VERKIEZING Gouden si zilveren Wei, ondergoederen fa/ N* 9441. Vrijdag 28 November. A*. 1890. gourant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en {§eesiiagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken, 3. ZAALBERG J.Czn., L. C. DRIESSEN, L L. DE STDRLER, 9. A. I. H00GENSTRAATEN, H. VAN NOUHDVS en W. F. VERHEY VAN WIJK. Vermakelijke Spraakkunst, Een lid van de Akademie. Latijnsche Spraakkunst, normaal Dépot by (jebrs< Reinke, DIAMANTEN en REMONTOIRS. NIEUWE ROMANS. LEIDSCH DAGBLAD. PBIJ0 DEZER COTTRAlfT! fMr Leiden per I meenden1.10. Truce per poet1.40. Afiondcrlyte Nommero0.08. Blnnenlandschc Zaken. Aan het Kogeeringeantwoord omtrent hoofd stuk V der Staatsbegrooting voor 1891 i9 nog het volgende ontleend: Voorziening in den inderdaad geheel onhoud- baren toostand van 'e Rps Ethnographisch Museum te Leiden is, naar in de memorie van antwoord verklaard wordt, alleen moge- Itlk door stichting van een gebouw, ter ver vanging van de vier woonhuizen, waarin de kostbare verzamelingen tot dusver opgestapeld zyn. Wat de kosten betreft, is het onverschillig of dit gebouw te Leiden dan wel elders ver rijst. De uitbreiding der verzamelingen beper ken, zou den toestand niet verbeteren, daar gelaten dat eene koloniale mogendheid, zooals Nederland, uit een wetenschappelijk oogpunt niet mag nalaten haar Ethnographisch Museum te verrijken, althans met de voorwerpen, welke de beschaving van de verschillende haar onder worpen uitheemsche gewesten voor ethnogra- phische studie oplevert, en het is er nog verre af, dat dit doel bereikt zou zyn. Van onder scheidene volk'en van den Indischen Archipel is te Leiden nog niets of nagenoeg niets aan wezig. Volstrekt niet alles, wat aangeboden wordt, wordt in het museum opgenomen. Alsnog is voorgesteld de aanstelling van een tweeden assistent bü de heelkunde aan de Rijks-universiteit te Utrecht. Goedkeuring werd onthouden aan de be noeming van een leeraar by het gesubsidi eerde gymnasium te Winschoten, omdat een onervaren jeugdig candidaat was benoemd, terwijl onder de sollicitanten doctoren waren, écn zelfs, die 15 jaar als rector fungeerde. In afwachting van eene herziening der wet op het middelbaar onderwijs, acht de minister verkieslijk niet tot sluiting der minder bezochte scholen over te gaan. EeDe regeling van het kosteloos toelaten van leerlingen, wenscht hij thans niet ter hand te nemen. Voor de cursussen in hoefbeslag is Lim burg gekozen bijwijze van proef, omdat het hoofdbostuur der Maatschappij, van Landbouw ir. Limburg de Regeering op de behoefte wees. Gelukt die proef, dan zal die later aan alle provincién ten goede komen. Do oorzaak van het mond- en klauwzeer te Vaals is niet ontdekt; waarschijnlijk is da ziekte uit Pruisen overgebracht. Met zijn ambt genoot van buitenlandsche zaken zal de mi nister overleggen omtrent eene regeling met België nopens het over en weder kennis ge ven van het bestaan van besmettelijke vee- ziekten. De cijfers omtrent de vlekziekte der varkens goven een bemoedigenden indruk. Van Mei tot September 1890 bedroeg het aantal ge- J vallen 1592, tegen 9197 in gelijk tijdvak van 1889. Vooralsnog schynt instandhouding der bestaande wettelijke voorschriften gewenscht en tevens te streven naar het verkrijgen van meer zekerheid omtrent de waarde der tegen de ziekte aanbevolen inenting. Pogingen om een leeraar aan eene Rijks - H. B.