toria haren intocht hield, ontving daar het noodlottige bericht en vertrok terstond. Te Berlijn werd het officieels bericht uit's-Hage Zondag-ochtend te elf uren ontvangen, nadat uit Luxemburg reeds particuliere tijdingen gekomen waren. De te Berlyn bestaande Nederlandsche vereeniging „Nederland en Oranje" heeft eene buitengewone vergadering belegd om over een passend rouwbetoon te beraadslagen. Koningin Victoria heeft tot Koningin Emma een schrijven van rouwbeklag gericht. By de begrafenis des Konings zal de hertogin van Albany vertegenwoordigd zijn. Op 's Konings begraafdag vindt te Londen een plechtige lijk dienst plaats in de HoUandsche kerk. Als rouwteeken vlaggen aldaar de Koninklijke leveranciers en anderen halfstok. Velen schre ven hunne namen in by het Nederlandsche gezantschap, ook de kroonprins en andere leden der koninklijke familie en voorname personages. De Nederlandsche Vereeniging te Londen zal een adres van rouwbeklag aan den gezant door eene deputatie laten overhandigen. Vele buitenlandsche bladen wijden afzon derlijke artikelen aan het overlijden van onzen Koning, waarin meer of minder uitvoerig de geschiedenis van Zr. Hs. langdurige regeering in bijzonderheden op waardeerende wijze wordt geschetst en waarin o. a. wordt betoogd, dat geheel Europa eerbied heeft voor het Neder landsche volk, dat niet gewoon is veel bewe ging te maken, maar zich steeds heeft geken merkt door oprechtheid en trouw. „De dood van koning Willem III zal geen wijziging brengen in den politieken toestand van het koninkrijk der Nederlanden. De regeering is in goede handen bij de kloeke Koningin Regentes Emma, die, ondanks hare buitenlandsche afkomst, eene even goede Neder landsche is geworden als zij zich eene opofferen de gade en verstandige moeder heeft betoond." gemengd Nieuwe* Wanneer men langs de grachten in onze gemeente gaat, kan men zien dat het water in de laatste dagen sterk gewassen is. Hier en daar staat het nagenoeg met de straat gelijk. Door de oplettendheid van den opzichter over de huizen op Vreewijk werd hedenmiddag, tjjdens het klokgelui, een begin van brand gebluscht, welke door de aanwe zigheid van krullen enz. van ernstigen aard had kunnen worden. Naar wij vernemen, zal de kegel- vereeniging „Uitspanning door Inspanning" a. s. Donderdag 27 Nov. een personeel kegel concours om kunstvoorwerpen aanbieden aan hare Leidsche Zustervereniging. Te Katwijk aan Zee zjjn van de haringvisscherjj aangekomen: KW. 39, schip per W. Krijgsman, van den reeder D. Ouwe hand Hz., met 30 kantjes, en de KW. 79, 3Chipper Jb. De Best, van de Naamlooze Ven nootschap „Katwjjk aan Zee". Deze schuit is eene week in zee geweest en heeft niet geschoten. Ze moest nu voor een gebroken zwaard aankomen. Mocht onverhoopt het gerucht waarheid bevatten, dan zal met het einde dezer maand de tramdienst Voorschoten Wassenaar gestaakt worden. Te Roelofarendsveen en Rypwe- tering, beide in de gemeente Alkemade, is een geval van roodvonk voorgekomen bij kinderen. g i s t e r n a mi d d ag om vier uren werd de opperman Hoogondoom, werkzaam aan den aanbouw van do bierbrouwerij „De Oranjeboom", te Feienoord, getroffen door het omvallen van een gedeelte van een muur. Hij is in het Ziekenhuis opgenomen, waar is gebleken dat zijne beide beenen waren ge broken. (A - R. C.) Gisternamiddag te halfvier zijn op de tweede étage van een perceel O.