dags te twee uren door den heer W. Klercq, predikant te Koudekerk aan den Ryn. Door den Raad der gemeente Alkemade is besloten, dat aan de openbare school te Kaag eene onderwijzeres zal worden aange steld, omdat het getal der schoolgaande kin deren gestegen ie boven veertig. Het Schuttersveld. In de Memorie van Antwoord op het Ver slag van het verhandelde in de sectiën om trent de ontwerp-begrooting voor dit jaar, werd door B. en We. het een en ander mede gedeeld omtrent de onderhandelingen met de militaire autoriteit over de verbetering van het Schuttersveld in verband mot den afloop van het huurcontract met het Rijk, met uit. December 1890. Zij kunnen thans mededeelen dat voor- loopig is overeengekomen dat het achterge deelte van het veld langs den Marendyk zal worden gedraineerd met pothuizen en uitslui tend worden bestemd voor de oefeningen der infanterie en dat tevens het voornemen bestaat om het voorgedeelte, aan den Rynsbnrger- singel, te doen ophoogen, een en ander voor rekening van do gemeente, z(jnde de kosten geraamd op ƒ8200. Wat de ophooging betreft, hebben de aan nemers van de werken, behoorende tot de vaartverbetering tusschen Rjjn en Schie, de heeren Schuyt en De Ruyter, zich bereid verklaard hun aanbod, in het voorjaar gedaan, alsnog gestand te doen; nl. genoemd gedeelte van het Schuttersland op te hoogen tot AP., het maken van 3 puinstrooken, loopende door het land van Noord naar Zuid, ter breedte van 1.80 M. en ter hoogte van 0.90 M., hei terrein te ontzoden en de zoden op het ver hoogde gedeelte weder te plaatsen, zonder bylevering van zoden, voor de som van 7034, op voorwaarde dat z(j tijdelijke slooten mogen maken op de plaats der latere puinstrooken, zoodat z(j den grond per schuit kunnen aan voeren en op verschillende punten losson. De grond, welken zij daarvoor bestommen, is go- deeltelljk gegraven grond, gedeeltelijk gebag gerd, en bestaat blijkens plaatselijk ingesteld onderzoek, grootendeels uit zand en voor een ander deel uit blauw zand en leem gemengd Het komt B. en Ws. voor dat deze grond voor het doel geschikt is, mits de meer zuivere zandgrond en de gemengde grond door olkan- der verwerkt worden. Thans kan, ten gevolge van de bereidwillig heid van het Provinciaal Bestuur, om, zoosls in de Memorie van Antwoord door B. en Ws. reeds werd medegedeeld, in het bestek voor de werken der vaartverbetering de bevoegdheid voor te behouden aan de aannemers, de ver plichting te kunnen opleggen om ongeveer 25,000 kubieke meters grond te bergen op het Schuttersveld, de ophooging voor betrek kelijk geringe kosten geschieden, terwijl bij andere omstandigheden daarvoor minstens ƒ20,000 zoude benoodigd wezen. De aannemers zijn bereid het werk uit te voeren voor 7034, terwijl voor de bljlevering van zoden en onvoorziene werken ongeveer 400 kan worden geraamd, zoodat de geheelo ophooging slechts eene uitgave van 7460 zal vorderen. Eene dergelijke aanbieding, zeggen B. en Ws., zal niet licht weder voorkomen. Toor het draineeren van het gedeelte langs den Maredyk met pothuizen wordt eene som van 800 noodig geacht. Het voornemen be staat het land in twee „systemen" te ver doelen, daar by één systeem (een net van buizen met één uitloop) niet genoegzaam helling te verkrijgen is. Met het oog verder op de blijvende ver betering, aan het veld aan te brengen, meenen B. en Ws. dat de uitgaven behooren te worden gevonden uit de Buitengewone Ontvangsten. Z(j geven den Raad mitsdien in overweging te besluiten lo. dat voor rekening der gemeente het achtergedeelte van het Schuttersveld langs den Marendjjk zal worden gedraineerd waarvan de kosten zijn geraamd op ƒ800, zoodra de daarvoor opgemaakte plannop de goedkeuring van den minister van oorlog zullen hebben erlangd 2o. dat het voorgedeelte van het Schutters veld aan den Rynsburgersingel voor rekening van de gemeente zal worden opgehoogd, waar van de kosten wordon geraamd op 7400; 3o. dat de kosten daarvoor, geraamd op ƒ8200, zullen worden gevonden uit de bui tengewone ontvangsten (opbrengst