I)e dood des Konings. a«HM»!»» I Jhr. Hora Siccama, lid van den gemeen teraad to 's-Hage, is van zyne reis naar West- Indiö in die stad teruggekeerd. De leerlingen der H. B. School met 3 jarigen cursus aldaar hebben voor 14 dagen den rouw aangonomen, wegens het overlijden van Z. M. den Koning. Wie in deze dagen naar prentenboeken zoekt voor kinderen, vindt ook eene groote en goede keuze onder die, welke thans uit gegeven zijn by den heer L. J. Veen te Am sterdam en wel de volgende: „Onze Huis dieren, met rijmpjes, van Ant. L. De Rop". „De Winterkoning, met eene berijmde ver telling, van F. H. Yan Leent". „De Circus, met rijmpjes, van Abt. L. De Rop". „Kruipt door, Sluipt door, met versjes, van Ant. L. De Rop". „Ons klein Volkje en wat het gaarne ziet. Versjes van F. H. Van Leent". „De Drie Biggetjes, door Ant. L. Do Rop". Wy houden ons overtuigd, dat iedereen in deze fraai gekleurde platen met aardige versjes iets van zyne gading zal vinden en er met de kleinen veol, heel veel genoegen van be leven zal. Wie een prentenboekje verlangt, waarin meer te lezen is, vrage: „Op reie, vertellingen en rymen voor knapen en meisjes, door J, C. Bouwmeester. Nieuwe Vriendjes". Zy zyn voor wat oudere kinderen zeer ge schikt. Van Johanna Spyri, in ons land reeds eene goede bekende er wier verhalen aantrekke- lyk zyn en blyveo, is by denzelfden uitgever een boeiend boek verschenen„Cornelli. Een verhaal voor kinderen en voor hen, die van kinderen houden". Al deze werkjes zyn in staat een kinder hart prettig en vroolyk te stemmen. Er is dus keuze genoeg en ook aan koopers zal bet zeker niet ontbreken. De kosten voor de herstelling van den Martinitoren te Groningen hebben reeds f 46,585.35'/j bedragen. De voltooiing van het werk kan vermoedeiyk tegen het einde van 1893 worden te gemoet gezien. In dezen toren is thans tydeiyk eene klok aangebracht, dio dagelyks geluid wordt. By beschikking van den minister van waterstaat, handel en nyverlieid is, met in gang van 16 Jan. a. s., aan H. Raammaker, op zpn verzoek, eervol ontslag verleend als op zichter van den waterstaat lste kl. Omtrent de rouwversiering itan het station dor Staatsspoorweg-maatschappy te 's-Hago by aankomst van het Vorsteiyk lijk, kan het volgeDde worden medegedeeld De facade van de wachtkamer voor de Koninklyke familie, uitkomende op het perron, wordt met rouwdraperir-en behangen, terwyl de vloer van het spoor tot aan de wachtkamer met een zwart tapyt wordt belegd. Inwendig wordt de wachtzaal in eene pas sende rouwstoffage gehuld, en een gedeelte van de overkapte vestibule aan de zyde van de Rynstraat, by den ingang tot het Hof- salon, wordt afgezonderd voor eene rouw kamer ter ontvangst van de autoriteiten, die, op de by het programma voorgeschreven wpze, het Koninkiyk hulsel opwachten. Door de binnen- en buiten-wachtkamer wordt de kist naar den rouwwagen gedragen. Z. K. H. Prins Albert van Pruisen, afge vaardigde van den Duitschen Keizer by de begrafenis, zal intrek nemen in het gebouw van het Duitsche gezantschap, op den Vyver berg te 's-Hage. Z. K. H. Prins Eduard van Saksen-Weimar, vertegenwoordiger van H. M. de Koningin van Engeland, zal aan het „Hotel des Indes" al daar afstappen. De deputatie van het 11de reg. huzaren uit Dusseldorf, dat 's Konings naam voert, zal bestaan uit 7 officieren. Aan elk der vier uiteinden van de rouw- estrade, waarop in het paleis te 's-Hage het stoffelijk overschot van Z. M. tot den dag der begrafenis zal rusten, wordt eene kolom geplaatst met fluweelen kussen, op elk waar van zullen prpken de kroon, de ryks-appel, de schepter en de sabel van den overleden Vorst. De Koningin-Weduwe heeft, als byzondere hulde aan Haren overleden Gemaal, bevolen, dat dezer dagen als eerewacht voor het Paleis het Loo ook zou optrekken een gedeelte van het regiment rydende artillerie, te Arnhem in garnizoen. Met het oog op de ingevallen vorst, is van hooger hand gelast, dat gedurendo de dagen, dat het stoffeiyk overschot van den Kon'ng op het Paleis boven aarde blyft, de eerewacLlon, die voor het Paleis optrekken, op gezette tyden, nameiyk om do drie uroD, zullen afgelost