heeft door hot afleggen van den eed in de vereenigde vergadering der Staten-Generaal, zal daartoe waarschijnlijk reeds zeer spoedig worden overgegaan, om geone stremming te brengen in de behandeling van regeerings- zaken, waartoe de medewerking van het Koninklijk gezag noodig is. Men meldt nog uit 's-Gravenhage van 23 Nov.: De minister van financiën, die op zijn bui tenverblijf te Maarsbergen vertoeft, is tele- graphisch naar de residentie ontboden. Terstond na het bekend worden van de treurtyding, werden alle paleizen in de resi dentie gesloten. Ook de gebouwen der Departementen van Algemeen Bestuur zijn geheel gesloten, ge lijk dit b(j rouw gebruikelijk is, terwijl de vlag aldaar halfstok waait. Van de gezantschapshotels, zoowel als van hotels, waarin vertegen woordigers^van buiten- landsche mogendheden hun intrek hebben genomen, waait de Nederlandsche vlag en de natievlag van den Staat, door den gezant vertegenwoordigd, halfstok, terwijl aan som mige een rouwwimpel is bevestigd. Ook enkele particuliere woningen, zoomede enkele dagbladbureelen, gaven op dezelfde wijze uiting aan het gevoel van rouw. Ten paleize in het Noordeinde lag een condoleanceboek, tot inschrijving voor hen, die hunne deelneming wilden betuigen. Ben aan tal autoriteiten hadden reeds aanstonds aan dien treurigen plicht voldaan. Later vulde zich het boek met namen van de hoogge plaatste personen en van de vertegenwoordi gers van buitenlandsche mogendheden, doch ook vele burgers van allen rang teekenden in het rouwboek. Des middags is door de te 's-Gravenhage aanwezige ministers een buitengewone Raad gehouden ter overweging van verschillende regeeringsmaatregeion, door het overlijden van Z. M. noodzakelijk geworden. De leden van den Raad van State zijn tegen heden (Maandag)-namiddag in buiten gewone vergadering bijeengeroepen. De hoofden der departementen van alge meen bestuur hebben aan de verschillende onder hun departement behoorende besturen en ambtenaren officiësle mededeeling gedaan van het overlijden des Konings. Den vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden werd door den minister van buitenlandsche zaken daarvan officieel kennis gegeven, met uitnoodiging de tijding aan hunne Regeeringen mede te deelen. De Grootmeester van het Huis des Konings, graaf Schimmelpenninck V3n Njjenhuis, is naar Het Loo vertrokken. De samenkomst der Tweede Kamer is niet vervroegd, maar blijft bepaald op Dinsdag 11 uren. Naar ons nader van het Loo wordt gepoold, draagt Hare Majesteit de Koningin Weduwe met gelatenheid den zwaren slag. Prinses Wilhelmina wordt sedert gisterochtend aan gesproken en betiteld als Koningin. De jeug dige Koningin is niet bi) het lijk van haren Koninklijken vader toegelaten, om haar gemoed Diet te zeer te schokken, maar als bewijs van kinderlijken eerbied zijn op haar verzoek bloemen uit haar eigen tuintje vergaard en op het doodsbed gespreid. Tor zijde van de doodssponde stonden gister de adjudanten Graaf Dumonceau en jhr. Rofill, die thans zijn afgelost door de adjudanten de heer De Ranitz en jhr. Van de Poll. Op last van H. M. de Koningin-Weduwe zal morgen oen afbeeldsel worden gemaakt van haren overleden Gemaal, welke weemoedige taak aan den kunstschilder De Josselin de Jong is opgedragen. Honderden telegrammen van troost en deel neming bereiken de Koningin-Weduwe. Gisteravond werd ons nog uit Apeldoorn geseind De jeugdige Koningin Wilhelmina heeft heden in een rijtuig, vergezeld door Miss Winter, eene korte poos in de open lucht doorgebracht om haar gemoed tot kalmte te stemmen. De Koningin en de hofdames hebben heden den zwaren rouw aangenomen. Het stoffelijk overschot van Z. M. den Koning werd heden door de talrijke beamb ten van het paleis bezichtigd in dezelfde kamer en op hetzelfde bed, waar Z. M. zooveel weken heeft moeten lijden. De uitdrukking van het gelaat, dat alleen zichtbaar was, is kalmj sterk vermagerd en ingevallen. In rijen trok ken zij onder diep weemoedige stemmiag voorbij het