<euieagd Nieuws* Het was heden den geheelen dag Teeda druk aan het spoorwegstation alhier. Hedennamiddag drong men reeds om in naar 'e-Hage vertrekkende, kolossaal lange, met twee locomotieven bespannen treinen te komen. Van de gelegenheid om spoorkaartjes voor morgen machtig te worden, werd gretig ge bruik gemaakt. Het kaartjesnemen was vry gemakkelijk, aangezien daarvoor ook eene kiosk is opgericht by den ingang van het stations gebouw. IJsel-Stoomtramweg-Maatechappjj en stal houders zullen morgen eveneens goede zaken maken, terwijl men niet alléén zal loopen, als men zich te voet naar de residentie begeeft. "Wielrijders zullen dan zeker benijd worden. Er loopen hier ter stede allerlei geruchten als zou de spoorwegbrug aan „De Vink" over het Galgewater voor bet treinen- vervoer gevaar opleveren. Men spreekt zelfs van verzakking. Met het oog op don begra fenisdag van morgen, waarop het verkeer over die brug met passagiers zoowel van hier als van Amsterdam en Haarlem en tusschen- gelegen plaatsen, ontzaglik groot zal zijn, ontvingen we bovendien omtrent deze zaak een ingezonden stuk, waarvan we het noodig achtten de directie der Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij in kennis te stellen. In antwoord daarop ontvingen we van offi cinale zijde de stellige verzekering, dat de brug volBtrekt geen gevaar oplevert, omdat zU in volkomen gaven toestand verkeert. Op meer dan éóne plaats alhier zijn den vorigen nacht aangeplakt geworden biljetten, waarop stond gedrukt: „Leve de Republiek"! „Wee het land, welks Koning een Kind is." „Prediker 10 vers 16". De daders zijn onbekend, maar wie het zijn, laat zich gemakkelijk gissen. Niet alleen hier ter stede, maar ook in verschillende andere gemeenten waren zulke opruiende biljetten aangeplakt, en zelfs bij een bewoner op Feyenoord was de vlag moed willig byna totaal afgescheurd. Ook in Den Haag zijn gisternacht enkele met bruine verf geschreven biljetten, waarop stond: „Leve de Republiek"! door de politie afgeiukt. Eveneens te Haarlem en te Rotterdam zijn dien nacht door de politie op vorschillendo plaatsen biljetten aangeplakt gevonden, waarop te lezen stoDd„Wee het land, welks Koning een Kind is" Prediker 10 vers 16. „Leve de Republiek Te Enschedee heeft de politie een vijftigtal proclamatiën afgerukt, van gelijken inhoud als die, elders aangeplakt. Hetzelfde is gebeurd te Heerenveen. De justitie aldaar doet onderzoek. Ook te Sittard zijn aan verschillende wo ningen dergelijke plakkaten aangeplakt. Ook daar is door de politie een onderzoek ingesteld. Indien de ingezetenen van Delft gehoor geven aan de uitnoodiging van burg. en weths., zal bet St.-Nicolaasfeest aldaar op 8 en 9 Dec. worden gevierd. B. en Ws. zijn tot dien maatregel overgegaan na een verzoek van een groot aantal neringdoenden en met het oog op de pleohtige begrafenis van Z. M. den Koning op morgen, Donderdag. Door iemand te Haarlem werd gisteren een paard vermist uit zijne weide; lang touw, dat ik om ,het lichaam droeg, los maken, eiken adelaar een eind om den poot binden en had nu de dieren aan het lijntje vast, zooals de jongens een vlieger aan een eind garen. „Nu liet ik dea houthakker het touw een weinig vasthouden en zoent mijne schoenen, welke ik aantrok. Ik hield nu juist het touw met de arenden weer in de hand en werd door de ondeugden heen ea weer gesleurd, terwijl ik by myzel-ven overlegde, wat ik nu doen zou, toen de Engelschman kwam aan rennen, die da geheele jacht door zijn verre kijker had gadegeslagen. Hij schreeuwde dat ik hom zijn geld terug moest geven, want ik had mij de twintig gemzen, welke wjj door den kjjker telden, onmiddellijk laten betalen. „Hot geld was al lang gevlogen. Ik liet hem dus even het touw vasthouden, terwijl ik deed alsof ik mjjn gordsl wilde opendoen en hem betalen; zoodra hij echter door de arenden heen- en weergesleurd werd, maakte ik me uit de voeten en riep hem toe dat by zjjne vrienden nu maar op arenden moest onthalen. „Of hy het