$82$ §ourant wordt dagelijks, mei uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven, Dit nommer bestaat uit VLEI! Bladen. Leiden, 13 December. H«. 3454. IV.Üaaii<I»i£ lo 3December. As. 1830. ?HÏJB DBEKa ootraAirrj Yoor Loidcn per 8 m&&ndea.1.10. ??aaco par pcei1.40. jJsonderlgke Nommeras 0.06. i De afdeeling Leiden en Omstreken der led. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde hield eene gewone ledenvergadering, welke de voorzitter, dr. Boursse Wils, opende net eene rede, waarin hij opmerkte dat ongetwijfeld.alle leden, evenals hij,onderden ndruk waren van hot zware verlies, dat ons vaderland door het afsterven van Z. M. den honing had geleden. Hy meende dit verlies niet beter te kunnen schetsen, dan hot ge daan was in het laatst verschenen nummor van „Semperviren3", waarom hy dan ook het rouwarlikel uit dit blad voorlas. Alle ledon hoorden onder do diepste stilte deze rede aan. Nadat de notulen gelezen en twee nieuwe leden geballoteerd waren, deelde de secretaris mede dat hij een schrijven had ontvangen •van den heer Kuyk, te Arnhem, waarin deze heer zich bereid verklaarde op 23 Dec. a. s. eene lezing in de afdeoling te houden. Een tweede schrijven van den algemeenen secretaris behelsde dat ook de heer Budde zich bereid had verklaard om in de maand Februari als spreker op te treden, zoodat in 'dit seizoen twee buitengewone vergaderingen zullen gehouden wordon. Aan de orde was de verkiezing van een nieuw bestuurslid, in plaats Tan dr. Boursse Wils, die volgens het reglement met 1 Jan. moet aftreden. Alvorens tot stemming word overgegaaD, wijdde de secretaris een woord van hartelyken dank aan den aftredenden voorzitter, vooral voor de wyze, waarop deze hem zyne taak als secretaris steeds had ge- makkelyfc gemaakt. Door een luid applaus toonden de leden hunne instemming met hel gesprokene. Daar by de nu gehouden vrije stemming niemand de volstrekte meerderheid verwierf, moest er tot eene tweede vrije stem ming worden overgegaan, die evon weinig resultaat opleverde. Volgens het reglement had er nu eene stemming plaats tusschen de beide heeren, die den tweeden keer het grootste aantal stemmen verwierven, en het gevolg daarvan was dat tot bestuurslid gekozen werd de heer Verster van Wulverhorst, wien van zyne verkiezing zal worden kennis gegeven. Daar niemand meer onderwerpen voor 'de winterbyeenkomst der Maatsehappy had op te geven, vroeg de heer H. "Witte het woord, om een niet op de agenda slaand voorstel te doen. Naar aanleiding van do by do behan deling van het voorstel tot het houden eener Begonia-tentoonstelling gerezen itnantii-ele be zwaren, stelde by voor jaarlyks een bedrag, b'jv. ƒ200, op do bogrooting uit to trekken, ten einde zoodoendo een fonds te stichten, waarmede men dan later eene grooto tentoon stelling zou kunnen op touw zotten. De voor zitter, zoowel als de penningmeester, vonden in het voorstel wel veel goeds, maar vreesden, dat deze soin de begrooting te vod zou druk ken. Da secr. bestreed het voorste]hij houdt niet van dergelyko fondsen, wyl zo wel eens voor andore doeleinden worden gebruikt, dan waarvoor zij oorspronkelyk b3stemd waren. De heeren Sp09t en Witte Jr. waren mot hot voorstel wel ingenomen; is de voorgestelde som te groot, welnu, men neme een kleiner badrag en wachte oen paar jaar langer mot hot houden der tentoonstelling. Na nog eenige discussie, stelde de secre taris voor, het voorstel in handen te stellen Tan het bestuur, en den penningmeester te machtigen zijno begrooting, in plaats van in Januari, in Februari in te dienen, en bij het opmaken die- begrooting zoo mogeiyk reke ning met het voorstel te houden. De latere indiening dor