van geld- leening) 4o. hun college te machtigen het Schut tersveld len behoeve van de exercitiën var het garnizoen te verhuren aan hot Rijk voor den t(jd van 15 jaren, gerekend te zyn inge gaan op 1 Januari 1891, voor een huurprys van 550 per jaar, onder bepaling dat het achtergedeelte alleen mag gebruikt worden voor de oefeningen van de infanterie en met de bevoegdheid voor de gemeente om het beweiden en begrazen van het laBd te ver pachten, inits daardoor geen hinder worde verooizaakt aan de exercitiën van het gar nizoen en om het land te gebruiken voor de oefeningen van de schuttery en voor openbare volksfeesten of volksvermakelykheden 5o. hun college te machtigen het beweiden of begrazen van het Schuttersveld in het openbaar te verpachten telken male voor den tyd van drie jaren. Voor het geval de Raad zich niet mocht kunnen vereenigen mot het plan om het voor gedeelte van het veld op te hoogen, dan ver valt uit den aard der zaak punt 2 en zal punt 3 moeten worden gewijzigd. Tweede Kamer. De Tweede Kamer heeft heden by de Marine-begrooting verworpen twee amende- menien van den heer Guyot, om den aan bouw van een politie-vaartuig voor deNoo d- zee en van een artillerie-instructieschip te beletten. De Marine-bogrooting word aangenomen met 49 togen 35 stommen, nadat de heer Borgesius zijn wantrouwen tegenover den minister had uitgesproken. Het hoofdstuk Nationale Schuld is aango- nomen. Het debat over het hoofdstuk Finan ciën is aangevangen. CORRESPONDENTIE. Eenige kunstmin naars betreuren het dat de opvoering vun „Frou-Frou" en de uitvoering van „Leidons Mannenkoor" Maandagavond a. s. tégelyker- tyd plaats zullen hebben en geven het bestuur van het laatste in overwoging zyne uitvoeriug uit te stellen. Gemeugd Nieuwe, Gisteravond omstreeks negen uren is brand uitgebroken op eer.e boven- achterkamer van een pand aan de Haarlem merstraat, bewoond door den brievenbesteller Sslier, wiens vrouw eene broodnering drijft. Bedoelde kamer is geheel uitgebrand. Da vlammen zyn gestuit door de werking van den slangenwagen der politie, waardoor de overige aangerukte spuiten geen water behoefden te geven. De oorzaak van den brand is onbekend; wel was de vrouw oven te voren met eene brandende kaars op de kamer geweest. Door de politie alhier zyn ter beschikking van de justitie gesteld de per sonen A. v. N. en H. J. C. als verdacht van mantels en een wagen. Mede heeft zij aangehouden een vador en zoon, die verdacht worden van den diefstal van erwten en boonen ten nadeele van den winkelier S., aan de Mare hoek Langegracht, gepleegd. Als eene byzonderheid kan vor- meld worden dat van de 47 Zoeterwoudsche jongelingen, die in het volgende jaar aan de loting voor de nationale militie moeten deel nemen, zich 22 hebben aangemeld, die vrij stelling hebben wegens broederdienst en als eenige wettige zoon. Een paard mot ar r e s 1 e d e k wam gisteren in vliegende vaart voorby Leider dorp hollen, waar het by het scheiden van den Ryn tot stilstaan werd gebracht. Van af Hazerswoude had het den weg zonder be stuurder afgelegd. Uit Boskoop wordt gemeld: Het gepeupel, dat Woensdagmiddag het ysfeest belette, was hiermede nog niet tevreden. Des avonds was er voor de leden der ysclub muziekuitvoering in jhet hotel van J. Klaassen. Ook dit werd verstoord door van buiten af, tegenover het orkest, de ruiten stuk te slaan. De politie, die zich verdekt opgesteld had, vervolgde den dader, die op de voorkade op het ys sprong, maar voorover in de schotsen viel en zich deeriyk verwondde. Hy werd gearresteerd en bracht den nacht in de politiekamer door. Het bleek een zekere Van Dam te zyn uit het naburige Waddingsveen. Begunstigd door fraai weder, had gisteren op het Vennermeer, onder de gemeenten Alkemade en Warmond, de uit geschreven hardrydery op schaatsen plaats. Er waren 4S deelnemers. De uitslag was dat de prijs van 30 gewonnen werd door G. Lsmmerzaal, van de Kaag; de eerste premie van 10 door P. Van Nieuwkoop, mede van de Kaag, en de tweede premie van 5 door J. Van der Horst, van