31*. S452. Ti-ydag 3.3 13eceiiil>ei-. A8. 1390, &eze Qourant wordt dagelijks, met uitzondering 7an <gpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 11 December. Feuilleton. LEIDSCH ésm DAGBLAD. hoopte dat die vriendschap ook in deze uren in allee zou voorzitten. Dan zeker zou de avond zoo genoeglijk mogelijk zijn en zulk eon avond wenschte hy allen toe. Sprekers bondige, hartoljjko toespraak werd warm toegejuicht^ weldra gevolgd door de tonen van het Nederlandsche Volkelied, dat door een mannenkoor (bestaande uit leden der Vereeniging met welwillende medewerking van eenige andere heereH zangers) met bege leiding van orkest werd aangeheven. De indruk, welken ook de in de woorden noodlg gewor den wijziging maakte, waa plechtig en staande werd de bede aangehoord Heil, heil, het lieve Vaderland Heil, heil, de Koningin 1 Hierop werd door hetzelfde koor, onder lei ding van den heer J. Oostelaar, uitgovoerd een .Feestzang voor mannenkoor en tenor solo", opgedragen aan-hpt bestuur der feest vierende Vereeniging. Het is"eeno.c,ompositie van den directeur zeiven, die ook tfiet dit werk gotoond heeft dat hot .toonzetten" voor hem geene vreemde zaak meer is. De instru mentatie is in overeenstemming met den zang, vol gevoel en uitdrukking, en de uitvoering was er mede in harmonie, ook de tenor solo, gezongen door een welbekenden Leidschen zanger, den heer Groenendijk. Luide toejuichingen vielen er aan ten deel, gepaard mot eon woord van dank door don president aan den directeur en do zangers niet-leden, voor hunne bereidwilligheid om dezen avond zooveel genot en luister by to zetten. .De heetJ. ..VerHsy de Winter, socretaris der Vereer,i. ing, bracht alsnu over de laatste 12'/i jaar een verslag uit, dat eigonlijk geen verslag was; want het schetste In hoofdzaak op geestige w(jze alleen het doel van den vreedzamen vriendenkring, welk doel zoo ge heel in strijd is met het strijdlustig devies der Vereeniging: „Pugno pro Patria" (strijd, vecht voor het Vaderland), dat men op de poort van den Leidschen burcht terugvindt. Die bevordering der vriendschap onderling sluit echter aankweeking der liefde veor het Vaderland niet uit. Integendeel, ze wordt er zelfs door bevorderd. En zoo kunnen beideu hand aan hand gaan. Verder was de avond gewyd aan muzikale voordrachten door het orkest (o. a. eenschoone piston solo van den heer J. C. Van den Berg) en door eenige heoren zangers of ooreltden der Vereeniging (o. a. Tan den heer J. Ooste laar do „Terugkomst" van Verhulst en „Ter lustecben Taveerne" van Gottfried Mann, na welke lieve zangnommers h(j nog een derde, de „Hollandsche Vlag" moest ten beste geven) zoomede aan eenige welgelukte komische voordrachten en de opvoering van een grappig zangspel in' óén bedrijf: .Stanley in den Bloemenkelder", dat door het inderdaad keurige spel der drie heeren en ééne dame, evenals de losse voordrachten, algemeen voldeed. Wegens het inmiddels vrt) ver gevorderde uur deed men de te vertoonen „Dissolving- views" van hot programma vervallen, ten einde des te spoediger tot het bal te kunnen overgaan, dat zeer geanimeerd was en leden en genoodlgden met hunne dames nog lang bijeenhield. Naar wy vernomen, heeft men te Leiden voor opvolger van prof. E. A. Van der Burg, hoogleoraar In de pharmacologic, het oog geslagen op den heer Senus, doctorandus. Als opvolger van prof. Huet wordt ook nog genoemd dr. W. Nolen, uit Botterdam. Vad Ter benoeming van eené onderwijzeres 1de kl. aan de openbare tusscbenschool aan