-Z. Enge Kapelsteeg to Amsterdam zes onbekende personen binnengedrongen en hebben er huis raad vernield en eene brandende petroleum lamp omvergeworpen, zoodat een begin van brand ontstond, dat echter spoedig is gebluscht. Bovendien hebban zij de bewoners, een werk man en Zijne huisvrouw en eerr marinier, zoodanig mishandeld en verwond, dat de vrouw per raderbaar naar het gasthuis is gebracht om verbonden te worden, terwijl de man en de mannier zich te voet naar gemelde inrichting hebben begeven, alwaar zij eveneens zijn verbonden. Het is tot dus verre nog niet mogen gelukken één der daders in handen te krijgen. De marinier, die later in beschonken toestand op den Zeedjjk met uit getrokken sabel liep, is in arrest genomen. Van officiëele zijde wordt uit Berlijn gemeld, dat de bereiding van Koch's lymphe thans in goeden gang is. De open baarmaking der bereiding is echter bezwaar lijk te verwachten voordat men zekerheid heeft, dat die niet van andere zijde op groote schaal kan geschieden. De beroemde Engelscbe hoogleeraar en chirurg Lister is met zijne nicht te Berlijn aangekomen, om laatstgenoemde aan de be handeling van prof. Koch te onderwerpen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het schrijven van den heer Renkema in uw nommer van Maandag jl., verzoek ik U een plaatsje voor het volgende Wat de heer Arrondissements-Schoolopziener te Leiden weet te verhalen van het openbaar onderwijs alhier, is mij onbekend. Slechts ééne van de drie openbare seholen stond onder mijne leiding. Ik stel er evenwel hoegen prijs op te kunnen verklaren dat die heer School opziener op den middag, toen mjjn onderwijzer, de heer Lancel, eene proefles in mijne school gaf, mi) toevoegde: „Steeds heb ik uwe school geteld onder de beste scholen uit dit Arrondissement!" Na dankbetuiging voor de plaatsing, Het hoofd der Openbare School A A. Coi.lee. Rijnsburg, 24 Nov. 1899. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij naar aanleiding van het stukje van den heer W. Renkema, Chr.-Geref. predi kant alhier, voorkomende in Uw blad dato 24 dezer, eene opmerking en vraag: Ter bijwoning der inwijding van de Chr. school dor Ned.-Herv. gemeente alhier, werden niet alleen de Raadsleden uitgenoodigd, doch, onder meer, ook de Kerkeraadsleden der Chr.- Geref. kerk en ook hy zelf en nu zoekt Z. W.Eerw. de ongemanierdheid om het in vitatiebiljet in de „N. R. C." te publiceeren bij uitsluiting onder de Raadsleden, alsof het niet mogelijk ware dat een ander van zoo danig briefje hot bewuste gebruik heeft ge maakt. Mijne vraag is thans: van waar die weten schap van den heer Renkema? Heeft hy die niet, of is die slechts op vermoeden gebaseerd Welnu, wie maakt zich hier dan aan onge manierdheid schuldig of zpn eene licht vaardige beschuldiging en verdachtmaking daaronder niet te rangschikken, daar die een graadje erger zijn? En moet de Pers daarvoor dan dienst doen? Het stukje van den heer Renkema levert overigens eene aardige bydrage hoe verschil lend soms èn schrijver èn zyn werk worden beoordeeld en dit niettegenstaande den uit- gedrukten wil van den schryver. Slechts als eene curiositeit, met het oog op gebrekkige spelling en taal, werd het invitatiebiljet in de „N. R. C." medegedeeld, en toch zal by de lezing menigeen den berichtgever nu ook be schouwd hebben als een persoon, zooals die in de versjes van Vader Van Alphen wordt beschreven, namelijk als „Een vriend, die my inyn feilen toont," etc. De heer R. gaat echter een anderen koers uit en ziet in hem een verborgen vyand van het byzonder onderwys, wien hy aanspoort tot een ridderlyken stryd! Het verband is voor den heer R. wellicht glashelder, voor menigeen zal dit duister zyn en biyvon. De Burgemeester van Rynsburg, tevens lid van den Raad, J. C. Heuboom. Rijnsburg, 24 Nov. 1890. Proclamatie. Eene gisternamiddag verschenen buitenge wone Nederlandsche Staatscourant behelst de volgende Proclamatie. „In naam van Hare Majesteit WILHEL- MINA, by de gratie Gods, Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau,enz., enz., enz. WIJ EMMA, Koningin-AVeduwe, Regentes van het Koninkryk; Het heeft Godo behaagd Mynen geliefden en geëerbiedigden Gemaal, Koning WILLEM DEN DERDEN, tot Zich te nemen. Ruim een en veertig jaren schaarde zich het Nederlandsche Volk om Zynen troon, en gedurende dit tydvak werden, onder 's