Warmondterwyi van de zes laatst overbiyvenden, de drie verliezers ook nog ieder een rykadaalder kregen onmid- dellyk na afloop had onder eene hartelyke toespraak van den president der commissie, deu heer J. Koblenzwy, de uitreiking der pryzen plaats, waarby hygegelykortyd den overigen leden der commissie hartelyk dank zeido verr de flinke medewerking, waardoor alles in ce Desie orde alLep. Gisteren hield de commissie van de IJsclub Leiderdorp Zoeterwoude eene byaenkomst, ten einde te beraadslagen in hoeverre zy de arbeiders by het voortduren van do vorst konde in het werk houden. Voor dit doel is een fraai geschenk iL ge komen, dat verscheidene maanden arteid heeft gekost. Het is oen schenkblad, w?.a op een prachtige bouquet uit postzegels is ver vaardigd en de bloemen niet alleen onbériu- pelyk naar de natuur zyn genomen, maar waarvan men byna zou gelooven dat zè mot het penseel ge-childerd waren. Dit zal nu ten voordeele der club worden verloot, lenvyi da heer P. Somerwil, Breestraat alhier, de goed heid heeft dit blad te willen tentoonstellen, waar tevens de loten tegen een gulden per sluk verkocht worden. Reeds is een kistj- sigaien en esn pak tabak van den hee. Vott voor de werklieden ontvangen. Men meldt ons uit Lisse: Giste ren had de hardrydery te Lisse voor minver mogenden plaats, evenals voor eenige dagen te Sassenheim, met dit verschil dat zo hier vanwege de gemeente gehouden werd. Be gunstigd door schoon weder en versierd door vlaggen, en de goed onderhouden baan omslo ten door eene dichte menschenmassa, was het recht prettig om aan te zien, hoe de mededingers kampten om don prijs van 5 in geld en de premie. Was er muziek by ge woest, zeker zou deze hardrydery vrooiyk van stapel geloopen zijn, maar het doel beant woordde immers reeds aan de goede meening. daar door verscheidene armen een buitenkansje gesmaakt werd in geld. Den prys won zekere v. W., die het mot zyn premieryden hard te verantwoorden had, daar de een al beter reed dan de ander. De overige rydors ontvin gen ieder nog 1 met bon. De armen van het bofje werden ook niet vergetenvoor hen werd door mannelyke personen medege dongen. Hulde aan de commissie, die al) ra zoo goed regelde. Aan de gisteren te Zoetermee: Zegwaard gehouden schoonrydery op schaat sen, van jongens en meisjes (ingezetenen) v. n 10-14 jaar, namen 48 jongens en meisjes deel. De prys van 3 werd behaald door Cornelia Ooms; de 1ste premie van ƒ2.50 door Abraham v. d. Boonde 2de promie van 2 door Klaas Van Eeuwen; de 3de premie van 1.50 dour Willem v. d. Boon, en de 4de premie van ƒ.1 door Adriana Saltere. Eene premie van 1 werd nog uitgereikt aan P. Hennoken. Een 7-jarig dochtertje van A. v. d. B., te Zegwaard, had jl. Zaterdag het ongeluk, terwyi het zich op de stoep bevond, voorover in de byt te vallen. Gelukkig we d dit nog bytyds door haar zusje opgemerkt, dat haar daarna, met behulp van enkele anderen, weder op het droge bracht. Terwyi de heer W. K. Van L, even een kykje ging nemen in het hotel Bosshard, zoo wordt 0Q8 uit Oudehoorn gemeld, stelde hy paard en arreslede onder toezicht van zijn vriend W. C. W., van 's-Melenaarsbrug, die van de gelegenheid gebruik maakte om op de baan met mej. De R. van W., een toertje te maken. Dit had ten gevolge dat W. en de juffrouw door zwartje, die zyn messter misie en dien wilde gaan zoeken, uit de slede wer den gebalanceerd. Zy kwamen er hee's'iuids af, doch de arreslede was aan splinters. Het paard werd naar den voerbak van genoemd hotel gebracht en was verder heel kalm. Op den Z.-O.