verscheidens compositiën, welke bijna zonder uitzondering de goedkeuring van deskundigen mochten verwerven en weldra in menigen salon of huiskamer gaarne werden voorgedragen en bi] eene uitvoering naar den eisch ook gaarne werden aangehoord. Vóór korten tijd is wederom eene toon zetting Tan genoemden componist verschenen, welke wordt uitgegeven door de firma Blan kenberg en Co. alhier en in geenen deele behoeft achter te staan bij hare gunstig be oordeelde voorgangsters. Het is een „Treur- marsch", gecomponeerd na het afsterven van onzen Koning Willem III. Wordt die marsch goed op de piano gespeeld, dan moet hij be paald indruk maken. Is de gewone üthographische uitvoering van deze gelegenheids-compositie best geslaagd en strekt ze den heer P. J. Mulder, alhier, tot eer. veel fraaier en fijner nog ziet het exemplaar er uit, (ook bü den heer Mulder vervoardigd), door den componist opgedragen aan H. M. de Koningin-Regentes, wie het, door bemiddeling van graaf Du Monceau, den dag vóór de begrafenis van Z. M. in handen kwam. Dat exemplaar is van keurig zwart papier, waarop titel en muziek in zilver, dat krachtig tegen het donkere fond afsteekt, zijn uitge voerd. Rondom den eigenlijken titel is o. a. aangebracht de welgelijkende, gekroonde beel tenis van don Vorst, ter eere van wion de marsch is gecomponeerd, in de nabijheid waarvan eene weenende vrouw bij een urn staat. De levering van de brandstoffen ten be hoeve dezer gemeente, gedurende het jaar 1891, waarvan de gunning was aangehouden, is thans toegewezen aan lo. de firma J. T. Perquin en Zn., alhier, de grove New-Castle-kolen voor f 1.40 per 100 kilogram, de grove Ruhr-kolen voor f 0.99 per 100 kilogram en het steenkolen gruis voor f 0.C5 per hectoliter; 2o. den heer J. J. Huy, alhier, de korte haardturf voor 0.65 per dubbelen hectoliter, de lange turf voor 0.50 per 100 stuks en de houtskolen voor ƒ0.45 per halven hecto liter; 3o. den heer J. H. Blommestein, albier, het keukenhout voor 8.50 per stère. BJ) de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de prijzenf 57, 29, f6 en ƒ3. Heden had ten Raadhuize dezer gemeente de openbare verhuring plaats van lo. de visscherjj in de vroonwateren voor den tijd van vijf jaren. Als eenige inschrijver is daarvan huurder geworden de heer J. C. Spaargaren, vischhandelaar onder Oegstgee&t voor de som 1010 's jaars. 2o. de visscherij in de Boschhuizerwatering, de Roomburgersloot, de Mare van de Singel- brug tot aan de Kwaakbrug en de Slaagsloot, verdeeld in vier perceelen. Bij afmijning is van het 1ste, 2de en 4de perceel huurder gewer den voor ƒ19, flS en 20'8 jaars genoemde heer J. C. Spaargaren, terwijl het 3de per ceel is afgemijnd door den heer J. Roos, vischhandelaar te Leiderdorp voor 27 per jaar. Ten aanzien van het bevisschen van een gedeelte der Haarlemmertrekvaart aan het Tolhek tegenover den Rijnburgervliet tot den achtkanten watermolen, besloten Burgemees ter en Wethouders tot eene herverhuring over te gaan. De „Staatscourant" van 7/8 dezer bevat in een rouwrand het volgende: De directeur van bet Kabinet des Konings maakt befcend, dat hjj hoeft ontvangen dezen brief van Hare Majesteit de Koningin-Weduwe, Regentes van het Koninkrijk „'s-Gravenhago, den 6den December 1890. „Ik verzoek U HoogWelGoboren aan allen, die in de laatste dagen zxlke hartelijke blijken gaven van deelneming en rouw, bij den harden «lag, die Mijne beminde Bochter en Mij heeft getroffen, daarvoor Mijn oprechten dank te ■betuigen. „Hot is mij ondoenlijk, zooals Ik zoude wen- schen, aan een ieder afzonderlijk, de verze kering te doen geven, hoe zeer Ik erkentelijk ben voor de hulde, van alle zijden aan de nagedachtenis van M(jn betreurden Gemaal J gebracht. „Toch heb Ik behoefte het uit te spreken, bjj de groote droefheid over M(jn geleden verlies, hoe een gevoel van innige dankbaar heid My vervult, by de herinnering aan de be wijzen van liefde en eerbied, door het Neder- landscho Volk