gedaan heefr, weet ik niet. want ik liep wat ik kon, om uit dis streek later bleek dat het dier in eene sloot ge raakt en doodgevroren was. Tegen een t i m m e r m an s b aa s te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt, omdat h(j een zjjner leerjongens zöéveel ster ken drank bad toegediend, dat de jongen zwaar beschonken werd en meer dood dan levend naar een politie-bureel werd gebracht. Naar het „H. D." verneemt, zal te Haarlem in het volgend jaar eene industrieele tentoonstelling worden gehouden. In de laatste dagen bieden zich in de verschillende garnizoensplaatsen meer dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lage loonen zijn hiervan de voornaamste redenen. Zekere P. V., te Charlois woon achtig, was Maandag uitgegaan om hout te hakken in eene der grienden lang den Koedood. Daar hij niet thuis gekomen was, ging men hem gisteren zoeken en vond hem dood in het ijs. Zekere vrouw T., te Bergen-op- Zoom, die gistermorgen haar kind onverzorgd in eene kamer achterliet bij eene brandende kache), vond bij hare tehuiskomst het kind in oen vreeseiyken toestand. De kleertjes hadden vlam gevat en waren reeds gedeelte lijk verteerd. Zware brandwonden aan rug en boenen waren er het gevolg van en doen het ergste vreezen. Zekere A. d. K., te Terheid e, die zich gistermiddag met een geladen geweer op het ijs waagde, had het ongeluk uit te glijden en in zijn val het schot in den arm te krijgen, welke des avonds door een ge neesheer uit Breda is afgezet. De patiënt i3 in het gasthuis aldaar opgenomen. De wachtmeester derhuzaren E., te Venloo, zal voor den krijgsraad te 's-Bosch terechtstaan wegens het gebruiken van valsche quitantiën bij de verantwoording der menage-rekening. Te Oosterhout kregen Zondag na afloop der inspectie van de schutterij een schutter en een korporaal in een koffiehuis ruzie,welke weldra tot feitelijkheden overging. De schutter ontnam den korporaal diens sabel en bracht hem daarmede eene belangrijke verwonding aan arm en hand toe. Nadat voorloopig in het bureel van politie door twee dokters hulp verleend was, is de gekwetste naar het gasthuis gebracht. Als eene bijzonderheid wat snel rfidon betreft kan het volgende dienen: Toen dr. Roessingh op het Loo werd ont boden, is ZEd. van Deventer naar het Vorstelijk verbljjf gereden in 21 minuten, terwijl de trein daarvoor 34 noodig heeft. Dit geschiedde in twee rijtuigen met 4 paarden iedereen werd gebruikt van Deventer naar Twelloo en een van Twelloo naar het Loo. (jY. ilcpp. Ct.) Met den rouwtrein hebben drie Hollandsche en twee Fransche journalisten (één teekenaar van de „Illustration") den tocht van Apeldoorn naar 's-Hage medegemaakt. Te Zoelen brak gisteren, in het midden van den nacht, een hevige brand uit in den korenberg van den heer G. Van Haaften. De vlammen sloegen over op twee in de na- büheid staande woningen, welke geheel in de asch gelegd werden. Eene aanzienlijke hoe veelheid koren is verbrand, zoodat de schade zeer groot is, te meer, daar alles niet tegen brandschade verzekerd is. weg te komen en heb me hier gevestigd, waar geene gemzen zijn. Ja, de gemzen, de gemzen! Bi) deze woorden keek de jager in de ledige bowl, al6of hij daar gemzen in zocht; daar echter noch deze, noch punch er in te zien waren (want de jager had zijn gelag uitgedronken), zag hjj treurig den kring in het rond, schudde het hoofd en mompelde nog eens, terwijl h(j de deur uitwaggelde: „P-s gemzen 1 Ds Saksers zaten nog lang onder den in druk, welken het gevaarlijke avontuur van den oaden jager op hen gemaakt had. Een Leipziger zei eindelijk: „Het is toch een drommels halsbrekend vak, dat ®an gemzenjager. Neen, dan hebben de jagers by ons het toch gemakkelijker!" „En dorst wekt de gemzenjacht ook op", zei Reis-Sehultze, in de ledige bowl ziende; „de jager heeft de geheele bowl alleen uit gedronken. Waar moet hij nu in den avond heen? Hé, kellner!" De kellner kwam en kem werd gevraagd, waar de oude gemzenjager toch eigenlijk