Gomenifd Nieuws. Onze Sint-Nicolaas-bezooken vc-rvolgenae, treden wij don winkel binnen van den boer G. II. Yan Dorp op de Haar lemmerstraat, hoek Schaponsteeg, een maga zijn eerat onlangs geopend. Toch heeft het reeds de bijzondere aandacht op zich geves tigd; immors, wat men daar op het gebied van fijn mandewerk, rieten meubelen, tuin en verandavorsieringen en decoratief voor serre of tuinkamer aantreft, is bepaald schoon door de waarlijk kunstige bewerking, waarvan een er. andsr getuigt, Soms geraakt men zelfs in twifel of deze en gene voorwerpen werkelijk wel van het hout, dat hier tot materiaal dient, vervaardigd zjjn. Er is van alles, mandewerk voor huishoudelijk gebruik, maar ook eene collectie luxe-artikelen, waaiers, poppen, lak werk, kortom voor ieders smaak en voor groot on kloin, want wat zou, mevrouw, ruw iief dochtertje b. v. wel zeggen als zjj '-voor hare pop, welke zy reeds met zooveel moe derlijke zorg koestert, eens zoo n snr eperig wiegje kreeg als hier geheel bekleed voor de winkelramen is ter bezichtiging gesI e)d? Reukwerken zjjn aldaar ook in 'groote ver scheidenheid voor dames voorin nden maar ,5a vele opzichten is er voor Ir jn w0[ geen -nuttiger en éléganter Sint-Nicolr a3 cadeau dan -«ene goede naaimachine, want» iaarmede wordt zeer veel tijd en geld bespa? rd en bovendien ■levert zjj duurzamer, juir ter en gcl)00rei- werk dan de geoefend&ir hand Wie haar eer.maal bezit, wil haarv" immer meer missen. De Origineele Singer-" Naaimachines, die op .alle wereld-tentoonsW lingen, ook dit jaar weder te Edinburg, r ,smede t0 Keui0Ili m0t de hoogste prijzen 7 jekroond werden, en die te Leiden in het rfep0[ van Singer-IIaat- schappij, Haarlem merstraat 13i, in ruime keuze voorhande zyn^ zyn bekend als een voudig en soli' Jg zyn samengesteld en daarbij bewond 0r0nswaardig en élégant werk te leveren, b 0(g00n dan ook de geëtaleerde Baaimonsters voldoende bewijzen. Men denke daarom by zyn0 indopen aan deze zoo gun- 6t:g beken de zaa|j Het verdient nog eene ■bijzondere vermelding, dat „the Singer Manu facturing aan minder gegoede familiën '5p z' chzelf staande weduwen of ongehuwde vrcuw' n d0 aanschaffing van naaimachines ^03revering op afbetaling gemakkeiyk maakt; -te-rw yj bet onderricht door bekwame personen .is wordt verstrekt. Ieder, die in genoem- .1 winkel komt, wordt op de voorkomendsie .yze Ingelicht met de samenstelling en de buitengewone nuttigheid van deze „ijzeren naaimeisjes", zooals onze oostelijke buren vaak de „naaimachines" noemen. De dames zijn ongetwijfeld wel het meest bevoorrechte deel der schepping, vooral by een Sint-Nicolaasfeeet, want by bijna elke étalage blijkt dat het meest aan haar gedacht is. Zelfs by de nu ingetreden kou heefc men in de kunst van uitstalling dadeiyk de ont fermende hand over haar uitgestoken en heeft o. 0- de firma Wisbrun en Liffmann op de Haar lemmerstraat over de Donkersteeg gezorgd een goeden voorraad te hebben van moffen, boa's, kragen, enz., enz., alles nuttige, goed verwar mende artikelen, welke naast nog vele andere dames bonoodigdheden gerangschikt zijn. Reeds sedsrt eene reeks van jaren bekeDd is het magazyn der dames Knage, Hoogewoerd hoek Watersteeg, als eene specialiteit in hand schoenen, damesboezelaara, fichu's, kragen, zakdoeken, antimacassers, heerendassen, fou lards, alles in ruime keuze en steeds