brgrooting achtle hy mot het oog op dit voorstel wenscliolyk, daar de pen- nlngmeest.er dan een beter overzicht heeft over de inkomsten. Dit voorstel werd zonder boofdelyke stemming aangenomen. Do secretaris gaf nu eenige mededeel ingen ten beste over de „Awato", eene soort van groente, in Nieuw-Zeeland in gebruik, welke als het ware half uit eene rups, en half uit een op die rups-zich. ontwikkelenden fungus, bestaat. Gedurende de nu gehouden pauze hadden de leden gelegenheid de fraaie collectie plan ten, te bezichtigen, welke de heer J. D. Speet had ingezonden. Na afloop der pauze prykte een aantal dier planten op de tafeltjes der ledenzy hadden ze als prjjzen uit de kosteloos gehouden ver loting gewonnen. De heer H. Witte zou nu eenige mode- deellngen doen over bloeiende Bromeliaceeén, maar daar het weer te koud was geweest om eenige dier planten ter bezichtiging te stellen, deed hy dit nu liever niet, maar wenschte hy een voorstel ln te leiden naar aanleiding dor ln de vorige vergadering in de bus gevonden vraag, en wel of het niet wenscheiyk zou zyn in de nieuwe StadBzaal, kort nadat deze geopend zou zyn, een soort tentoonstelling te houden. De heer Witte wenschte nu niet zoozeer eene gewone tentoonstelling te organiseeren, hy zou liever zien, dat de leden-kweekers de handen in één sloegen, om deze nieuwe zaal eens recht fraai te versieren, on de be zoekers te laten zien niet alleen wat onze kweekers op dit punt kunnen tot stand bren gen, maar ook wat deze zaal, die op zich zelve reedB zeer fraai belooft te worden, is, wanneer zy met planten en bloemen is ver sierd. De voorsteller wenschte geen pryzen uitgeloofd te zien; de risico zal echter voor de afdeeling zgn en een eventueel batig saldo wilde hy voor de inzenders bestemmen. Nadat dit voorstel van alle zyden was bekeken, en de voornaamste aanwezige kweekers zich er zeer mede ingenomen verklaarden, stelde de voorzitter voor het in handen te stollen van het bes'urn-, dat dan eerst met het gemeente- baatuur kan onderhandelen. Toen de voorzitter vroeg of nog iemand het woord verlangde, stond de heer J. D. Speet op, om met eenige korte maar harte lijke woorden don aftredenden voorzitter dank te zoggen voor al hetgeen deze gedurende zeven jaren voor de afdeeling bad gedaan. Een daverend applaus volgde op deze welge meende woorden. De heer Van de Pavord Smits vroeg nu nogmaals het woord en wel om voor te Btelle'n don hear Boursse Wils tot eerelid van het bestuur te benoemen. Daar een nog luidor applaus als het eerslo op dit voorstel volgde, werd h6t met algemeens stemmen aangenomen. Dr. Boursse Wils be dankte nu de leden voor de ondervonden biy- ken van sympathie, waarop hy de vergade ring 8loot. (SenipJ Wy vestigen de aandacht van schaat- sonryders op de kaart van de plassen rondom Leiden, by advertentie in dit blad door de firma Blankenberg en Co. aangekondigd. Gistermiddag was de groothei togin van Saksen de gast van Koningin Wilhelmina tn van de Koningin-Regentes. Hare Majesteit de Koningin-Regentes hoeft dezer dagen aan de dames-vei oeniging tot werkverschaffing aan bshoeftige vrouwen te Bergum 50 doen toekomon. Het uitvoerend comité van de in het volgende jaar te Scheveningen te houden internationale Sporttentoonstelling heeft zich tot den Raad van State gewend met hot ver zoek om het terrein ("voormalige Renbaan) te Scheveningen kosteloos in gebruik te mogen bekomen en om een subsidie van ƒ5000 als tegemoetkoming in een eventueel te lyden verlies. B. en Wa. stellen voor beide verzoo- ken toe te staan. By koninklyk besluit zijn benoemd tot ryksopziener op de spoorwegdiensten, speciaal belast met het toezicht op de hulpmiddelen by spoorwegongelukken, dr. J. M. Van 't Hoff, W. H. L. Borgerhoff Mulder, officier van gez. lste kb, en dr. A. H. Kuyper. De heeren A. Steenhouwer, predikant by de Hervormde gemeente te Angerloo, en J. J. A. Yaloton, predikant.by de Hervormde gemeente te Tén Boer, beroemd tot predikant by de Protestanlsche gemeente in Nederl.