sterfbed. Nadere berichten. Nog wordt van het Loo geseind Gisteravond om 9 uren begaf de Koningin- Weduwe zich naar de sterfkamer en legde een kolossalen, uit de Residentie ontboden palm tak op het stoffelijk overschot van Haren Gemaal. Totdat morgen de lijkkist zal z(jn aange komen, wordt het lijk niet van het bed ver plaatst. Wederom z(jn heden de ministers Mackay en Ruys van Beerenbroek te 10 uren hier aangekomen tot bespreking van regeerings- aangelegenheden met de Koningin-Weduwe. De burgemeester van Apeldoorn heeft alle publieke vermakelijkheden doen schorsenvan alle publieke gebouwen is de rouwvlag uitge stoken en bet stadhuis is gesloten. Als bewijs van de groote deelneming in het smartelijk verlies, kan dienen dat het telegraafkantoor te Apeldoorn gisteren 500 telegrammen behandelde. Dagelijks zal een peloton van 100 man de eerewacht vóór bet Paleis betrekken. Omtrent de overbrenging van het stoffelijk overschot is nog niets met zekerheid bekend. De Groothertog van Saksen wordt op het Loo verwacht. ZooalB reeds vroeger gemeld, zal het stof felijk overschot van Z. M. den Koning morgen avond gekist worden, en gekleed in admiraals- uniform der marine. Het overschot zal eerst gelegd worden in een iooden bekleedsel, dat rusten zal in eene eikenhouten met zwart laken bekleede kist; in beide wordt ter hoogte van het hoofd eene glasruit geplaatst, opdat het gelaat zicht baar blijve. Deze kist wordt later gehuld in een mahoniehouten hulsel op zilveren leeu- wenpooten. Heden te 12 uren heeft een eskadron van het 1ste reg. Huzaren onder commando van den Ritmeester Strick van Linschoten, de luits. De Bruyn, Van de Poll, Buma en Van Over- waardt, de eerewacht betrokken voor het Paleis, het front gericht naar de eikenlaan tegenover het Paleis. De standaard van het Reg. is in rouwfloers gehuld. De Koninklijke lijkwagen, die tot heden dienst heeft gedaan, wordt voor het «ver- brengen van het stoffelijk overschot van Z. M. vervangen door een geheel nieuwen. Heden is onder leiding van den heer Schol der in de Javastraat te 's-Hage een aanvang gemaakt met de inrichting daarvan. Heden verkondigden de sombere klanken van de stads- en andere klokken aan de be woners der residentie den rouw over het groote verlies van dynastie en volk. Onder het afdrukken van dit nommer seint men ons uit Den Haag dat een vertrouwbaar bericht meldt dat het iyk van den Koning a. s. Maandag 1 December te 11 u. 30 min. naar Den Haag wordt overgebracht en dat denzelfden dag de Koningin-Weduwe en de Troonopvolg ster te 10 u. 45 m. in de residentie zullen aankomen. Zondag-avond, 30 November, zal een lijkdienst in het paleis „het Loo" worden gehouden. Professor Beets houdt alsdan de lijkrede. In den namiddag ontvingen we het Algemeen Verslag der drie afdeelingen van de Commissie, bedoeld by art, 131 van de Gemeentewet, by het onderzoek van de voor stellen tot grensverandering der Gemeente." Morgen hopen we daaruit mededeelingen te doen. Wegens het overlyden van Z. M. den Koning heeft het Leidsch Studentencorps den rouw aangenomen. Burgemeester en Wethouders hebben besloten de levering van brandstoffen ten behoeve dezer gemeente, voor den dienst 1891, waarvan de toewijzing was voorbe houden, thans niet te gunnen, maar tot eene herbesteding over te gaan. Heden ontvingen we per Pransche mail de Bataviasche bladen van 22—25 October en de „Deli-Crt." van 22 en 25 Oct. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen: ƒ57, 29, ƒ6.10 en ƒ3; de laagste: 57, 29, 6 en 3. Van de 3 vrouwelyke candidaten, Zater dag te Kampen geëxamineerd voor apothe kersbediende, is alloen toegelaten mej. JeanneS. Linckers, van Boskoop. Het stoomschip „De Carpentier," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 23 Nov. te Delide „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Nov. van Padang; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Nov. van Genua; de „Obdam," van Rotterdam naar Nieuw-Tork, is 23 Nov. van Boulogne-sur-Mervertrokken-, de „OraDje-Nassau" arriveerde 23 Nov. van Paramaribo te Havre; de „Semarang," van Rotterdam naar Batavia, is 23 Nov. Sagres gepasseerdde „Werkendam" vertrok 22 Nov. van Nieuw-York naar Amsterdamde „Prins Hendrik," van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 22 Nov. Kaap del Armide „Schiedam," van Rotterdam naar LaPlata, is 22 Nov. van Lissabon vertrokken. e,emengd Nieuws. Geiyk bericht wordt, is de Koning overleden ten gevolge van uraemie. Omtrent deze ziekte ltzen wy het volgende: Uraemie of vergiftiging van het bloed door urine, namelijk door het belangrykste bestand deel van urine, geschiedt wanneer de urine- afscheiding in de nieren eene belemmering ondervindt, zoodat de stoffen, welke door deze organen verwyderd moeten worden, in bet bloed achterbiyven. Dit heeft vooral plaats by de ziekte van Bright (eene korrelige ontaar ding der nieren) en by acute besmettelijke ziekten. Behalve in de belemmerde afscheiding der urine, welke, zoo er aanwezig is, steeds veel eiwit bsvat, openbaart zich de uraemie ook in een naar urine riekend zweet, in hoofd- pijnduizeligheid, angst en beklemdheid, slaap zucht, eene soort van verlamming en bedwel ming. Deze ziekte ontstaat gewooniyk zeer onverwacht en heeft een snel verloop. Bjjna aityd volgt de dood na weinige uren of dagen door eene aandoening der hersenen of der longen. Slechts oen lichtere graad van deze ongesteldheid is voor genezing vatbaar. Men bezigt hiertoe krachtige urino-dryvonde mid delen en eene herhaalde inwikkeling van het ge- heele lichaam in dekens, die vooraf in yskoud water gedompeld en daarna uitgewrongen zyn. Een der beambten van het station alhier, de nachtwacht J. D. Ebert, herdenkt heden den dag, waarop hy vóór 25 jaren by do Hollandeche Spoorweg-Maatschappy in dienst trad. De directie beloonde zyn y ver en toewyding met eene gratificatie, welke hem, onder eene vereerende toespraak, namens de directie werd overhandigd. Ook het stationspersoneel bleef niet achterwege. By monde van den heer De Bruyn, stationchef, werd de jubilaris, uit naam van het personeel, harteiyk ge feiiciteerd en hem tevens een stoffelpk aan denken vereerd, als een bewijs hoezeer de yverige beambte om zyne vriendelyke hulp vaardigheid, door allen gewaardeerd wordt. BUITENLAND. Dultaohlanil De „Reichsanzeiger" bevat het besluit, waarby aan dr. Koch het grootkruis der orde van den Rooden Adelaar wordt verleend. De bladen schatten het aantal der te Berlyn hier en elders met Kochs middel behandelde tuberculose-lyders op 1500 a 2000. Krupp, te Essen, heeft den eersten genees heer aan zyne fabriek naar Berlyn gezonden, om zich op de hoogte te stellen van het door dr. Koch uitgevonden middel. Krupp is voor nemens, na afloop van dit onderzoek, eene groote inrichting in het leven te roepen ten behoeve der werklieden, die toringachtig zyn. Het officiéele blad deelt de stukken mede, welke tusschen de Duitsche ryksregeering en den Engelschen gezant te Berlyn zyn gewis seld, omtrent do bekende overeenkomst met den sultan van Zanzibar over het aan Duitsch- land afgestaan gebied. De „Nordd. Allg. Zeitung" bericht dat de regeeringen van Duitsckland en Frankryk by verdrag zyn overeengekomen, dat Duitsch- land het Franscho beschermheerschap over Madagascar, Frankryk daarentegen het Duit sche protectoraat over het door den sultan van Zanzibar afgetreden gebied erkent. De onder handelingen, door den Franschon gezant te Berlyn dienaangaande gevoerd, zyn gesloten. Tiixemburg, In eene proclamatie, door al de ministers geteekend, wordt het overlyden van den koning- groothertog ter kennis van het land gebracht. Deze treurige gebeurtenis, aldus wordt in de proclamatie gezegd, dompelt het land, dat onder de regeering van den koning-groother tog vryheid, onafhankelykheid en voorspoed genoot, in diepen rouw. De geschiedenis van deze veertigjarige regeering legt de getuigenis af van genoten weldadeD, en de dankbaar heid van het volk volgt den Koning tot aan het graf. Met Willem III is de