i°. 9445. "Vlroei]i@clas; 3 December. Dit nommer bestaat nit TWE;-, Bladen. PROGRAMMA Leiden, 2 December. voor de plechtige begrafenis van wijl u Zijne Majesteit Willem III.Koning der Nederlanden, Prins van Oranje-Nassaa, Groot Hertog van Luxemburgens., ens ene., op Donderdag den 4den Decesribcr 1890, des voormiddags te 11 uren. Eerste afdeeling. i Betreffende de beschikkingen binnenshuis. Op den dag, bestemd voor do begrafenis, zal het Koninklijk Lijk, behoorlijk gekist, staan op oene estrade, in do daartoe be stemde zaal. Op dien dag zal de dienst b(j het Koninklijk lijk verricht worden door: A. Den opper ceremoniemeester. B. De navolgende hoeren, beatemd tot hot dragen der slippen van het lijkkleed Mr. R. J. graaf Sehimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van het Huis van wijlen Zijne Majesteit den Koning en van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, opper kamerheer; Jonkheer J. H. Van Capellen, vice-admiraal, adjudant-generaal der marine, chef van het Militaire Huis des Konings; Jonkheer G. M. Vorspyck, gep. luitenant- generaal, adjudant generaal dos Konings; De opper hofmaarschalk, generaal-majoor YC. H. P. graaf Du Monceau; De luitenant-generaal A. E. Mansfeldt, ad judant des Konings in buitengewonen dienst De gep. vice admiraal jonkheer F. De Ca- sembroot, adjudant des Konings in buitenge wonen dienst. C. Het dienstdoende Militaire Huis van wijlen Zjjae Majesteit den Koning. D. Vier en twintig kamerheeron, bestemd tot het dragen van het Koninklijk Lijk, waartoe in de eerste plaats in aanmerking komen do cienaldoende kamerheeron van wijlen Zijne Majesteit: G. L. M. baron Taets Van Amerongen van Hatewisoh H. W. J. E. boron Taets Van Amerongen; J. W. F. ridder Huyasen van Kattendljke; O. Ch. baron Snouckaert van Schauburg. De heeren, dienstdoende bij het Koninklijk lijk, zullen zich in de volgende orde plaatsen De heer-en, belast met het dragen der slip gen van Let rouwkleed; Do vier en twintig kamerheeren in twee rijen, twaalf aan elke zijde van het Konink lijk Lijk; De hofmaarschalk on kamerheer-ceremonie meester; De opper-ceremoniemecster, en het dienst doende Militaire Huis van wijlen Z(jne Majes teit; terwijl vier en twintig onderofficieren der schutterij, zee- en landmacht de kamerheeren zullen behulpzaam zjjn by het dragen van het Koninklijk Ljjk. Tweede afdeeling. Betredende den trein. Één uur vóór den tijd, bestemd tot den optocht dor begrafenis, zullen alle personen, tot denzelven behoorendo, zich bevinden aaD het Koninklijk Paleis in hot Noordeinde, in de daartoe bestemde lokalen, met uitzondering van degenen, die aangewezen zjjn voor den dienst by hot Koninklijk Ljjk. De groot-officieren en kamerheeren zullen aldaar voorzien worden van de r.oodige mantels en handschoenen. Aan de hofbeambten en officianten zal wor den bekend gomaakt, waar z(j zich van het bovengenoemde zullen kunnen voorzien. De optocht zal zijn als volgt: A. Een commando cavalerie, tot opening van den trein. B. De generaai-majoor J. N. A. baron Taets Van Amerongen, bevelhebber der 1ste divisie infanterie, waarnemend gouverneur dor Konink lijke residentie, met de officieren van den staf der divisie, allen te paard. C. Een bataljon van de dienstdoende schut terij fisr residentie, met den staf, het vaandel en de muziek van het regiment; gevolgd door eene afdoeling der Koninklijke zeemacht van onderofficieren en matrozen, onder bevel van officieren en voorafgegaan door de muziek der marine; eene afdeeling mariniers, onder borol van ■een hoofdofficier; het 1ste en 3de bataljon van hetrogiment erenadiers en jagers, met den staf, het vaan del en de muziek van het regiment een bataljon van het 4do regiment infan terie, te Leiden in garnizoen, met den staf, het vaandel en de muziek van het regiment. D. Drie eskadrons van het 3de regiment huzaren met den staf, den standaard on de muziek van het regiment. De Haagsche schutterij zei een doel uit maken van den optocht tot bij de barrière op den Rtjswükecben weg; bi) do stad Delft zal een gelijk corp3 Delftsche schutterij zich op diezelfde plaats in den stoet aansluiten. E. Een hoffourier en twee rjjknech's te paard. F. Da stalmeester des Konings in buiten gewonen dienst, C. J. Van der Oudermeulen, te paard. G Vier bereden officieren, 1ste luitenants der Koninklijke marechaussee, van de cava lerie, veld