de Hoefkade te 's-Hage z(jn voorgedragen mej. M. Sprayt, onderwijzeres te Leidenmoj. O. M. J. Wennekes, kweekeling aan de open bare burgerschool (1ste soort) aan de K. Lom bardstraat te 's-Hage, en mej. J. Moinesz, onderwijzeres te Sliedrecht. Te Arnhem is gisteren op 82-jarigen leeftyd overleden do oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, mr. L. A. J. W. baron Sloot van den Beele. De dood van den heer Sloet zal door velen in den lande met groot leedwezen worden vernomen. De overledene genoot in hooge mate do achting. Hy was oud griffier der Staten van Gel derland, oud lid der Academie van Weten schappen, en heeft zich door zyne geschriften een zeer gunstigen naam verworven. Hy was ook lid van het college van cura toren der Leidsche universiteit. Het vergeiykend examen voor hoofd der openbare lagere school met uitgebr. leerplan te Noordwyk-Binnen zal plaats hebben op Woensdag 17 Dec. a. s. Er nemen 15 sollici tanten aan deel. De leden van den Raad van Voogdü orer de minderjarige Koningin maakten gis teren hunne opwachting by H. M. de Konin gin-Regentes. Hare Majesteit de Koningin-Regentes heeft, naar het „Haagsch Dagbl." mededeelt, de leden van het Ministerie by Kabinets- 8cbryven in het gezag bevestigd. De groothertog en de groothertogin varl PBIJB DEZBR COURANT: ▼•or Lelden pu 3 maanden.1.10. franco per po«t.1.46. AftoaderlfiVe Nommm0.05. Aan de universiteit alhier is het doctoraal examen in de rechtswetenschap afgelegd door 4en heer J. J. Van Troostenburg do Brugn. De Commissie, benoemd krachtens art. 131 van de Gemeentewet, in zake de grans- verandering der gemeente Leidon, zal op Woensdag 17 December a. a., des namiddags te 2 uren, eene vergadering houden. Alvorens de heer mr. L. H. J. Lamberts Hurrelbrinck gisteravond in de derde der Volks- byeenkom8ten eene leztng ging houden over „een ontslagen boef," wijdde de heer G. Japikse gedurende eenige minuten een woord aan de nagedachtenis van onzen overleden Konirg, tevens er op wyzonde hoe nauw ons volk met Oranje verbonden is en waarom, en eindigende met een wensch voor Koningin en volk onder hare regeering. Do aanwezigen stemden luide met dien wensch en met al het gesprokene in. Met groote aandacht, enkel nu en dan ge stoord door laat-koaienden en een oogenblik ook door luidruchtigheid van eenige panzee- rende dames van een repoteerend zangkoor, volgde mon daarna een paar uren de voor lezing van den heer Hurrelbrinck, die zyn talrijk gehoor do groote zaal van het Nutsgebouw was bijna govuld ook nu weder, als by zoo gaarne doet, met den geest verplaatste in Limburg. Het verhaal in het algemeen boeide, enkele gedeelten daaruit in het bijzonder voldeden in hooge mate, ais byv. de eerste strooptochten het schieten van het konyn om het hart daarvan te leggen op de borst der doodeiyk kranke moeder, om deze door die handeling, gespaard gaande met gebeden, van den dood te redden; het neerschieten van een zyner vervolgers, nadat hy het konyn gedood had; de wedloop lusschen hem en die vervolgers; de indruk, op hem ter terechtzitting teweeg gebracht door de woorden van den advocaat- generaal; zyne opdracht aan den pastoor, die hem in de gevangenis bezocht, om hot door hem verdiendo geld te zenden aan de weduwe van zyn slachtoffer, die met een kind een kommervol bestaan voortsleepte, enz. Een daverend applaus was de dank der aanwezigen voor het genoegen, dat de heer Hurrelbrinck hun had verschaft. De vereeniging „Pugno pro Patria" hield gisteravond in de groote