5. Hoogstraat 5. I. H. DIJKHUIS. Het ffajee rai Lellen. Paraplnies ADVERTENTIES. ONTVANGEN Gedroogde Snjjboonen. Spergeboonen. Soepgroenten. Tninboonen. Dop-Erwten. Stationsweg 25. 35 Opening 1 December. HANDEL M. BONTEN. Stationsweg 25. ST Ontvangen DAMES-, HEEREN- en KINDERPARAPLUIES, JAC. H. HOLSWILDER, Openbare Verhuring. vc.ii superintendenten, w.iartoa tweoafgogane schepenen werden gekozen. Hoe belangrijk heidens hoofdtak van be staan was, kan dienen, dat er, tijdens don hoogsten bloei, dagelijks 350, ja meer getou wen gingen, en er. volgens raming, jaarlijks 47,000 stuks laken vervaardigd werden. Door do groote voordeelen, welke Leidens poorters door die nering genoten, was het mogelyk, dat ze ook die aanzienlijke boete, welke hertog Jan van Beieren hun oplegde, konden voldoen en tevens de beden aan de graven opbrengen. Deze laatste waren niet onaanzienlijk. Zoo moest Leiden in 1426 aan hc-rtog Filips van Bourgondië 3500 schilden, lp. 1427 3305 schilden opbrengen. Do stad -r:,3 rijker en vGrmogender dan Amsterdam, ■dat in diezelfde jaren 3000 en 2833 schilden, en Rotterdam, dat 1250 en 833 schilden moest voldoen. In 1468 en volgondo jaren bracht Leiden aan de bede van Karei den Stouten 3375, Amsterdam 2875 en Rotterdam 1150 schilden op. Leiden was in dien t(jd, ja eene -halve eeuw later nog, grooter dan die beide steden. In 1515 telde men er 3017 haard- sleden. terwijl er daarentegen in Amsterdam maar 2531 en in Rotterdam 1137 waren. Al die cijfers leggen eene gunstige getui genis af van den rijkdum en de welvaart van Leiden. (Wordt vervolgd gemengd hflenwu. De „Loidsche IJsclub" heeft reeds heden hare baan voor de leden geopend. Er werd oen druk gebruik van gemaakt. Door den velen regen in de laat- -ele dagen, heeft ook hot water in de Haar lemmermeer eene verbazende hoogte bereikt. -Op sommige plaatsen zijn de landerijen ge ïnundeerd, hetgeen, thans gevolgd door do -ingevallen vorst, veel schade aan hot te veld ■staande jonge koren zal veroorzaken. Indien men bedenkt dat de drie kolossen, welke thans dag en nacht werken, om de Haarlemmermeer van het overtollige water te ontlasten, bij eiken slag pl. m 66 M3. water verplaatsen en bij elke machine zeven pom pen dienst doen, en men nog weinig val bo speurt, dan eerst krijgt men een denkbeeld var. de ontzettende hoeveelheid hemelwater, welke er in de laatste dagen gevallen is. Ten gevolge van de overstrooming dei wegen Grave Velp en Gassel Boers zrju de wagendiensten op Kuik, Ravenstein en Mill gestaakt. fit Deventer wordt van 28 Nov. gemeld, dat De Worp gedeeltelijk is ondergeloopen. Men meldt uit Vianen van 27 Nov.De toestand van de rivier de Lek geeft in de laatste dagen weder reden tot bezorgdheid. In de laatste 24 uren wees de peilschaal een was aan van 84 cM., terwijl met het oog op den was van den boven-Rjjn, de Moezel en Ruhr, tegen morgen een nog hoogere water stand verwacht wordt. Een gedeelte der uiter waarden is reeds ondergeloopen, en naar men verneemt bestaat het plan, bij nieuwen was morgen de schipbrug op te bergen. Uit Deutichem schrijft men van 28 Nov. Het water op den Ouden IJsel ie nog steeds zeir hoog en de was, blyft aanhouden. De gemeenschap met het dorp Weel over den hoofdweg -is reeds gestremd, terwijl, thans ook de binnenweg slechts met hooge laarzen aan te passeeren is. Ook het naburige Zelhem is slechts door een omweg te bereiken. De schade, ontstaan door het overloopen van lan derijen enz., is natuurlijk zeer groot. Het water is by de stad reeds dichtgevroren, zoo dat, blijft de vorst aanhouden, de gemeen- schap over het ijs hersteld wordt. De