Heeren zegen, rust, vrede en welvaart aan hei Vader land geschonken. De Kroon is door Zyn afsterven, dat ons allen met diepen rouw vervult, overgegaan op Mijne beminde Dochter WILHELMINA HELENA PAULINE MARIA. Haar Troon vinde zynen hechten steun in de innige trouw en verknochtheid van het Nederlandsche Volk aan het Huis van Oranje. Moge de Almachtige God de gebeden ver- hooren, die tot Hem opgezonden worden voor onze Koningin WILHELMINA; Hy neme Haar onder Zyne heilige hoede en bescher ming. Krachtens de wet ben Ik gedurende Hare minderjarigheid geroepen als Regentes van het Koninkryk het Koninkiyk gezag voor Haar waar te nemen. Vertrouwende op Hem, in Wiens hand het lot is der Vorsten en Volkeren, neem ik de My toevertrouwde regeeringstaak op Mg, met de bede dat hare vervulling in allen deele moge strekken tot heil van Land en Volk en tot bevestiging van het Koninkryk. Lasten en bevelen, dat deze Proclamatie in al de Gemeenten des Ryks zal worden aan geplakt en afgekondigd ter plaatse waar zulks gebruikelyk is en dat zy in het Saatsblad zal worden geplaatst. Paleis Het Loo, den 24sten November 1890. EMMA." Dit stuk is door al de ministers gecontra signeerd. Koninklijke Boodschap. Het overlyden van Zyne Majesteit Willem III, Koning der Nederlanden, is aan de Staten- Generaal medegedeeld by de volgende konink- ïyke boodschap: „Mijne Heeren! „Met een diep bewogen hart vervullen Wy den droevigen plicht U kennis te geven van het overlyden van Onzen innig geliefden gemaal. „Het behaagde Gode Zyne Majesteit WIL LEM III, Koning der Nederlanden, in den vroegen ochtend van heden tot zich te nemen, na een emarteiyk ziekbed, dat, met gelatenheid gedragen, in de laatste oogenblikken in kalmte werd. doorleefd. „Wij zyn overtuigd dat door U, Myne Heeren, en door geheel het Nederlandsche Volk, met innigon weemoed wordt gedeeld in den rouw van het Koninkiyk Huis. „En hiermede, Mjjne Heeren, bevelen Wy in Gods heilige bescherming. „Het Loo, den 23sten November 1890. „EMMA." Hofrouw. Do Staatscourant van heden bevat bet re glement, vastgesteld door den opperceremo- niemeester Du Tour van Bellinchave, betref fende den hofrouw wegens het overlyden van Koning Willem III. Art. 1. A. De Hofrouw zal gedragen wor den door de leden van het Koninkiyk Huis en door de heeren en dame», behoorende direct of indirect tot het huis van Hare Ma jesteiten. B. Door de lectrices en kamervrouwen van Hare Majbsteiten, benevens door alle hofbe ambten, alsmede hof-officianten, buiten livrei zynde. Art. 2. Deze rouw zal gedurende negen en dertig weken worden gedragen en op de navolgende wijze worden verdeeld: A. Zes en twintig weken grootea rouw. B. Tien wa ken halven rouw. C. Drie weken lichten rouw. Art. 3. De wyze van dragen wordt bepaald als volgt: A. Groote rouw: de heeren: zwarte kle dingstukken, rouwband om den hoed tot op 2 centimeters van den bovenrand. Zwarte handschoenen. De dames: zwarte wollen stof fen, zonder garnituren, gedurende de acht eerste weken met hangende kappen, van krip, zwarte handschoenen, zwarte sieraden, zwarte waaiers. De heeren van het Civiele en Militaire Huis, in kostuum of uniform zynde, dragen om den linkerarm een rouwband twee centimeters onder de epaulet, breed zes cen timeters, voorzien van eene rosette. De troe tels en dragon worden met krip overtrokken. De heeren van het Militaire Huis witte hand schoenen, in uniform zijnde. B. Halve rouw. De heeren: zwarte klee- dingstukkon, loodkleurige of gryze handschoe nen, rouwband om den hoed tot op de helft der hoogte. De dameszwarte, ook fluweelen stoffen, loodkleurige of grijze handschoenen, sieraden en waaiers, zwart of wit. De heeren van het Civiele en Mil t aiiHuis, in kostuum of uniform zynde, om d -uliakerarm een rouw band; eerstgenoemder, mogen den blauwen rok dragen, mits ver? ord met de uniform- knoopen. De troetels eu