N°. 9455. Dinsdag Xö December. A°. 1890. fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Koning WILLEM III. Leiden, 15 December. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per 8 meenden....1,10. Vrenoo per poet1.40. JLfkonderljjke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Ven 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere neer plaatsruimte. Voor het in- ceeseeren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Nu de laatste mannelijke telg uit het Huis van Oranje-Nassau door den dood van ons is weggegaan, zal zeker menigeen gaarne zich in het bezit willen stellen van Zr. Ms. goed gelijkend portret, gemaakt in zijne laatste levensjaren. De gelegenheid daartoe bestaat thans. De heer B. W. IJzekdkaat, op dit gebied zeer gunstig bekend, heeft namelijk naar de laatste van den Koning gemaakte photographische afbeelding een aquarel ontworpen, waarnaar eene chromolithographie is gemaakt, welke onzen Abonné's eerstdaags als Premie zal worden aangeboden. Ze is artistiek uitgevoerd in niet minder dan 10 kleuren en stelt den overleden Vorst voor in generaals uniform. Van de degelijkheid en fraaiheid van dat kunstwerk kan men zich overtuigen bij de firma D. Sala Zonen op de Breestaat, waar het is geëxposeerd in dof-zwarte lijst met zilver afgezet en met de kroon, eveneens in rouwkleuren. De heeren Sala zijn echter be reid naar verkiezing ook andere ljjsten te leveren. Den avond vóór de uitgifte zal in ons blad de Bon worden afgedrukt, waarmede deze chromolithographie, welke een sieraad in huiskamer en salon zal uitmaken, tegen eene vergoeding van slechts 2S cents aan ons Bureel kan worden afgehaald. Door de zorg, welke aan de afwerking wordt besteed, kan de aflevering eenigszins later'geschieden dah eerst bepaald was, eene omstandigheid, waarmede de Abonné's zich gaarne zullen vereenigen. De chromolitho graphie toch kan er niet anders dan in waarde door stijgen. De heer H. J. Van Nouhuys is met 54 stemmen gekozen tot lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier. De heer P. Van Cranenburgh verkreeg 43 stemmen. Voor deze herstemming waren dus, daar 1 biljet blanco was, ingeleverd 98 biljetten. Hot Centraal-Israëhetisch wees- en door gangshuis alhier heeft o. m. andere giften ook een geschenk van 50 ontvangen van den heer M., te Oldenzaal, naar aanleiding van zt|n herstel eener zware ziekte. Vrijdag a. s. zal te Wassenaar wederom eene verkiezing gehouden worden van twee notabelen en één notabel-plaatsvervanger. De vacaturen ontstonden door het bedanken der heeren M. graaf Van Limburg Stirum, A. M. De Lamaar en J. Reinders. Aan Hare Majesteit de Koningin en Hare Majesteit de Koningin-Regentes zpn door den heer Henri De Louw, photograaf van wijlen Z. M. den Koning, te Delft, aan geboden groote photographieën van de graf tombe in de Nieuwe Kerk met hare rouw- decoratio en van den aanblik der Groote Markt op het oogenblik, dat de lijkwagen voor de jrouwpoort stilhield. Woensdag of Donderdag aanstaande zal "ten Hove het cour plaats hebben voor hen, die toegelaten zijn om bij H. M. de Koningin- Regentes rouwbeklag te doen. In de gemeenteraadszitting te 's-Graven- hage van Zaterdag is aangenomen het voorstel van B. en Ws., om niet te voldoen aan eene uitnoodiging tot bijwoning van eene openbare vergadering van Ged. Staten ter behandeling •eener reclame tegen een aanslag van den hoofdeiyken omslag dezer gemeente en te besluiten, dat B. en Ws. zich in het vervolg gemachtigd kunnen rekenen aan dergelijke uitnoodiging