mannelyke lyn van het doorluchtig huis van Nassau uitgestorven en de kroon komt dus in rechte lyn aan den hertog Adolf van Nassau, en met volkomen vertrouwen stelt het land de waarborging van zyne belangen en rechten in de beproefde handen van hertog Adolf, wiens doorluchtig verleden allen lof te boven gaat. De ridder- lyke wyze, waarop hy als regent zyne moei- ïyke plichten heeft vervuld, heeft hem aller harten verworven. Luxemburg ziet met kalmte en vertrouwen de toekomst te gemoet. Met de kroon zal hertog Adolf ook de trouw, den eerbied en de onwrikbare genegenheid verwerven, welke de Luxemburgers steeds hunnen souvereinen hebben toegedragen. God behoede den souverein, de hevtogelyke familie en het dierbaar vaderland, die voor altyd onafscheideiyk aan elkander verbon den zyn! Braxillü. Het Braziliaansche congres heeft eene com missie benoemd, belast met het maken eener ontwerp-constitutie voor de Braziliaansche Republiek. Het congres heeft zyne zittingen verdaagd, totdat de commissie met haar rap port over dat ontwerp gereed zal zyn. Telecrammeis BRUSSEL, 23 November. Het overlyden van den Koning der Nederlanden heeft te Brus sel en ook in geheel België oen diepen indruk gemaakt. Alle dagbladen, zonder onderscheid van party, wyden opstellen van lof en sym pathie aan den overledene. De hofmaarschalk begaf zich naar den Nederlandscben gezant, om dezen het rouwbeklag van den koning der Belgen over te brengen. De minister van buitenlandsche zaken kweet zich van dezelfde taak. Men acht het niet onmogelyk, dat de koning in persoon de begrafenisplechtigheid zal by won en. De Belgische vorst zou dan vergezeld zyn vaR den opper-hcfmaarschalk, een generaal, een adjudant en een ordonnance-officier. BERLIJN, 23 November. Keizer Wilhelm heeft aan de koningin-weduwe dor Nederlan den een telegram gezonden, waarin hy zyn leedwezen betuigt over den dood van haren gemaal. Prins Aibrecht, regent van Brunswyk (zoon van wyien prinses Marianne der Nederlanden), zal den keizer by de begrafenis plechtigheid vertegenwoordigen. LONDEN, 24 November. Alle ochtendbladen wyden hoofdartikelen aan do nagedachtenis van den koning der Nederlanden, waarin zy hulde brengen aan de trouwe plichtsbetrach ting van den overleden vorst. Engeland en Nederland hebben zoo vele punten van aan raking, dat de Koningin zeker kan zyn van Engelands sympathie en welwillendheid. ROME, 24 November. Gisteren zyn in bet geheele land de verkiezingen gehouden. De minister Crispi is in drie districten ge kozen. Ook zpn de ministers van marine, justitie en landbouw en de onder secretaris van bet departement van buitenlandsche zaken gekozen. Overal verkregen de candidaten der regee- ringsparty eene sterke meerderheid. CORRESPONDENTIE. Een paar inge zonden stukken moesten tot een volgend nommer blyven liggen. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 11.5° C. 52.7° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8.5* C. 47.3' F.; 's middags 12 uren 5.5° C. 41.9° F.; 's namiddags 4 uren 6° C. 42.8° F. Oilleioele Kennisgevingen. De Burgemeester der gomeente Leidon; Gezien de aanschrijving van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, waarbij mededeeling wordt gedaan van het overlijden van onzea geöerbio- digden en geliefden Koning, op 23 November j.l., des morgens te 5 uren 45 minuten; Bepaalt dat alle tooneelvoorstellingen en andore openbare vermakelijkheden, krachtens de bestaande wettelijke voorschriften, tot nadere aankondiging moeten worden geschorst. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 24 November 1890. DE KANTER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 27 November, dos namiddags te twee uren. Punt ter behandeling: Yoorstel tot indiening van een adres van rouw beklag aan Hare Majesteit de Koningin, Regentes van het Koninkrijk. Bij het ter perse gaan wan dit num mer waren de Amsterdamsche Benrs- noteerlngen van heden nog niet door ons ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1890 | | pagina 3