Burgerlijke Stand. Begrafenis des Koulogs. In da Staatscourant van hedon is opge nomen een gewijzigd programma voor de be grafenisplechtigheid op i dezer. De wijziging komt hierop neder, dat zich achter den rouw- wagen zullen aansluiten na de adjudanten van wijlen Koning Willem III in gewonen en bui tengewonen dienst: CC. De vorst van Waldeck en Pyrmontde groothertog van Saksen; de groothertog van Luxemburg, in eon rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. DD. De grootvorst Alexis van Ruslandde aartshertog Frederik van Oostenrijkprins Albert van Pruisen, rogent van Brunswijk prins Eduard van Saksen-Weimar, in een rijtuig, bespannon met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. EE. Prins Victor Emanuel van Savoie, graaf van Turijn; de graaf van Vlaanderen; prins Wilhelm van Wurtemherg; prins Waldemar van Denemarken, - in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. FF. Do erf-groothertog van Saksende erf- groothertog van Luxemburg; de hertog van Mecklemburg Schwerin, - in een rijtuig, be spannen met zes paarden, gaande drie lakeien naast elk portier. GG. De prins Von Schaumburg-Lippedo prins Von Wied; de prins Von Bontheim und Steinfurt, in een rijtuig, bespannen met zes paarden, gaaude drie lakeien naast elk portier. HH. De graaf Von Rosen, eerste kamer jonker van den Koning van Zweden en Noor wegen; de graaf Von dor Schülenburg, hof maarschalk van den hertog van Saksc-n- Altenburg; de burggraaf De Pindella, ver tegenwoordigende den Koning van Portugal de beer Von Bfllow, opper-hofmaarschalk van den groothertog van Mecklemburg-Strelitz. in een rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. II. De prins Karadja Pacha, vertegenwoor digende den sultan van Turkije; de heer Legrand, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van de Pransche republiekdo heer De Villa Urrutia, buitengewoon gezang en gevolmachtigd minister van den Koning van Spanje, in een rytuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. JJ. De heer Gennadius, vertegenwoordigende den Koning van Griekenlanddo heer Vaca- resco, vertegenwoordigende den Koning van Rumenië; sir Collins, vertegenwoordigende de hertogin van Albany, in een rfltuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. KK. De generaal Derrécagaix en de admi raai Dos Essarts, van het Fransohe leger en van de Fransche marinede kolonel Chamoin, vertegenwoordiger van den President der Fransche Republiek; de luitenant kolonel Le Bon van bet Fransche Leger, in een rijtuig, bespannen met vier paarden, gaande een lakei naast elk portier. Achter de rijtuigen van de vorstelijke per sonen volgen, in rijtuigen mot twee paarden bespannen, gaande een lakei naast sik por tier, hsn gevolg. Voorts zal de gepensionneerde viee-admiraal F. A. A. Gregory, dio verzoekt om gezond heidsredenen niet in aanmerking te komen, worden vervangen door den gepen6ionneerden vice-admirao! F. L. Geerling, als drager der ridderorden. Als dragors van het Koninklijk Lijk zijn twaalf onderofficieren van de landmacht.aan- •gewezen en wel2 van diet regt. grenadiers en jagers (1 van de grenadiers en 1 van de jagers), 2 van de andere rog. infanterie, 2 van de reg. huzaren, 1 van de reg. veldartillerie, 1 van het corps rijdende artillerie, 1 van de reg. vesting-artillerie, 1 van het corps genie troepen, 1 van bet wapen der koninklijke marechaussee en 1 van de compagnieën hos pitaalsoldaten. Do deputatie van het