geen gevolg te geven. Verder werd het voorstel aangenomen, om ten behoeve van de in 1891 te Scheveningen te houden internationale sporttentoonstelling kosteloos in gebruik af te staan het noodige terrein in de zoogenaamde Renbaan te Scheve ningen, benevens een subsidie in geld. Tot leden der commissie van advies, die den heer A. Huet behulpzaam zal zijn by het opmaken van een avant-projet voor eene open verbinding van Amsterdam met de Noordzee, waarvoor "door het Koninkiyk In stituut van Ingenieurs een krediet tot een maximum van f 2500 is toegestaan, zyn door den raad van bestuur van het Koninkiyk Instituut van Ingenieurs benoemd de heeren mr. J. P. R. Tak van Poortvliet te 's Gra venhage, tevens voorzitter; mr. R. W. J. C. Van den Wall Bake te Amsterdam; dr. E. F. Van Dissel te LeidenA. M. J. Hendrichs, dr. H. F. R. Hubrecht te AmsterdamW. F. Leemans, C. Lely, N. Th. Michaélis te 's-Gravenhage; N. H. Nierstrasz te Amster dam; R. P. J. Tutein Nolthenius te 's-Her- togenbosch; J. Scholtens te Haarlem; J. A. Schuurman te Amsterdam en E. H. Stieltjes te 's-Gravenbage. Deze commissie heeft tot onder-voorzitter gekozen den heer W. F. Leemans, tot secre taris den heer C. Lely. Op de fraaie begraafplaats van de ge meente Haarlem is het stoffelyk overschot van den heer H. De Veer, in leven hoofd redacteur van „Het Nieuws v. d. Dag" en voorzitter van den „Nederlandschen Jour nalistenkring" aan de moederaarde terug gegeven. De lijkbaar was met vele en fraaie kransen bedektblyken van liefde, vriendschap en waardeering. Om het graf waren, behalve de familie en andere vrienden, ook de ver tegenwoordigers van de meeste Amsterdain-- sche dagbladen aanwezig. De heeren R. Wüste, commissaris van de vennootschap van „Het Nieuws v. d. Dag," en dr. Van Gorkom, De Veer's oudste vriend, prezen hem voor zpne bezielde werkzaamheid ter verspreiding van kennis, beschaving en gezonde denkbeelden, schetsten zpn karakter, waarvan blymoedigheid de grondtoon was, gepaard aan geest, waarby altyd zyn goed hart sprak. „Sie haben," getuigde dr. Van Gorkom met een bekend citaat, „Sie haben einen guten Mann begraben, und mir war Er mehr." De heer D. A. Van Waalwyk, secretaris van den „Nederlandschen Journalistenkring," bracht hulde aan den overleden journalist en voorzitter van den kring. De oudste zoon van den overledene dankte, ook namens zyue familie, voor de eer, aan de nagedachtenis zyns vaders bewezen. Wegens oponthoud door mist van het op 6 December 1890 uit Amsterdam naar Bata via vertrokken stoomschip „Prinses A malia", zal dit stoomschip eerst op 19 of 20 Decem ber 1890 van Genua kunnen vertrekken. In verband daarmede jal de in die haven aan boord te nemen brievenmaal voorNederlandsch- Indië eerst uit Nederland verzonden worden op Woensdag 17 December 1890 in plaats van op Dinsdag 16 Dec. 1890, met den trein van 5.50 a. uit Amsterdam naar Antwerpen. Ook „Schorers Familienblatt" herdenkt den dood van onzen Koning. De jongste af levering bevat in de eerste plaats eene gravure naar eene schildery van W. Lindenschmitt, voorstellende den moord op prins Willem den Zwpger. Daarna volgen portretten van den Koning, de Koningin en het Prinsesje by haar ponny (1888). De heer Wilhelm Von Neumün8ter heeft een waardeerend woord er by geschreven, waarin hy in korte trekken de geschiedenis van het huis Oranje weergeeft. Van den heer Wilhelm Röselaar is een kort gedicht op den dood des Konings opgenomen. By resolutie van den minister van finan ciën is bepaald dat de leesboeken voor blinden, als drukwerk, vry zpn van invoerrecht. