i§eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. S4°. 9439 Zatei*dag SO December. A°. 1830. Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Leiden, 19 December. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lelden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. A£zonderl#ke Nommore0.06. PRIJS DER AD VER TENTTEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/0.17J. Qrootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- oaaseeren buiten de 6tad wordt 0.10 berekend- DAGBLAD. Heden zyn aan de unirersiteit alhier be vorderd de heer S. A. Suter, geb. te "Wyl (Zwit serland), tot doctor in de staatswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Het tractaat van Koustautinopel, 20 October 1888", en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap, met „Stellingen,'; de heer H. K. Van Maasdijk gob. to Katwijk aan Zee, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen van „valschheid" naar aanleiding van authentiekó akten", en do hoor A. H. C. Van Senus, geb. te Kra lingen, tot doctor in de artsenijkunde, met academisch proefschrift, get.„Bijdrage tot de konnis dar ce)lulos9gistïng." Aan dezelfde universiteit is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door den hoer G. Baelde, en het doctoraal-examen in de godgeleerdheid door do hoeren C. D. Sax en D. Sypkens. De laatstgenoemde ver kreeg den hoogsten graad cum laude). Door de alhier zitting houdende gonees- kundige staatscommissie zijn heden toegelaten voor bet eersie gedeelte van hot arts-examen de heeron H. Koppeschaar on G. H. Van Dissol. Het beroep naar de Ned.-Herv. gemeente alfcior is door ds. J. H. Gunning Jr., predi kant to Gouda, aangenomen. Naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van mevr. de weduwe J. M. Sobels De Haay, wonende onder Zoeterwoude, stellen B. en Ws. den gemeenteraad voor: lo. aan adressante wegons verandoring van woonplaats vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld te verleenen voor haren zoon, leer ling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over de laatste twee kwartalen van den cursus 1890/91. 2o. afwijzend te beschikken op het verzoek voor zooveel betreft het schoolgeld lager onderwijs. Evenmin als by het hoofd der school 3de klasse No. 2, bestaat by B. en Ws. be zwaar tegen de inwilliging van het verzoek van de Gymnastiek- en Schermvoreeniging „Quick", om het gymnastieklokaal, behoo- ronde by de school aan de Van der-Werfstraat, te mogen gebruiken voor hare oefeningen, op Maandag en Donderdag van 4 tot 5'/. uur des namiddags, tegen betaling van 25 per jaar aan de gemeente en onder bepaling dat de ko3ten van verwarming, verlichting, schoonhouden, bediening en herstel van even tueel aan gebouw of meubilair toegebrachte schade door de gebruikers moeten worden vergoed. Biykens rapport van curatoren van het Gymnasium wordt het noodig geacht de jaarwedde van den amanuensis voor natuur- en scheikunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymnasium eenigszins te verhoogen op grond van de uitbreiding der werkzaamheden in verband met de ge wijzigde regeliDg van het onderwys in natuur- en scheikunde aan het Gymnasium by Kon. besluit van 21 Juni 1887 (Stbl. No. 105), ten gevolge waarvan by raadsbesluit van 25 Augustus 1887 (Ing. Stukken No. 9 van dat jaar) de Verordening van 5 Juni 1S79, re gelende het getal der leeraren, verbonden aan het Gymnasium, on het bedrag hunner jaar wedden is gewyzigd. Het voorstel strekt om de jaarwedde van den amanuensis, thans bedragende 700 en geheel voorkomende op den post Hoogere Burgerschool, met 100 te verhoogen en alzoo vast te stellen op S00 en daarvan op grond, dat een doel der werkzaamheden geschiedt ten behoeve van het onderwys voor het Gymnasium, voortaan 600 te brengen ten laste van de Hoogere Burgerschool en ƒ200 ten laste van het Gymnasium. B. en Vb. zjjn er ten volle van overtuigd, dat de voorgestelde traktementsverhooging noodig is en evenzeer van do billykheid, dat een deel der jaarwedde worde gebracht ten laste van het Gymnasium, evenzeer als zulks geschiedt ten aanzien van de leeraren, die aan beide inrichtingen ondenvy'3 geven. Zy stellen mitsdien voor de jaarwedde van den amanuensis voor de natuur- en schei kunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens en het Gymnasium met ingang van 1 Januari 1891 vast te stellen op ƒ800, waarvan 600 voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens en 200 voor het Gymnasium, en de betrekkelyke artikelen der begrooting voor 1891 dienovereenkomstig te wyzigen. Aan den gemeenteraad wordt door B. en Ws. overgelagd oen verzoek van ar. H. J. M. Boonacker, arts, officïor van gezondheid 2do klasse, om eon lokaal der kweekschool voor onderwyzers gedurende dezen winter eenige malen 's weeks te mogen gebruiken, ten