regiment grenadiers en jagers, welke Donderdag achter den rouw- wagen zal volgen, za! bestaan uit drie offi cieren. Verder zal het leger daar vertegen woordigd zijn door: Infanterie: 12 hoofden, aan te wijzen in dier voege, dat daarbij het regiment grenadiers on jagers, de acht regimenten infanterie, het instructie-bataljon, het koloniaal werfdepot en bet algemeen depot van discipline (vaste kader) elk een vertegenwoordiger hebben en dat zich daaronder bevinden één kapitein, één tweailo luitenant, één onderofficier van elk der graden, één korporaal en voor het overige soldaten Cavalerie: 4 hoofden, te weten een van elk der regimenten huzaren en van de r{j- en hoefsmid8chool of hst eskadron ordonnan sen daarvan een officier, een wachtmeester, een korporaal en een huzaar; Artillerie: 11 hoofden, aan te wijzen uit de drie regimenten veld-artillerie, het corpB rijd. art., de vier regimenten vest.-art., het corps pontonniers, het corps torpedisten en de art. instructie-compagnie, op overeenkomstige wijze als hiervoren voor do infanterie is aangewezen Genie: 3 hoofden, te weten een officier, een onderofficier en een soldaat van het corps genietroepen Marechaussee: 2 hoofden, t. w. een wacht meester van het gedeelte te paard en een brigadier van het gedeelte te voet; Koninklijke Militaire Academie: 4 hoofden, te weten een officier en drie cadetten Hoofdcursus, militaire school en artillerie- cursus: een volontair-onderofficier of volontair Pupillenschool: 3 hoofden, te weten: een onderofficier en twee pupillen Hospitaalsoldaten: eeü onderofficier of kor poraal. De aanwijzing van het personeel voor doze deputatien geschiedt door de zorgen van de inspecteurs der betrokken wapens en van don geD09Skundigen dienst der landmacht en van den gouverneur der Koninklijke Militaire Academie. Het bestuur der „Nationale Vereeniging" te 's-Hage bracht gisterochtend, evenals zoo vele corporation, een bezoek aan het stoffelijk overschot van Zijne Majesteit den Koning. Het heeft van den ópper-ceremoniemeester vergunning bekomen om den stoet, welko hst Koninklijk Lijk grafwaarts zal voeren, tot aan de grens der gemeente uitgeleide to doen en zal zich daartoe met de met rouw floers omwonden banier waarschijnlijk op het Huygensplein opstellen. Ook de Haagsche bouwvereeniging „Voor uit" zal zich Donderdag by den Vorstelykon begrafenisstoet aansluiten. De beide Kamers der Staten-Generaal worden by de plechtigheid in de kerk te Delft officieel vertegenwoordigd door haro voorzitters en de leden der commission voor de aanbieding van het adres van rouwbeklag. Aan het Koninklyk Paleis te 's-Graven- hags zal de eorewacht aanst- Donderdag wor den betrokken door eene compagnie van bot regiment grenadiers en jagers. Gemengd Niemvo. Togen Sint N i c o 1 a as kan men geen zomerweder verwachten, maar zooals do winter nu ingetreden is, komt ook niot elk jaar voor. De winter-koningin deed dadelijk naar meer verwarmende kleedingstukken uk- zien. Ouderen en jongeren gevoelden er be hoefte toe. De vorst kwam zoo onverwachts. Do gelegenheid om dezen en genen verrassin gen te bereiden, is daardoor uitgebreider ge worden. Pelteryen vormen daartoe een uitste kend artikel, al zyn ze geen zeer poëtische eadeautjes. Zo zyn zoo prozaïschmaar practisch. Verstandige verliefde jongelui uitgaande van de veronderstelling dat doz9 categorie van menschen mogeiyk is kunnen daarom niet beter doen dan te wandelen naar de heeren