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op 18, en die van den minister van waterstaat, handel en nyverheid op 20 dezer, zullen niet plaats hebben. Bp koninkiyk besluit van 12 dezer (Staatsblad No. 179) is als een bewps van bpzondere waardeering der diensten van Neder lands strpders in de gedenkwaardige jaren 1813 1815, op de voordracht van den minister van oorlog, het volgende bepaald: lo. aan ieder oudstrpder der jaren 1813-1815, gerechtigd tot het dragen van het eereteeken (Zilveren Kruis), ingesteld by komnklpk be sluit van 10 Mei 1865 (Staatsblad No. 32), wordt jaarlyks, op aanvrage van den belang hebbende, tot de Koningin gericht, ten laste der begrooting van het departement van oorlog, bpwpze van gratificatie, eene geldelyke tege moetkoming van ƒ150 verleend, mits biyke, dat hp uit eigen middelen niet voldoende in zpn levensonderhoud kan voorzien; 2o. die tegemoetkoming zal voor de eerste maal, zoo mogelpk nog in den loop van 1890, en verder telkens omstreeks het midden der maand Juni worden uitgekeerd. Gemengd Nieaws. Was het gedurende delaatBte schoone winterdagen reeds zeer druk op de bevrozen grachten, singels, wateren en plassen in en om onze psryke gemeente, gisteren, Zondag, was die drukte in den vorm van een bonten drom allerwegen op het ps neder gedaald. Evenals voor vele jaren waren er langs de banen tentjes, versierd met vlaggen, verrezen, waarin de traditioneele „heete melk en dikke pieten," alsmede bier van allerlei brouwsel ten verkoop werden aangeboden, terwyi een heir van baanvegers zpne functiën, gewaardeerd en ongewaardeerd, met bezems mèt en zonder hei, onvermoeid verrichtte. Vooral den singels en het Galgewater viel een druk bezoek ten deel. Op dit laatste waagde zich zelfs reeds eene ar met paard, op het gedeelte: Beestenmarkt tot de eerste spoorbrug. Van „De Vink" en „Rhynzigt" gezien, leverde dat Galgewater een vroolpken, echt Hollandschen aanblik op. Doch niet alleen bleven de kloeke rpders zwieren in de nabpheid der stad hunner inwoning, zp snelden ook op de schaatsen heen naar vry ver afgelegen oorden, een genot, dat niet alle winters hun brengen. Dadr, op die plassen, als Wpde Aa, Bra- semer en Kagermeren, hadden, evenals trou wens elders op de gestolde wateren, vele ontmoetingen en kennismakingen plaats, welke öf van korten duur waren, öf in staat tot hechtere vriendschapsbanden aanleiding te geven. Zie ze nu maar eens gaan, die groote schare van ouden en jongen, van „krukken" en „kranen", den bolleboos met zpn „beentje- over" en den scharrelaar, die telkens dreigt te vallenmaar dat schrikt hem niet af. Men is op het ps en op het ps is men immers allen één! Verschil van stand, van jaren, van geslacht, alles valt hier weg. Op het ys is het geoorloofd een lief meisje uit te noodigen, met haar te ryden, haar op te vangen in de armen als ze dreigt te vallen, haar schaatsje op te binden en met haar hier of daar eens „aan te leggen". Geen terrein, dat zoo ver broedert, waar de deftige heer zpne deftigheid vergeet en het meisje hare aangeleerde preutschheid in den steek laat. Op het ys is de mensch natuurlpk, zooals hp is, en daarom geniet, oud en jong! zooveel gp kunt van het heerlyke schaatsenrijden Lang hebben de stoombooten het op den Rpn volgehouden tegen den winterkoning, maar eindelpk heeft de stoom, die machtige factor, het moeten opgeven, waarvan o. a. de twee sleepbooten met hare tien schepen, die te Oudshoorn midden in het vaarwater zoo schilderachtig