in onder scheiden nieuwigheden en wat wel het voornaamste is zy, die het kunnen weten, zeggenvan uitstekende qualiteit. Ook het depot van de vereeniging Tessel- sclude, Langebrug hoek Diofsteeg. heeft mede gedeeld dat bet t9n huize van mej. de weduwe Dirks eene Sint-Nicolaas-étalage heeft ingericht. Het komt ons niet overbodig voor, in ons blad nogmaals te wijzen op het streven dezer vereeniging, nl. voortdurend verbetering te brengen in het lot der onvermogende, be schaafde vrouw, in hoofdzaak door het geven van werk, maar ook, waar het noodig is, door geldelyken steun. Aan menig huisgezin is die steun reeds ten goede gekomen en wordt do naam dor vereeniging dankbaar herdacht. Om echter voort te kunnen gaan hulpbe hoevenden vrouwen en meisjes werk te geven, is het noodig dat de reeds gemaakte voor werpen. waaronder vele van kunst en smaak, van de hand wolden gedaan. Hoewel de ge legenheid tot het doen van inkoopen en be stellingen altyd bestaat in het depót der ver eeniging. meent het bestuur in bet étaleeron dor verschillende artikelen, tegen bet a. s. St -Nicolaasfeest eene geschikto gelegenheid to zien, zjjn doei nog betor te bereiken. Hier- too wordt de medewerking onzer dames stad- genooten dringend gevraagd. Door by de étalage eenige inkoopen to doen, kan men verzekerd zyn eene goede zaak te helpen bevorderen. ïi U T E N 1, A.M X>. Frankrijk. In de gisteren door de Kamer van Afge vaardigden gehouden zitting was het leening- ontwerp aan de orde. De heer Pelletan stelde voor, do discussie te verdagen tot na de be handeling der begrooting van ontvangsten. De rapporteur Perier wenschte daarentegen on- middeiiyk debat. Niettegenstaande de opmer king van den minister Rouvier, dat het leening- ontwerp hot eerst aan de beurt moest zyn, werd het voorstel-Pelletan aangenomen. De minister Rouvier verklaarde dat hy zich door dit besluit niet getroffen achtte, omdat hy van de verdaging geen quaestie van vertrou wen had gemaakt. Het ontwerp voor de brug over de Saéne, tot verbinding van de heuvels La Croix Ronsse en Fourvières, naby Lyon, is door den pro vincialen raad van het Rhöne-departement aangenomen. Deze brug zal eene der merk waardigste worden van Europa. De predikant Yiguier, hooglooraar aan de godgeleerde faculteit te Parjjs, i3 overleden. Hy was 63 jaar. De heer Mary Raynaud, de directeur der Parysche „Banque d'Etat", van wiens verwy dering elders in dit blad wordt melding ge maakt, is nog zoek. De Bank is gesloten en do curator Maillard heeft na onderzoek voor gesteld, de Bank failliet te verklaren. Dit voor stel moet echter nog bokrachtigd worden door de handelsrechtbank, voordat het rechts geldig is. In de Kamer is reeds eene inter pellatie over het verdwynen van den heer Raynaud, die tevens lid der Kamer is. aan gekondigd. Dnltaoh land. Te Berlyn is uitspraak gedaan in het pro ces togen hen, die beschuldigd waren van deelneming aan de ongeregeldheden-Köpenick (waarbij een veldwachter het leven verloor). Een der aangeklaagden werd veroordeeld tot luchthuisstraf van zeven jaren, trVee anderen werden gestraft .