Gebroeders Van Dijk, op de Bree- straat, om daar bewys te geven van hun verstand en hunne liefde. Als handolaars in bont vormen deze stadgenooten gegrond op de ervaring een uitnemend adres. En al hangt over de uitgebreidheid van hetgeen b(j" hen voorhanden is, niet zulk een waas van dichtorlykheid, dat het nog nooit door waters noodpoëten bezongen is geworden, dat deze er geen puntklink- of andere dergelyke dichten op hebben gemaakt nogmaals, pelte ryen zijn vooral by de tegenwoordige tempora tuur doelmatig, kolossaal practisch ook voor hen, die reeds sedert lang do eerste liefde achter den rug hebben. Ga er dus heen, in het byzonder ook gy, jongeling, want stel u uwe dame voor, koud, yskoud, koud aJ6 de koudste steen! Uwe liefde verstyft en uwe dame er by. Als altyd ic ook de heer A. J. Backer, op de Breestraat tegenover het Café Suisse, wakkar op zyn post. Zyne étalage in de kleine en groote voorkamers is weer ruim voorzien van de artikelen, welke steeds zoo by hem gezocht zjjn, voor groot en kleinbyouterieën in tal van verscheidenheden, allerliefste en aller aardigste voorworpen in hout, papier, mozaïek, barnsteen, enz., vsn de eenvoudigste en kleinste tot meer kunstige en schitterende zaken, op allerlei gebied. Ieder zal er iets tegen hoogst billyken prys naar zyne gading vinden. Hier is voor beider kunne gezorgd. Als 't waar is wat sommigen willen be weren, dat het menschdom totaal ie vergiftigd sedert den tyd dat de „toeback rolletgens" het daglicht hebben gezien, dan moet het toch een byzonder soort van vergiftiging zyn ge weest, want men kan nu juist niet zeggen dat de gelegenheden, waar men zich dat ver gift kan aanschaffen, er op verminderd zyn geworden, vooral niet in den laatsten tijd. Immers, herhaaldeiyk ziet men nieuwe sigaren winkels verryzen en in deze dagen gaan zy bovendien zoo ver ook van het voorhanden „vergift" zelfs sierlyke étalages te maken, waarvan die by de heeren li. J. W. Hui sdier, op de Haarlemmerstraat hoek Yrouwo- steeg, zich onderscheidt en éene prachtige kouze gelegenheids-cadeaux vormende. Zyn daar geur en smaak voor de heeren vertegenwoordigd, voor eene zoetstroelende voldoening van den smaak is in het bijzonder ingericht de beer J. Pel, op de Hoogewoerd, sedeit jaren met room bekend om zyne zoo voortreffelyke qualiteit van suikerwerken, chocolade, bonbons, banket enz. Aan zyne vruchten-borstplaat worden b. v. eigenschap pen toegekend, waarvan alleen hij het geheim zou kennen. In hoeverre dit op waarheid ge grond is, weten wy natuuriyk niet, maar zeker is, dat meermalen is opgemerkt kun nen worden dat dit artikel van den heer Pel by de dames hoog staat aangeschreven. Valt er op dezen smaak dus niets af te dingen, de heer Pel legt ook nog op andere wyze van zynen goed smaak getuigenis af, namelyk wat de orneering en rangschikking in kleuren van zyne borstplaat betreft. De samenstelling der gevormde figuren daarvan maakt ze nog smaakvoller. Zoo zy en blyve het! Do opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem- Leiden bedroeg in Nov. 1800 f 7080.47'/, en in Nov. 1889 f 7085.24'/,. Sedert 1 Januari 1S90 f 92,620.33tegen f 88,668.99'/, over hetzelfde tydvak van 1889. Te Scheveningen is Maandag avond onder het luiden van de klok de klepel ntei gestort, gelukkig zonder iemand te treffen. De klepel is gisterochtend weer ingehangen. Te Spaarndam is de gebeelo torenklok naar beneden gevallen. Een inzender in hot Haagsche