zpn blyven zitten, de zichtbare getuigenis afleggen. Door den arbeid der psclub „de Rpnstreek" om alle oneffenheden, door de stoombootvaart veroorzaakt, gelpk te maken, is er in aan sluiting met de ysclub Leiderdorp-Zoeter- woude, van Leiden tot Zwammerdam thans eene baan, waarop men in andere streken van ons land jaloersch mag zpn. In de twee'do week-van Decem ber hoorde men te Wassenaar iederen dag weder de doodsklok luidensoms tweemalen op éénen dag. In vpf dagen tpds overleden aldaar dan ook niet minder dan zes volwassen personen. Aan de te Z o etermeer Z egwaard gehouden bardrpderp op schaatsen namen deel 21 personen. De prps ad f 50 werd ge wonnen door A. Van den Berg, van Bent huizen, de 1ste premie ad 30 door P. Van Es, var. Zegwaard, en de 2de premie ad 10 door Bergman, van Warmond. Te Haarlemmermeer is afge brand het woonhuis van A. Kempkes, aan den Spaarnwouderweg B. 231. Oorzaak on bekend. Het huis was verzekerd voor 300, de inboedel voor f 400. De uitslag der te Haarlemmer meer gehouden hardrpderyen op schaatsen is als volgt. Er waren negen paren voor den wedstrpd tusschen heeren en dames. Van hen behaalden J. De Boo en mej. Van Lier den lsten prps; Griekspoor en mej. Griekspoor den 2den prys; L. O verbeek en mej. T. Boom den 3den prps. Voor de hardrydery door mannen waren 25 deelnemers. Den lsten prys won D. Buur man, den 2den prijs won B. De Haas, den 3den prps won Willemse. De baan is door den heer de l'Espinasse officier der genie, gratis aan de commissie der IJsclub afgestaan. De pryzen werden door den heer G. A. A. Knaap, na eene toepasselyke aanspraak, den pryswinners uitgereikt. Do Oostenryksche regeering heeft eene verordening betreffende het gebrnik van Koch's geneesmiddel uitgevaardigd. Daarin wordt verboden het middel op zieken buiten hospitalen enz. toe te passen, tenzp de arts nauwkeurig toezicht op zyn patiönt kan hou den; uitvoerige aanteekeningen omtrent het verloop der behandeling worden voorgeschre ven en zoo ook de verplichting voor iederen arts elk door hem in behandeling genomen ziektegeval aan de overheid bekend té maken zoo ook later den afloop. Bloedige bruiloft. Dezer dagen keerden van Saint-Donat (Frankryk) 's avonds twee jonggetrouwden, Montel, 23 jaar oud, en Marie Consteix, 18 jaar oud, naar hunne woning in het gehucht Ponnet terug, verge zeld van vrionden en bloedverwanten. Opeens weerklonk een schot van achter eene haag en de bruidegom rolde in het zand. Een kreet van schrik steeg uit den mond van al de genoodigden, op hetzelfde oogenblik weerklonk een tweede schot en de bruid viel op het bebloede lyk baars echtgenoots. De moordenaar, die verborgen in het struik gewas op den bruidsstoet wachtte, nam na zyne dubbeie misdaad de vlucht. De genoo digden, als versteend van schrik door dit vreeseiyk tooneel, durfden zich bpna niet ver roeren. Toen de eersto schrik een weinig over was, legde men de twee ipken aan den kant van den weg. Men haalde een rptuig en een lpk- stoet reed het gehucht binnen in plaats van een vroolpken bruidsstoet. Het parket van Issoire en de brigade gen darmerie van het arrondissement waren spoe dig ter plaatse. De vermoedens vielen op zekeren Manaranche, een jongeling van 22 jaren, van hetzelfde dorp. Hp had het meisje ten buweiyk gevraagd, maar was afgewezen. Den dag na den moord vond men het lyk van Manaranche tusschen de struiken. De borst was met een kogel doorboord en zyn geweer lag naast hem. Zpn lyk was reeds geheel styf.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5