dragon worden van het krip ontdaan. C. Lichte rouw. De herren: zwarte roken de overige kleedingstukken zwart, grys of wit; witte handschoenen eu verder zooals ondor B bepaald is. De dameszwarte, gryze of witte kleederen zonder gekleurde sieraden. Art. 4. De rouw is ingegaan op 24 dezer. BUITENLAND. DnltaeUand. De Ryksdag zal op 2 Dec. a. s., des namid dags te 2 uren, geopend worden. Aan de orde van den dag is de eerste beraadslaging over het wetsontwerp betreffende do inlyving van Helgoland by het Duitsche ryk, en over het voorstel betreffende het toezicht op den oecono- mischen toestand in Elzas-Lotharingen. Keizer AVilheim nam gisteren deel aan het parlementair diner by den rykskanselier Von Caprivi en onderhield zich zoowel vóór als na het diner op ongedwongen wyze met de leden van het Huis van Afgevaardigden, ook met den heer AVïndtborst. Aanwezig wa3 ook da bisschop Anzer uit China, die uit Rogensburg geboortig is. L uxemburg-. De nieuwe groothertog wordt te Luxemburg morgen, Woensdag, verwacht om den eed af te leggen. Hy zal de autoriteiten aan het Luxemburger station ontvangeD, maar zal op het kasteel van Walferdange zyn intrek nemen. De gemeenteraad der hoofdstad hield gis teren eene zitting en verleende zyne goedkeu ring aan de proclamatie van het bestuur. De zitting werd daarna, als teeken van rouw ever den dood van den Koning-Groothertog, opge heven. De Raad van State kwam in eene buiten gewone zitting byeen. Italië. Do uitslag van 391 verkiezingen (van de 508) van de Kamer van Afgevaardigden is be- kead. Gekozen zyn: 314 ministeriëelen, 8 twijfelachtig, 20 ledon van de liberale oppo sitie, 10 v3n de conservatieve oppositie, 36 radicalen en 3 socialisten. De minister-president Crispi is in vier dis tricten gekozen. De minister voor de poste rijen is ook herkozen. Te Milaan, Portici en Sari hebben hevige vechtpartijen plaats gehad, waarby één per soon gedood en verscheidene gewond werden. TeleKrammen. LONDEN, 24 November. De hofrouw naar aanleiding van den dood van Koning Willem III is door Koningin Victoria op drie weken bepaald. Volgens nader bericht, zal prins Eduard van Saksen-Weimar koningin Victoria by de begrafenisplechtigheid van Koning Willem III vertegenwoordigen. MADRID, 24 November. Naar aanleiding van den dood van den koning der Neder landen zal het Spaansche hof den rouw aan nemen voor den tyd van 24 dagen. ROME, 25 November. Koning Humbert zond den minister Crispi een telegram van gelukwensching, daar de heer Crispi te Pa lermo, Syracuse, Girgenti en Messina tot lid der Kamer is gekozen. De uitslag der verkiezingen is, dat gekozen zyn 372 leden der regeeringsparty en 136 leden der oppositie van verschillende richting. LISSABON, 25 November. De minister van financiën heeft zyn ontslag genomen en ii vervangen door den heer Cunha, een lid der liberale party. FRANKFORT, 25 November. De officiëele formule voor de besluiten van het groother togdom is„Wy, Adolf, by Gods genade groot hertog van Luxemburg." LONDEN, 25 November. <A. H.) De firma Eduard Brandon te Nieuw-York heeft hare be talingen gestaakt. Zy was vooral betrokkei by de „Oregon-improvement", over welker obli gatiën, naar beweerd wordt, de December coupon niet zal worden betaald. De Chicago-North AVestiyn kondigt het ge wone dividend aan. LUXEMBURG, 25 November. Het „Staats blad" deelt heden het antwoord mede vai den groot hertog Adolf op de proclamatie dei regeering. De groot hertog verklaart dat hi de kroon aanvaardt en spreekt de hoop uit dat zyne regeering zyn nieuw vaderland te zegen zal verstrekken. Tevens hecht de groot hertog zyne goedkeuring aan de voorloopig maatregelen, welke de regeering heeft ge nomen. „Ofschoon ik" dus luidt de proclamatie „in de eerste plaats my wensch te begeve naar de lijkbaar van den Vorst, dien gy vet

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 2