gebracht aan de Lijkbaar van den ontslapen Koning. »D0 overtuiging, dat het geheele vaderland deelt in den rouw van MUne Dochter en Mij, geeft troost en steun voor het tegenwoordige, hoop en vertrouwen voor de toekomst. „EMMA." In eene korte namiddagziiting dor Ver- eenigde Vergadering van de Staten-Generaal hebben de heeren Van Goltstein, Roèll, Van Brienen van de Groote Lindt, Van Reenen, Da Jonge, De Roy Van Zuiden wijn, Kist en Polis als leden van den Raad van Voogdij over de minderjarige Koningin den eed afge legd en werden zy door den Voorzitter geluk - gewenscht. De heer G. Vlug, predikant bij de Ned.- Ger. gemeente te Leiderdorp, heeft voor het beroep naar Franeker bedankt. H. M. de KoniBgin-Regentes heeft aan esnige buitenlanasche vorsten, die de begra fenis van Z. M. den Koning hebben bijge woond, hot Grootkruis der Orde van den Ne- landschen Leeuw geschonken. De prins en de prinses Von Wied brach ten Ziteidag een bezoek aan den koninklijken grafkelder te Delft. Naar men verneemt, heeft ook Z. Keiz. H. Aartshertog Frederik van Oostenryk hoi Grootkruis der Orde van den Nederlandscben Leeuw ontvangen. HH. KK. HH. de Prins en Prinses Von Wied zullen morgenochtend per Staatsspoor- trein van 8 u. 51 min. naar Neuwied terug- keeren. De Groothertog en. Erfgroothertog van SakseD, benevens de Vorst van Waldeck-Pyr- mont, woonden gisteren de voormiddag-gods dienstoefeniDg in de Duitsch-Evangeliscbe Kerk te 's-Hage by, onder gehoor van ds. Bleek. Z. K. H. de Erfgroothertog van Saksen heeft hedenavond per Staatsspoor van 5 u. 16 min. de residentie verlaten. By de verzegeling der lykkist van Z. M. den Koning werd voor het eerst gebruik ge maakt van het nieuwe rykszegel, het wapen des lands vertoonende met het randschrift: j/Wilhelmina, Koningin der Nederlanden." Beroepen is by de Herv. gem. te Wyde- nes en Oosterleek de heer H. L. Oort, eand. te Leiden, die voor Brielsch-Nieuwland heefc bedankt. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 6 Dec. Perim; de „Maetsuycker," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 6 Dec. van Adende „Amsterdam" vertrok 6 Dec. van Nieuw-York naar Amsterdam; de „Prinses Amalia," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 7 Dec. te Southamptonde „Prinses Wilhelmina," van Arasterdam naar Batavia, arriveerde 7 Deo. te Batavia; do „Voorwaarts," van Am sterdam Daar Batavia, vertrok 8 Dec. van Port-Saidde „Zeeland," van Rotterdam naar Java, is 7 Dec. van Lissabon vertrokken. Amsterdam, 8 Dec. Beursbericht. Amerikaansche Sporen en Transvaalsche Goudmynaandeelen waren heden belangryk lager. Gemengd IN" 10 n -w Ten gevolge van de wederom ingevallen vorst, was de baan der „Leidsche IJsclub" gistermorgen reeds vroegtydig ge opend, en viel haar den gebeelen dag een druk bezoek ten deel. De vlaggen en vlaggetjes, welke nu na 's Konings begrafenis waren ontplooid, gaven aan het reeds woelige tooneel oen nog vroc- ïyker aanzien. De groote baan verkeerde opnieuw in een voor schaatsenryders uitstekenden staat, doch bleef des avonds gesloten. Heden, vooral in den middag, was het er nog levendiger, waartoe zeker niet weinig medewerkte, dat er matinee musicals werd gegeven. Tegen a. s. Woensdag is door het bestuur voor de leden eene onderlinge hardrijdery uitgeschreven. Morgen wordt te dezer stede gehouden eene collecte voor de Israëlletische Weezen-corporatie alhier, die de weezen ver pleegt te Amersfoort by de vereeniging van weszen in het huisgezin en weduwen met I hare gezinnen wekelyks steunt. Ook hier geldt het dus eene zaak, weifce ten volle ondersteuning verdient. Nauwelyks was het weer gaan vriezen, of eenige waaghalzen begaven zich gisteren reeds op het ijs van vry breeds waters. Het gevolg was dat er jongens door zakten, maar nog gered kondon worden. By gelegenheid van het St. - Ni- i colaasfaest werden de leerlingen der openbare J school te Rynsburg door het gemeentebestuur rykeiyk onthaald op chocolade en gebak. Ook der schooljeugd van Valkenburg viel, evenals in vorige jaren, een dergeiyk ont haal ten deel. Hier was de burgemeester, de heer R. F. C. De Bruyn, de milde gastheer. Als 8 t.