Gemeuga Meuw». Aan het Ceptraal-Israêlletisch kinder- en doorgangs-weeshuis alhier, is door «ene dame te Rotterdam, die onbekend wenscht te blijven, eeue gift van f 25 geschonken. Hedenmorgen is men begonnen vanwege de IJsclub Leiderdorp - Zoeterwoude, naast de baan voor de schaatsenrijders, ook eene baan in orde te maken voor arre- on vrachtsleden. De baan voor de schaatsenrijders is thans zeer goed. Mag men nu eene goede ontvangst in de bussen of by de leden van het bestuur oudervinden, dan kan mon het nog eemge dagen volhouden om de behoeftigen aan brood te helpen en ook voor de veiligheid te waken. Immers, dagelijks 30 mannen met hunne huis- gezinnon op deze wijze te voorzien, is geene kleinigheid 1 Het bestuur en de commissie doen al het mogelyke, om het den liefhebbers zoo gemak kelijk en zoo veilig mogelijk te maken. Men ziet langs de baan op 8 a 10 plaatsen reddings- lynen aanwezig. Eenige baanvegers zijn ook voorzien van alle behoeften om, indien eene schaats defect geraakt, voor weinig geld dat ongerief te herstellen, enz. Kortom: alles is in orde. De commissie voor volksfeesten en harddraverijen te Warmond heeft besloten aanstaanden Vrijdag, des middags te één uur, eene hardrydery op schaatsen te doen houden door en voor on- en minvermogenden. Da prijzen zullen bestaan uit levensmiddelen en dekens. Thans circuleert daartoe eene lijst aan de huizen der meergegoedon aldaar. De commissie hoopt op ruime bydragen, opdat zjj in slaat gesteld worde vele pryzen te kunnen aankoopen, daar het toch ditmaal den armen geldt, en het doel is om bijna iederan mededinger iets te kunnen laten winnen. Nader kan nog bericht worden dat onder hen, die Zondag-middag een der twee personen, die op het Kagermeer, onder de gemeente Warmond, door het ijs gezakt waren, gered hebben, ook nog was J. Biolor, te Sassenheim. In den afgeloopen nacht werd de Haagsche brandweer gealarmeerd voor een uitslaanden brand in het bierhuis van J. P. Tasseron, aan de Laan No. 14. De brand was ontstaan op den zolder; met slangenwagen en stoomspuit werd uitgerukt. Een gedeelto van het dak en van de bovenverdieping ver- brandde; het overige van het perceel bekwam veel waterschade. Men schryft ons: De Bodegraaf- sche IJsclub heeft dezer dagen handen vol werk en, 't moet gezegd worden, zij kwijt zich dapper van hare taak. Mocht zü jl. Zaterdag eene hardryderij uit schrijven voor behoeftige ingezetenen, waarty voor ongeveer f 70 aan levensmiddelen werd uitgereikt, gisteren, Dinsdag, had eene schoon- njdery voor paren plaats. Hiervoor hadden zich 16 paron doen inschryven. De prys ad ƒ30 is gewonnen door Rylaars- dam, van Aarlanderveen, met Dora Otto, van Nieuwkoop. De premie ad f 15 werd behaald door W. P. De Jong, met Marrigje De Jong, beiden van Polsbroek. Hoewel slechts twee pryzen waren uitge loofd, besloot de commissie nog eene extra- premie ad f 7.50 toe te kennen aan M. Dc-n Hartog, van Ter-Aar, met Annigjo Otto, van Nieuwkoop. Niettegenstaande de felle koude was eon aantal schaatsenrydende en loopende toeschou wers op het ys naast de baan, alwaar ech ter alles ordelyk toeging, dank zy den maat regel van het bestuur, om uit de leden eenige personen uit te noodigen om dienst te doen als commissaris van orde, aan welk verzoek door een aantal jongelui was voldaan. Maandag-avond ontstond aan de Zuidelyke Avenue te Delft een hevige uit slaande brand in een perceel, gebezigd tot berging van scheepsbenoodigdheden, als pek, teer, talk, werk enz. Het vuur vond dus ruim schoots voedsel. Het bovengedeelte van het perceel was verhuurd aan mevr. de wed. E. Door de verbazende snelheid, waarmede het vuur om zich greep, kon van den inboedel der bewoonster hoegenaamd niets worden go- red. Het geheele pand was in weinige oogen- blikken eene prooi der vlammen. Intusschen werden de belendende perceelen door de brand weer behouden. Zy leden niettemin veel schade. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Volgens waarnemingen, gedaan in Teylers stichting te Haarlem, heeft het sedert hef, jaar 1880 nog niet zoo hevig ge vroren als in den nacht van Maandag op I Dinsdag, toen de thermometer 13 graden Fahrenheit wees (dus 19 graden vorst.) Den 15den Januari 1880 vroor het niet minder dan 24 graden, den 21sten dierzelfde maand 23'/] graad, den 22sten 22 graden, totdat de konde haar toppunt bereikte op den 25sten en 20sten. Toen wees de thermometer op niet minder dan 26 graden vorst. Het kan dus nóg kouder worden dan het gisternacht reeds is geweest. De laagste ther mometerstand tusechen 1880 en 1890 is ge weest den 17den Januari 1886, toon het 18 graden vroor. (H. D.) Gisteravond omstreeks zes uren werd op den Binnenweg naby de Jose. h straat te Rotterdam een onbekend mansper soon door de stoomtram overreden. Hy werd in bewusteioozen toestand opge- nomon on naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar bleek dat zyn linker voet tot boven den enkel van het lichaam was gescheiden, zoodat men tot eeneverdeie amputatie.van het been moest overgaan. (JV. IÏ.1 Op hot Aard8che veld, gemeente Assen, is in den nacht, van Zondag op Maan dag een kind bevroren, ten gevolge van onvol doende dekking. Vyf leden van don Amsterdam- schen wieli ydersbond „Hollandia" zjjn Zondag, op een tocht van Amsterdam over Monniken dam naar Marken, de Goudzee per rijwiel overgetrokken. Te Raamsdonk is de lOjarigeG. De Bot by het schaatsenryden door het ys gezakt en verdronken. Men meldt ons heden dat gister avond te Oudenbosch (N.-Br.) een spoorweg ongeluk plaats had door het springen van eon band der locomotief. Twee waggons van den trein en de machine geraakten uit bel spoor. Ongelukken kwamen daaiby gelukkig niet voor. Daar een stel rails vry bleef, bracht het ongeval geene groote belemmering teweeg. Men schryft uit Antwerpen: Trots de sedert tien dagen aanhoudende sterke vorst, heeft de scheepvaart voor yzeren schepen nog geene verhindering ondervonden. Uit Dakota wordt van 12 Dec. ge meld dat de „North Dakota Elevator" niet 5000 bushels tarwe eene prooi der vlammen is geworden. De groote strooienboedonfa- briek van Kampmann te Epinal is door brand vernield. De schade bedraagt ongeveer 600,000 fr. Gelukkig dat nu nog geene strooien hoeden noodig zijn Do Schotlandsche visschersvloot heeft op de oostkust van Schotland veel van storm te lijdon gebad. Vier visscliers ver dronken by Gourdon. De olieslagerij van Gustaaf Hubbe te Maagdenburg is met machines en grooten voorraad afgebrand. De schade bedraagt nage noeg een millioen mark. Tweehonderd werk lieden zijn door de ramp broodeloos. Eeno oude blinde bedelaarster, die aan vallende ziekte leed, werd gisteren te Maastricht op haar kamertje, met het hoofd voorover gebogen, in een emmer met water verdronken gevonden. Vervolg Gemeenteraad van 3de pag. De heer Van Iterson merkte op dat over deze zaak wel reeds veel gezegd en geschreven is, doch aan bepaalde argumenten over het vóór en tegen ontbreekt het z. 1. nog. Die heeft hy tot nog toe niet hooren aanvoeren. Velen zeggen dat het vroeg of laat toch tot annexatie moet komen, en anderen zeggen het hen na; doch eene argumentatie ia dit niet, evenmin dat men buiten minder belasting betaalt dan hier; het is meer eene misgun ning, enz. Wel is hy het met den Voorzitter eens dat de toestand van het station, dat buiten Leiden ligt, onnatuuriyk ie; terwyt de nieuwe toe stand natuuriyk zou worden. Na op andere bezwaren te hebben gewezen, vestigde hy er de aandacht op, dat veel min der gegoeden, die nu vry hoog in de belas ting worden aangeslagen, zullen worden ver minderd of vrygesteld. Hg heeft echter niet genoeg argumentaties gehoord om zich voor de annexatie te ver klaren, te minder, omdat hy voor zich geen onbepaald vertrouwen kan stellen in de wys- heid omtrent de finantiëele berekeningen door het Dagelyksch Bestuur, tot welke meening by te meer is gekomen na de jongste ge- meente-begrooting. By hem staat dus op den voorgrondby twyfol onthoud u. De Voorzitter merkte op dat er zaken zyn, welke niet te becyferen zyn. Men wenschte dan bet onmogelyke van B. en Ws. Dat de vorige spr. geen vertrouwun