LEIDSCH N\ S453 Zaterdag 13 December. A°. 1890. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 12 December. 1 PEUB DEZER COURABT: f—T Leiden fx I Dundn.141 Tnnoo per post.1.40. ▲ikonderlgke Nommers.0.06. FEDS DER ADVBRTENTIEN: Tea 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.1 örootere letters neer pUetsrnimte. Voor het Ie om Ree ren balten de stad wordt f 0.10 berekend. Ofücieele Kennlsgerlngen. Directe Bela»tlogen. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene ^kennis dat aan den ontvanger der Directe Belastingen zijn ter hand gesteld twee suppletoire kohieren van de personoele belasting en een suppletoir kohier van het patentrecht, alle van den dienst 1890/91, en executoir verklaard den llden December jl., en lierinnert voorts de belanghebbenden aan hunne ver plichting om don aanslag op den bij do Wet bepaalden voet to voldoen. Lei don, De Burgemeester voornoemd, 11 December 1890. DE KANTER. Heden ia aan de universiteit alhier de heer D. A. Yar. Eek, geb. te Axel (Zeeuwsch- Vlaanderen), bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, met academisch proefschrift, get. „De dwangmiddelen van den Staat, tegenovor de gemeenta." Onze stadgenoot dr. A. E. J. Holwerda is door het „Kaiserl. Deutsche Archeologische Institut" te Ber'ya benoemd tot „ordentliches Mitglied", eens onderscheiding, welke tot beden slechts aan twee onzer landgenooten, de heeien C. Leemans, te Leiden, en J. P. Six, te Amsterdam, «ten deel viel. Op goeden grond kunnen wy mededeelen dat het gieteren door one overgenomen bericht uit bet „Vaderland", als zou het oog geslagen zijn op den heer Senus, doctorandus alhier, als opvolger van wyien den hoogleeraar E. A. Van der Burg, geheel bezijden de waarheid is. Gedurende de tweede helft der maand November zijn aan het postkantoor alhier be zorgd de volgende brieven, welke, door on bekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: H. Durville, Schuier, E. Roos, Wed. Adsuih, Amsterdam; Wed. Springer, Breda; Bonten, Dordrecht; M. G. Hinkestein,N.Stikkelorum, Oudemane Farinaux, J. Van Ros3em, Den Haag; F. Van Hoorn, Haarlem; H. Hoogen- 'ooom, LeidenM. De Zoete, Loosduinen Slink, Oegstgee8t; A. Van Dorp, Rotterdam Wed. Meulenbrugge, Sexbierum; J. De Jong, Vlaardingen; Van der Geer, J. Engels, niet vermeld. BriefkaartenW. Wissenburgh, Den Haag. Brieven, verzonden geweest naar Amerika J. Hagedoorn, Brooklyn; naar Duitschland: F. Ludwig. Aken; naar Frankrijk Dr, Romain AVei3smann. Parijs; naar Rusland: Graaf "Tolstoi. Ja3naja. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar de Argentijnsclie Republiek en Uruguay, door middel van het ■stoomschip -Eiam", van Amsterdam ver trekkende. Ten posi kantore alhier moeten de brieven er.z. uiterlijk morgen-, Zaterdag-avond om 6.5 bezorgd zijn. De wyze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Door de Regeering is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp voorgesteld tot be krachtiging opnieuw voor drie jaren van de provinciale heffingen in Zuid-Holland van sluis- geld aan de echutsluis aan den Leidschendam en van een recht voor het gebruik van het jaagpad langs den Vliet tusschen Leiden en den Leidschendam en voor het overzetten aan den Hofweg. Eene algemeene regeling der rechten voor do vaart op de kanalen b(j de provincie in onderhoud kan eerst na voltooiing der ondernomen vaartve'betering plaats heb ben. In afwachting daarvan worden de be staande tarieven beste digd, behoudens eenige wijzigingen. Bedankt is voor de beroepen naar Ro- kanio en Oosterwjjk door den heer H. L. card, te Leiiep. die nu ook weer be- roeosn is naar Egu.oad en Vlodder (toezeg ging) en naar Graft. Men meldt ons u t Oegstgoest dat Zondag a. s. aldaar niet 's middags zal gepreekt worden, maar 's morgens, en dat dan hoopt op te treden prof. dr. J.