-net vfif jaren en een jaar luchthuisstraf; de overigen werden veroordeeld tot gevangenisstraf van twee maanden tot vier jaren. De rageering zal by den Ryksdag in de aanstaando zitting nog een crediet van ■15,000,000 mark voor het leger aanvragen. De assistent van dr. Levy, de heer Salingre, heeft de quaestie betreffende den patiënt in Da vos opgehelderd. Hy schreef dezer dagen aan het „Berl. Tageblatt", dat hy zonder voorkennis van dr. Levy 300 maik voor eene inspuiting togen tuberculose bad gevraagd, ten einde zoodoende do patiënten af te schrikken naar Berlyn te komen. Vol gens de „Vossische Ztg." heeft echter ook dr Levy twee of drie lijders buiten zyne kliniek behandeld, ten einde de som byeen te krygen, welke noodig is voor de kliniek, die hy pp eigen kosten onderhoudt. -De „National-Zeitung" deelt mede dat de Duitsche koloniale maatschappij tegen Maart 1891 eoiie'stoomboot wil uitrusten, ten einde daarmede goologen en landbouwers naar Zuid West-Afrika te zenden. Het doel is eene volks planting in dit deel der Duitsche koloniale bezittingen te vestigen. Tevens meldt de „National-Zeitung" dat de Duitschers in Zuid-West-Afrika weer gevechten moesten leveren tegen de Kerero's. Het blad spreekt daarom den wensch uit, dat majoor Wissmann daarheen worde gezonden om de orde te horstellen. Uit Keulen wordt de a. 8. stichting van eene groote Katholieke volksparty voor het Duitsche Ryk, vooral tegen de sociaal-demo craten gericht, aangekondigd. ^itxcmburg, Volgens vertrouwbare berichten is groot hertog Adolf voornemens den 8sten Dec. te Luxemburg te komen, vergezeld door de groot-hertogin en den erfprins. De eeds-afleg- ging is op 9 Dec. bepaald. j: vvitHiei-lancL De Zwitserscho bondscommissaris in Tes- sir.o, kolonel Künzli, heeft aan de Zwitsersc-he regeering medegedeeld dat de Groote Raad van het kanton zich bereid heeft verklaard in de volgendo week de verkiezingen uit te schryven voor de commissie, welke zich met do herzening dor Grondwet zal belasten. Ce commissaris spreekt tevens de verwachting uit, dat nu aan den rtwiet tU3schen liberalen en anti-libéralen in h et kanton weldra voor goed oen einde zal kt men. Groot-B rttauaté, De heer Parnell des lt roede dat hy spoedig een manifest zal uitva ardigen tot het Ierscho volk, en verzoekt he t oordeel over hem op te schorten, totdat (men het manifest ïal hebben gelezen. Lord Revelstoke, de voornaamste cbsf vau het huis Baring Brothers zal ayne woning te Londen, met al zyne bemttingea. paarösn en juweelen, verkoopen. Oosteur.-Hong.-Mouarcliim. Het blykt dat de voor influenza g-ehoudw) epidemie te Füefkirchen, in Hongarpe, typhjss is, een gevolg van het drinken van vuil water. In 't geheel zyn omstreeks- 3000 personen aangetast. De nieuwe brug over den Sonau by Presburg zal op 28 December door kelner Frans Jozef worden geopend. De poorten der vesting Temesvar in Hongarije zullen worden geslecht. Men be schouwt dit ais den eersten stap tot de slech ting van alle vestingwerken, achter welke hot Oo3tenryksche leger in 1849 het beleg der Hongaren, dat 107 dagen duurde, weer stond. Hnaland. Het door de meeste buitenlandsche bladen opgenomen bericht betreffende het ter dood brengen van 3 onschuldige vrywilligers van hot garnizoen te Warschau wordt van officiöele zyde tegengesproken. Op bevel van den Rus- -ischen minister van oorlog gaf de „Invalide jusse" dezer dagen een verhaal van de wyze, waarop hot geval zich zou hebben toege dragen. Volgens deze mededeelingen wa3 de moord van den hoofdkwartiermeester van het 1ste eskadron der dragonders van Narwa, Schkou- ratsky, 's avonds den llden Februari