-N i c o 1 a a s-c a d e a u t j e ont vingen de conducteurs en koetsiers van de Haagsqhe Tramweg-Maatscbappy op de lyn Den Haag-Schevèningen naar men zegt van twee Haagsche dames ieder eene bouf fante en een pakje sigareD. Uit de opgaven van verleden week te 'e-Hage bestolenen is nader gebleken, dat ds zakkenrollers Woensdag en Donderdag hun Blag geslagen hebben in het gedrang voor het Paleis en by de opeenbooping van reizigers in den tunnel-uitgang van het Holl. spoor station. Aan den koerier van de Luxemburgsche afgevaardigden is by zyne aankomst een kost baar gouden horloge, hem indertyd als een bewys van vorstelyke tevredenheid ten ge schenke gegeven, ontrold. Het gekroonde naamcyfer van den gever is op de binnenzijde van de kast gegraveerd, waardoor bet ont vreemde uurwerk een herkenningsteeken heeft. Koch's geneesmiddel. Zaterdag werden met het door dr. Van Hoorn te Am sterdam beschikbaar gestelde middel inspuitin gen gedaan door de hoogleeraren Stokvis en Pel by lyders aan longtuberculose. Op de af dseling van professor Van Haren Noman, die met de meeste welwillendheid dr. Van Hoorn aanbood voort te gaan met het doen van obser vaties by lupus-patiënten der afdeeling van huidziekten in het Binnengasthuis, zal biu- i enkort een grootsr aantal lyders met het middel worden behandeld. De fourier der mariniers, die in de vorige week met f 125 van Rotterdam verdween, heeft uit het buitenland zyneuniform aan den garnizoens commandant gezonden. Het geld was bestemd voor traktement aan de manschappen. Hy heeft aan een zyner kennissen te Rotter dam gemeld, dat hjj zich te Antwerpen bevindt. Door de militaire autoriteit wordt zjjne aan houding en opsporing gevraagd. (JV. R. G Volgens uit Londen ontvangen telegram is het stoomschip „Zeeland," van Rotterdam Daar Java, 6 Dec. te Lissabon binnengeloopen met defecte machine. cv U fTUNLAND. Dnttaohland. Na een debat van vyf uren heeft de Kamer van Afgevaardigden het wetsontwerp tot wy- ziging der volksschoolwot naar eene commissie van 26 leden verzonden. Dr. Windthorst had het wetsontwerp on- aannemeiyk verklaard, omdat het, naar zyne meening, ten doel had de onderdrukking der katholieke kerk en wyi het de grondwet schond. De minister van eeredienst en onderwys kwam op tegen dit verwyt. Het wetsontwerp was geenszins in stryd met de grondwet en evenmin bestaat er eenig streven, zich in de geestelyke rechten der kerk te mengeD. Hy uitte de hoop, dat dit ontwerp tot wet mocht verheven worden, zoo niet in deze, dan toch in eene latere zitting. Groot-BrttannlA Door ie Iersche nationalisten is eene storm achtige vergadering gehouden. Daar Pamell weigerde de zitting op te heffen, verlieten 45 leden de vergadering en begaven zich Daar een ander lokaal. Een nader telegram uit Londen meldt het volgende: De Iersche nationalistische afge vaardigden, die zich van Pamell hebben afge scheiden en de meerderheid der party uitma ken, hebbenden heer Justin Mac Carthy tot hun voorzitter gekozen. De minderheid bekrachtigde de verkiezing van den heer Pamell tot leider. De scheiding is dus volkomen. Amerika. Een groot faillissement wordt gemeld uit Nieuw-Orleans van eene katoen-firma, de derde in grootte van Amerika. Het passief wordt geschat op 2'/2 millioen dollars en het actief op 3 millioen dollars. De moeilykheden der firma worden toegeschreven aan den gedrukten finantiëelen toestand dor laatste dagen en den achteruitgang der kat' enj rijzen. De firma had aandeel in 25 a 30 ki-'oei-plantages. Telegn mmen, LUXEMBURG, 7 December. Bij het over handigen van het Grool "ruis van den Nedar- landschen Leeuw aan d. minister Eyschen zeide de Koningin-Regentes, dat z{j overtuigd was, dat zy handelde overeenkomstig de be doeling van wyien den Koning. NIEUW-YORK, 7 