huisvestte. „Welke jager?" vroeg de kellner. „Wel, da oude gemzenjager, die zooeven Het water op de rivieren is val- lende, zoodat de vrees voor overstroomingen geweken is. Maandagmiddag heeft een inge- zetene van Charlois in beschonken toestand zijne woning verlaten, en gistermorgen is z(jn lyk gevonden in een slootje onder de gemeente Roon. De Duitschers, dieindenafge- loopen zomer op haringschepen hier te lande waren aangemonsterd, zijn thans, na afge rekend te hebben, naar hun vaderland terug gekeerd. Te Helsingfors is dooi ingetreden, zopdat het schepenverkeer weldra kan worden hervat. De jury te Aken heeft de beide Duitschers K. en W., die zich te Holzetvaals (Limburg) hebben schuldig gemaakt aan dief stal en mishandeling, veroordeeldden eerste tot 9 jaren tuchthuisstraf en 10 jaren verlies van burgerschapsrechten en politietoezicht en den tweede tot 3'/2 jaar gevangenisstraf en 5 jaren verlies van burgerschapsrechten. De stad Genève is in opschudding gebracht door een alleronbeschaamdsten dief stal. Er is ingebroken in het gebouw der höofdwacht, de gemeentekas is mee op straat genomen en daar kalm ledig geplunderd. In de papierfabriek der firma B. Cramer te Wapenvelde (gemëente Heerds) :ou eene tribune geplaatst worden. Daartoe moest het waterafvoerkaDaal voor een deel drooggelegd worden, en te dien einde werd een stevige kistdam in dat kanaal aangebracht. Toen men bezig was het water door middel van eene stoompomp uit te malen, brak eens klaps de kistdam door en liep de leege ruimte in enkele oogenblikken weer vol water. Een der werklieden is daarbij verdronken. De overigen konden zich redden. BUITENLAND. Frankrjjk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een amendement van den heer Faure, betref fende eene verhooging van 15,000 fr. ten behoeve der tolbeambten, met 256 togen 234 stemmen in overweging genomen, ondanks den tegenstand der regeering. Do Kamer heeft al de hoofdstukken der hegrooting van financiën goedgekeurd. Het Kabinet is het eens over het ver lagen van den reftevoet voor de spaarkassen van 4 op 3'/i pCt. Het zal heden in de Kamor de quaestie van vertrouwen stellen. Het oogtnblik van den dienst, door de te Parils aanwezige Nederlanders ter nage dachtenis van hun Koning Willem III te hou den, is, op verlangen der predikanten, me een half uur vervroegd; te halfelf zal hjj Donderdag beginnen. De predikant Stapfer zal do eigenlijke rede houden, zijn collega Yerne zal hem ter zijde staan bjj den dienst. Sedert eenige jaren bestaat aldaar de gewoonte, dat Daast het orgel eenige leden der gemeente zijn gezeten, die zingen kunnen en die van daar vóórzingen. Thans zal dit „koor" eenige wijziging en uitbreiding ondergaan en zullen wellicht ook Nederlandsche zangers zich doen hooren. Zelfs is er sprake van het medezin gen eener aanverwante van het Nederlandsche geslacht van Polanen, een naam die nu onwille keurig denken doet aan het huwelijk, eenmaal nog hy ons zat", zei Reis-Schultze. „Die?" vroeg de kellner lachend. „Die heeft van zyn leven geen geweer in de hand gehad. Dat is een ouden, dronken schoen lapper uit Beieren, die beneden woont en den vreemden altyd leugens op de mouw Bpelt. Het is Pechnazi." „Wat? Is dat geen gemzenjager?" riepen de Leipzigers boos. „Hy heeft van zyn leven geen gemB ge zien, want hier is er geen, en verder is hy nooit geweest", zei de kellner. De Saksers gingen zonder spreken naar hunne slaapkamer. De een mompelde nog vóór het inslapen „Zoo'n ellendige leugenaar een schoen lapper op punch onthaald Den volgenden dag gingen ze den berg af. By eene kromming van don weg stond plot seling PechDazI voor hen. Hy was juist weer i p veg naar het hotel om andere slachtoffers te zoeken. „Jou infame leugen ar! Ga je misschien weer op de gemzenjaent?" riep hem een Leipziger nijdig toe. „Ach, de gemzerrl" mompelde Pechnazi en verdween achter een u istekend rotsblok. (in 1412) door een graaf van Nasf au met eene vrouwe van Polanen gesloten. De Oratorium- kerk, waar de plechtigheid zal plaats hebben, b edt trouwens nog andere gelegenheid tot historische overdenkingen. Immers is het aan den buitengevel van dit gebouw, dat nog Diet lang geleden het standbeeld Is onthuld voor den grooten Coligny, wiens roemvolle naam eamenklinkt met den roem der Oranjes. Gisteren is van Parys naar Den Haag ver zonden een reusachtige, naar het plan te oordeelen zeer fraaie krans, welke de Neder landsche kolonie zal verzoeken, dat als hare- hulde by's Konings begrafenis worde toegelaten. Dnltachland. Volgens de „Nat.