peil schaal teekent thans 12 M. Eenige bewoners van het naburige Wijnbergen moesten reeds hunne woningen verlaten. Ook te Almeloo heeft het water eenezeld zame Loogte bereikt. Men schrijft van daar d.d. 28 Nov.: Door verscheidene straten, op hot marktplein, in de huizen, waarheen men 't oog wendt, overal staat water. Een paar bakkers kunnen hun werk niet verrichten, omdat de bakkerij vol water is geloopen. Op het oogenblik is 't gelukkig iets dalende. Men schrijft uit Eist (Utrecht): Overtocht op den Rijn alleen per roeiboot. De polder is ondergeloopen. Uit Nijmegen wordt van 28 Nov., 8 uren 'e avonds, gemeld: Sinds hedenochtend ie do Waal hier geluttkig staande gebleven, zoodat vermoedelijk weldra val zal intreden. Intus- achen doet zich de kw3l in erge mateovoral gevoelen, zoodit de binnenwateren geducht stijgen. Men schrijft uit Tielerwaard, d.d. 28 Nov. De Waal blijtt sterk wassen; in do laatste 3 dagen steeg het peil in het midden dor rivier voor Tiel tot 20 Amst. voet 4 duim; langs de stad staat ei 22 voet water; by ce Rooden Molen order Ophomert 20 v. S d. Het water heeft alle uilerwaarden overstroomd on staat van djjk tot dijk. Bij verderen was zal de dijkwacht aan allo langs de Waal go- legen dorpen spoedig betrokken worden. Volgens bericht to Amsterdam heeft op de Noorsche kust een vreeselyke storm gewoed. Te Bodö zijn 14 schepen ver ongelukt en vele menschen daarbij omge komen. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren J. Visser, ter zake van diefstal van een groot aantal effecten, ten nadeele eener bejaarde weduwe, wier vermogen hij administreerde, tot 2 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf veroordeeld, onder aftrek van de reods ondergane voorloopige hechtenis Door een beurtschipper op Blok zijl is kennis gegeven dat Woensdagmiddag te circa 4 uren van zijn vaartuig in de Zuider zee, nabij het eiland Marken, is overboord ge slagen en verdronken een 45-jang bakker, ge woond hebbende te Blokzijl; bij was in hot bezit van een gouden horloge en f 500 aan bankpapier. Tolegramuflb BRUSSEL, 28 November. Allengs treedt de Vesdre, evenals de overige bijrivieren der Maas, in hare bedding terug. De scherpe, koude wind droogt de overstroomd geweest zijnde" landen en straten. Boven Brussel richtte do Senne veel schade aan. Te Buysingen staat eene onlangs gedeeltelijk verbrande spinnerij onder water. PRESBURG, 28 November. Heden in den vroegen morgen Werden hier eeDige hevige schokken van aardbeving waargenomen. PARIJS, 28 November. De Portugeesche regeering deelt mede dat de voorden Januari- coupon noodige gelden, ala gewoonlijk om dezen tijd, ook nu naar Parijs gezonden zullen worden. LONDEN, 28 November. Het vroegere be richt, dat de firma Baring Brothers van do Portugeesche rogeering een voorschot van 800,000 pd. st. zou hebben teruggevraagd, schijnt onjuist te zyn geweost. Volgens latere opgaven is een voorschot van 700 000 pd. st. verstrekt, volgens contract van 6 Juni 1888 voor 10 jaren, zoodat dit contract nog bfina 7'/2 jaren liopt. PORT SAID, 28 November. Het stoomschip „Valetta," van Sydney naar Londen, ia in het Kanaal aan den grond geraakt, waardoor de vaart gestremd is. PILLAU, 28 November. Het Friesche Haff is over het geheel mat eene ijskorst bedekt van circa 10 cM., zoodat de schoepvaart aldaar als gesloten kan worden beschouwd. Voor den oostelijken ingang van de Pillauer geul ligt eene gezonken vrachtkaan, die thans niet ge licht kan worden en waarop thans ook geene bakens kunnen worden gezet. BREMEN, 28 November. Ton gevolge van de strenge vorst in de beide laatste dagen, is