in de wyaneid van het Dag. Beetuur kon stellen, ter be antwoording daarvan wenscht hy in geen her haling van vroeger te treden. De heer Coebergh meende den h6er Van Iterson te moeten opmerken dat door do overige 25 leden van dezen Raad de door B. od We. aangegeven gronden wel als argumenten worden beschouwd en des namens zyne mede leden protest te moeten aanteekenen als zou -deze namens allen gesproken hebben, wier meening integendeel door die argumenten wel gevestigd is. De heer Sipkes vestigt de aandacht op den onregolmatigen toestand, welke hier en in de aangrenzende gemeenten heerscht, op ver schillend gebied en soms zelfs van zoo'n be- denkelyken aard, dat het wonschelyk is dat aan die onregelmatigheden (o. a. wat schutterij, militie, uitoefening vau kiesplicht enz. be- trefi) zoo spoedig mogeiyk een einde kome. De heer Van Dyk ziet er ook geen bezwaar In, dat elders wouenden langs Leidens straten wandelen of in hot Leidsche gaslicht loopen, (hy geeft don heer Van Iterson toe dat dit geen argumenten zyn, want anders zou men alle gemeenten moeten annexeeren)maarbii acht bet een ernstig punt, dat zy, die in de kosten daarvan moesten bydragen, zich daar aan onttrekken. Ook andere redenen voor ilo annexatie, haalde spr. aan, tor weerlegging van het door den heer Van Hereon aange voerde, met wiens argumenten hydevryhdd nam zich niet te vereenigeu. Niemand meer het woord verlangende werd tot stemming overgegaan over het voors el van B. en Ws. om bun college te machtigen lo. aan de Gedeputeerde Staten den dank van don Gemeenteraad te betuigen voor het geen door hen in deze is verricht, ten eiid- te bevorderen dat in den bestaanden toestand wat de grensbepaling betreft, eene gewenschte verbetering worde aangebracht; 2o. aan voormeld college te kennen te govon dat de Gemeenteraad zich over het algemeen met de overgelegde ontwerpen kan vereeni gen, doch tevens in overweging geeft: hot ontwerp ten aanzien van de gemeente Oogstgeost in dien zin te wyzigen dat mede aan Leiden worde toegevoegd dat gedeelte van genoemde gemeente, behoorende tot den Marendykschen polder dat gelegen is tusscliun den Hollandschen IJzeren-Spoorweg, de Haar- lemmertrekvaart, de Poelwatering en de gre«s tussclien den Marendykschen- en den Pesthuis- polder, nader to omschrijven; aan de drie ontwerpen alsnog eene be paling too te voegen, krachtens welke de smn bedoeld in art. 1 der wet van 26 Juli 18S5 (Stbl. No. 169) voor zooveel de gemeente Leid. n betreft, wordt vermeerderd en wat de ge meenten Oegstgeest, Zoeterwoude en Leidi-r- dorp betreft, wordt verminderd met vier vyfde gedeelten van de zuivore opbrengst der hooM- aom en ryks-opcenten van de belasting op het personeel, gemiddeld over de belastinï- jaren 1882 -1883,1883-1S84 en 18S4 -1885 Punt 1 werd goedgekeurd met algemeene stemmen op 1 na, die van den heer Van Iterson. Punt 2a met algemeene stemmen op 2 na. die der heeren Treub en Van Iterson. Punt 26 met hetzelfde aantal stemmen, nl. 21 tegen 2 (van dezelfde heeren). Vervolgens deelde do Voorzitter mede d it in den geest van deze stemming door B. en Wa. een aan Ged. Staten in te dienen rapport zal worden opgemaakt, tot beoordeeling waar van do leden nader zullen worden opgeroepen, waarna de zitting werd gesloten. Deze vergadering werd ook bygewoond door eenige leden van den gewonen gemeen teraad. De 23 leden, die aanwezig waren, zyn de heeren Van de Sande BakhuyzeD, Bakker, Beyerinck, Binnendyk, Van Campen, Coebergh, Van Dissel, Van Doesburgh, Van Doorn, Dozy, Van Dyk, Van Boneval Faure, Goekoop, Hessels, Siegenbeek van Henkelom, Van Itor- son, Klaverwyden, Kok, Van Lith, Pleyte, Sipkes, Stadhouder en Treub. buitenland. Dnltaohland. De -Reiohsanzeiger" deelt mede dat tot den minister van onderwys Von Gosslerher- baaldeiyk aanzoeken worden gericht om Kochs geneesmiddel te verkrygen. Het regeerings- blad brengt daarom ter openbare kennis, dat de minister niet over het middel te beschikken heeft, maar dat dit uitsluitend door Koch's assistent, dr. Libbertz, wordt uitgedeeld. - Prof. Koch