-S. in het Noorden van het houden van politieke lezingen te weerhouden, z(jn niet gedaanwel is hem bericht dat het voort durend houden van lezingen en voordrachten buiten de gemeente en terugkeer eerst den volgenden ochtend om dan onmiddollijk les te geven, schadelijken invloed moest uitoefenen op het onderwijs en dat h(j tijdens de school uren zooveel mogelijk ter beschikking van den directeur behoort te zijn. Verandering van de iDrichting van het onderwijs aan de Rijkslandbouwschool wordt onderzocht. Het verzoek van het Genootschap ter be vordering van den landbouw in Drente om eene Rijksbijdrage voor een landbouwconsulent wordt nader overwogen, in verband met het voornemen om twee nieuwe landbouwleeraren aan te stellen. Omtrent het ambtsgebied der nieuw aan te stellen leeraren is Dog geene beslissing genomen. Subsidiên voor bijzondere scholen mogen niet door instellingen van weldadigheid wor den verleend; of dat thans geschiedt, is de minister gaarne bereid te onderzoeken. Alle aankoopen van kunstvoorwerpen voor het Rjjk geschieden met machtiging of goed keuring van den minister, die daaromtrent adviezen van verschillende deskundigen inwint. Minder gelukkige aankoopen z(jn in den laat- ston tijd niet gedaan. Verhooging van bezoldiging van eenige archief-ambtenaren is voorgesteld op grond van billijkheid. Het Rijksmuseum te Amsterdam is na 4 uren 's middags gesloten, omdat na dien tijd het licht te zwak werd om van dp kunstvoor werpen goed te genieten en om ze behoorlijk te bewaken. Sedert liet optreden van dezen minister hebben in 12 genieenten ingezetenen voordo betrekking van burgemeester gesolliciteerd en werden in 7 gemeenten ingezetenen tot burge meester benoemd. Noode en alleen in het be lang der gemeente past deze minister het tweede lid van art. 61 der gemeentewet toe. Bij handhaving en benoeming van burgemeesters wordt allereerst gelet op het belang der ge- meento. Klachten over benoemingen kwamen der Regeering niet ter ooren. De inmenging van den burgemeester van Vries in het flnantièel beheer dier gemeente was niet in overeenstemming met de wet, doch geschiedde met medeweten van den raad om haar voor grooter flnantièel nadeel to behoeden en dus in het belang der gemeente. Aanleiding om dien burgemeester te ontslaan, bestaat b(j den minister niet. Een wetsontwerp tot uitvoering van art. 96 2de lid der Grondwet wordt voorbereid. Wijziging van art. 2 der Drankwet acht de minister onnoodig. Merking van uit het buitenland aangevoerde spek- en vleeschwaren kan de minister niet voorschrijven. Wel wordt gepoogd om eene regeling te treffen, waardoor het, met mede werking van belanghebbenden by den uitvoer van echt Nederlandsch spek naar Duitschland, mogelijk zal zyn door het geven van een kenteeken aan het Nederl. product, de bur gemeesters in de gelegenheid te stellen, zich by het afgeven van certificaten van oorsprong meer zekerheid te verschaffen omtrent de herkomst van het uit te voeren product. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen 16° Fahrenheit vorst I Men zou het niet gelooven, als de thermometer het niet duideiyk aanteekende. Als eene byzonderheid werd eenige dagen geleden uit St.-Petersburg gemeld dat het daar 18° vroor. We zouden het blaadje nu kunnen omkeeren on het bericht van hier naar Rusland zenden I Natuuriyk dat het bestuur van de IJsclub gistermorgen onmiddellyk het land onder water heeft gezet. Juist bytyds, want heden morgen lag de geheele vlakte, op enkele uit zonderingen na, reeds styf dicht gevroren. Maarstrenge meesters regeeren niet lang; en toch komt menigeen met het ver haal voor den dag, dat hy zich nog „zeer goed herinnert" dat een acht of tien jaren geleden op 2 en 3 December do geheele vaart al gesloten was en overal werd schaatsen gereden 1 Maandag-morgen kondigde ook de groote dorpsklok te Zeist den dood aan van onzen Koning. Dit duurde echter slechts eenige oogen- blikken, omdat de zeer zware klepel naar beneden stortte. De oorzaak moet daarin ge zocht worden, dat deze zware klok slechts PRIJS DER ADVERTENTIE!!.