Oil nonuuer bestaat alt TWÜë, Bladen.' Koning WILLED III. Leiden, 1 December. N°. 9444. Dinsdag 2 December. A°. 1890. --5-VX - :'- .-■ -.:-i ■- --■ ■■■■f Nu de laatste mannelijke telg uit hot Iïuis fan Oranjo-Nassau door den dood van one is •weggegaan, zal zeker menigeen gaarne ach in het bezit willen stellen van Zr. Ks. goed gelijkend portret, gemaakt in zijne laatste levensjaren. Be gelegenheid daartoe bestaat thans. Be heer B. W. IJzerdbaaï, op dit gebied zeer gunstig bekend, heeft namelijk naar de laatste van den Koning gemaakte photographhche afbeelding een aquarel ontworpen, waarnaar eene chromolithographie is gemaakt, welke onzen Abcuné's in den loop dezer week als Premie zal worden aangeboden. Ze is artistiek uitgevoerd in niet minder dan 10 kleuren en stolt den overleden Vorst voor in generaals-uniform. Van de degelijkheid en fraaiheid van dat kunstvrerk kan men zich overtuigen t^ij de firma B. Sai.a Zones op do Broestaat, waar het is geéxpo3oerd in dof-zwarte lijst met zilver afgozet en met de kroon, eveneens in rouwklouren. Be heeren Sala zijn echter be reid naar' verkiezing ook andere lijsten te leveren. Ban avoud vóór de uitgifte zal in oris blad de Bod worden afgedrukt, waarmede deze chromolithographie, welke een sieraad in huiskamer en salon zal uitmaken, tegen eene vergoeding van slechts 25 ecnts aan ons Bureel kan worden afgehaald. Heden is aan de universiteit alhier de beer F. Hage, arts, geb. te St.-Maartensd(jk (Zee land), bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift, get.: „Ventre- fixatio Uteri." Boor rector en senaat aan de universiteit alhier is voor 3 maanden de zware rouw aan genomen wegens het overlijden van Z. M. den Koning. Boor de Sint-Jozef-Gezellen Vereeniging alhier is een adres van rouwbeklag aan de Koningin-Weduwe gezonden, welk adres met een woord van dank namens H. M. is be antwoord. Bjj de Leidscho Spaarbank werd in do maand November ingelegd 48,676.81, terug betaald 34,586.06, terwijl zjjn afgegeven 121 nieuwe en geheel afgelost 82 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 8991 inleg gers bedroeg op 30 Nov. l,757,107.70'/j. Het programma voor de plechtige be grafenis van het stoffelijk overschot van Z. M. Willem III, op Bonderdag 4 Becember a. s., 's morgens te 11 uren, zullen we in ons nommer van morgenavond in zijn geheel mededeelen, zóó ingericht, dat zy, die de begrafenis gaan bijwonen, het naar Den Haag kunnen medenamen. Twee bataljons van het 4de leg. infanterie zullen met het stafmuziekcorps uit Leiden mede doel van den grooten lijkstoet uilmaken. Ook do Leidsche hoogleeraar dr. S. S. Rosen- stein zal er in tegenwoordig zijn. Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ57, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste: 57, 29, 6 en 3. Naar men uit goede bron verneemt, wer den, sedert het invallen van de strenge koude, op last van Hare Majesteit de Koninglh- Regentes, verschillende maatregelen genomen om de eerewachten, welke aan het paleis Het Loo optrokken, zoo min mogelijk van de koude te doen Ijjden. Zoo werd de duur van de geheele vracht tot hoogstens anderhalf uur teruggebracht, en stond van de wacht slechts een gedeelte onder de wapenen, terwijl het andere gedeelte zich kon bewegen. Het aflossen dier gedeelten werd aan de wachtcommandanten overgelaten en kon derhalve, zoo noodig, om de 10 of 15 minuten geschieden. Ook deelt men mede dat aan de wachten Zaterdag