December. De uitvoer van goud bedroeg verleden week 29,774 dol lars on van zilver 127,804 d. De invoer was 9,330,926 d., waarvan 1,966,556 vdpr geweven goederen. MADRID, 18 December. De politie dreef zonder moeite een troep werklieden uiteen, die samenschoolden voor het paleis van do koningin-regentes, ten einde werk te vragen. PARIJS, 8 December. Uit de brieven, den 17den April jl. gewisseld tusscben den Fran- schen gezant te Beriyn en den Duitschen minister van buitenlandsche zaken, Von Mar- schall, blykt, dat Frankryk officiéél het be- schern heerschap van Duitschland over bet- gebied van Oost-Afrika heeft erkend, terwyi Duitechland het protectoraat van Frankryk over Madagaskar erkende. Beide regeeringen hebben bepaald dat zy eikaars onderdanen in deze koloniën op den voet der meest begun stigde natie, zullen behandelen. RIO-DE-JANEIRO, 8 December. De com missie uit het Congres, aan welke het onder zoek van het ontwerp der nieuwe grondwet voor de Braziliaansche republiek is opge dragen, heeft haar arbeid volbracht. De com missie vereenigde zich met het verslag van de rapporteurs, die voorstelden het ontwerp goed te keurem, nadat het door eenige amen dementen was gewyzigd. Deze wyzigingen hebben hoofdzakelyk betrekking op de wyze, waarop de president wordt gekozen en op de benoeming van ambtenaren. FRANKFORT a/d. MAIN, 8 December. Groothertog Adolf van Luxemburg is met de groothertogin en den erfgroothertog van hier naar Luxemburg vertrokken. LISSABON. 8 December. Van officiééls rijie worden de berichten van Engelsche zyde over hetgeen tusschen de Engelschen en de Portugeezen in Zuid-Afrika is voorgevallen, voor onjuist verklaard. Het z(jn de Engelschen ide Portugeesche stations hebben aange vallen en daarna eerrige hoogere Portugeesche ambtenaars in hechtenis namen. Men maakt toebereidselen om zich tegen de Engelsche Zuid-Afrikaanscbe maatschappy te verzetten. VEREENIGDE VERGADERING DER STATEN-GENERAAL. van Maandag 8 December 1800, tot «le ecds-aftcggtng door H. Hf. de Koningin-Regentes. De heer Van Naamen van Eemnes, die den voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden zich in de vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vereenigd hebben, te halféén de vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer een Koninklijk besluit voorlezen van 3 December 1890, No. 26, betreffende de Vereenigde Vergadering, waarin de Koningin-Weduwe de by de artt. 43 en 34 der Grondwet omschreven eeden als Regentes van het Koninkryk en als Voogdes van Hare Majesteit Wilhelmina, Koningin der Nederlanden, zal afleggen. Door den Voorzitter worden tot leden der Commissie voor ontvangst en uitgeleide be noemd de heeren Beelaerts van Blokland, Blussé, Van Swinderen, Van Royen, Van der Kaaji, Reekers, Donner, T. Macicay, Wortbeimr De Bruyn, Gildemeester, Kolkman, Roozeboom, Goekoop en Borret. De Ministers, hoofden van Ministerieels Depar tementen en de Kanselier der Orden, vereeni gen zich met de leden van den Raad van State te één uur in de vergaderzaal. Hare Majesteit de Koningin-Regentes, kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnen geleid en neemt plaats. De Voorzitter zegt het volgende: Mevrouw „Met diepen weemoed heet ik Uwe Majesteit opnieuw welkom. Nauwelyks toch was Uwo Majesteit uit deze vergadering teruggekeerd aan het ziekbed van Uwen Gemaal, of de treurmare weerklonkZyne Majesteit Koning Willem III is de eeuwige rust ingegaan. „Ik zal thans niet herhalen wat onze zoo betreurde Koning voor Nederland geweest is, wat ons Nederland in Hem verloren heeft. Liever wil ik wyzen op den kostbaren schat, dien Zyne Majesteit aan Nederland heeft nage laten in onze beminde Koningin Wilhelmina met Uwo Majesteit als Leidsvrouw. „Het Nederlandsohe Volk ziet in ZUne jeug dige Koningin hot beeld eener schoone toe komst, omdat liet overtuigd is, dat Hare vor ming en opvoeding bij Uwe Majesteit ais

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2