~ H. Gunning, uit Leiden. B(j de door stembevoegden der Hervormde gemeente van Zoetermeer en .Zegwaard ge houden verkiezing van drie nbtabelen, ter vervulling der vacatures, ontstaan zoowel door periodieke aftreding van de heeren A. J. Van Reeuwjjk te Zegwaard, P. Korevaar te Zoeter meer, als door het genomen ontslag van den heer J. Uyterlinde te Zegwaard, zijn herbe noemd de heeren Van Reeuwyk en Korevaar, terwijl ter vervanging van den heer Üyter- linde ia gekozen de heer G. De Bruin. Toen nu wijlen Z. M. de KoniDg nog te 's-Hage was, moest ieder der ministers éens in de week by Z. M. komen; door het vertrek van Z. M. naar het Loo in 1888 beeft zulks met het ministerie niet plaats gehad. H. M. de Koningin-Weduwe Regentes heeft aan de ministers medegedeeld dat Hare Majes teit wenschte dat de ministers, evenals zulks met den Koning plaats, had, wekelijks bij Haar zouden komen. Reeds hebben verschil lende ministers dientengevolge bijeenkomsten met H. M. gehad. De heeren W. Van Dedem en Smidt hebben voorgesteld, art. 57 van de Indische Begrooting met 16,500 te verminderen, met het doel om eene uitspraak van de Tweede Kamer uit te lokken over den voorgestelden cursus voor de opleiding van inlandsche ambte naren van het Openbaar Ministerie. In overeenstemming met de opmerkin gen der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer is door de Regeering bij wijzi ging van hoofdstuk I der Slaatsbegrooting van 1891 voorgesteld het bedrag van het inkomen der KoningiD, in afwachting van hetgeen daaromtrent in de bij art. 24 der Grondwet bedoelde wet zal worden bepaald, voorloopig voor „memorie" uit te trekken. Verder is in dat hoofdstuk het jaarlyksch inkomen der Koningin-Weduwe geraamd op de bi) art. 28 der Grondwet vastgestelde som van ƒ150,000 De hoofdredacteur van het „Nieuws van den Dag," de in or H. De Veer, ia te Haarlem na een laogdurig on smartelijk lijden overleden. Als letterkundige en als journalist stond De Veer zéér hoog in aanzien, hoog vooral ook in de schatting zijner lezers. De Veer had iets in zijn schrijven, den toon, die niet is aan te leeren noch na te bootsen, die uit het hart komt en tot het hart spreekt en hem de harten deed winnen van al zijne lezers. Zelfs waar by niets bijzonders te ver tellen had zooals voorkomt in de dagelyk- sche taak van den journalist daar sprak hy toch nog zóó, dat men gaarne luisterde. De Veer was een goed mensch, oen man met een groot hart, een helleren blik en eene breede opvatting van het leven. Daarvan ge tuigde alles wat hy deed, al was dit dan ook 8omwyien niet zonder nadeeligo gevolgen voor hemzelven, daarvan getuigde vooral ook al wat hy schreef. Van zyn „Trouringh voor het Jonge Holland," zyn meesterwerk, dat naast de „Camera Obscura" van Hildebrand en „Waarheid en Droomen" van Jonathan genoemd zal worden zoolang er eene Neder- landsche letterkunde bestaat, tot zyn „Land van de Mynheers," zyn laatste werk van eenigen omvang, waaruit ons zoo verrassend bleek boe ryk een schat aan frissche oor- spronkelykheid hy in zyn lang en niet altijd gemakkelijk loven had weten te bewaren, getuigen al zyne werken van gulheid, goed heid en van een hartelijk, innig geloof aan het goede in den mensch. Zyn gezond verstand en zyn warm hart waren de