en Zondag warme koffie werdverstrekt. Grootvorst Alexis van Rusland, vertegen woordiger van den Czaar bjj de lykplechtig- held op a. s. Donderdag, wordt a. s. Woensdag in de residentie verwacht. De groothertogin van Saksen-Woimar is, na haar rouwbezoek op het Loo, Zaterdag avond te 10 uren met een extra-trein van het Staats spoor te 's-Hage aangekomen en heeft baar buitengoed .Buitenrust" aan den Schevening- schen weg betrokken. Namens HH. MM. bevond zich in ambst- gewaad aan het station, de hofmaarschalk baron Be Constant Rebecque. Op het perron stonden verder ter ontvangst van 's Konings zuster geschaard de adminis trateur van H. K. H. en haar secretarie, do Duitsche gezant, de legatiesecretaris Von Bülow en de attaché; de commissaris des, Konings; de burgemeester!en dames en heeren van het Hof. De dichte rouwsluier bleef het aangezicht van H. K. H. bedekken, terwijl zjj zich eenige oogenbbkken met de aanwezigen onderhield. De groothertog, haar gemaal, zou hoden volgen in het gelelde van den rouwtrein tot vervoer van het Vorstelijk Ljjk. De groothertog van Luxemburg, hertog van Nassau, wordt heden, Maandag-avond, ten Paleize verwacht. Aan alle vreemde vorsten zjjn vanwege H. M. de Koningin-Regentes adjudanten, hoofd officieren van het leger, toegevoegd. De majoor van het 3de reg. huzaren te Leiden, jhr. Van der Wyck, zal by den erf- groothertog van Nassau dienst doen. De 20 Russische officieren, als deputatie van het Russische regiment, waarvan de Koning commandant was, zullen Dinsdag in de residentie aankomen en in het „Hotel de Bellevee" Introk nemen. Evei eens zullen daar verblijven de 7 offi cieren van het Pruisische regiment uit Dus- seldorf. De eerewachten aan het Paleis in het Noord einde zullen Dinsdag en Woensdag aanstaande worden gehouden tan 1 tot halfdrie en van halfdrie tot 4 uren. Zjj zullen geplaatst zjjn rechts en links van den ingang, terwijl de mu»'ek zich aan den achtervleugel zal bevinden. De eerewachten zullen bestaan lo. Op Dinsdag: van 1 tot halfdrie uit eeno compagnie schutterij, sterk 100 man, en eene compagnie van bet 1ste en 2de bataljon grenadiers, eveneens 100 man sterk, met de muziek van het regiment grenadiers en jagers, alles onder oppercommando van den majoor der dd. schutterij Von Frank, te paard; van halfdrie tot 4 uren twos pelotons cavalerie op organieke sterkte, onder bevel van 1 rit meester; twee pelotons veldartillerie op gelijke sterkte, onder bevel van 1 kapitein, met mu ziek van het 3de regiment huzaren, onder oppercommando van luitenant-kolonol jhr. Janssens, van het 3de regiment huzaren. 2o. Op Woensdag: van 1 uur tot halfdrie, uit eene compagnie van hot 4de on 5de bataljon jagers, sterk 100 man; een peloton van het 3do bataljon grenadiers, sterk 50 maneer. peloton van het 4de regiment vest.-artiHerie, sterk 50 man, onder bevel van een kapitein van het 3de bataljon grenadiers, met muziek van do jagers, onder opper commando van majoor Weenink van het regiment grenadiers en jagers; van halfdrie tot 4 uren, uit officie ren, onder-officieren en minderen der zeomacht, met de stafmuziek aangewezen voor de eere- wacht, onder bevel van eefrkapitein-luitenant ter zee, daartoe aangewezen. Dinsdag en Woensdag zullen binnen het Paleis Öien6t doen (Dinsdag door de grenadiers en Woensdag door de jagers) 1 luitenant, 14 onderofficieren en 50 soldaten, tot handharing der orde gedurende de uren, dat het Vorstelijk Lak voor