gepleegd. Den volgenden dag begon de betrokken ar- ionlissements-rechtbank het onderzoek, dat lot 28 Febr. duurde. Twee smids werden gevangengenomen, doch by gebrek aan bewijs weder vrygelaten. Toen kreeg de rechter van instructie vermoeden, dat de misdaad door (.enige dragonders, die ontevreden waren op bun kwartiermeester, kon zyn gepleegd en werd de zaak aan een militairen rechter van instructie in handen gegeven. Deze nam alle voorzorgen in acht, die de wet in bet belang der beschuldigden voorschryft: hier 4 dra gonders, 2 onderofficieren en cavaleristen. Op 11 Mei legde de militaire procureur van Warschau den uitslag van het onderzoek in zyne conclusie aan den bevelhebber der troe pen over. Eene week later werd een der onderoffi cieren op bevel van den generaal Gourko op vrye voeten gesteld, terwyl tegen de 3 ande ren rechtsingang werd verleend. Dientenge volge werden de drie dragonders voor den krygsraad van Siedlce gebracht, in de naby- beid waarvan de moord was gepleegd. Het verhoor van de getuigen, 48 in getal, duurde tot 2 Juni. Toen hield de krygsraad. eene g6heime beraadslaging en sprak ver-, volgens het vonnis uit, waarby alle gedaagden tér dood worden veroordeeld. Dit vonnis werd op 5 Juni behoorlijk bekrachtigd en 4 dagen1 later uitgevoerd. De houding der veroordeelden, nadat het vonnis was uitgesproken, bevestigde hun schuld. Zy twistten openlyk met elkaar over do vraag wie de aanstoker tot de misdaad was geweest en wie hunner daarby de voornaamste rol had gespeeld. Bovendien hebben zy vóór de uit voering van het vonnis volledig bekend en wees één hunner de plaats aan, waar hy het horloge verborgen had, dat hy van het lyk /an den kwartiermeester had geroofd. Dit voorwerp werd op de aangewezen plaats ge vonden. Uit dit alles blijkt, volgens de officiëele mededeeling in het genoemde blad, dat de voorstelling, als zouden de dragonders onschul dig ter dood gebracht zyn, onwaar is. Amerika. Rieds sedert eenige weken is men in de Vereenigdo Staten van Noord-Amerika zeer ongerust over do dreigende houding, welke de Indianen in het westen aannemen. Groote ongerustheid heoischt natuurlyk vooral onder de volkplanters aan den Boven- Missouri, want men is daar den oorlog van 1876 nog niet vergeten, toen Sitting Buil, de aanvosrder der Sioux, den Amerikaanscben generaal Custer mot zyne troepen in eene kloof te Little Hom in eis hinderlaag lokte en hst geheels command)» lot den laaston man afmaakte. Ofschoon dit opperhoofd jin dien oorlog do grootsto wreuéSieden pleegde, werd hem na den stryd niettemin gratie g0. schonken, maar toch bleef Sitting Buil steeds even onhandelbaar en deed hfj zich als een» der grootste onruststokers kennoD. Ook nu is Sitting Buil w-ser de ziel der geheele beweging. Na den laatsten oorlog werd den Indianen, wier aantal, op ongexeer 15,000 wordt geechat, een uitgestrekt gebied' in Dakota by den boven-Missouri als woon plaats aangewezen. Dit gebied werd verdeeld in vyf agentschappen, elk onder bestuur van. een commissaris der regeering. Steeds werden, pogingen aangewend om de Indianen te be schaven en tot rustige landbouwers te her. vormen, maar boewei volgons de officiëele rapporten in dit opzicht werhelyk groote vorderingen werden gemaakt, bleef toch de ontevredenheid voortduren. De ouden konden de goede dagen der buf- feljachtem en sealpeertochten niet