zaal van „Vondel hoven" eene fecstrergadering naar aanlei ding van haar lfi'/j-jarig bestaan. Het lokaal was versierd met groen en bloemen, terwyi hier en daar ook bet Loid- 8-he ei Nederiandscho dundoek was aar ge bracht1; "to midden waarvan op schilden de stedelyke, provinciale en rykswapens prykten. De zaal was zoowel door de leden met huDne dames als door de genoodigden goed bezet. Het muziekcorps, bestaande uit leden der etafmuziek van het vierde regiment infanterie, onder directie van den heer J. Oostelaar, opende 'het feest met de uitvoering van den „Pugno-pro Patria marsch" van Olivier Metra, met woorden van don heer C. Peltenburg. Óp verdienstelyke wyze voerde het vervol gens uit de „Jubel-ouverture" van Em. Bach, waarna de president der Vereeniging, do heer C. Peltenburg, het woord nam. Hy riep allen aanwezigen, w. o. ook de besturen van bevriende gezelschappen, een harteiyk welkom toe; deelde mode dat de eigenlyks datum van -het 12'/2-jarig bestaan leeds lang veratreken, maar toen gevierd is door een gezellig samenzyn der leden onder- liog, waarop toen besloten werd de oprichting ook in. moer uitgobreiden kring, zooals hedon- avond, te herdenken; bracht in herinnering de treurige omstandigheden, waaTdoor de eerst aangekondigde feestviering door het overlyden des Konings weer moest worden uitgesteld, aan welke herinnering spr. eenige van hooge waardeering voor het Vorstenhuis en liefde voor het Vaderland getuigende woorden ver bond, met de boete wenscben voor de jeugdige Koninginne Wilbelmina en hare kloeke Moeder, de Koningin-Regentes. Hy wees op den rnoreelen en finantiëelen steun, welken deze Vereeniging van ender- officieren dor Leidsche dd. schutterij in de afgeloopen 12'/5 jaar had mogen ontvangen van den heer J. Sclioltema, zelfs nog een paar jaar nadat deze reeds als majoor-com mandant der schuttel y bad bodankt, on wydde vervolgens nog eenige woorden aan de nage dachtenis van don tweeden president der Ver eeniging (de eerste was voor deze gelegenheid uit Amsterdam, waar hy zich metterwoon gevestigd heeft, overgekomen), wiens beeltenis thans ook in de zaal prijkte, van den heer Baer nl., die als adjudant-onderofficier door zyne kameraden werd geëerd en by hunne superieuren wegens zijne groote verdiensten tegenover de schuttery, zóó hoog stond aan geschreven, dat zy als hulde aan zyne nage dachtenis in de wachtkamer van de hoofd wacht een gedenksteen stichtten. Hst bevorderen der vriendschap en kame raadschap is het doel der Vereeniging en spr. zullen hen op den goeden weg en tevens tot welvaart brengen, wy zullen..." Een schel gelach van builen viel hem in de rede, en mocht nu de reis iny zenuw achtig hebben gemaakt, of was het do aan blik van dezen bekiagenswaardigen dweper, die, met den dood in de borst, nog van eeoe lange, zegonryke werkzaamheid droomde kortom, ik BChrikte onwillekeurig by deze plstselinge interruptie en sprong haastig op. „O, het is maar een utlager (uitlacher, eene soort van specht), welke ons zyne ge wone avondvisite brengt", zeide Munter bedaard. Onmidcteliyk daarna weerklonk het schet terend gelach opnieuw en nu ontdokte ik, het Uchbluik naderende, op een drogen tak van den het luik overschaduwenden eik, een goudgroenen vogel, die by myn aanblik heel nieuwsgierig den met een langen, purper- rooden 6navel gewapenden bek vooruitstak en toen opnieuw zyn verschrikkelyk gelach deed hooren. Ik huiverde byna voor het dier on trad haastig terug. Munter had inmiddels eenige spyzen