het publiek te zien is. Door H. M. de Koningin-Regentes zjjn toe gevoegd als adjudanten tijdens hun verblijf to 's-Hage: aan hertog Eduard van Sakson- Weimar de kolonel Von Mühlen, adj. des Konings in buitengewonen dienst; aan aartB- hertog Frederik van Oostenrijk, de kapitein ter zee C. A. Lebron de Yexelaaan Z. K. H. dan graaf van Vlaanderen, de majoor jhr. W. A. Do Posters, commandant van het corps rijdende artillerie. Hertog Eduard van Saksen Weimar, die koningin Victoria bij de begrafenis zal ver tegenwoordigen, is de zoon van den Neder- landscben generaal Bernard van Saksen-Wei- mar, die in den slag van Waterloo naast den Prins van Oranje etreed, later aan den tien- daagschen veldtocht dealnam en vervolgens leger-commandant in Indie was. Hertog Eduard ie de broeder van de eerste gemalin van Prins Hendrik der Nederlanden, en is ook zelf uit de dagen zijner jeugd niet vreemd aan ons land. Hij ie thans, als generaal in Engelschen dienst, opperbevelhebber der troepen in Ier land; hy ie 67 jaar oud en sedert 1S51 (morganatisch) gehuwd met lady Augusta Lennox, dochter van don hertog van Richmond. Prins Waldemar van Denemarken zal dit Rijk vertegenwoordigen bjj de begrafenis van Z. M. den Koning en afstappen aan het „Hotel des Indes." Hedenavond per Holl. spoortrein van C u. 13 m. zullen in de residentie aankomen de minister-president van het Luxemburgscha Bewind, met 10 hooggeplaatste vertegenwoor digers van Hooge Colleges van Luxemburg, die allen zullen afstappen aan het „Hotel Paulez." Morgen, Dinsdag, des voormiddags te halfelf, zal prins Eduard van Saksen te 's-Hage aan komen. De aartshertog van Oostenryk komt in den avond van dien dag, terwijl de aan komst van den graaf van Vlaanderen be paald is op Woensdag. Gistermiddag is te Apeldoorn aangekomen eene batterij rijdende artillerie van Arnhem, en aldaar ingekwartierd; ook de stukken werden medegevoerd, ten einde Maandag het eere-saluut te geven by het vertrek van hei) Koninklijk lyk. De eerowacht op gister-, Zondag ochtend, bestond uit eene afd, rydende artillerie, uit Arnhem, onder commando van den kapt. jhr. des Tombes. Zondag-avond had in da rouwzaal ten pa leize een lykdienst plaats, geleid door prof. Beets, uit Utrecht. H. M. de Koningin en H. M. de Koningin- Weduwe waren gezeten, terwijl de 170 ge- noodigden den dienst staande bijwoonden. Behalve de bofdignitarissen, waren vele auto riteiten, ook van de gemeente Apeldoorn, aan wezig, en van elke groep beambten van het personeel een viertal dor oudsten. Een fraaie grafkrans wordt door de leerlingen der H. B.-school voor meisjes te Haarlem bestemd voor de lijkbaar van Z. M. den Koning. De opper-ceremoniemeester maakt be kend, dat-, iHgevolge de bevelen van Hare Majes teit de Koningin-Regentes, kinderen beneden de» leeftyd van vyftien jaren niet by de rouw- estrad» ten palsize op Dinsdag en Woensdag 2 en 3 December e. k. worden toegelaten. Er is gesproken over de mogelykheid, dat da beéediging van H. M. do Koningin- Weduwe als Regentes en Voogdes zou ge schieden in de Willemskerk te 's Hage. Is het ,H. Dagblad" wel onderricht, dan werd van dit pian op den persoonlijken weasch van Hare Majesteit afgezien. De plechtige belediging van II. M. als re gentes en voogdes zal volgens hetzelfde blad hoogstwaarschijnlijk op Maandag 8 December a. s. plaats hebben. Op dien eigen dag zul len ook de leden van den Raad van Voogdij worden befiedigd. Be overbrenging