gaven, waarmede hy voornamelijk werkte on walko hy hoeft aangewend tot de opvoeding van zyne medemenscheneerst als predikant, later als directeur eerer hoogere burgerschool; eiLdelyk als leider vau een volksblad, welken laatstgenoemden werkkring hy 20 jaren vervulde. Wie De Veer'a novelle „Toenen nu" las, kent de geschiedenis zijner kinderjaren. Hfl heeft zijn vader, die griffier was van het „Vredegerecht" te Sommelsdyk, op Over- flakkee, niet gekend, en slechts enkele jaren genoot hy van do koesteronde zorgen zynor moeder. Op zesjarigen leeftyd, hy werd 23 Nov. 1829 geboren, was hy reeds een wees. Zyne gansche jeugd sleet hy op eene kost school. „Ik stond nagenoeg alleen op de we reld,'Lscbreef hy, ^ondef medeiydende harten, doch ik herinner mij niet, dat deze toestand op zichzelf my ongelukkig maakte". De Veer was een onwaardeerbaar mede werker in eiken kring. Hij had eene werk kracht en een yver, wanneer zyne belang stelling was opgewekt, die hem in eiken kring terstond hèt middenpunt deden zijn. Beschei den, nederig vaak in zyn optreden, maar zolfbewust in zyn doen en laten, waren er slechts weinigen, die zich aan zyne besliste meerderheid wisten te onttrekken. Veeleer erkende men die willig en gaarne, gaarne vooral omdat hy er zich niets op liet voor staan; en onvergetelijk zyn, de ooganbükken, in zyn gezelschap doorgebracht, hetzij op reis of thuis, in kleiner of grooter kring. By de Nederlandsche journalisten, zonder onderscheid van party of richting, stond hy in het hoogste aanzien. Nauweiyk bad hy zich by den „Nederlandechen Journalisten kring" aangesloten, of by werd met algemeene stemmen gekozen tot voorzitter en tot de laatste dagen zyna levens heeft by die be trekking vervuld met al do warme belang- stelliDg, die in hem was. In De Veer wordt veel verloren, veel meer dan op dit oogenblik nog kan worden beseft; en zyn gemis zal geToeld worden zoolang er menachen leven, die hot geluk hebben gehad met hem in aanraking te komen. De majoor J. F. D. Bruinsma, comman dant der koloniale resorve, toegevoegd aan don groothertog van Saksen Weimar, is be noemd tot commandeur der orde van den Witten Valk. Men achryft uit WinschotenRyk aan kunstgenot was de avond van Woensdag voor de velen, die naar „'t hotel Dommering" waren opgegaan, om te profiteeren van 't con cert der gemengde zangvereoniging „Euterpe" alhier. Onder meer werden uitgevoerd: „Scbün Ellen" van Max Bruch en „Erlkonigs Toch- ter" van Niels Gade. De solo partyen werden gezongen door me.i Wia Dikema, concert zangeres van Leiden, mej. A. Van Ktozten, werkend lid der vereenlging, en den beer August Later (oere-lid van „Euterpe"), van Deventer. Onder de uitstekende leiding van den heer H. Schuurman, heeft Euterpe" we der een heerlyken avond verschaft aan de aanwezigen. Geen wondor, dat bovendien de drie liederen voor sopraan door mej. Di kema, eene door 't gansche land beroemde 'zangeres, met een gevoelvol sopraangelnid en kenrige voordracht, zeer werden toegejuicht. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 11 Dec. te Suez; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Dec. van Suez; de „Zuid- Holland," van Batavia naar Rotterdam, arri veerde 11 Dec. te Marseille; de „Prinses Sophie," van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 10 Dec. te Co'ombo en heeft 11 dezer de reis voortgezet; do „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Dec. van Colombo. Maatschappy tot bevordering dor toon kunst. Afdeelingsuitvoeringen. Afdeeling Am sterdam, 13 December, te 8 uien. „Concert