opge- discht: geitenkaas, kafferkorenkoek en ge droogd antilopenvleeach. Gedurende den maaltyd verzuimde ik niet, PRIJS DUB AD VRETEN TJLüN Taa 1—5 regels 1.05. Iedere rogal moor 0.1TJ. Orootere lattara naar plaatsruimte. Voor hot ie- oaasoorou buiten da atad wordt 0.10 beroken.!. hem de noodzakeiykheid van zachter kost op het hart te drukken en bood hem tevens aan, hem door Nahum, die my op den terug weg zou vergozellen, een voorraad doelmatige voedingsmiddelen te doen toekomenhet waa allee, wat ik onder de bestaande omstandig heden voor hem doen kon. De zieke was evenwel nauweiyks tot aan neming van dit voorstel te bewegenhy wilde alles tot de komst van de voor hem bestemde vrouw op den ouden voet laten. Deze komst vormde dan ook in hoofdzaak het onderwerp van ons gesprek op de wan deling, welke wy by ondergaande zon door do kolonie ondernamen. Munter wae onuitputteiyk in de mededeoling van planneD, welke alle de onbekende tot middelpunt had den en my zóó pljnlyk troffen, dat ik meer en meer de overtuiging kreeg, dat de onge lukkige reede in hot laatste stadium zyner boosaardige ziekte was. Toen hy my het familiegeluk schilderde, waarin hy zich hoopte te verheugen, moes» ik onwillekeurig aan het lieflyke, doch he- driegiyke beeld denken, dat my op de vlakte gefopt had en werktuigiyk ontsnapten aan myns lippen de woorden: „Fata Morgana. Wordt vervolgd.) Verhaal uit Zuid-Afrika. 4) „Ik begryp zulks volkomen", antwoordde ik, „en deel uwe verwondering voorNshums daad, die zyn hart en niet minder zyn ver stand eer aandoet, want, zooals ik zie, hebt gy inderdaad geneeskundige hulp noodlg. Uwe gezondheid. „O, toch niet, heer dokter!" viel de zen deling m(j in de rede. „Waarin bestaat myn lijden? Een weinig hoesten en des nachts een weinig verzwakkend zweet dat is alles. Neen, Nahum heeft u in ztjn overdreven Ijver onnoodig moeite veroorzaakt. Geloof my, ik ben, zooals ik heet myn naam is Munter, Heinrich Munter", voegde hy erm6t een halven glimlach bij. „Gij bedriegt u, landgenoot", antwoordde ik met nadruk. „Uw toestand oischt werke- lyk de grootste omzichtigheid; ik raad u daarom aan, Himmelsborn eonigen tyd te verlaten, om op een station in de kolonie grondig te herstellen." „Onmogelijk", viei Mentor my opnieuw in de rade, „juist nu heeft mijne kndde mfl het moost noodig. IJdele? vrees voor de Kaf- iers plaagt de armen; zonder my zouden zy zich verstrooien als een troep verschrikte lammeren." „Maar gy mist hier oik gemak!" gaf ik nogmaals to bodenken. „Als gy ten minste e nigen bystand hadt. „O, die is reeds gevonden, dokter", ant woordde by met zekere iovendigbeid. „Ik verwacht eiken dag de komst van de voor my bestemde levensgezellin." „Ah, gy waart verloofd, toen gy Duitech- land verliet?" vroeg ik. De zendoling schudde met het hoofd en antwoordde „Ik zie dat gy onze gebruiken niet kent, want wQ stellen de beslissing over dezen stap in Hooger Hand; het lot wyst den man do echtgenoete aanik heb reeds vóór een jaar myn Duitschen broeders den wensch naai den bijstand oener zuster te kennen gegeven. De Hemel hoeft te mijnen gur.ste beslist en reeds in October van het vorige jaar is de voor my be>lemde vrouw uit Dultschland vertrokken, zoodat ik haar dagelyks mag verwachten. Zy zal myne krachten verdub belen, zij zal voor my een spoorslag en een steun zyn. Wy zullen met den zogen van het woord tevens den zegen van den arbeid onder deze arme, verlaten heidenen verbreiden, wy

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1