artillerie en rijdende artillerie, om sis aido ceremoniemeesters te fungeoren, in gevolge de Dadere, hun daartoe te geven be velen. H. De kamerheer-ceremoniemeester in 0"n hofrfituig met twoe paarden bespannen, gaande oen lakei naast elk portier. I. De hofbeambten en officianten, allen in diepen rouw, met lamfers aan de hoeden, gaande twee aan twee, de jongaton in rang vooruit. J. Een heraut van wapenen (Nederland) to paard (mr. W. E. Van Weideren baron Rengore), voorafgegaan door den wapendrager. K. De geneesheer dr. Roessmgh, arts, te Deventer De geneesheer der hofhouding te 's-Gra- venhage, dr. J. Coert; De geneesheer dor hofhouding op het Loo, J. Vlaanderen Cz.; De hoogleeraar dr. S. S. Rosenstoin De lijfarts van wijlen Zijne Majesteit, dr. C. W. Yinkhuyzen. L. De rentmeester van het Koninklijk Par ticulier Domein Oranjo-Nassau's oord, J. M. F. Van Everdingen; De intendant on capitaine des cbasses dei- particuliere Koninklijke Groot-Hertogelijke Domeinen in het Groot-Hertogdom Luxemburg, L. B. Stoin; De intendant van het Koninklijk particulier Paleis en Domein Soestdfik, L. W. Groeneveldt De intendant Tan het Koninklijk Paleis en Domein Het Loo, J. A. Van Steyn. M. De directeur der Zaken van Weldadigheid, E. M. A. Bijleveld. N. De intendant van het Koninklijk Paleis te Amsterdam, belast met het beheer van het Koninklijk Paleis te's Gravenhage en met dat van het Huis ten Eosch, jonkheer H. A. L. Van Ves6om. O. De jagermeesters des Konings te voet. P. De administrateur van hel Kroon-Domein, jonkheer H. F. M. E. Sandberg tot Essenburg; De jagermeester des Konings voor Gelder land, luitenant-kolonel V. W.R. baron Bontinck tot Schoonheten De kamerheer en stalmeester des Konings, A. C. baron Snouckaert van Schauburg. Q. Do secretaris van wijlen Zjjno Majesteit voor de zaken van het Groot-Hertogdom Luxemburg, H. E. V. graaf i'e Viliors, kamer- beer des Konings in buitengewonen dienst; De directeur van het Kabinet des Konings, jonkheer mr. J. F. Alewjjn. R. De Veldu:aarschalk8staf, gedragen door dan gep. luitenant-generaal N. Mac Leod, adjudant des Konings in buitengewonon dienst. S. De buitenlandsche ordeteekenen, gedra gen door do adjudanten van wijlen Zijne Majesteit den Koning in buitengewonen dienst Gep. generaal majoor Van Bel Gep. genoraal-majoor jonkheer W. J. A. Storm De Grave; Gep. vice-admiraal J. W. Binkes; Gep. luitenant-generaal H. G. Boumeeater; Gep. luitenant-generaal K. Van der Heyden De Militaire Willemsorde, do Orde van den Nedorlandscben Leeuw, het Dienstteeken voor 55 jaren effectieven diensttijd als officior, de Luxemóurg3che Orde van de Eikekroon, en die van don Gouden Leeuw van het Huia van Nassau, godragen door den Kanselier der .Noderlandsche Ridderorden, den gep. vice- admiraal F. A. A. Gregory. Deze decoratién, benevens da na te meld9n Rijkssieraden, liggen op rood fluweelen kussens. T. Een Heraut van Wapenen (Luxemburg) te paard, E. L. baron Van Hardenbroek, rentmeester van het Kroondomoin, voorafge gaan door den Wapendrager. U, De Standaard van hot Koninkrijk, ge dragen door den luitenant-generaal Ridder F. M. B. Alewijn, adjudant van Zijne Majesteit in buitengewonen dienst. V. Het Rjjks-Zwaard, ontbloot, gedragen door den gop. luitenant-generaal A. R. J. baron Klerck, adjudant-generaal des Konings. W. De Rijks-Appel, gedragen door dan opperstalmeester mr. J. E. H. baron Van Nagell van Ampsen, X. Do Koninklijke Schepter, gedragen door den grootmeester van 'a Konings Huis J. C. E. graaf Van Lynden. Y. De Koninklijke Kroon, gedragen door den opperjagermeester J. W. baron VanPallandt van Oud Beierland. Z. De ópper-ceremoniemeester mr. M. W. baron Du Tour van Bellinchave, gezeten in oen rijtuig met vier paarden bespannen, gaande een lakoi naast elk portier. AA. Yior adjudanten-onderofficier ordon- nancen des Konings to voet. BB. De Rouwwagen, bespannen met acht paarder, behangen metrouwkleeden, elk paard geleid -wordende door een koetsier. Aan de (universiteit alhier is het docto- raal-examon in de rechtswetenschap afgelegd door den heer S. Creutz, en hot eerete natuur kundig examen door den heer G. T. J. Grashuis. Behalve Uj den heer Jan Buye, in ma nufacturen, op de Haarlemmerstraat, is ook e«ne keurige rouw-decoratie aangebracht in het winkelmagazijn van de chemische was- scherij der firma Kopposchaar, irr de Korte Pieterskerkkoorsteeg, waar