van het Koninklijk Lyk van hot Loo naar 's-ÏTage# Meer dan 2'/a jaar is hot geleden, dat Koning Willem III met zyne gemalin en dochter de residentie verliet om den zomer op zyn lustslot door te brengen. Toen, ofschoon reeds aangetast door do kwaal, welke zyn yzer- sterk gestel ondormynde en ten slotte sloopte, scheen de Koning neg krachtig en flink, en groette hy welwillend als altoos de menigte, die hem een hartelyk vaarwel kwam toeroe pen, vóórdat hy in den trein stapte, die hem zou heenvoeren, heenvoeren, helaas I voor altyd. Want sedert dien 17den Mei 1888 heeft de Koning de plaats zyner inwoning, den zetel zyner regeermg niet weergezien, en heden voert de rouwtrein slechts zjjn stoffelijk om hulsel naar de residentie terug, om daar met diepen eerbied te worden ontvangen. Naar ons heden uit Apeldoorn goseind wordt, heeft de plechtige uitvaart op het Loo op de voorgeschreven wyze plaats gehad. Er waren daarby duizenden toeschouwers aanwezig. Achter de lykkist werden talryke kransen gedragon en voortdurend werd treurmuziek gespeeld. Nadat de kist in den rouwwaggon was geplaatst en vier lakeien zich aan elk der hoeken hadden gepostoerd, verliet de trein te 11 u. 35 m. zeer langzaam het Loo. De rouwwaggon was opengelaten, zoodat men nog een laatsten blik kon werpen op de kist, welke mot de vele kransen wa6 versierd. De rouwtrein bestond uit vyf waggons en den lykwagen. Werden in de laatste dagen in de residentie reeds vry veel rouwteekenen gedragen, heden zyn ze schier algemeen. In straten en langs grachten, waardoor en waarlangs de sombere lykstoet zich zal bewegen, is uit byna alle woningen de vlag halfstok gestoken en zeer velen dragen rouwversieringen. Doch vooral in de omgeving van het Staats- spoorwogstation is de sombere tint merkbaar, zoowel door de met rouwfljers omwonden lantaarns en do rouwloge bij den ingang, als bovenal door hot groot aantal rouwdragenden, dat zich daar voreenigd heeft om het stoffe- lyk overschot met officieel eerbetoon te ont vangen. Reeds de aanblik van den voorgevel van de gewone Hofkamer aan do perroiizyde is somber. De ponanten tusschen do deuren zjjn met geplooid rouwlakon behangen en de frontons daarboven met drapoiioèn van dezelfde stof bedekt; hier en daar bezet met palmtakken, die ook do donkere bekleedirig in het salon zelf waar volle licht brandt versieren. De vestibule is mede in rouw gestoffeerd en aan den uitgang daaivan bevindt zich de ontvangkamer voor de autoriteiten, eene rouw kapel, door afschieting van een gedeelte van de stationsveranda verkregen. Die rouwversiering is uitj evoa d door de firma Mutters, meubelfabrika t te 's-Hage. De symbolen des doods, uitgedrukt in dat zwarte gewaad en verschillende rouw-orna- menten, waarin die zalen zyn gestoken, geven aan den weg, welken het lyk van den Koning naar den rouwwagen zal nemen, een stil en donker aanzien. Reede lang vóór hot aangekondigde uur, on wel om 2 uron zjjn nabij het ruime plein voor hot station opgesteld een bataljon van het regiment grenadiers en jagers met het omfloerste vaandel van het corps en de staf- muziok, zoomede drie eskadrons van het 3de regiment huzaren, met standaard en muziek. Het bataljon gren. en jagers plaatste zich op d6n Bezuidonhoutschen weg, on,do huzaren in da Rijnstraat en aan den Z.-O. Buitensingel. De muziek van eerstgenoemde op het snij- LEIDSCHl DAG KL A

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 1