einde eon cursus te houden in het aan brengen van eerste hulp bij ongelukken, met oen ingewonnei* advies van den directeur der kweekschool. Tegen de inwilliging van het verzoek bestaat by bun college in geenen deele bezwaar, terwyl er, met het oog op het doel, waarvoor het gebruik van het lokaal wordt gevraagd, huns inziens, alleszins termen bestaan om in dit geval geene vergoeding voor het gebruik te vorderen, te meer, omdat ook de stadswerklieden in de gelegenheid zullen worden gesteld den cursus by te wonen. Zij geven in overweging aan adressant de gevraagde vergunning tot wederopzeggens te verleenen om een der lokalen van de kweekschool voor onderwijzers gedurende eenige malen per week te gebruiken voor den te houdon cursus, onder bepaling dat de gebruiker zich moet onderwerpen aan de door B. en Ws. ter zake te geven voorschriften. Krachtens Raadsbesluit van 11 Mei 1861 zyn onderscheidene wateren en gronden naby de Zyi afgestaan aan de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappy ten behoeve van den destyda voorgenomen aanleg van despooriyn van Leiden naar "Woerden voor een koopprys van 1560, e. m. onder voorwaarde, dat de alzoo in eigendom afgestano gronden uitslui tend tot den aanleg van den spoorweg worden gebruikt. Thans heeft de Raad van Administratie verzocht de Maatschappy te willen ontheffen van de genoemde voorwaarde, met bot oog op het bestaand plan de daarby vormelde porceelen te vervreemden. Vermits er h. i. geen bezwaar tegen de inwilliging van dit verzoek kan bestaan, geven B. en Ws. den Raad in overweging de voor waarde, by Raadsbesluit van 11 Mei 1861 ge steld, dat de afgestane wateren en gronden uitsluitend moeten worden gebruikt tot den aanleg van den spoorweg, in te trekken.. Ter vervulling eener vacature aan de schoei der 3de kl. Ne. 1, hebben B. en WA, in óverleg met den arrondissements-school- opziener, na ingewonnen bericht van het hoofd der school, eene voordracht opgemaakt ter benoeming van een derden onderwllzer aan de genoemde school, op oene jaarwedde van 560. Die voordracht is als volgt samengesteld: lo. Albert Van der Jagt, 2o. Anton Leendert Van den Berge en 3o. Willem Albertus Kriest, allen adspirant-onderwyzers, werkzaam aan de gemeentescholen alhier. B. en Ws. leggen aan den gomeenteraad over de stukken der sollicitanten naar de betrek king van leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, vacant geworden ten gevolge van het aan mej. P. J. Van Eeldo met ingang van 1 Januari 1891 verleeod eervol ontslag. Blijkens de mede overgelegde rapporten van de commissie van toezicht voor de scholen van Middelbaar Onderwys en van den inspec teur van het Middelbaar Onderwys wordt in do eerste plaats aanbevolen mej. G. Th. Goudamit alhier. Zich met die adviezen vereenigondo, bieden B. en Ws. den Raad de volgende aanbeveling aaa, met voorstel om tot eene benoeming van eene leerares in de Engelsche taal aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes over te gaan: lo. mej. G. Th. Goudsmit. en 2o. mej. A. M. Schyfsma, te Sneek. Na overleg met don voorzitter der com missie van fabricage, geven B. en Ws. in overweging aan P. Ros vergunning te ver leenen om een zerkje te legg6n voor zjjn huis in de Van-der-Werfstraat, No. 32, lang 1 meter, breed 50 en hoog 5 centimeters, overeenkom stig aanwyzing van rooimoesters. Gisteravond bood de hier gevestigde af- deeling der „Hollandsche Maatschappy van Fraaie Kunsten en Wetenschappen" haren leden do derde vergadering aan. Het programma beloofde ons de uitvoering van „Zigeunerlieder" van Joh. Brahms door oenige dames- on heeren dilettanten en ver volgons enkele voordrachten door don be schaafden Rotterdamschen tooneelspeler L. H. Chrispyn. Een telegram van dezen, dat eerst des namiddags te vier uren in handen kwam der commissie, luidende„kan geen geluid geven bronchitis," bracht eene niet geringe ont steltenis. Gelukkig echter wa3 onze Limburgsche novellist, de heer Emile Seipgens, secretaris der afdeeling, terstond bereid, ofschoon on voorbereid, de taak van den heer Chrispyn over te nemen. Het eerst werden het eerste gedeelte der „Zigeunerlieder" door een zeveotal dames en vier heeren tan gehoore gebracht. De luide byvalsbetuigingon, de talryke blyken van in genomenheid, welke dit koor mocht onder vinden, maken een welwillend of goedgunstig oordeel overbodig. De heer Seipgens droeg een zyner nieuwe novellen, getiteld „Hawieoho," voor; by ge leidde hierby zyne toehoorders naar den zuid- oostelyken hoek van onze provincie Limburg, ongetwyfeld de meest woeste streek van ons land. Met aandacht volgde meu de boeiende schots, ons door den lozer gegevenvooral by het laatste gedeelte wekte by in hooge mate de belangstelling op van de talryke aan wezigen. Na het einde van het tweede gedeelte den „Zigeunerlieder" werd door den president der afdeeling, den hoogleeraar Dr. Jan Ten Brink, aan den directeur van het koor, den wakkeren generaal van deze uitgelezen bende, aan den heer Carl Driessen, een sierlyke krans overhandigd als biyk van dankbaarheid voor het werkelyk groote kunstgenot, dat deze zangers en zangeressen hadden geschon ken. Ook een woord van hulde werd gobracht aan dan accompagnateur, den heer L. Dries sen, voor de uitstekende wyze, waarop hy zich van zyne moeielyke taak had gekweten. Eenige dames en heeren te dezer stede hebben het voornemen opgevat, het loffelyk voornemen, in de maand Januari eene soiree (men verbinde aan dat woord het begrip „een gezellige avond") te geven in den Schouw burg. De opbrengst daarvan zal geheel strek ken ten voordeele van ben en hun getal is groot die door het barre jaargotyde veel moeten ontbaren, ja gebrek lyden. In den loop der volgende week zullen voor dit doel inteekenlysten worden aangeboden. Welaan dan, ingezetenen van Leiden, weder bestaat er dus eene gelegenheid om te toonen, dat ge niet alleen met woorden uwe arme natuurgenooten beklaagt, maar ook gereed z(jt hen met daden te helpen! En hoe gemakkelyk wordt u hierby het offeren gemaakt. In ruil voor den door u te bitalen entrée-prys, uwe gift, wordt u,zoog» wilt met de uwen, een genoeglyke avond aangeboden. Die toegangsprys, stellig, by zal niet te hoog zyn voor iemand, die geven wil, die begaan is met het beklagenswaardige lot van velen zyner medemenschen 1 We hoor- don althans spreken van één gulden. Dat het getal dergenen, die tot het boven genoemde doel willen medewerken, groot zy 1 Immors, mocht dat aantal te groot wezen om het op één avond in don Schouwburg te plaatsen, dan zal er een volgendon avond ge legenheid zyn voor hen, die den eersten avond niet konden geherbergd worden. Nog meer! Het geld zal met voorzichtigheid verdeeld of besteed worden om er kleedoren, levensmiddelen enz. voor aan te schaffen, om die later uit te deelen aan hen, die „arm" zyn, zonder te zien naar gezindte, zonder eenige- bevoordeeling. Men aarzele dus niet om zyn naam op eene der lysten te zetten, evenals voor tien jaren by zulk eene gelegenheid! Gisteravond werd de 24ste jaarlykscbe algemeeoe vergadering gehouden door de Ver- oer.iging „Nut en Genoegen" alhier. Na rekening en verantwoording door d» beide penningmeesters werd by monde van twee leden, namens commissarissen belast met bet nazien dier rekeningen, dank gebracht voor het getrouwe beheer en mededeeling gedaan dat alles in de beste orde was bevonden. Vervolgens deed de eerste secretaris voor lezing van zyn beknopt en zakeiyk verslag en bleek onder meer dat in de Vereenigings- kas aanwezig was eene som van ƒ564.59. Aan 7 weduwen met 15 weezen werd 212.50 uitgekeerd. De kas van het Weduwenfcnds- bedroeg ƒ610.44. De uitgaven van het Ond< re steuningsfond8 bedroegen het aanzioniyk cyfer van 2700.75"; welk bedrag hoofdzakeiyk mede werd verkregen door de in het voor jaar geheerscht hebbende influenza, wanneer onderscheidene weken achtereen 200 a 250 werd uitbetaald. Evenwel bedroeg het saldo dier kas 2263. De bibliotheek, waarvan een gretig gebruik werd gemaakt, was met een aantal boeken verrykt. Hoewel de Spaarkas weder gunstig had ge werkt, was het toch weusclieiyk dat door meerderen daaraan werd deelgenomen. "Wat de wekeiyksche byeenkomsten betreft, men kon niet roemen op een druk bezoek, hoewel men toch met blydschap de oude clubjes steeds byeenzag. Het teokenonderwys aan zoons van leden gaat steeds geregeld voort. Het aantal leden der vereeniging bedroeg 533. Na dankzegging door den voorzitter aan den secretaris en aan alle bestuurslede voor hunne krachtige modewerking, had de jaar- lyksche bestuursverkiezing plaats en werden herkozen als voorzitter, 2de secretaris, 2de penningmeester en bibliothecaris respectievelyk. de heerenJ. Goedeljee, W. I. Bomli, H. J. Trap en J. Blansjaar. Gekozen werden de- heeren A. C. Kriest en J. H. De Nie tot commissarissen van toezicht. Ten slotte dankte de voorzitter voor de goede orde en eensgezindheid, waardoor zich deze vergadering had gekenmerkthy wees zyne medebestuurders op de vele werkzaam heden, welke hun het aanstaande vereenigings- jaar wachtten, en hoopten dat allen zonder onderscheid mochten gespaard blyveB, ten einde met lust en opgewektheid bet vyfen- twintigjarig Bestaan der vereeniging te her donken. In de kerk der Ned.-Herv. gemeente van Hoogmado zal de godsdienstoefening aan staanden Zondag 21 December des namiddags te twee uren geleid worden door den heer M. J. Sanders, predikant te "Woubrugge, en den eersten Kerstdag, des voormiddags te tien uren, door don heer F. J. l,os, candidaat tot den H. dienst to Leiden; des namid-

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1