worden. De groothertogin van Saksen-Weimar wordt hedenavond op Haar paleis „Buitenrust" aan den Scheveningschen weg verwacht. Z. K. H. de erf-groothertog van Luxemburg komt den 2don December met groot gevolg te 's-Hage in het „Hotel den Ouden Doelen." In hetzelfde Hotel is uit Londen aangekomen het Siameesche gezantschap, bestaande uit de heeren graaf Dithakar, buitengewoon gezant; mr. Frederik Vermey, secretaris; mr.Eduard H. Loftus, attaché-tolk, en gevolg. Dinsdag en Woensdag a. 8. zullen te 's-Hago ongeveer 200 man, schepelingen en mariniers, met daarby behoorende officieren, onderoffi cieren en korporaals garnizoen houden, ver- moedelyk tot het doen van eerewacht by het paleis in het Noordeinde. Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes maakt de opper-cere- moniemeester, de heer Du Tour van Bellin- chave, bekend, dat deputatiën, die hulde wenschen te brengen aan het lyk van Zyne Majesteit den Koning, kunnen worden toege laten op Dinsdag den 2den en Woensdag den 3den December a. s., van des morgens tien tot twaalf uren des middags; zy moeten zich daartoe alsdan aanmelden by den adju dant van dienst aan het koninkiyk paleis. Des namiddags van één tot vier uren zal op dezelfde dagen het publiek te dien einde worden toegelaten. Naar men heeft gemold, zouden Z. K. H. prins Albert van Pruisen en Z. Keiz. H. grootvorst Alexis van Rusland, die de keizere van Duitschiand en Rusland by de teraarde- bestellig van Z. M. den Koning vertegen woordigen, hun intrek nemen in de hotels van de gezanten van beide Ryken. Later vernam het „Dbl. van 's Grav." even wel, dat de groothertogin van Saksen haar paleis in het Voorhout tvan wyien prins Hendrik) ter beschikking van H. M. de Koningin-Weduwe heeft gesteld, om daarin de vorsten, die niet ten koninklyken paleize of in andere paleizen te 's-Gravenhage logee- ren, een verblyf aan te bieden. Hierdoor is het mogeiyk J^t van de logies, in enkele hotels voor vorsten besproken, geen gebruik zal worden gemaakt. Te Berlyn heeft Woensdag avond de Neder - landsche vereeniging „Nederland en Oranje" eene plechtige bijeenkomst gehouden. De voorzitter, dr. Jansma van der Ploeg, opende ha3r met eene treffende, korte toe spraak, waarin hy er op wees hoe sedert meer dan 40 jaren onder het bestuur van Koning Willem III rust en vrede onder het Nederland8che volk geheerecbt hadden en hoe deze slag te meer verpletterend is, daar hier mede de laatste telg uit het alom zoo be roemde Oranje-geslacht ten grave daalt. Beter zoo ging de geachte spreker voort— kon men de nagedachtenis van den ontslapene niet eeren, dan door diezelfde liefde, die elk Nederlander den grüzen monarch toedroeg, thans over te dragen op de jeugdige Koningin en hare Regentes-Moeder, op wie gaosch Nederland thans vol verwachting de oogen slaat. Deze laatste woorden werden door de gan- scbe vergadering staande aangehoord. De vergadering besloot twee telegrammen te verzenden, één aan Koningin Wilhelmina en één aan de Koningin-Regentes Emma, ter betuiging van oprechte verkoochtheid en van diep gevoelde deelneming over hetsmarteiyk verlies, hetwelk het Koninkiyk Huis en het dierbare vaderland heeft getroffen. Tevens werd een telegram van rouwbeklag verzonden aan de Groothertogin van Saksen- Weimar, zuster van wyien Koning Willem III. In de zaal, waar de byeenkomst plaats had, stond tusschen opgaande planten het met zwart floers omhulde beeld des Konings, onder met rouwfloers bedekte Nederlandsche vlaggen. Het Nederlandsche gezantschap was vertegen woordigd door den attaché Van Citters. De Vereeniging heeft bovendien naar „Het Loo" een prachtigen, grooton krans gezonden, samengesteld uit camelia's en palmOD, omslin gerd door een oranje-lint. Deze krans zal heden op Het Loo worden bezorgd en is een waar kunststuk van orna- mentieke kransbewerking, welke in de laatste jaren eene specialiteit van den grooten Ber- lynschen bloemenhandel is geworden. Hy is vervaardigd door eone firma, welke voor de keizerlyke familie al zulk soort van werk ver richt, en die zich een naam verworven heeft, zoowel voor hare kostbare bloemen en versie ringen, als voor don goeden