de Wezer vol driifijs; 7 graden vorst. FRANKFORT a/d MAIN, 29 November. De groothertog van Luxemburg zal dezén. winter geene bezoeken afleggen aan bevriende hoven. Slechte twee of drie weken zal hij te Luxemburg blijven. KONSTANTiNOPEL, 28 November, (ff. C) De Porte betoont zich meer verzoeningsge zind jegens den Griekschon Patriarch. Z(j is met name geneigd tot concession ten opzichte van regeling der testamenten. De bijzondere ministeiieele commissie heeft hare zittingen hirvat en men hoopt dat er vdór Kerstmis eene bevredigende oplossing zal gevonden zijn. BUCHAREST, 29 November. In de samen stelling van het ministerie zijn eenige wijzi gingen gekomen. Do minister van openbare werken is opgetreden als minister van land bouw en de heer Rosetti is afgetreden als minister van onderwijs. In zijne plaats is be noemd de heer Mairesco, en tot minister van justitie is de heer Triandoful benoomd. LONDEN, 29 November. Het manifest van den hoer Parnell tot het Ierscho volk is zoor lang. Farnell doet een beroep op het Iersche volk, dat alleen recht heeft te beslissen, wat hj) moet doen. De brief van den heer Gladstone aan den heer John Morley zou slechts ten doe! hebben invloed te oefenen op de keuze van een leider i der Iersche partij door de bewering dat het beginsel van home rule door Parnell wordt bidreigd. Parnell wordt nu in den 8'eek gelaten ten piooi aan de Engelsche wolven, dio hem v-rvolgen. Derhalve acht Parnell zich ver plicht eonige feiten bokond te maken, welk') hij tot dusver nog niet noodig achtte ter kennis van zyno ambtgenooten te brengen. Zoo komt Parnell er toe raededeelingen ia doen over do onderhandelingen, welko in 1889 tusschen hem en Gladstone werden ge voerd. Uit deze mededee'ingen blijkt, dat Par nell volstrekt riiet tevreden was over de voor stellen, door Gladstone betreffende de invoe ring van zelfbestuur in Ierland gedaan. Vóór de opening van de tegenwoordige zitting van het Parlement heeft de heer John Morley, voor het geval de liberale party weer aan de regeering mocht komen, Parnell den post van minister voor Ierland aangeboden. Par nell weigerde echter de onafhankelijkheid op te geven van de Iersche party, welke juist daarin haar krachtigste wapen vindt. Ten slotte spreekt Parnell in het manifest de overtuiging uit, dat het Iersche volk, door hem te steunen, het doel, waarnaar het streeft, de home rule, niet zal benadeelen. Van de echtscheiding, tusschen kapitein O'Shea en zyne echtgenoote uitgesproken, wordt in het manifest geen gewag gemaakt. I-EIDEV, 29 November. Thermometer8tandgisteravond om 8 uror - 9° 0.— 15.8° Fahrenheithedenmorgen om S uren —7.5 C. 18.5' F.; 's middags 1! uren —5.5° C. 22.1° F.; 's namiddags uren -3.5° C. 25.7° F. Tot het geven van een saluut van 101 kanonschoten aan het Koninklyk Lyk zal zich naby het Paleis Het Loo moeten bevinden eene sectie van eene der batteryen van het corps rydende artillerie. Naar wy uit goede bron vernemen, is het de wensch van H. M. de Koningin- We.in we om, wanneer H. M. a. s. Maandag met de jeugdige Koningin in de residentie zal aan komen, onder ce tegenwoordige droevige om standigheden niemand ter ontvangst aan het station te zien. Er zullen dan ook by aankomst der beide Koninginnen geene autoriteiten van opwach ting aanwezig zyn. HH. MM., den trein verlaten hebbende, zul len dadeiyk in eene onder de kap naast het goederenkantoor gereedstaande gesloten ry- tuig plaats nemen en zich naar het Paleis begeven. Een gedeelte van de Rynstraat wordt afge zet, zoodat het publiek het station niet kan naderen. Het garnizoen te Woerden wordt, op den dag dat