gebouw." „Cseciliên-Ode", G. F. Handel; „Orpbeus" (fragment). C W. Von Gluck „Finale Loreley", F. Mendelssohn Bartholdy; „Rhapsodie". Joh. Brahms; „Fhnr.tas'e"voor l'ano, koer en orkest, U Ym> Beethoven. Solisten: mevrouw M. Wilhelmj, (Wiesbaden), sopraan; mej. H. Spies, (Wiesbaden), alt; de heer J. J. Rogmans, tenor; de heer Julius Röntgen, piano; directeur: de heer Julius Röntgen. Gemengd Nieuws. In ons voorlaatste nommer waren wy zoo vry een beroep op onze liefdadige stadgenooten te doen voor diegenen onzer medemenschen, die by de tegenwoordige weersgesteldheid zonder voldoende kleeding bibberende en rillende van koude lange onze straten en grachten loopen en vaak vruchte loos naar werk en brood zoeken. Het doet ons genoegen onder doze omstan digheden de aandacht te mogen vestigen op eene Vereeniging, welke vooral in dezen tyd, ais ze voldoende gesteund wordt, veel goed kan doen. Het is de dames-vereeniging „Armenzorg", welke zich o. a. ook ten doel stelt den ver koop van gemaakte kleedingstukken, voor namelijk voor armen en door armen ver vaardigd. Zy heeft daartoe eone gelegenheid geopend ten huize van mej. Breebaart, op den Ouden Singel No. 228, waar alle goederen voorhan den zyn of besteld kunnen worden. Door van deze instelling gebruik te maken kunnen onze meergegooden eveneens veel lyden, dat grooter is dan men misschien wel zoo oppervlakkig denkt, verzachten. Het is nu geen tyd om te talmen. Men moet dadelyk de handen aan het werk slaan. Wie spoedig helpt, helpt ook hier dubbel. In dezen plotssllngen. oogenblikkelyken nood, moeten snze behoeftigen zoo spoedig mogelyk. geholpen kunnen worden. Mocht men nadere inlichtingen verlangen, de dames der vereeniging „Armenzorg" zullen die zeker gaarne verstrekken. Wy verwyzen daartoe naar achterstaande advertentie. Hedenmorgen heeft prof. Ro- senstoin in het academisch ziekenhuis alhier de eerste inspuitingen gedaan op mannelyke personen, van wie geconstateerd was dat zy in lichten graad aan tering lyden. De inspui tingen hadden plaats tusBChen de wervelkolom en het schouderblad. Geiyk men weet, had de hoogleeraar dezer dagen de stof daartoe ontvangen van prof. Koch uit Berlyn. Wy vestigen de aandacht op de groote sorteering heeren-pelzen, vooral by deze weersgesteldheid, in het magazyn van den heer M. Cahen alhier voorhanden. Met valschen sleutel is het pak huis van den heer S., kruidenier op de Mare, hoek Langegracht alhier, hedon in don vroegen morgen geopend en zyn daaruit door twee per sonen eenige halve zakken boonen ontvreemd. Eene wekster en daarna de machinist van de firma Leembruggen hebben do dieven gezien, maar waren te ontsteld, om maatregelen tot aanhouding te nemen. De politie doet onderzoek. De IJsclub Leiderdorp Zoeter- woude is hedenmorgen begonnen met ruim 30 man om al het mogelyke te doer, ten einde de liefhebbers in de gelegenheid te stellen naar Alfen enz. te kunnen schaatsenryden. De schoteen staan, om zoo te zeggen, als l bergen tegen de werklieden op. Het is nu maar te hopen dat het besluur der IJsclub door do gegoeden worde gesteund, opdat i hot de behoeftige werklieden aan het werk 1 kunne houden. De liefhebbers van schaatsen;yden worden tevens opmerkzaam gemankt op de langs de baan geplaatste bussen Van trein 107 Oer lloll. IJzeren» Spoorweg-Maatschap,py is gisteren tusschen I Noordschavwoudo en Schagen de achterste 1 goederenwagen, ontsj'&ord, vonder evenwel ongelukken te vyrtoizaVer. ALeep ik lied. tik i uiordocr ve:iiz..,gd.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1