Dagblad" geefc aan hen, dio by de uitvaart des Kooings wellicht aan vinnige koude bloot gesteld zullen zijn, den raad, zich door papier daartegen te beschermen. „Uit ervaring," zegt hy, „is my gebleken dat er geene betere beschutting tegen koude bestaat dan papier; eene courant op borst of rug gelegd, onder vest of boezeroen, slu.t allo koude af; om de beenen kan men, by- wyzo van windsel, strooken papier leggen, doch vooral niet te styf." In een hooiberg, achter de zoo- genaamde „zeven huisjes", aan den Bezuiden- houtschen weg te 's-Gravenhage, werd Maan dagochtend een man gevonden, wiens beide beenon tot aan hot onderiyf bevroren waren. Volgens zyne opgave had hy zich in den nacht van Donderdag op Vrydag in een hooi berg te slapen gelegd, doch kon Vrydagochtend niet opstaan. Toen heeft hy geroepen, doch, daar de hooiberg tamelyk ver van den weg staat, heeft men hem eerst Maandagochtend gevonden. Do man is naar hot gasthuis overgebracht. De gebroeders v. d. E uit Delft, kwamen Maandag-avond, blykbaar min of meer onder den invloed van sterken drank, aan het station van den Holl. spoorweg te 's-Gravenhage, om met den laatsten trein naar Delft te vertrekken. Zij gingen in de wacht kamer 3de klasse zitten slapen en hoordon dientengevolge de waarschuwing van dsn portier niet, dat do trein voorstond. Toen de trein reeds in beweging was, ontwaakten zy, eiormden naar buiten en wilden nog in een der wagens springen. Eén van de mannen werd door het personeel van de Spoorwog- maatschappy en een agent van politie terug gehouden, de ar.dere, W. v. d. E., oud 25 jaren, gehuwd en vader van één kind, viel voorover, geraakte tussctien twee wagens 3de klasse en werd over re' 'en. De ongelukkige, wien het hoofd van dar romp gescheiden werd, was dadelyk d >oö. De Haarlemsce jechtbank heeft de onteigening uitges, -oken van deperceelen in den Haarlemmerir.u- rpolder, benoodigd voor den aanleg van dyk. a voor de geniewerken en toebahoorande aan r-1 er. de gravinne Van Limburg Stirum, te A..±em, en wol voor een prys f 170 hooger dan het bod van don Staat, en den Staat veroordeeld in de kosten van het procos. In eene andere ontoigeningszaak boval de rechtbank eene aanvulling van het rapport der deskundigen. In de „Haagsche Sprokkelingen" van het „Utr. Dbl." lezen wy het volgende: Naast de menschen, die zich ter wille van. don openbaren rouw opofferingen, hetzy gel delyke of lichamelyke, hebben te getroosten,, zyn er intusschen ook, die er oen niet onbe- langryk voordeel uit trekken. De couranten byv. wemelden dezer dagen van advertenties van gelukkige bewoners van huizen aan den weg, waarlaDgs de koninklyke stoet Donder dag zal gaan, die zit- of staanplaatsen, ramen of étages te huur aanboden. En dat men mot 'toog op de temperatuur inderdaad niet zonder reden daarvan voel verwacht, blykt uit de pryzen, welke gevraagd worden f IC voor ëéne zitplaats op een bovenhuis en zelfs f 200 voor eene bovenkamer, waarby men dan nog niet uit het oog heeft te verliezen, dat alle deelnemers aan den stoet, die in rijtuigen zitten, van uit een bovenraam gewoon onzichtbaar zyn, zoödat do gelukkige huurder van die bovenkamer noch den regeerenden vorst van -Waldeck en Pyrmont, noch den erfprins van Schaumburg-Lipps, noch de gezanten van Peru en Siam, noch een der andere hoogen zal kunnen zien. Te Bisternitz, naby Presburg, is opnieuw eene aardbeving gevoeld. De schok was zóó hevig, dat een huis instortte. Op