de omfoerste buste van den overleden Vorst zichi bevindt te midden van eene roüwomgoving en daar- tusschen uit gekroond wordt met een zil veren kraus, hetgeen een zeer uigena. yi'gen indruk teweegbrengt. Op den dag van 's Konings begrafesis zullen hier ter stede de scholen gesloten itijo. Tot handhaving dor orde te Dolf:, zuii'eu door de zorg van den generaal-majoor, bV- j volhebóer in de lst9 militaire afdeeling, op j 4 December derwaarts worden gedirigeerd, o. a. een detachement bereden huzaren, sterk j 40 man. er. een detachement bereden vela- artillerie, sterk üti man, beiden uit Leiden. j Het hoofdbestuur der Nederlandsche j Maatschappij voor Geneeskunde is voor liet l jaar 2S9J vastgesteld als volgt; prof. dr. H. 1 Treub, president, dr. S. Fosthuma, vice-pre sident; dr. G. C. Njjhoff. secr.dr. M. Juda, penningmeester; dr. C. E. Daniels, biblio thecaris; dr. J. P. v. d. Berg, dr. M. J. Godofroi, prof. dr. B. J. Stokvis, dr. J. E. Van Doorn maal, dr. H. P. Kaptejjn en dr. C. Winkler. Op den dag der begrafenis van Z. M. zullen lange den weg, welken de treurige stoet volgt, te 'e-Hage en te Delft do gas lantaarns ontstoken en met rouwfloers omkleed worden. Jonkvrouwe F. L. H. Van de Poll wordt, naar men meldt, hofdame, gouvernante van H. K. de Koningin. Hedenmorgen ie door het personeol va» 's Konings Huis en Stat'een schoon on massief zilveren lauwerkrans aan 's Konings nagedach tenis ge-wijd. Een mat zitveien medaillon be vat in fraaie zwarte letters de inscriptie: „Warme Hulde van het personeel van's Ko nings Hun» en Siai te 's-Gravenhagé," Deze krans is met groots zorg evouoana vervaardigd door de faseren Van Kempen en Zonen, te Voorschoten. DeHar.gsehekroriiekervande „N. Gr. C." schrijft h6t volgende: Het rs mij en mjj niet alleen opgeval len, dat de proclamatie der Koningin verleden Maandag-middag te 3 uren is verschenen, j Elders en ook in Den Haag geschiedde de uitvaardiging van dat document bij zulko ge- logenheden weinige uren na den dood van den regeerenden vorst. De oorzaak der ver traging is echter to opmerkelijk, om niet te worden vermeld; de Regeering bad het stuk opgemaakt en wilde het doen afdrukken, doch H. M. Koningin Emma weigerde daaivoor hare toestemming te geven en verlangde per soonlijk de drukproef onder de oogen te heb ben. De Kooingiu Regentes maakte er zelfs eemge kleine wijzigingen in 011 gaf daarna eerst vetdof om 't stuk af te drukken. Dit feit bewijst dat H. M. hare taak van stonde af aan conscientious opneemt en uit eigen oogen wenscht te zien. Ik voor mjj vind dit zeer bemoedigend voor de toekomst, al moge het eeüe teleurstelling zjjn voor sommige personnagoe, die (tegenover de Regeering) zich velen feitoijjk voor de Koningin te zullen kunnen regeeron. Wat mij getroffen heeft is, dat or na's Ko nings dood geene verzegeling heeft plaats ge had, noch te 's-Hzge, noch op het paleis het Loo. Mij dunkt dat dit, naar eisch van recht-, had bahooren te geschieden, waar onze Ko ningin minderjarig is. Ik arken echter gaarne, dat het nalaten dezer formaliteit b{j niemand bezwaar behoeft te ontmoeten. Van de openfng van 'sKocmgs testament heeft men tot heden niets vernomen. Bedrieg ik mjj niet, dan be rust het onder het beheer van den notatie Eikendal. In wel onderrichte kringen meent men te weten, dat Z. M., die mot huwelijks voorwaarden zijne tweede gemalin huwde, na aftrek van eenige legaten en onder toe wijzing van twee paleizen aan H. M. de Koningin-Weduwe, die een uitkeering van een der groote Franeohe lovensverzekering-maat schapptlon ontvangt ten bedrage van drie millioen gulden, H. M. Koningin Wilholmma tot umvoreeel erfgenaam van zjjn, op circa 20 millioen geschat vermogen heeft benoemd. Aan het personeel is, naar verhouding van- hunne dienstjaren, pensioen verzekerd. Overi gens moet het testament belangrijke voor schriften bevatten omtrent de opvoeding der jonge Koningin en wenschen nopens hetgeen, by hare meerderjarigheid, by een eventueel huwelijk zal geschieden. Gedurende de maand November 1S90 weiden aan het telephoonkantoor in do ge meente Koudekerk behandeld 85 telegrammen, nl. verzonden 43 en ontvangen 42. De Raad (lier gemeente besloot in ztjee ver gadering van gisteren tot bet indienen van een adres van rouwbeklag aan Hare Majesteit de Koningin-Weduwe.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1