heeft het eereburgerscbap van Ciausthal, zyne geboortestad, met erken telijkheid aanvaard. De meeniug blyft te Brussel stand houden, dat de Noderlandscho rogeerlng hare toestem ming zal geven tot het heffen van invoer rechten in den Congo-staat, zoodra de tarief commissie het eene ia geworden over de vast stelling van het tarief. Vermoedeiyk zal de schikking Dog in deze week getroffen worden. De wyziging van Nederlands houding in dit opzicht wordt toegeschreven aan het besluit der Congo-regeeriDg om wyziging te brengen in eenige der directe belastingen, waardoor byzonder de Afrikaansche Handels-Vennoot schap werd getroffen. lttllië. De Oostenryfcsche gezant by het Vatikaan is, toen hy een windelrit maakte, hebt ge kwetst do«r een sUeu, dien z(jn vroeger ont slagen portier naar hom wierp. De dader is gevat. Het bericht, gisteren door de „Nat.-Zei- tung" medegedeeld aangaande den gezond heidstoestand van den Paus, is sterk over dreven. Z. H. ïydt slechte aan eene lichte verkoudheid. Volgens de officiëMe opgaven hebben de invoerrechten in Italië in de eerste vyf maanden van het loopende fioantiëole jaar 17,000,000 lire minder opgebracht dan in den zelfden tyd van het vorige jaar. Groo t-Brltunnl 6. By de verkiezing van een lid van het Lagerhuis te Bassetlaw, in Nottinghamshire, ter vervanging van den overleden conserva tieven afgevaardigde Becket, is gekozen sir Frederick Milner, de candidaat der Unionisten, met 4381 stemmen. De candidaat van Glad stone, Mollor, verkreeg 3653 stemmen. By de vorige verkiezing in 1885 verkreeg de conservatieve candidaat 4367 en do libe rale candidaat 4072 stemmen. De gemeonteraad van Edinburg heeft het rapport der commissie aangenomen, waarby het voorstel wordt goedgekeurd om den naam van Parnell te schrappen van de lyst der eereburgere van de stad. Op aanvraag der Parnellisten vaardigde het Iersche Kanse-laryhof gisteren een ver bodsbevel uit tegen de verdere uitgaaf van Maccartby's blad „Suppressed United Ireland." Parnellisten en anti-Parnellisten raakten gisteren slaags te Kilkenny. Na heftige rede voeringen aan weerskanten zag Parnell zich genoopt wog te gaan. Maar Tannor en Davitt moesten mede aftrekken. Teleffvsimmeia, NIEUW-YORK, 15 December. Het bekende opperhoofd ier Sioux, Sitting-bull, is metzyne zoons gedood. PARIJS, 16 December. De behandeling der geruchtmakende zaak van Michel Eyraud, be schuldigd van moord op den deurwaarder Gouffé, heeft heden een aanvang genomen. LONDEN, 17 December. De „Daily Chro nicle" meent te kunnen melden dat prinses Margaretba van Pruisen, de jongste zuster van keizer Wilhelm, is verloofd met prins Christiaan van Denemarken, den oudsten zoon van den vermoedelyken troonopvolger. LONDEN, 17 December. Toen Parnell van Caetlecomer vertrok, wierp iemand hem on- gebluschte kalk in de oogen. By zyne aan komst te Kilkenny leed Parnell hevige pyn, maar de geneosheeren vertrouwden, dat Par nell zyn gezicht niet zou verliezen. PARIJS, 16 December. Labruyère werd hedenmorgen om tien uren in hechtenis ge nomen, evenzoo mad. Duc-Quercy. Grcgoirs is verdwenenmen donkt dat hy te Londen verbiyf houdtzyau vrouw, die zich te Parijs bevindt, is tot heden nog niet gearresteerd. Ook de beide „getuigen" (de een zou reserve officier, de ander koopman zyn), die de reis naar Modane medemaakten, zyn nog niet gearresteerd. Men wacht, naar het echynt, het verhoor van Labruyère door den rechter van instructie af. Mad. Duc-Quercy verklaarde zich lachend bereid den chef der politie te volgen. WASHINGTON, 17 December. De minister van financiën Windom heeft zich verklaard voor het plan om de nationale Banken vry te stellen van de verplichting, dat zy eene zekere hoeveelheid schatkist-oblig-Hies in portefeuille moeten hebben. Evem-ns ver klaarde de minister zich voor den aankoop van den voorraad zilver in etaven. Overigons was do minister van meening, dat het raadzaam zou zijn de maanc .iyksche aankoopen van zilver to beperken. De minister Windom is bez'g eer ontwerp

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2