H. Upman, Radioaa, Nelly, Vaja, Kaart spel, Wisman B. 60 en B. 65, Souvenir d'Am- sterdam, Florida, Deli Bamy, El Rica, Sweet home, Cornelia, Cupido enz. Monsters in gezegd lokaal te zien op den verkoopdag van 10 tot 1 uur. taOO Roe Esschen. en Elzen-Hakbont, met groote en kleine partyen, by lï. VEKDE* GAAL, Bouwman, te Venr.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5