smaak, dien zy j daarby tentoonspreidt. De krans heeft eene doorsnede van onge veer anderhal ven meter. In hoofdzaak ba- staat hy uit lauwertakken, tusschen wolko aan de eene zyde louter witte, en aan do andere zyde half ontloken, roodachtig witte rozen en rozenknoppen geschikt zpn. Samen gebonden wordt de krans door een kring sneeuwwitte camelia's van zeldzame schoon heid, uit welker midden drie palmtakken op- ryzen. Onder deze camelia's hangt een breed oranjelint met zilveren franjes, waarop met eenvoudige gouden letters de woorden: „Ver eeniging Nederland en Oranje te Berlyn" ge borduurd zyn. Het is te hopen schryft de correspon dent van do „N. R. C." dat dit schoone rouw- teeken, ondanks de hevige koude, welke op dit oogenblik hier het kwik in den thermometer 12° (Reaumur) beneden het vriespunt doet staan, onbeschadigd op Het Loo moge aan komen. By de verzending is buitengewone zorg gedragen voor de fijne bloemen, welke in watten gewikkeld zijn, terwyl het verzoek er by is gevoegd, dat ook by het uitpakken met dezelfde voorzichtigheid te werk gegaan moge worden. In de zitting van den Londensohen poor- tersraad van gisteren zeide de poortersmeester Ik ben zeker, de gevoelens van alle poor terraadsleden uit te drukken, wanneer ik diepe sympathie betuig voor eene bevriende naburige natie by het verlies, dat zy leidt door den dood van haren geliefden Koning, een wys en schrander Vorst, die Engelands warme vriend en bondgenoot was. In 1882 stelde de poor- tersraad oen welkomst-adres aan den Koning vast ter gelegenheid van het huwelyk van den hertog van Albany, het adres zou aan Zyne Majesteit in de „Guildhall" zyn aange boden, toen een treurig sterfgeval in z(jno familie 'e KoDings komst naar „Guildhall" ver hinderde, waarop de adres-aanbieding in stilte plaats had op „Buckingham Palace." In 1883 waren de schepenen Polydore De Keyser en ik als vertegenwoordigers van de Londensche poortery tegenwoordig hy de opening der Amsterdamsche tentoonstelling, toen wy aller minzaamst en allerhartelijkst door Koning Willem ontvangen werden. Zyne Majesteit zeide ons, dat hy geen zoon zyns vaders zou wezen, indien hy niet altoos bartelyke ver knochtheid gevoelde voor Engeland en de Engelschen. Ik ben overtuigd, zoo eindigde de spreker, dat de Londensche burgerij '8 Konings dood diep betreurt en innige sympathie koes tert voor Koningin Emma on de jeugdige Koningin Wilhelmina. Op voorstel van het poorter-raadslid Halses, gesteund door alderman Lawrence, werd een stemmig eene motie van rouwbeklag aan koningin Emma en het Nederlandsche volk aangenomen, welke aan den Nederlandschen gezant te Londen ter hand gesteld zal worden. In het „Handelsblad van Antwerpen" leest men: De Nederlanders, in Antwerpen verblyvende, worden door den consul-generaal der Neder landen, M. Jacq. De Kuyper, uitgenoodigd het onderstaande adres te komen teekenen, in de kanselary, Brugstraat. Het stuk ligt ter onderteekening, te beginnen van Vrydag 28 dezer tot Maandag aanstaande, van 3 tot 5 uren: Majesteit „Een zware slag trof bet koninkiyk gezin, ons dierbaar Oranjehuis! Diepgevoelde rouw vervult het geheele vaderland. „Met innige deelneming ziet in deze droeve ure een ieder op naar de vorstinne en moeder, die zulk eene veelomvattende taak in het belang van Nederland vervullen zal. „Majesteit „Wy, Nederlanders in Antwerpen, buiten de grenzen van het vaderland wonende, ge voelen de behoefte ons by die algemeens deelneming in Nederland aan te sluiten en Uwer Majesteit te verzekeren van de gevoelens van onwankelbare trouw en verkleefdheid, waarmee wy onze beste wenschen voor het heil van het zoo dierbare Oranje-kind Uwer Majesteit aanbieden. „Met diepen eerbied teekenen zich van Uwe Majesteit de trouwe onderdanen." Wegens het overlyden van den Koning heeft het Wurtembergsche hof den rouw aan genomen voor vier weken en het Deensche hof voor drie weken. De Sultan van Turkye zond der Koningin weduwe een telegram, waarin hy zyne deel neming betuigt met het overlyden des Ko nings. Alle gezanten te Konstantinopel heschen ten teeken van rouw de vlaggen halfstok. De Nederlandsche gezant en