de koninklyke rouwtrein er passeert, door versterking van de onderdooien van het betrokken corps uit Leiden tydig op 1 Decem ber gebracht op eene sterkte van 100 man, onder bevel van een kapitein en 2 luitenants. Op byna zevontigjarigen leeftyd overleed n den nacht van Woensdag op Donderdag jhr. E. De Wendt Alberda van Ekenetein, 1 d der Gedeputeerde Staten van de provincie Groningen. Heden vergaderde de Raad van ministers. Murktberlohten Leiden, 29 November. Granen waren heden met weinig handel, voornamelijk door- belemmering dor scheepvaart. Rouge waa goed gevraagd. Dnivenboo- .nen-en Blauwe Erwten werden meer aangeboden. Tarwe-: Zeenweehe 8.60 a ƒ8.90 per HE.; Polder. ƒ0.90 a ƒ8.per 80 KG. Rogge 5.50 a 5.80Voer- aoorten 5.20 a ƒ5.40 per 74 KG. Gerat 4.75 a 5.25Chevalier- 5.76 a ƒ6.25 per HL. Havor 6.90 a 7.25; Zware 7.80 a ƒ8.per 100 KG. DniveDboonon 6.25 a 6.75 per 85 KG. Paardooboooen ƒ5.80 a ƒ6.per 79 KG. Blauwe Erwten ƒ6.40 a 7.90. Capncijnera 9.50 a 11.Brninebooncn ƒ11.50 a ƒ12.40; Noord-Hollandache ƒ12.a 12.50. Kana- riezaad ƒ6.75 a 7.25 per 75 KG. Koolzaad 8.90 a ƒ9.40 per HL. Uoter: Aanvoer 4690 kg. late qnalit- per 1/, vat 60.— a ƒ66.2do qnali*. per vat 50.— a 58.— late qualit no; kilogr. ƒ1.50 a ƒ1.65; 2de qnalit. per 1 ilogr. ƒ1.25 a 1.45. Lange Zwarte Turf, 2000 dubb. HL., ƒ0.29 a 0.35. Onze lieve HUGO ALBERTUS werd ons heden, tot onze diepe droefheid, door den dood ontnomen. M. E. DE WILDE De Ruyteb. P. DE WILDE Pz. Zoeterwoude, 28 November 1890. (Utrechtseh Jaagpad ff 74.) Eenige en algemeene kennisgeving. De Heer en Mevrouw DE VRIES-De Vries betuigen hun hartelyken dank voor de bo- wyzen van belangstelling, by de geboorte hunner dochter ondervonden. Kraamvisites worden gaarne afgewach. Dinsdag en Woensdag, 2 en 3 Dcc. e. k Leiden, 29 November 1890. Voor de talryko bewyz9n van deelneming, ondervonden by de ern stige ongesteldheid myner Echtgenoote, betuig ik langs dc-zen weg, mede namens haar, mynen hartelyken dank. P. J DE WILBK Leiden, 29 November 1890. Voor de vole bewijzen van belangstelling, by de geboorte van myn Zoon JEAN onder vonden, betuig ik mijnon hartelyken dank. Wed. Dr. C. J. LUZ AC Vom Eichstobff. Warfuh, 28 November 1890. j» ii m CM <as in in TARVK, SILAKlik, KOF FIE, THEE, enz. enz., (De Sigaren van af 2 cents zjjn hand werkt. Hopende door eene vlugge en nette bediening zich het vertrou wen van het geachte publiek waardig te maken. Hoogachtend, UEd. Dv. Dienaar, Specialiteit C£ E3 03 3 CD <T5 CO Ü1 eene prachtige collectie tegen zeer voordeel ige prijzen. Maarsmaiiisteeg. 5. OVERTREKKEN, REPAREEREN. Op Maandag den Ssten December 1890, des middags te twaalf uren, zal door BUR GEMEESTER en WETHOUDERS derGemeonte Leiden, ten Raadhuize aldaar, voor den tyd van vyf jaren, ingaande den Isten Januari 1891 en zullende eindigen den 31ston Decem ber 1895, worden VERHUURD: 1°. Het bevisschen van eenige wa teren, tot de vroonvisscherij behoorende. (Verdeeld in vijl perceelen). 2°. De visscherij van een gedeelte der Haarlemmertrekvaart, van af het Tolhek over den Rijns- burgervliet tot aan den acht kanten watermolen. (Verdeeld in zeven perceelen). 3°. Het bevisschen van eenige wa teren, gelegen onder de gemeen ten Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest. (Verdeeld in vijf perceelen). De voorwaarden liggen ter lezing op de Secretarie der gemeente (finantiëele afdeeliug) dagelijks, uitgezonderd de3 Zondags, van 'a morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en op den dag der verhuring van 's morgens 9 tot 's middags 12 uren.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 14