-Iudié. Met ingang van 16 dezer benoemd tot ad- apirant-ingenieur van den Rykswaterataat W. F. Druyvesteyn. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 12 Dec. van Port-Said; de „Prins Willem IIP', van Suri name naar Amsterdam, arriveerde 12 Dec. te Havre; de „Zeeland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 12 Dec van Marseille; de „Soerabaia" arriveerde 12 Dec. van Rotterdam te Batavia; de Zuid-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Dec. van Marseille. De Ellas" van Nendelssohn. Do uitvoering, door de zangvereeniging van de Leidache afdeoling der Maatsehappy tot bevordering der Toonkunst in de Schouw burgzaal gisteravond gegeven, had onder geen byzonder gunstige omstandigheden plaats. Wegens afwezigheid van den voorzitter, dr. Nykamp, deelde prof. Drscker den talryken opgekomenen mede dat de directeur, de heer Dan. De Lange, ten gevolge eener plotselinge ongesteldheid verhinderd was de uitvoering te leiden, waarom de heer Haverkamp, van Amsterdam, per telegraaf was uitgenoodigd geworden diens taak over te nemen. Met leedwezen zullen allen deze tyding vernomen hebben, maar met nog grooter deel neming hoorden we de verzekering dat de toestand van den heer De Lange, die zich reeds tydens de laatste groote repetitie niet al te wel gevoelde, later van zeer ernstigen aard moet zyn geworden, zóódanig, dat hy niet vervoerd mocht worden en thans ten huize van dr. Nykamp wordt verpleegd. Het zou eene horhaling zyn van zyne vroegere kwaal, toen hy zoo gevaarlyk ziek was. Het spreekt vanzelf dat een directeur, al ie hy nog zoo bekwaam als de heer Haverkamp, die vroeger wel enkele repetities voor dea heer De Lange waarnam, voor eene hoogst moeilyke zaak staat als het eene uitvoe ring betreft, als welke nu moest gegeven worden. Het oratorium „Elias" van Mendelssoha toch is een werk, tot weikB waardige uit voering zangers, orkest- en directeur één in alles moeten zyn. Dit mocht men thans van den zoo onverwachts opgeroepen diligent geenszins verwachten. Toch - het zy dadeiyk gezegd vervulde by zijne zware taak zeer verdienstelijk, en het is daaraan ongetwijfeld te danken, dat het in den loop van don avond niet meer noodig was „af te kloppen," gelyk dit het geval was reeds kort na don aanvang van het werk, toen door de sopranen niet op tyd werd ingevallen, zoodat tusschen solisten, koristen en het oikost oetiige verwarriDg of onzekerheid ontstond. De titel-party werd vervuld door den heer F. H. Van Duinen, uit Amsterdam, oen bas zanger, die als solist op hot door hem betre den glibberige pad ontegenzegiyk zyne spo ren nog moet verdienen. Zyn orgaan is wol krachtig, maar koud, zoodat niet altyd de noodige gloed in zyne voordracht lag, golyk wy ons onwillekeurig herinneren dat b. v. het geval was toen op eene dor uitvoeringen in de laatste jaren van de nieuwe „Leidsche Zangvereeniging" (vroeger directeur de hoor Willem Van Iperen) de hoer Messchaert dezelfde partij zong. Hoe geheel verschille: d o. a. was thans de beroemde, aangrijpende aria: „Es ist gonugl", aan het slot waarvan de zanger van nu bovendien van vermoeidheid of iets dergoiyks getuigde. Z9 ging, naar we met grond meenden op te merken, boven zjjne PRIJS D3B, ADVESTSNT) IN. V«n 1—S rogela 1.05. I«terv regel mesr .'C üroetare letrtre uaur plafclgruiuitfl. V- - hu Ifi cusseeren builen de slifl wordl f 0.10 eeui