de Engelsche gezant te Konstantinopel zouden dezer dagen beiden een feestmaal geven, maar onmiddellijk werden beide diners afgezegd. Da minister van buitenlandscho zaken in Frankrijk heeft den Franschen gezant ts 's-Gravenhage opgedragen der Nederlandsche regeering de deelneming der Fransche regee ring te betuigen met 's Koning3 overlyden. President Carnot zond een ordonnansofficier naar den Nederlandschen gezant te Parys en ook de minister van buitenlandsche zaken, de heer Ribot, bracht den gezant een bezoek. Van bevoegde zyde wordt, naar men uit Londen meldt, bevestigd dat koDingin Victoria by do begrafenis van den Koning der Nederlan den zal vertegenwoordigd worden door generaal W. Carrington, opperstalmeester, en niet door den prins van Battenberg, zooals aanvankelyk was bepaald. Het „Journal de St.-Pétersbourg" betuigt zijn leedwezen over het overlyden van den KoniDg. Het blad voegt er by, dat Rusland oprecht deelt in het vet lies, dat het Neder landsche volk ïydt, wegens de banden van bloedverwantschap tusschen de vorstenhuizen en de vriendschappelijke betrekkingen, welke steeds tusschen beide volken hebben bestaan. Gemengd Nieuw*. Toen de heeren B. en v. d. K. dezer dagen op hunne onder Oegstgeest gelegen fabriek kwamen, misten zy hunne schuit. By ondorzook bleek, dat deze dryvende werd gevonden, en dat ongeveer 20 a 25 H. L. steenkolen er uit ontvreemd waren. By de politie is van dezen diefstal aangifte gedaan. Men berekent dat door de Sche- veningeche vloot tot heden een verlies is geleden van 19,428 aan netten en toebe- hooren. By genoegzame instemming willen verschillende magazynhouders, winke liers en neringdoenden te 's-Hage trachten het daarheen te leiden, dat de St.-Nicolaasweek onder de tegenwoordige omstandigheden worde verschoven tot kort vóór a. s. Kerstmis, aan gezien velen hunner hunne goedkeuring niet kunnen geven aan het verzoek van den voor zitter der Kamer van Koophandel om, in het belang van den kleinhandel, den dag van 's Konings begrafenis te verschuiven tot dat de gewone dagen voor die jaarlykeche drukte voorby zullen zyn. Deze handelaren meenen, dat de St.-Niqplaas- drukte nog minder gepast is zoolang het lyk vzn Z. M. nog boven aarde staat. Gistermiddag is een meisje van 12 jaar, dat uit school kwam, op de Rivier- vischmarkt te 's-Hage plotseling nedergestort. Naar het nabyzynde politie-bureel gebracht, bleek het kind te zyn gestorveD aan de ge volgen van eene bloedspuwing. Gister, Vrydagnacht, ontstond brand in het kantoor van de Stoombootmaat- schappy „Concordia", aan de Rynkado te Arnhem. De loods is, ondanks spoedige hulp der brandweer, geheel uitgebrand. In de buurtschap Doesburg (gem. Eede) is het lyk gevonden van een onbskend manspersoon, naar gissing tusschen de 30 en 40 jaar oud. Waarschyniyk is hy ten gevolge van de felle koude bezweken. Het lijk is over gebracht naar het lykenhuis te Eede. Joseph Wood, een neger, die een moord beging, is de tweede, die te Nieuw- Vork door middel van electriciteit ter dood zal worden gebracht. De voltrekking van het vonnis zal de volgende week gesohieden. De personen, die de eleclrische toestellen in ge reedheid moeten brengen, hebben ervaren deskundigen geraadpleegd en men hoopt nu dat de noodige voorzorgen zullen worden ge nomen ter verhindering van eene dergelyke wreede marteling als Kemmler by zyne ter doodbrenging moest ondergaan. In Saksen zal eene belasting op katten worden ingevoerd. De heer Mary Raynaud, diree- teur der Parysche „Banque d'Etat", is plot seling verdwenen. Daar men vermoedde dat de zaken niet gunstig staan, heeft de recht bank van koophandel, op verlangen van de aandeelhouders, den heer Maillard tot curator benoemd. Deze heeft reeds op den goheelen inventaris van de Bank en den directeur be slag gelegd. Men spreekt van een tekort van 4,000,000 fr. De heer Mary Raynaud werd onlangs voor Cantal gekozen tot lid der Kamer tegenover den heer Andrieux. Raynauds verkiezing werd echter voor ongeldig verklaard, omdat hij een vonnis tot zyn last had, dat hem verhinderde afgevaardigde te worden.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 10