-Binnensingel te 's-Hage is eene oude, behoeftige vrouw in haar kamertje dood gevonden. Zy was door de kou en ontbering bezweken. Onder Havelte zyn twee kinderen doodge vroren. Ook te Heilouw is in eene schamele woning een kind van een jaar oud bevroren. Evenzoo te Tiel. Een remmer op den goederentrein Venloo Feienoord is, naar men meldt, bij aankomst doodgevroren gevonden. Uit Maastricht wordt gemeld: Mejuffrouw R...., van het ijsvermaak terugkeerende, had het ongoluk te vallen en zich in de schaatsen zóó te verwonden, dat zy aan de gevolgen overleden is. Een der beide orgeldraaiers, die eergisteren den wedstryd op schaatsen te Bergambacht oprroolykten, i3 gisterochtend tusschen Stol- wyk en Gouda doodgevroren gevonden. Een 24 jarig jonkman is te Stadskanaal op zyne legerstede doodgevroren. Rivlerbcrfchieu. Nymegen, 18 December. De Waal, die ge- heel overdekt is met ys, biyft deysmassabuiteu aller verwachting nog langzaam afvoeren. De overtocht met ysbooten viDdt nog plaats; doch hot veroischt groote inspanning en duurt zeer lang eer men zich door de ysmassa heeft heengewerkt. Wyk-by-Duurstede, 18 December. De Lek gaat mot zwaar dryfys. Het laatste etmaal ia de rivier 18 cM. gevallen. Overtocht onver anderd. Wageningon, 18 December. Was 16 cU., dryfys. De overtocht op de veren met de gierponten is gestremd en geschiedt alleen per roeiboot voor voetgangers. Roermond, 18 December. Sedert gisteren heeft zich de Maas alhier vastgezet. Deventer, IS Dec. In do ysbezetting is geene verandering gekomen. Het ys zet zoowel te Olst als te Wye tot Westervoort vast. Van de schipbrug tot de spoorbrug is nog steeds een open vak. Kampen, 18 December. Ijsbezetting onver anderd. De rivier ligt overal dicht, behalve beneden de brug, waar een groot wak is. In weerwil der aanhoudende sneeuwbuien heden middag, werd er zeer druk schaatsen gereden op den IJsel. Weinig vriezend; de rivier is heden iets gewassen. Zwolle, IS December. IJs onveranderd vast; het heeft eene dikte van 17 cM. De over tocht geschiedt geregeld door de sluis met pont en roeibooten. Aan het kleine veer tegenover Hattem pas seert men de rivier over een voetpad, waar over ook reeds beladen kruiwagens gaan. Maastricht, 18 Dec. Het dryfys op de Maas is aanmerkeiyk vermeerderd en beslaat byna de helft der rivier. Op den rechter-en linker oever heeft zich het ys godeeltelyk vastgezet. Bergstoepschepontveer, 18 Dec. De Lek wordt zoowel hier als aan do naburige voet- vereD, te voet gepasseerd langs een gemaakt- pad. Morgen zal hier eene hardrydery op de Lek plaats hebben. Amerongen, 18 Deo. Heden heeft zich by vallend water de Rjjn vastgezet. Den atbe- loopen nacht kon de post reeds niet meer over. Tielerwaard, 18 Dec. De Waal beneden Tiel is overdekt met zware ysschollen, welke tot nog toe geregeld afdryven. Het dryfys nam in de laatste 24 uren niet toe. Ds waterstand wordt al lager. Renen, 18 Deo. Het ys op den Ryn heeft zich hedenmiddag bij Remmerden onder deze stad vastgezet, voor de stad dryft het nog en loopt het water op. Overtocht per roeiboot. Eist, 18 Dec. By langzaam vallend water heeft de Ryn zich heden gezet. Overtocht, ook voor voetgangers van en naar de Betuwe, is nu gestremd. Deutichem, 18 Doe. De IJsel is te Does burg voor het grootste gedeelte met dryfys bedekt, zoodat de pont slechts zelden over gaat, maar de passagiers met eene aak worden overgezet. Dientengevolge is de passage voor rijtuigen gestremd. Gorkum, 18 Doe. Op de rivier voor deze stad is zeer veel dryfys. Bij Hardingsfeld zit de rivier vast. Men zal daar beproeven of men een pad naar Weikendam kan banen. De nieuwe Merwede voert veel ys af naar het Hollandsch Diep. De overtocht hier geschiedt per roeiboot. t» U l 'JL Aü IN A. tx rs. Frauki-yk. De Kamer van Afgovaardigden is gisteren, in overeenstemming met de regeering, mot 351 tegen 176 stemmen tot de eenvoudige orde van den dag overgegaan ten opzichte van de Interpellatie-Despret, om de geestelijken in de hospitalen door leeken te vervangen. President Carnot zal heden in een plech tig gehoor ontvangen don vice-admiraal Binkes en den kapitein jhr. De Ranitz, bflast inot de officiëele aankondiging van het nverlyden van Koning Willem III en de troc nsopvol- ging van Koningin Wilhaimina. De avonds zal hun door president Carnot een C ner wor den aangeboden. UivJrvticGleticj. De Eondsraad heeft het voorstel ó-r regee ring tor verhooging van de invc .rechten voor arak, rhum en cognac in vatc tot ISO Mark aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2