-Zeitung" hoeft dr. Koch bedankt voor de dotatie, als openbaar biyk van nationale erkentenis. De Woerman-Maatschappy te Hamburg zal, te beginnen met 1891, de volgende dien- eten Invoerenlo. om de veertien dagen tus- schen Hamburg en de havens van Marokko;. 2o. den lsten van elke maand naar het Kameron-gebied3o. den Ssten van elke maand rechtstreeks naar don Congo; 4o. den lödon naar de havens van de Goudkust; 5o. den 20sten naar de noordelyke havens tot aan Liberia. De Duitsche regeoring heeft den heer F. Domela Nieuwenhuis de grenzen later, overbrengen, nadat hy te Bielefeld had ge poogd eene voordracht te houden. Hy werd vervoerd naar Emmerik, waar men hem op staatskosten liet overnachten. Den volgenden dag werd hy door den commissaris van politie naar Zevenaar getransporteerd, zoodat wy hem weder hebben terugontvangen. Het „Bielefelder Tageblatt" beeft de schari- deiyke taal en handelwyze van den Holland- schen sociaal democraat betreffende den Koning van Nederland scherp veroordeeld en o. s. gezegd: „Dus een man, die geen respect heeft voor de majesteit van den dood en de smart der weduwedie zich niet ontziet do eenige te zyn ir. eene groote vergadering om alle menschelyk gevoel te kwetsen, die zal ons hier den weg aanwyzen tot het ware geluk1 Wy kunnen niet aannemen dat onze eerlyke Duitsche arbeiders zich zullen laten loeren door dien Hollander, maar gelooven veeleer,, dat zy zich, zelfs wanneer zy eene verande ring in de sociale verhoudingen voor nood zakelijk houden, met afschuw zullen afwenden van zulk een volksweldoenerOnze Duitsche sociaal-democratische leiders hebben zich by den dood van de keizers Wilhelm I en Fried- ric.h niet laten meeslepen tot zulk eene ellen dige daad als deze Hollander". Groo t-BrltannlS. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting werd door den heer Chaplin mede- deeling gedaan van eene kennisgeving der Nederlandsche regeering, dat het district Vaals sedert 11 Nov. van veeziekte vry is. Daar echter die ziekte nog in België by de Neder landsche grens heerscht, achtte hy den na de kennisgeving verstreken termyn nog niet voldoende, om de opheffing van het verbod van vee-invoer uit Nederland te rechtvaardi gen. Evenwel bestaat by de Britsche regee ring geenszins het verlangen, de beperkingen te laten voortduren, wanneer zy veilig kunnen Ingetrokken worden. Op den dag der overbrenging van het stofl'eiyk omhulsel van Koning Willem III Daar den grafkelder te Delft, zal in de Hol landsche kerk te Londen, Austinfriars, te 11.45 uur een plechtige lykdienst worde» gehouden. Amerika. Verschillende voorstellen zyn by het Huis van Vertegenwoordigers der VereeDigde Staten ingediend, waarvan de strokking is, mach tiging te verleonen tot onbeperkte aanmun ting van zilver. Ook zyn talryko verzoeken ingekomen om vrystelling van rechten voor onderscheidene artikelen, met name voor voor werpen uit tin en blik, voor landbouwwerk tuigen, wol en zekere grondstoffen. Daarbp wordt tevens aangedrongen op afschaffing der surtaxe, by de Mc. Kinleywet opgelegd. Er is ernstige verdeeldheid ontstaan in het Braziliaansche Kabinet. Men verwacht dat eenige der ministers spoedig zullen af treden. De telegrammen worden aan eene strenge censuur onderworpen. Telegramaiea PARIJS, 2 December. Aan het station te Marseille werd heden een persoon aangehou- dan, dien men hield voor den moordenaar

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2