krachten. Er zouden o. i. we! stadgenooten te vinden zyn geweest, die met hem miu6tens op dezelfde Iyn waren to stellen. Tochzouden we onbiliyk zyn als we verzwegen dat hy niettemin enkele goede oogenblikken had. Ook de sopraan-zangeres, mej. Catharina Van Rennee, uit Utrecht, kon ons ditmaal niet zoo bekoren als toen zy eene vorige maal hier ter stede optrad. Zy was thans blykbaar niet zoo good gedisponeerd van stem, welke o. a. by het „Ich sehe nichts!" enkele nu voor haar te hooge noten smokkelde. Waar de party zich echter meer tot haar orgaan leende, was zy meermalen inderdaad schoon en ontbrak het gevoel in hare voordracht ook nu niet, zoo in den samenzang der weduwe met Elias, als in den loop van het „Höre, Israéll" en in het „Darum ward gesendet der Prophet Elias", maar vooral in bet quartet „Wohlan, alle die ihr durstig seid, kommt her zum Wasser," dat zy voortreffeiyk inzette. G-aarne zullen we haar, onder minder ongun stige omstandigheden ah zangeres voor haar, hier nogmaals zien verschijnen. Hare naast haar optredende kunstzuster, mej. Gerda Roinders, uit Amsterdam, was, evenals de bas-zanger, te dezer stede nog onbekend, maar heeft zich als eene uitstekende alt-soliste onderscheiden. Zij heeft een vol, aangenaam orgaan, waaraan zy bovendien eenvoud, maar ook diepe uitdrukking weot te paren. Reeds in het „Elias 1 Gehe weg von hinnen", maakte zy een goeden indruk, evenals in hare verdere voordrachtenen In de even eens beroemde aria„Sol stille dem Horm 1" was zy keurig, overheeriyk. Hier deed zich de ware kunstenares in hare volheid kenner j Do eerst aangekondigde tenor-zangor T. B. M. Stachelhausen, uit Amsterdam, werd ver vangen door den heer J. J. Rogmans, mede van daar, een ruil, welken we niet behoefden te betreuren, want we wisten nu zeker dat we iets goeds zouden te hooren krilgeu. Immers, met den anderen zanger gold het: onbekend maakt onbemind. Daarentegen bad de heer Rogmans al van vroeger zulk een goeden indruk achtergelaten, dat hy ook nu do verwachting niet zou beschamen. Zyn orgaan bleek nog altyd even sympathiek en zyne wjjze van zingen innemend. Dö party van Obadja deed hy volkomen tot haar recht komen. Hoe prachtig klink zyn „Eu Mann Gottesl", maar vooral hoe treffend was zijne aria: „Dann worden die Gerechten louchten." Aan bewyzon van waardoering van de zijde van het publiek ontbrak het ook hem daarom niet. Behalve dat de koren met het „Baal, erhöre una!" wol iets krachtiger hadden kunnen zyn en do tassen by het „Seraphim standen fiber ihm!" slecht invielen, kweten zy zich overi gens goed van hunne taak, welke don ge- heelan avond r.iet van de geringste was, rui de bezielende leiding van hun eigen directeur ontbrak en zich nog zoo rele andere hinder nissen voordedon. Aan hen was nu in niet geringe mate de eer weggelegd den naam der Vereeniging hoog te houden want dat zij eens ook niet op tyd begonnon, omdat ie baszanger een maat te vroeg inviel kan niet op hunr.o rekening gesteld worden, evenmin op die van het orkest, waarvan sommige leden het dadelyk ontdekten, doch anderen niet, zeodat hier eene eigenaardige strooming in de bege leiding ontstond. Overigens welkte het orkest zeer naar bo- hooren mede en bloek hot uit goeie krachten te zijn samengesteld. Den dames- en hooron-dilettanton uit het koor, dio de dubbele en enkele quartetten, alsmede in het terzet medezongen, brengen we een Woord van hulde. Voor allen spreken we evenwel den wensch uit dat do omstandigheden als zich nu voor deden, bij deze enkele maal zullen blijven cn dat de leden weer spcudig hun bekwamen directeur in hun midden mogen zien ver schijnen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1