verscheidene plaatsen begonnen de klokken te luiden en liepen de verschrikte bewoners de straat op, uit vrees dat de muren op hen zouden instorten. Üit Wladiwostock wordt gemeld, dat te Tientsin groote gisting fcetrscht. Ten gevolge van de jongste overstroomingon lyden velen gebrek, en de inlanders hebben r.u ge dreigd eene algemeens slachtiDg te houden onder de EuropeanoD, wien zy de schuld van den ongelukkigen toestand gever., on vervol gens naar Peking op te trokken, om aan don koizor zeiven onderstand te vragen. Zes oorlogsschepen, waarby 4 Cbir.eescke, 1 Frar.sch en 1 Amerikaanscb, zijn naar Tientsin gezonden, om de Europeanen te beschermen. Toen dezer dagen een trein uit Nizza to Toulon aankwam, vond mon in eene dames-coupé eene vrouw, wier voeten niet <- n riem en wier handen met eon mannen- halsdoek waren vastgobondon. Zy scheen vast m slaap te zyn. Wakker gemaakt, zeide zy, Zoe Marquet te he9ten. Ze was goheel ver baasd en wist niet hoe ze in dezen toestand kwam. Te middernacht was zy uit Monte- Carlo naar Marseille vertrokken, waar haar echtgenoot haar to gemoet zou rc-izen. Zeven duizend franken, die do vrouw bij baar ver trek by zich had, waren spoorloos verdwenen. Do politie heeft een onderzoek naar deze vreemde geschiedenis ingesteld. LTTLOTINGEN. Weenen, 1 December. Bij de trekking van 18G4er loten, viel op serie 2968 No. 18 hoofdprijs, eeiie 121 No. 3G fl. 20,000. serie 481 No. 72 10,000, serie 1970 No. 70 fl. 5000, serie 3195 No. 44 5000. Verder getrokken de serieën: 145 271 280 401 487 493 684 815 853 13G9 1792 181G 2388 2412 2483 252G 2531 2G6G 3238 348G 3685 S969. Noord-Holl. Vereeniging „Het Witte Kruis." Bij de op 1 Dec. gehouden loting zijn uitgekomen do serieën: 393, 456, 958. 2007, 2608, 4042. De prils vsn ƒ100,000 is gevallen op serie 40-12 No. 12; pryzen van 2000 ieder op serie 395 No. 20 en serie 958 No. 44, on prijzen van f500, ieder op sorie 2007 No. 8 on serie 2008 No. 18. Tevens wordt in herinnering gebracht dat nog ooDige nommers niet ter betaling zijn aangeboden van do volgende serieën, als: 591. 875, 1066, 1330, 1487, 2117, 2120, 2812, 3315, 3080. 1012, 4096, 5047, 5100, 53G3, 5421, 5512, 5648, 5905, COCO. 6215, 6249, G607, 6635. ZOETERWOUDE. Geboren: Pietje, d. van P. Weseel en S. Jonker. Hugo Albcrtus, z. van P. De Wilde en M. E. De Ruijter. Overleden: J. Van Veen, wed. van J. t. d. Voort, CO j. A. Van Haastregt, vrouw van J. v. Schagen, 41 j. SASSENHEIM. Geboren: Dirk, 2. van A. Van Breda en A. Van Egmond. Johannes, z. van A, Van der Fluit en G. Wegers. Gerardue Albertus- z. van J. A. Rotteveel en Th. Nigten. Overleden: Johanna Van Kesteren, 7 m. OEGSTGEEST. G e b o r 0 n Elieabetb Alcxan- drina Catharina Maria, d. van P. D. Haamke en E. C. Kret. Ymkje, d. van J. Lodeizen en N. Boers. Overladen: Jansjo Van don Berg, 4 m. Jansje Van Hoorn, 46 j., ongeh. Ondertrouwd: Dirk Willem Reiveld, jm. 24 j. en Geertruida Van der Bent, jd. 29 j. VOORHOUT. Overleden: Engolberta Koevoet, 80 j., gehuwd met T. Raaphorst. Jan Janezé, 70 j., gehuwd met A. M. Lo Olerq. Petrus Pa.ude- koopor, 50 j., gehuwd met W. Van Veen. ALFEN. Bevallen: J. Spruit geb. Touw, u. J. flworis geb. Figée, d. Overleden: O. Hoogland, wednr. van J. Erc-u- len, 29 j. (wonende te Meppel.) J. C. P. Eerflinek Schattenkcrk, wednr. van P. Kwakernaak, 83 j. C. J. Van der Vis, jd. 11 m. Gehuwd: C. Tan Haaatoreii en M. Vink.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 6