vergeten en de jongeren luisterden met: geestdrift naar hunne verhalen. Er behoeft dan slechts een opruiee te komen, die de geestdrift der Rood huiden in beweging weet te brengen, en weldra gaan de onrustige Roodhuiden weer op het oorlogspad. Daarbij komt, dat 67 voortdurend geharrewar bestaat tusschea ie Indianen en de vertegenwoordigers der Amerikaansche- regsering, terwyl tot overmaat van ramp de oogst in dit jiaar zeer slecht is uitgevallen. Onder deze omstandigheden kostte het den onrustigen Sitting Bull weinig moeite de In dianen weer in beweging te brongen. Of zy echter weer tot vyandeiykheden zullen over gaan, wordt zeer betwyfeld, want de Indianen zeiven kennen hunne minderheid te goed. Sedert den iaatsten oorlog is bovendien het spoorwegnet aamnerkelyk uitgebreid, zoodat de regeering in betrekkelijk korten tyd zoo veel troepen en gesehut kan aanvoeren, als zy wil. Generaal Brookes, de bevelhebber der troepen, heeft dan ook te Fine Ridge, het middelpunt der beweging, nu reeds eene zóó talrijke legermacht byeen, dat de Indianen, naar men vertrouwt, daarvoor wel ontzag zullen gevoelen. Het aantal der Indianen, die in gewapends benden langs en over de grenzen van hun gebied rondzwerven, wordt op 3000 geschat. Voor een gedeelte zyn deze Roodhuiden met goede geweren gewapend, maar toch is bet niet aan te nemen, dat zy den stryd tegen de overmacht weer zullen aanvaarden. De regeering te "Washington heeft generaal Broo kes gelast eerst dan tot vyandeiykheden over te gaan, indien de Indianon niet voor overre ding vatbaar zyn en weigeren den opmarsch te staken, en bovendien is Buffalo-Bill (de bekende kolonel Cody) als buitengewoon afge zant naar Dakota gezonden. Latere berichten melden het volgende: Het bericht uit Nieuw-York, dat het by fort Kogb, in het westen van Dakota, tot een gevecht tusschen de Indianen en de Ameri kaansche troepen is gekomen, is nog niet be vestigd. Blykens een telegram uit Nieuw-York heeft do minister van oorlog te Washington nog niets dergelyks vernomen en ook in de rapporten van den gouverneur van Dakota wordt nog van geen gevecht gewaagd. Men hoopt nog steeds, dat de Indianen voor over reding vatbaar zullen wezen en weer rustig naar hun gebied zullen terugkeeren. Een correspondent der „New-York Herald" heeft een bezoek gebracht aan het kamp der Sioux ty fort Bennett, in Zuid-Dakota. Hy zag daar omstreeks 600 Sioux-krygers en Indiaansclie vrouwen een krygsdans uitvoeren- Reeds 10 dagen waren de Indianen daarmedo bezig en enkele der krygers hadden in al dien tyd geen voedsel of drank geproefd. Volgens don correspondent was het zeker, dat het geheele Siouxvolk zich naby de Big-Horn- bergen in Montana zou verzamelen en dat op eene andere plaats reeds talrjjke henden met Wincliester-geweren gewapende krijgers byeen zyn. Onder alle Indiaansche stammen heerscht steeds toenemende opwinding. By de Cheyen- nen, Arapalioes, Comanchen en Kowa's worden geestendaDson uitgevoerd. Al die drukte be- wyst dat de Indianen booze plannen hebben. In een onderhoud met een journalist heeft Dillon (een der Iersche leiders, die in de Vereenigdo Staten vertoeft), alvorens naar Cincinnati te vertrekken, te Nieuw York ver klaard, dat zyns inziens Gladstone het heft in handen moet houden en Par.noll zich moet terugtrekken.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2