- Tm 1—6 regel» 1.06. Ieder» regel meer/O.lty Grootere letter» neer plaatsruimte. Voor bet la oaeeeersn buiten do etad oerdt 0.1Ö berekend by buitengewone omstandigheden getrokken wordt en alzoo de verbinding met klok en klepel moet zyn doorgeroest. Hoewel 7 per sonen deze klei. trokken, bekwamen zy geen letsel. By het luiden van de stadhuisklok te Delft viel gisterochtend eveneens de klepel met donderend geraas naar beneden. Persoonlyke ongelukken hadden ook daarby niet plaats. Dinsdagmiddag is aan de water leiding naby Heemstede overleden Johannes Toebak, oud 40 jaren, eene weduwe en vier kinderen nalatende. Hy werd op het werk door een kar otorreden en was onmiddellyk een ïyk. Gisternacht omstreeks twoe uren brak te Nymegen brand uit in een pakhuis aan het Bethlehem, dat deels diende tot bergplaats van gedistilleerd en wynen van den grossier A. F. N. Schreuder, deels tot bergplaats van dure houtsoorten van den meubelfabrikant II. J. Dykman. Het vuur greep snel om zich heen en docr den hevigen N. O. wind liep de aangrenzende Hoogere Burgerschool groot gevaar ook aangetast te worden. Door het spoedig en krachtig optreden der brandweer bleef de brand echter tot het eene perceel beperkt en was men dezen om 3 uren meester. Het pakhuis is afgebrand, torwyi niets van den inhoud is gered. Oor zaak onbekend. Noch de dranken noch het hout waren verzekerd. Omstreeks halftwaalf werd Dins dagavond te Vlissingen brand ontdekt in eene loods aan de Tweede Binnenhaven. Door den feilen oostenwind werd het vuur zoodanig aangewakkerd, dat weldra de grootste helft der loods, die 147 M. lang is, in lichterlaaie stond. Met de grootste inspanning slaagde men er in tegen één uur het vuur te over meesteren. Het grootste deel der loods was ledig, doch in een gedeelte daarvan bevond zich de vee- fokkery en slachtery van den heer Nathan, welke met al het voe en de gereedschappen door de vlammen verteerd is. De oorzaak is onbekend. De loodsen waren verzekerd. De twee dieven, die onlangs op den spoorweg Warscbau-Beriyn twee kassiers vermoord Jen en uitplunderden, zyn te Lombreo- witz by de Oostênryksche grens gevat. Beiden hebben hun misdryf reeds bekend. Volgens een bericht uitRysel kwam bij het station Cawin een personen trein in botsing met een goederentrein, waar door negon reizigors werden gewond. op Zaterdag '20 November a. s., van 12 tot 2 aren. Aanbevolen worden de aftredende Leden; en voor de vacatures HARTEVELT en LEEMBRUGGEN de Heeren: EENIGE KIEZERS. Door A. W. SIJTHOFF, to Leidenis uitgegeven en by alle Boekhandelaren ver- krygbaar gesteld (Mr. J. VAN LENNEP) Opgehelderd door oen aantal Illustration naar teekonlngen van ALFRED RON1VER. Prys 60 Cts. ing., keurig gebonden 90 Cl». DE VERMAKELIJKE ten nutte der jeugd, SAMENGESTELD DOOR Een Liefhebber ilcr Latijnsche tale, (Mr. J. VAN LENNEP) en opgeluisterd met illustration DOOR ALFRED RONNER. Prtls SO Ctg. ing., keurig gebonden 90 Lts. nr - het beste voOrbe- hoedmiddel tegen r verkoudheden en tegen onvoldoende huiduitwaseming. Alleen BChtwanneer met-nevenstaand waarborgmerk ge stempeld met het opschrift W.BengerSohna pn onder de handteeltening Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Botermarkt IVos. 5O. Door het aankoopen van eene groote party Gouden en Zilveren Werken uit de be roemde Magazynen van de firma VAN MAARSE- VEEN, uit Amsterdam, waarvan do firma geliquideerd is, verkoopt ondergeteekende de fijnste Arllkelcn voor buitengewoon lage pryzen. M. VAN ROSSER IMJCIIATTEL, Leiden, Haarlemmerstraat 114, 2de huis van de Maro. Uitgegoven door A. W. SIJTHOFF its Leiden: In Bloei geknakt, oorspronkelyke roman door VERA3 60 Een D erlovlug, oorspror.kelyko roman door RANA NEIDAf 3 Vroeger verscheen: Ida de Ralrc, Roman voor jonge Dames, door HILDA, in prachtband ƒ3.60 Alle Boekhandelaren nemen bestellingen aan.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 5